Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Casa P+1 Mike

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
eu nu prea pricep la ce foloseste garajul...aveti masini de colectie?

Edited by alexpet, 08 September 2019 - 10:36.


#20
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Citeva idei, complet subiective:

- la o proprietate de 50x50 e pacat sa nu ai o terasa in spate. Nu stiu cit poate sa coste, dar probabil e mai putin daca o faci de la inceput.

- daca nu e nevoie de birou la parter, o sufragerie poate avea sens. Insa ar trebui sa fie linga bucatarie si tot planul parterului s-ar schimba. Sufrageria nu o folosesti zilnic, dar la sarbatori sau petreceri isi scoate banii.

- cind am cumparat ultima casa, am scos din calcul toate casele cu usa de garaj in fata casei. Dupa parerea mea strica simetria casei vazuta din strada.

#21
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postalexpet, on 08 septembrie 2019 - 10:36, said:

eu nu prea pricep la ce foloseste garajul...aveti masini de colectie?
Tu crezi ca garajul este pentru mașina ?

Edited by cristobob, 08 September 2019 - 12:41.


#22
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
dar pentru ce?

#23
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
-Ca sa ai pe ce cheltui banii.
-Ca sa depozitezi o gramada de lucruri inutile pe care zici ca le sorteze mai târziu.
-Ca sa te ascunzi de nevasta și sa zici ai foarte multa treaba.
-Ca sa moara vecinii de ciuda ca nu știu ce ai în garaj
...  
(as mai scrie, da' mi-a zis nevasta ceva și i-am zis că am putina treaba și trebuie sa cobor ... în garaj )

#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Un vecin de-al meu si-a transformat garajul in magazie, a băgat atâtea chestii acolo ca abia mai intră. Cele doua suv-uri le tine parcate la strada, in fața casei. Dupa ce in prealabil a pus semne cu nu parcați pe toată lungimea curții.

#25
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Noi incalzim garajul iarna si il folosim pentru sport - in general dribbling drills de baschet. E de 3 masini mari si e loc de alergat dupa ce dau masinile afara.

#26
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019
Garajul foloseste pentru parcarea masinilor. Pe timp de iarna e foarte comod ca masina sa nu fie inghetata, geamurile sa nu fie acoperite cu un strat de gheata sau chiciura, iar pe timp de ploaie sa te poti da jos cu sau fara bagaje intr-un mediu uscat.

Despre casa si alegeri de design, in prezent locuiesc tot la casa. Desfasurarea numai pe parter e o alegere interesanta de design si mai comoda pe masura ce inaintezi in varsta, dar exista si argumente contra:
- se dubleaza suprafata fundatiilor si a acoperisului -> cost suplimentar care nu e compensat de armarea doar putin mai slaba a altor elemente
- separatia zonelor de zi si de noapte e mai dificil de realizat; in cazul etajului separatia e chiar etajul, dar o separatie fonica buna in cazul desfasurarii doar pe parter presupune holuri suplimentare si/sau renuntarea la decomandarea camerelor.
- instalatiile sanitare sunt mai complicate: in cazul etajului putem folosi o ghena comuna pentru bai
- este mai dificil de realizat un design care "ne vorbeste": de exemplu trebuie realizat un acoperis mai complex, mai impozant, care sa capteze privirea; experienta m-a invatat ca e bine ca in Romania sa ne ferim de acoperisuri complexe, nu exista suficient know-how nici la proiectanti si nici la executanti si nici nu se gasesc usor elemente prefabricate de sarpanta, totul trebuie realizat din cherestea, pe santier.

#27
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View PostMikePatts, on 09 septembrie 2019 - 10:07, said:

Garajul foloseste pentru parcarea masinilor. ...
Bine, mai nene, si acuma spui ?

View PostMikePatts, on 09 septembrie 2019 - 10:07, said:

... Pe timp de iarna e foarte comod ...

Sunt curios dupa cateva ture de curatat(/scos afara) zapada ce ramane in spatele rotilor ce mai zici.

In rest, toate bune si frumoase. Vara mai ales.;

#28
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă as avea buget si teren generos, as face si eu garaj. E mai comod iarna, cald in mașină, te urci si pleci iar vara masina e rece, nu încinsă. Cu zăpadă rezolva, face un sistem de preluare a apei care se scurge.

#29
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019

View Postcristobob, on 09 septembrie 2019 - 11:24, said:

Bine, mai nene, si acuma spui ?
Spun, spre deosebire de colgii care sugerau ca se transforma in magazie sau sala de sport.

View Postcristobob, on 09 septembrie 2019 - 11:24, said:

Sunt curios dupa cateva ture de curatat(/scos afara) zapada ce ramane in spatele rotilor ce mai zici.
Pot doar sa zic ca si acum am garaj de doua masini, pe care-l folosesc pentru... garare masini, da!

View Postcristobob, on 09 septembrie 2019 - 11:24, said:

In rest, toate bune si frumoase. Vara mai ales.;
Si vara e frumos, in loc sa te sui intr-o masina incinsa de soare, e la o temperatura decenta.

#30
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Garajul este pentru confortul tau, nu pentru confortul masinii....aia e clar (sper). Indiferent de valoarea masinii beneficiile tu le tragi. Cat am stat la bloc aveam garaj la subsolul blocului...iarna intradevar masina nu era inghetata toata dar ...pentru ca intotdeauna este si un dar... aveam de dat zapada din fata garajului...lucru care sigur ca se poate rezolva cu un sistem de degivrare (trebuie avut in vedere de la inceput, lasat pozitie in tabloul electric si bugetat). Acum la casa nu am garaj pentru ca nu mi-am permis luxul dar ...pentru ca intotdeauna este si un dar...mi-as fi dorit unul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate