Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Ytong 40/50cm vs porotherm 38cm

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View PostMiclaus_21, on 20 septembrie 2019 - 11:07, said:

la voi inertia termica e mai importanta decat izolatia termica, de aia va aruncati la pereti de 60 si polistiren de 10 crezant ca sunteti destepti


aici ai dreptate!
faci grosimea peretelui pt rezistență, iar grosimea izolației pt ... confort!
deci dacă proiectul zice 40 cm zidul, atunci bagi izolație după cât te ține buzunarul
(iei în considerare că manopera e aceeasi, plasa e aceeași, tencuirea e aceeași indiferent cât de groasă e izolație, iar cuiele+diblurile sunt nesemnificativ mai scumpe...)

#38
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019
la constructiile pe cadre, peretii nu sunt de rezistenta, poti pune si paianta acolo, dar na nu iti cer sa cunosti asta

e vorba de spatiul irosit din suprafata utila; la amprenta de 150 mp mai castigi o camera in plus, salvand bani din caramida si punand la polistiren; in final cheltuiala mai mica la factura, volumul de incalzit e la fel, fie aer sau caramida
tu incalzesti suprafata cladirii totala dinauntrul anvelopei, nu suprafata utila

Edited by Miclaus_21, 20 September 2019 - 11:23.


#39
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.10.2015
Eu am o structura pe cadre și vreau să folosesc brikstone 30cm + rockwool 20cm, problema este de punere în practică, nu știu cum să prind vata ca să nu ciuruiesc caramida, dați-mi voi o soluție practică de prindere a vatei, sunt dispus să reduc grosimea cărămidei in favoarea creșterii vatei.

#40
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019
fie caramida, fie BCA trebuie prinsa in dibluri; nu inteleg care e problema

daca gaurile din caramida sunt prea mari se pot prinde in ancore chimice, insa cresc costurile

mai practic ar fi BCA ul

#41
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View PostMiclaus_21, on 20 septembrie 2019 - 10:38, said:

desteptilor, inertia termica mare sau mica nu va reduce factura, insa izolatia termica o face

e pune bca de 60 si polistiren de 10 este mai prost decat bca de 20 si polistiren de 20 asta va zic
E sunt mai prost de felul meu si fac calcule matematice. Si ghici ce?
Attached File  Capture.JPG   32.02K   166 downloads
Asa ca mai usor cu pianul pe scari.

#42
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostMiclaus_21, on 20 septembrie 2019 - 10:38, said:

desteptilor, inertia termica mare sau mica nu va reduce factura, insa izolatia termica o face
Desteptule, eu NU am afirmat ca inertia termica iti reduce factura.  Posted Image

#43
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
legat de dimensiunile ba a bca-ului ba a vatei bazaltice ... am o singura dilema ... de bine de rau un perete de 30-40-50 ramane perete de 30-40-50 pe cand vata bazaltica ma gandesc ca in n ani o sa inceapa o forma de degradare ... poate peste 20 habar n'am ... dar o sa aiba probabil aceasta problema ...

am sunat la ceva firme de pun hpl ... caci am vazut ca ei fac tot sistemul ... cu tot cu izolatie ... insa ... toti au zis ca ma suna ... nimeni - nimic ... asa ca .... trebuie sa imi rezerv ceva timp sa ma duc peste unii la un moment dat :)

View PostKendo, on 20 septembrie 2019 - 12:19, said:

E sunt mai prost de felul meu si fac calcule matematice. Si ghici ce?
Attachment Capture.JPG
Asa ca mai usor cu pianul pe scari.

cred ca un bca de 30-35-40 si vata de 20 cm ar oferi o solutie optima ... si fatada ventilata :) trebuie sa o fac conforma arhitecturii exterioare sau sa gasesc alternative - dar vad ca fatada ventilata are f f f multe avantaje exceptand pretul :)

#44
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019

View PostKendo, on 20 septembrie 2019 - 12:19, said:

E sunt mai prost de felul meu si fac calcule matematice. Si ghici ce?
Attachment Capture.JPG
Asa ca mai usor cu pianul pe scari.
ai luat un bca de top cu un termosistem slab

compara mere cu mere, nu te kk pe tn

#45
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
"Pai ce facusi, Bobita?"
Attached File  Capture.JPG   30.46K   89 downloads
Nu o mai da la intors acum, dupa ce ai scapat porumbelul.

#46
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postfilipxxx, on 20 septembrie 2019 - 09:05, said:

Asta sa fie problema, faptul ca trebuie sa folosesti dibluri mai calitative pentru porotherm si nu alea la 2 lei kilu. Posted Image Pe principiul asta nici BCAul nu suporta incarcarea pe diblu ca la porotherm. Cat despre faptul ca as fi putut sa confund BCA cu beton, sper ca ne spune Baxton care e betonul ala cu coeficient de transferc termic de 0.4, sa o fi crezut ca 0.4 ala or insemna metri. Posted Image
Nu-i vorba de incarcarea pe diblu, e vorba de diblurile pentru polistiren la exterior, si diblurile pentru interior (mobilier suspendat, centrala termica etc.).
Unde dai o gaura cu un spiral de 8 si rezulta o gaura cat pumnu'.

View PostoSerX, on 20 septembrie 2019 - 13:20, said:

cred ca un bca de 30-35-40 si vata de 20 cm ar oferi o solutie optima ...
Poti sa pui un bca de 60 (pe lungime) si sa nu te mai incurci cu nici un polistiren, vata bazaltica etc.
Si reduci cheltuielile si la manopera.

#47
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
@Hunor - bca ytong are 60 - adica sa’l intorc invers ?

Oricum - merg cu bca 35-40 si pun ceva peste ... ca o fi multipor sau vata voi decide ... izolarea o sa aiba loc la anul in primavara clar - am un pic de timp sa ma decid.

Ma gandeam ca tocmai tipul asta de certuri care sunt pe forum manfac sa fiu indecis :) daca as lua’o numai dupa cifre clar ytong bate caramida. Si ramane ytong 100%.

Acum trebuie sa vad cu izolatia ... clar peste 20cm nu pun orice s’ar intampla. Trebuie sa ma decid pana la anul. Si cu fatafa ventilata din proiect...





#48
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostHunor_66, on 21 septembrie 2019 - 10:16, said:


Poti sa pui un bca de 60 (pe lungime) si sa nu te mai incurci cu nici un polistiren, vata bazaltica etc.
Si reduci cheltuielile si la manopera.
Nu e bine pt ca pct de roua pica in perete .

Trebuie musai termosistem ( eu as zice polistiren expandat grafitat 15-20 cm ) si Ytong de 40-50 cm ( zidarie portanta ) .

#49
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View PostMiclaus_21, on 22 septembrie 2019 - 10:23, said:

... nu o sa va mai dau sfaturi aici ca sunteti deja genii

nu te superi pe societate din cauza unor indivizi...

View PostKendo, on 20 septembrie 2019 - 21:50, said:

"Pai ce facusi, Bobita?"
Attachment Capture.JPG
Nu o mai da la intors acum, dupa ce ai scapat porumbelul.

deci bca de 40 + eps de 20 ar fi o soluție optimă!

View PostoSerX, on 20 septembrie 2019 - 13:20, said:

dar vad ca fatada ventilata are f f f multe avantaje exceptand pretul Posted Image

zi fo 2 avantaje!

...că ce găsii io sunt numai contradicții în termeni:
„...VENTILATIE NATURALA A PERETILOR EXTERIORI – Formeaza o zona bine izolata termic”

dacă e ventilație NU MAI e izolație termică!!! să fie CLAR!!!

apoi altundeva zice că împiedică umezirea pereților...

păi dacă pui termosistem și tencuiești cu adeziv, cum drakku mai ajunge umezeala în perete???

io-ți zic că e doar gargară pt a le cumpăra o structură ce e doar frumoasă, și atât!!!

dacă vrei de frumusețe, atunci nu-i bai, cumpără!

#50
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019
umezeala ajunge din vaporii care ies prin perete din casa si condenseaza in perete; aici conteaza si permeabilitatea la vapori a tencuielii decorative
ventilatie la fatada inseamna permeabilitate mare la vapori, si conductivitate termica mica

daca nu ai habar stai jos

#51
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View PostMiclaus_21, on 25 septembrie 2019 - 14:08, said:

umezeala ajunge din vaporii care ies prin perete din casa si condenseaza in perete; aici conteaza si permeabilitatea la vapori a tencuielii decorative
ventilatie la fatada inseamna permeabilitate mare la vapori, si conductivitate termica mica

daca nu ai habar stai jos

aici suntem în impas!!!
dinspre interior spre exterior avem:
-vopsea lavabila = IMPERMEABILĂ LA VAPORI
-glet 3 mm
-tencuială cam 15 mm
-cărămidă/bca 30/40 cm
-tencuială 15 mm
-adeziv polistiren 3/5 mm
-polistiren 10/20 mm IMPERMEABIL
-adeziv polistiren

hai zi-mi TU pe unde trec cantitățile alea de vapori care să UMEZEASCĂ peretele!!!

#52
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019
vopseaua lavabila este permabila la vapori, cat si totate celalalte materiale mentionate

polistirenul este extrudat?

despre permeabilitate la vapori
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eE5LaugS-Sw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


despre termosisteme
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eE5LaugS-Sw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ca vad ca numai dorei sunt pe aici

#53
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
toate materialele au presiune de vapori
întrebare: ce presiune de vapori găsim la un cui bătut în perete?
răspuns: NIMENI nu știe!!!

așa și cu permeabilitatea de care zici tu...
ce cantitate de vapori/unitatea de timp trece prin stratul de 2 mm de vopsea lavabilă?
apoi din cantitatea asta, CĂT trece de următorul strat... etc

ajungem la întrebarea finală: CE cascadă de apă tre să fie în casă pentru ca peretele exterior să fie umed (dar umed de la vaporii de apă ce provin din interior!!!) ???

nene miclăușe, știi tu ceva, dar... PROST!

#54
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMiclaus_21, on 26 septembrie 2019 - 15:46, said:

vopseaua lavabila este permabila la vapori, cat si totate celalalte materiale mentionate



ca vad ca numai dorei sunt pe aici
Dorele , lasa-te de meserie ! De Savana cu teflon ai auzit ? Dar de vopsele lavabile siliconice / silicatice ? Iar te dai mester dar tot Dorel ai ramas Posted Image

View Postgushpi, on 26 septembrie 2019 - 10:01, said:



hai zi-mi TU pe unde trec cantitățile alea de vapori care să UMEZEASCĂ peretele!!!
Lui ii trec gargaunii prin creier Posted Image

Edited by Baxon, 27 September 2019 - 10:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate