Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cost amenajare drum de acces 9mx125 m lungine

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
sc_marian

sc_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.07.2010
Buna ziua, va cer ajutorul in urmatorul caz, undeva in Domnesti, jud Ilfov detin un teren de 500 mp, terenul fiind al 2 lea dintr un lot de 5 terenuri.Am avut o discutie cu proprietarul celorlalte 4 loturi pt a amenja drumul....si mi a spus ca pretul ar fi  .cam o mie de euro partea mea....pt ca drumul ar costa undeva la 5000 de euro....vom avea nevoie de un autograder aproximativ 3 zile(in aceste trei zile trebuie sa curete buruienile si sa niveleze drumul  eventual si curatare loturilor si sa imprastie pe drumul de 9 m pe 125 aproximativ 10 masini de piatra) cost grader 2500 ron pe zi =7.500 ron.....iar masinile de piatra sunt gen camioane de 15m3 ....pret 1.200 lei bucata......adica 12.000......un total de 20.000.....
Cer un sfat.....si anume sa incep demersurile pt acest drum acum sau la primavara cand vreau sa ma apuc de casa(acum lucram la faza de proiect si sper ca  in oct sa depu  actele pentru A.C), ori sa renunt la faza cu grader si sa aduc in primavara2/3 masini de piatra si un buldoexcavator  sa imi deschida putin drumul ca sa pot sa intru pt organizarea de santier.....va multumesc

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vecinii ce zic ? Acuma sau in primavara ?

#3
sc_marian

sc_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.07.2010

View PostBaxon, on 03 septembrie 2019 - 23:16, said:

Vecinii ce zic ? Acuma sau in primavara ?
vecini nu exista....doar eu cu el....eu am lotul nr 2...el loturile 1,3,4,5....el doreste sa facem drumul pt a putea vinde terenurile.

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca lotul tau este inaintea loturilor lui , las-l pe el sa faca drumul pe banii lui daca vrea mai repede .  9m latimea drumului ? De ce asa de lat ?
P.S. Ziua in care grederul lucreaza pe loturile lui  sa le plateasca el , separat .
Utilitatile sunt bagate sau trebuie spart drumul din nou ?

Edited by Baxon, 03 September 2019 - 23:39.


#5
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Daca ai $  incearca sa fii fair play , dar iti recomand sa folositi si un cilindru  compactor , fara acel echipament piatra se va deplasa si se vor crea  santuri atunci cand pe acolo vor trece masini de mare tonaj ( betoniere  etc )
nu e rau ca atunci cand incepi sa contruiesti sa ai un drum ok pe care sa poti circula fara sa se formeze noroi si gropi
recomandarea mea este sa cooperezi cu vecinul tau

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu are nimeni intentia sa faca un "drum", vor doar o spoiala sa semene a drum ca sa ridice pretul loturilor respective.
In acelasi spirit ar putea sa traga ceva tevi false (de gaz) sau etc....

#7
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Esenta problemei consta in: "a avea sau nu avea" bani de aruncat.

Edited by romvic, 04 September 2019 - 01:08.


#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
N-o sa tina mult piatra aia aruncata deasupra. Trebuie compactate mai multe tipuri de piatra ca sa reziste. Asa cum vreti voi sa faceti...la primele ploi intra in pamant.

#9
sc_marian

sc_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.07.2010
Va multumesc pt sfaturi....m ati hotarat :)) sa nu incep nimic anul acesta, mai ales in acest pret...inca odata mii de multumiri


#10
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006

View Postsc_marian, on 04 septembrie 2019 - 21:34, said:

Va multumesc pt sfaturi....m ati hotarat Posted Image) sa nu incep nimic anul acesta, mai ales in acest pret...inca odata mii de multumiri

In decembrie 2015 am facut un drum de 4m x ~120m cu 5000lei (10 familii x 500lei, zona Sibiu)
- decopertat cu buldo excavator
- intins 5 camioane cu piatra sparta cam 0.25m grosime cu acelasi buldo
- compactat cu cilindru
- lucrat 1-2 zile

Drumul este circulat destul de mult.
Au trecut 4 ierni peste el.
S-a mai sapat pentru treceri cu diverse fibra, gaze, curent, canalizare, apa
Inca este ok.

Mai interesati-va. Sumele alea vehiculate de dvs mi se astronomice.

#11
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
nu cred ca se poate  compara pretul unui camion de piatra in bucuresti cu unul in sibiu
cred ca e mai scump in bucuresti / ilfov
de aici si diferenta de pret

#12
sc_marian

sc_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.07.2010

 radurus, on 04 septembrie 2019 - 22:30, said:



In decembrie 2015 am facut un drum de 4m x ~120m cu 5000lei (10 familii x 500lei, zona Sibiu)
- decopertat cu buldo excavator
- intins 5 camioane cu piatra sparta cam 0.25m grosime cu acelasi buldo
- compactat cu cilindru
- lucrat 1-2 zile

Drumul este circulat destul de mult.
Au trecut 4 ierni peste el.
S-a mai sapat pentru treceri cu diverse fibra, gaze, curent, canalizare, apa
Inca este ok.

Mai interesati-va. Sumele alea vehiculate de dvs mi se astronomice.
Multumesc pt raspuns...cu siguranta acum sunt intr_adevaralte preturi si  nu ne putem astepta la acelasi cost....dar totusi nici o diferenta de 10 ori mai mare nu este ok.....eu initial am crezut ca va fi vb de 4/500 euro....dar dupa convorbirea cu proprietarul celorlalte loturi....am aflat ca o mie posibil sa nu imi ajunga....si nu prea imi dau eu seama ce ar putea lucra un grader 3 zile la un drum de 125 de metri...

#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Uite ce ziceai ca va face:

 sc_marian, on 03 septembrie 2019 - 22:48, said:

Buna ziua,
...vom avea nevoie de un autograder aproximativ 3 zile(in aceste trei zile trebuie sa curete buruienile si sa niveleze drumul  eventual si curatare loturilor si sa imprastie pe drum....va multumesc

 sc_marian, on 03 septembrie 2019 - 22:48, said:

... sa aduc in primavara2/3 masini de piatra si un buldoexcavator  sa imi deschida putin drumul ca sa pot sa intru pt organizarea de santier.....va multumesc
Pentru ce îți face  buldo vei plăti 800-1000 lei, o mașină de piatra ziceai ca e 1200 lei. Deja sunt 500 de euro.
Dacă îți ajunge o mașină de piatra pana la parcela ta, da-i drumul.

Eu as pune altfel problema vecinului, dacă zici ca ai a doua parcela, și anume as cere împărțirea costurilor pana acolo, la a doua parcela. Dacă el vrea sa-și decoperteze parcelele, sa plătească separat.
(Sunt curios daca va da ceva în cazilele în care aduci tu buldozer și piatra).

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cine este propietarul drumului?

#15
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Eu vad cam asa: costul drumului (x lei/euro/etc) se imparte in 5 portiuni aferente fiecarei parcele (fiecare parcela are denumirea a, b, c, d, e) => cost/parcela = X/5
Astfel costurile pt. prima parcela se imparte in la 5 si costurile pt fiecare proprietar ar fi de  X/5/5 => a = X/5/5 = X/25
Pt. a doua parcela ar fi de plata X/5/4 pt. fiecare proprietarii ramasi => b = a+ X/20 = X/25 + X/20
Pt. a treia parcela ar fi de plata X/5/3 pt. fiecare proprietarii ramasi => c = b+ X/15 = X/25 + X/20 + X/15
....
Si in final e = X/25 + X/20 + X/15 + X/10 + X/5
Cum tu ai o singura parcela, a doua => b = 5000/25 + 5000/20 = 200 + 250 = 450 euro si el ar avea de plata restul 4550 euro.
Asa ca spunei ca accepti sa platesti maxim 350 de euro si daca iti va spune ca-ti bati joc de el, intreaba-l cine a inceput?Posted Image

Later edit: eventual ii aduci aminte de povestea lui Ion Creanga "Cinci paini".

Edited by Kendo, 06 September 2019 - 20:21.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
iti spun eu, ala de a vandut parcela (si care le are pe restu) e un mare mare dezvoltator imobiliar... un patronache de 2 lei pus pe jumulit.

initiator ia vezi ce scrie in contractul de vanzare cumparare....

#17
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 Kendo, on 06 septembrie 2019 - 20:16, said:

.......
Later edit: eventual ii aduci aminte de povestea lui Ion Creanga "Cinci paini".
Realitatea nu este ca in povesti , amice .
Costurile unui drum , sa faci un drum , sint mari si pot ajunge uriase , in functie de teren si situatie . Nimeni n-a vazut niste poze .
Repartizarea costurilor este mai complicata . Depinde de amplasamentul terenurilor , de deschidere ...asta daca vrei sa gasesti nisrte solutii de calcul , dar NU ce spui tu .
Sa nu spun ca poate exista si cazul in care una , doua parcele , trei sau patru poate nici nu intra la socoteala .

#18
sc_marian

sc_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.07.2010

 arg, on 06 septembrie 2019 - 06:50, said:

cine este propietarul drumului?
Proprietari vom fi cei ce avem si loturile....dar prin cota indiviza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate