Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ytong 40/50cm vs porotherm 38cm

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
am inceput ... sunt foarte multumit de cum iese - am nimerit si o echipa formata din doua persoane - o persoana a lucrat in franta, una in germania .. si cu Ytong .. chiar imi place cum lucreaza ...f f curat.
La fiecare trei randuri pun niste ancore intre bca si stalpi. Aproape ca respecta si proportia de 1 sac adeziv ytong la 1 palet.

Sunt f f multumit de ei si o sa fac termosistemul tot cu ei. Peste stalpi si in zona placilor voi pune multipor de 5, apoi peste toata casa multipor de 10cm. Si sa fie sanatoasa :) ... casa of course.

Repet, dar chiar sunt bucuros de asta .... lucreaza f f curat si cu minim de pierderi. La parter nu cred ca am pierderi mai mult de 2 bucati Ytong :) ... na 3 :)

#74
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Sper sa ramai la fel de bucuros.
Vezi ca ancorele alea se prind de la un stalp la altul! Sper ca vb de acelasi lucru: o sarma legata pe orizontala de 2 stalpi prinsa intre 2randuri de ytong, menita sa rigidizeze zidul. Se prinde din m in m. La mine zidarii puneau 1m de sarma intr-o parte si 1 m in cealalta si ... gata ancora ! :)

Cu adezivul in pat subtire de la ytong am avut alte probleme: zidarii mei puneau 1cm, ca la caramida! Trebuia sa ma lupt cu ei sa puna doar 1mm, in pat subtire, conform specificatiilor.

#75
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
@godaro - aproape ca sunt la nivelul de 1 sac adeziv ytong/ palet. cred ca la 44 de paleti o sa mai comand cam 2 saci. mai am 8 paleti si 7 saci. vorbisem cu unii inainte imi ziceau - dom'le ... asta cu 1sac la palet e gluma ... noi folosim cam 3-4 saci pe palet ... sa lipeasca bine ...

legat de ancore uite ca nu stiam ca se pune de la stalp la stalp ... ei pun la fiecare 3 randuri aproximativ 60cm de fier de 6-8. in ambele capete ale zidului ...

mai eu sunt multumit - f f multumit ... am ajuns la mansarda si pierderile sunt minime ... sunt f organizati si cu ei o sa fac si termosistemul - multipor de 12.5cm

#76
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Ancorele de 60cm la 3 randuri se folosesc la zidarie ceramica confinata.

#77
maxmaia

maxmaia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 07.05.2004

 oSerX, on 15 mai 2020 - 20:30, said:


mai eu sunt multumit - f f multumit ... am ajuns la mansarda si pierderile sunt minime ... sunt f organizati si cu ei o sa fac si termosistemul - multipor de 12.5cm


Mai asteptam informatii cum merge contructia, ce s-a mai facut Posted Image
Referitor la mesajul colegului "o sarma legata pe orizontala de 2 stalpi prinsa intre 2randuri de ytong, menita sa rigidizeze zidul" -- ai rigidizat in felul asta zidul ?

Multumim.

#78
MOUGLY

MOUGLY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.09.2007
Pune materialul mai ieftin la perețigrosime max 30cm și da bani pe o izolație bună la exterior .

#79
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

 filipxxx, on 19 septembrie 2019 - 10:47, said:

Nu stiu ce planuri ai tu pentru folosirea casei de vacanta, dar daca te astepti sa vii in weekend si sa stai 2 zile pe saptamana si sa ridici temperatura de la 17 grade la 22 cu incalzirea in pardoseala, cred

tevi la 10 cm distanta cu izolatie buna( nu casa pasiva) si sapa ANHYDRITA ridici temperatura de la 15 la 20 in cateva ore , nu mai speriati lumea

#80
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005
La un proiect de casa (non-tehnic), arhitectul a prevazut zidurile exterioare cu o grosime de 38 de cm. Un constructor cu care am vb. mi-a zis ca trebuie facuti stalpisorii mai mari si ar creste costul structurii.
Probabil ca acest lucru e din cauza ca constructorii prefera sa faca cofrajul peste zid si atunci intra mai mult beton decat e sectiunea din proiect (25 sau 30).

Intrebarea mea este ce avantaje as putea avea folosind acea caramida de 38 fata de cea de 30 sau 25? Din parerile de aici, vad ca lumea prefera o zidarie mai ingusta si o termoizolatie mai groasa. Totusi, daca vedeti ceva argumente in favoarea celei de 38, va rog sa mi le spuneti.

#81
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Inertia termica ii mult mai mare, la o casa cu peretii mai grosi.

Nu caramida e de 38.
Toata caramida plina e de 6 x 12 x 24 cm  (sau pe-acolo).
La un zid de 38 pui o caramida pe lat si una pe lung (+ mortar).
E ceea ce se cheama zid de "o caramida si jumatate".

#82
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005
Multumesc pentru argumentul cu inertia termica.

Cand am zis caramida m-am referit la cea cu goluri verticale, nu la cea plina, nu cred ca se mai foloseste asa ceva pe scara larga la constructii noi.

#83
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 mp_gerula, on 14 decembrie 2020 - 08:14, said:

Multumesc pentru argumentul cu inertia termica.

Cand am zis caramida m-am referit la cea cu goluri verticale, nu la cea plina, nu cred ca se mai foloseste asa ceva pe scara larga la constructii noi.
Nu e nevoie sa maresti structura .
In dreptul stalpilor si a grinzilor zidesti cu 11,5 , tesuta cu cea de 38 .
Necesita in schimb mai multa manopera din partea unor meseriasi cu adevarat buni .

#84
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Un ansamblu ce se vinde la 2000E / mp in B are martor pe Street View aceasta ipostaza dezolanta.
Eu sunt curios, cum vi se par efectele pe termen lung ale acelor multiple carpeli in BCA? La caramida, spunea Soflete, ca nu e bine sa tragi mamaligi, caci lasi spatiu neprotejat pe acolo. La BCA / ytong nu exista acelasi pericol?

Attached Files

  • Attached File  bca.png   3.26MB   69 downloads


#85
NonprofitRO

NonprofitRO

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.01.2021

View PostValentinVali, on 02 ianuarie 2021 - 21:37, said:

La caramida, spunea Soflete, ca nu e bine sa tragi mamaligi, caci lasi spatiu neprotejat pe acolo. La BCA / ytong nu exista acelasi pericol?

Nu este bine în general să folosești mămăligi, indiferent de tipul de zidărie, cel puțin nu fără un cordon perimetral de adeziv care să blocheze circulația aerului pe verticală între termoizolație și structură.

Faptul că se folosește prea des în practică acest sistem ține de faptul că pot fi corectate mai ușor problemele de planeitate ale pereților, deoarece nu au fost în stare să-i facă drepți din start:)

La BCA, totuși, planeitatea pereților ar mai putea fi îmbunătățită prin șlefuire. Dar lenea este mare și toți se grăbesc să termine cât mai repede...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate