Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Macheta ARO 240 kit construibil scara 1:8

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostSir_Vaska, on 15 septembrie 2019 - 10:18, said:

Eu mi-am facut abonament ca sa am siguranta ca nu pierd numere
Si daca se intrerupe aparitia revistei ? Asta sperie pe cei mai multi (inclusiv pe mine). Faci jumate, bagi 2 mii si ceva in ea si ramai cu jumatate de Aro. N-ai nicio garantie.

#20
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
Hmm? 130 de numere? 2 ani si 7 luni? 33 lei pt 3 suruburi si o bucatica de plastic sau metal? 4489 lei  (950 EUR acum) pt o macheta de masina care nici macar nu e RC READY?
Nu-i pt mine, m-am saturat, dureaza prea mult timp.
Am construit tancul si dacia, in aproape 6 ani, renunt, mai bine cumpar un kit RC ready, e mult mai ieftin, nu-mi ia 3 ani sa-l construiesc.

#21
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eu cred ca revista vrea sa dezvolte in oameni si alte talente, nu numai indemanarea. Spre exemplu, rabdarea  :)

#22
xerelem

xerelem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.09.2016
Salutari oameni bun... va rog puneti asta pinned :)

Macheta este 130 de numere, 34.9/numar, cost final 4489.
Orice macheta la scara mare, 1/4 sau 1/8 costa atata. De exemplu un kit Pocher, care nu contine editorial doar piese + instructiuni, costa 799 de lire.
Nu va mai atacati la pret, din pacate astea sunt coturile de productie etc. (PS profitul este pe la 4% asa ca lasati-o mai moale si cu sarlatanismul etc)

Eaglemoss in momentul in care a scos primele numere pe piata, nu le va retrage, pentru ca toate matritele sunt deja comandate si incet puse in functiune deci daca se opreste doar pierde!
Nu trebuie sa va faceti probleme din punctul asta de vedere.


[ https://imagehost.com.au//uploads/69375808_166437791204083_8363682337686290432_n_5d870d07cf427.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://imgsafe.org/image/70d3c44a1a - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.imgsafe.org/70/70d3c44a1a.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgsafe.org/70/70d3be96ce.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postxerelem, on 22 septembrie 2019 - 07:58, said:

Nu va mai atacati la pret, din pacate astea sunt coturile de productie etc.
Cred ca-ti umbla fluturi prin cap. Maxim 100 lei sint costurile pieselor.

View Postxerelem, on 22 septembrie 2019 - 07:58, said:

Eaglemoss in momentul in care a scos primele numere pe piata, nu le va retrage, pentru ca toate matritele sunt deja comandate si incet puse in functiune deci daca se opreste doar pierde!
Nu trebuie sa va faceti probleme din punctul asta de vedere.
Te credem pe cuvant de pionier ?

#24
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005

View Postxerelem, on 22 septembrie 2019 - 07:58, said:

Macheta este 130 de numere, 34.9/numar, cost final 4489.
Orice macheta la scara mare, 1/4 sau 1/8 costa atata. De exemplu un kit Pocher, care nu contine editorial doar piese + instructiuni, costa 799 de lire.
Nu va mai atacati la pret, din pacate astea sunt coturile de productie etc. (PS profitul este pe la 4% asa ca lasati-o mai moale si cu sarlatanismul etc)


O macheta  foarte detaliata si foarte bine construita, estetic si functional, la scara 1/4 sau 1/8, (tancul T-34, Dacia, ARO nu se incadreaza in categoria asta) costa "un camion de bani", poate ajunge pretul la sute de mii de euro.

View Postxerelem, on 22 septembrie 2019 - 07:58, said:

Eaglemoss in momentul in care a scos primele numere pe piata, nu le va retrage, pentru ca toate matritele sunt deja comandate si incet puse in functiune deci daca se opreste doar pierde!
Nu trebuie sa va faceti probleme din punctul asta de vedere.

Nu-mi fac probleme ca nu voi finaliza macheta, prolema e ca dureaza aproape 3 ani constructia. 3 ani? Nu e cam mult?
De ce nu scot la vinzare, pe baza de comanda, kitul complet?
De ce nu publica revista de doua ori pe saptamina?
De ce primul nr costa 5 lei ( primesti o gramada de piese) iar la nr-ele urmatoare platesti 35 lei pt 3 suruburi? ( stiu raspunsul, nr-ele ulterioare platesc primul nr)
De ce trebuie sa fie 130 de numere? Ca sa asamblezi 4 usi in 26 de saptamini ( ex Dacia)?
De ce... ? (am o gramada de "De Ce-uri", las si la altii)

Edited by cristip20, 23 September 2019 - 20:52.


#25
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 18.12.2011
Pentru PROFIT dus la maxim

#26
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Am primit primele 3 numere, macheta pare sa fie cu detalii promitatoare , dar a fost neglijat un aspect foarte important pentru pasionati : rotile!  Au trantit anvelopa din plastic dur , fara nici un pic de elasticitate. Nu reusesc nicicum sa inteleg de ce au facut asta, majoritatea machetelor ieftine au anvelope din cauciuc , chiar daca  nu e pur  ci  plastificat , macar e elastic. La marimea si nivelul de detaliere al acestei machete  asta e o gafa uriasa, se pare ca Eaglemoss nu tinteste o anume piata a pasionatilor din domeniu ci la intamplare... Pana si jucariile au anvelope din guma, pe cand asta e totusi o macheta si nu una tocmai ieftina !!!

Edited by Sir_Vaska, 26 September 2019 - 14:28.


#27
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La Dacie cum e, din cauciuc sau plastic tare ?

#28
ovipic

ovipic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 09.04.2019
7.3kg? e tanc?

Da, ar fi fain daca ar gandi la V2 o platforma mai open (modele 3D?), sa poti monta motoare (electrice), senzori pe el si controllere nu doar pentru RC (basic remote control)

Dar intradevar, asta ar fi o alta piata... Un colectionar pasionat nu are nevoie ca Aro macheta sa si mearga, ori sa se duca cu macheta lui la concursuri gen www.piwars.org

Edited by ovipic, 29 September 2019 - 09:29.


#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ma intreb cat ar costa un Aro din asta din metal, cu motor pe benzina functional si cat mai realist. Exista si motoare pe benzina in miniatura pentru modelism. Cred ca un asemenea model detaliat ar costa mai mult decat un Aro mare, functional si intretinut.

#30
xerelem

xerelem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.09.2016
oh come on :)

deci, asta care ai zis ca productia costa maxim 100 de lei :))... te astept sa imi aduci vreo 300-400 de matrite la 100 de lei :))

machetele statice nu au nicio dar absolut nicio treaba cu modelele RC...
cristip20 ai multe dece-uri la care nici eu nu stiu raspunsul...

#31
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Inteleg ca ar trebui sa arate ca asta de aici ?

https://magazinulcol...macheta-aro-240

#32
xerelem

xerelem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.09.2016
da este exact aceasi macheta :)

video cu numarul 5 este prezentat aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hwkqIfmoKTY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si pentru astea trei piese dai 33.90 pe numar ?

#34
RedSlider

RedSlider

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.08.2009
Salutare!  daca e cineva interesat de numerele 1-6 , le donez cu draga inima, Am avut intentia sa m-apuc de el, in ideea ca-l motorizez si-l fac cu RC. cand am primit primul cauciuc care este  din plastic dur  am abandonat ideea, si am ramas cu 6 numere cumparate, pe care mi-e mila sa le arunc la gunoi! astept un mesaj pe mail.
Tks!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate