Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Casa P+1 Mike

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019
Salut!

Sunt in etapa de concept a unei case pe care as dori-o locuinta permanenta. Terenul are o forma neobisnuita pe meleagurile noastre, este un patrat (aproape) perfect 50x50 m. Amplasarea este mai in camp si apa va fi de la put, iar incalzirea cu pompe de caldura, nu de ecologie ci de nevoie. Candva primaria promite ca vom avea apa si canal pe strada, dar deocamdata nu am nici curent la teren.

Planurile parter si etaj la care am ajuns pana acum sunt acestea:





M-as bucura sa va citesc parerile. Fatada (intrarea) este spre est. Pentru fatade sau detalii de interior am modelul 3D BIMx, cereti ce vreti sa vedeti si pun screenshot.

Planurile corect:

Attached File  Plan Parter.pdf   200.22K   168 downloads

Attached Files


Edited by MikePatts, 08 September 2019 - 00:24.


#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
mie imi plac desenele, chiar mult. care sunt suprafetele? pare imensa casa, la prima vedere    :)

#3
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019
Suprafetele sunt suma din imagine. Circa 100 mp locuibil pe nivel + vreo 50 mp garaj si anexe.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai un buget, sau este nelimitat ?

#5
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019
Deocamdata sunt doar in masura sa estimez grosier 500 eur/mp. Nu am liste de cantitati si nici alte date decat desenul si modelul, pentru ca nu e definitivat conceptul.

M-am uitat acum si unele suprafete s-ar putea sa fie gresite. Cotele insa sunt corecte. Eroare de etapa. Posted Image

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai un teren in "camp". Nu ai nici o utilitate. Te gandesti sa folosesti o pompa de caldura. Suprafata casei este de peste 200 mp.
De asta am intrebat de buget. Imi cer scuze, dar poate te mai gandesti.

#7
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Daca inteleg bine planul, antreul pare mic, cu 2 usi care se deschid inauntru. Pare ca o sa fie aglomerat cind intra in casa un grup de oameni. Dar s-ar putea sa ma insel.

#8
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019

View Postrigmarole, on 08 septembrie 2019 - 01:15, said:

Daca inteleg bine planul, antreul pare mic, cu 2 usi care se deschid inauntru. Pare ca o sa fie aglomerat cind intra in casa un grup de oameni. Dar s-ar putea sa ma insel.
Asa e, ma joc cu ideea ca una din usi sa se deschida in afara. Parca as inclina spre cea de intrare.

View Postpasilla, on 08 septembrie 2019 - 00:57, said:

Ai un teren in "camp". Nu ai nici o utilitate. Te gandesti sa folosesti o pompa de caldura. Suprafata casei este de peste 200 mp.
De asta am intrebat de buget. Imi cer scuze, dar poate te mai gandesti.
Oh, inteleg la ce te gandesti. Estimarea e fara racorduri utilitati si fara gard. Bine, singurul racord va fi la curent si restul le mosmondim local, cu put si fosa, in asteptarea primariei. Oricum e necesar put pentru irigatie. E adevarat ca etajul e mai mare decat imi trebuie si a rezultat asa pentru ca imbraca suprafata parterului. Avand in vedere perspectiva care se deschide asupra terenului, e necesara o oarecare masivitate, altfel risc a se confunda cu o constructie auxiliara.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMikePatts, on 08 septembrie 2019 - 01:23, said:

Estimarea e fara racorduri utilitati si fara gard.
Incepe cu astea, dupa aia mai studiaza.
Iti urez succes in indeplinirea visului de a avea o casa, pentru tine si familia ta !

#10
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Legat de usi, ușa care se va deschide in exterior va avea balamalele la vedere in exterior, prin urmare ușor de forțat. Dacă totuși dorești doar o singura ușa deschisă în hol, as face-o pe cea care dă în casă scării glisanta in interiorul casei scării. Nu deranjează cu nu nimic, iar poziția ei va fi mereu deschisă în timpul verii, doar in anotimpul rece se va închide.

           Am văzut că ai și vana și dus în fiecare baie. Cel puțin acolo unde ai vana pe colt, dacă ai dimensiuni generoase de minim 150x150 cm cum avem noi, nu e necesar decât vana de colt cu rol dublu. Dușul nu stropește in afara dacă e montat ca in pozitia noastră. Dar chiar defel. Dar poate aveți altceva in minte.

          500 euro/mp util sau construit? Că dacă ai doar 100 k euro, nu sunt de ajuns ptr o casa cu 100 mp utili pe nivel.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
E greu sa scoti 500 eur/mp construit...Zici ca nu ai curent electric, te-ai interesat cat costa bransamentul? Daca nu ma insel poti cere un ATR de consultare...eventual pune o intrebare aici:

https://forum.softpe...8/page__st__198

#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007

View PostMikePatts, on 08 septembrie 2019 - 00:23, said:

Amplasarea este mai in camp ..... deocamdata nu am nici curent la teren.
Mare atentie cu privire la bransamentul electric, care este esential. Stiu ca este o prevedere legala cu privire la distanta maxima fata de punctul de la care se poate face racordarea, parca 100m. Acest punct poate sa nu fie staplul cel mai apropiat ci sa se afle in alta parte, in functie de caracteristicile retelei.
Eu nu as construi niciodata pe un teren lipsit in totalitate de utilitati.

Edited by crocko.dilul, 08 September 2019 - 07:24.


#13
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
1. cate persoane?

2. de ce atat de multe birouri? Imi face impresia ca ai plecat de la ceva ce ai avut nevoie si dupa ce ai adaugat "a iesit asa". Poate ma insel dar e risipa de spatiu.

3. nu ai iluminare naturala sau e redusa drastic in juma de parter. Nici la etja nu stai prea bine din acest punct de vedere.

4. la parter as elimina spalatoria + CT + hol + tablou electric si le-as muta in birou si as reorganiza corespunzator planul.

5. pe chestia asta as oglindi pe verticala etajul si as scapa de iesitura unde acum este dresingul.

6. daca ai suficiente* fonduri la dispozitie poti ignora 2-5

7. sunt planuri facute de un arhitect?


* lejer peste 100.000 de euro doar pentru casa
** sa tii cont ca nici factura lunara nu va fi lesne.

Edited by iladi, 08 September 2019 - 07:57.


#14
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019

View Postiladi, on 08 septembrie 2019 - 07:54, said:

1. cate persoane?
2. de ce atat de multe birouri? Imi face impresia ca ai plecat de la ceva ce ai avut nevoie si dupa ce ai adaugat "a iesit asa". Poate ma insel dar e risipa de spatiu.
3. nu ai iluminare naturala sau e redusa drastic in juma de parter. Nici la etja nu stai prea bine din acest punct de vedere.
4. la parter as elimina spalatoria + CT + hol + tablou electric si le-as muta in birou si as reorganiza corespunzator planul.
5. pe chestia asta as oglindi pe verticala etajul si as scapa de iesitura unde acum este dresingul.
6. daca ai suficiente* fonduri la dispozitie poti ignora 2-5
7. sunt planuri facute de un arhitect?
* lejer peste 100.000 de euro doar pentru casa
** sa tii cont ca nici factura lunara nu va fi lesne.

1 si 2: denumirile camerelor sunt place-holder. Nu e niciuna birou. Tablou electric e tot place-holder si spatiul e prevazut orientativ pentru un regulator de tensiune.
3: zi-mi de unde vrei screenshot, engine-ul de randare calculeaza iluminarea naturala Posted Image
Exemplificare: un screenshot din usa bucatariei privind spre scara si usa windfang-ului.
Attached File  Sun_Sep__8_08_54_34_2019_5812.png   2.87MB   53 downloads

4,5,6: Sunt doua cerinte (si jumatate) care au condus la modelul actual:
- in dreapta sa fie functiunile cu caracter tehnic si cat mai putin cele de locuire;
- la parter sa fie si o camera multifunctionala
- (jumatatea de cerinta) pompele (sau pompa) de caldura aer-apa fac ceva zgomot si sa poata fi amplasate pe un perete exterior astfel incat sa se interpuna o masa care sa asigure protectie fonica.

7. Da, dar inspirate dupa un model de pe alte meleaguri.

* Asa este.

Pentru un mesaj de mai sus:
- Costul constructiei se calculeaza pe metrul patrat construit
- Pretul pe metrul patrat util se utilizeaza pentru comparatie intre doua oferte de vanzare.

View Postcrocko.dilul, on 08 septembrie 2019 - 07:23, said:

Eu nu as construi niciodata pe un teren lipsit in totalitate de utilitati.
Nici eu. Asigurarea curentului va fi deal-breaker, dupa raspuns. Totusi probabilitatea este sa fie un raspuns pozitiv: vecinul de peste drum are casa finalizata din 2015-2016.

#15
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
In cazul in care ai suficiente fonduri sa duci lucrarea lab un sfarsit si ulterior factura de utilitati ti se va parea pepsi, go 4 it. Spor.

Desi nu mi-ai spus cate persoane vor locui in casa, raman la parerea ca 200 mp sunt cam mult. Te gandesti ca un apartament cu 4 camere de bloc* are spre 100 mp si faci o casa cat un etaj intreg in care nu se va folosi decat ocazional o anumita parte. Nu o lua ca pe un repros. E doar o observatie personala: cele mai multe case noi pleaca de la o amprenta "micuta", doar 10x10  si ajung la 200+ mp pentru ca, evident, trebuie sa faca ceva peste acel parter.

* Nu zic sa-ti faci casa pe criterii de bloc, dar multi cand se muta de la casa la bloc exagereaza (nu zic ca e cazul tau).

#16
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Parterul arata foarte bine. Ai 50x50 m. De ce iti trebuie etaj? Adica un etaj vine cu toate complicatiile posibile, ma refer la accesul ingreunat pentru persoane si mobilier, incarcarea structurii de rezistenta, spatiu ocupat de scarile de acces. Ai teren suficient poentru a-ti construi o casa superba pe un singur nivel.

#17
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
1. Pentru ca la noi se pleaca de la premisa ca e mai ieftin cu etaj decat sa te intinzi pe orizontala si asa ajungi sa construiesti mai mult decat iti doresti si iesi cam tot pe acolo.

2. pentru ca ar necesita o proiectare mai iesita din tipar si
a. beneficiarul nu vrea
b. arhitectul nu poate

#18
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Cate persoane vor locui?
Mie imi place proiectul, dar as incerca sa il mai reduc un pic in dimensiuni, daca acestea nu sunt in totalitate necesare.
Avand in vedere variantele tale de incalzire, as lua in calcul conformarea energetica a cladirii, inca din faza de proiectare. Niste bani investiti acum, vor aduce economii substantiale pe viitor(si mai ales confort).
Pune si niste fatade sa ne fure ochii, daca tot modelezi 3D.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate