Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...
 

Chiriile din orasele universitare

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,954
  • Înscris: 13.07.2011

View Postbossake, on 03 septembrie 2019 - 16:56, said:

in general foarte multi care ajung pe la facultati sunt copii ori de "bogatani" de prin mediul rural ori de parinti plecati la munca in strainatate si genul asta de oameni arunca multi bani pt "odraslele" lor care vin mai mult sau mai putin pt a invata pe la facultate

Eu sunt de parere ca nu este chiar asa. Cine are bani isi trimite copilul in strainatate la studiu. La Cluj sunt multi straini erasmus si astfel ridica aia preturile ca si pentru straini. Iar pentru un danez, olandez, neamt sa dea pe o chirie 400€ cand defapt ea valoreaza doar 150€, dar el plateste la el acasa 1000€ il doare la brici. Pe langa asta vorbim de multi studenti din medii rurale, care ajung in centre universitare pentru ca la ei acolo nu au posibilitati de studiu, si astia ii scurg de bani. Dar si datorita multor multinationale si asa mai departe cresc si preturile.

#20
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 22.08.2012
Din secolul trecut.

#21
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,293
  • Înscris: 16.08.2016

View Postyulyk666, on 03 septembrie 2019 - 16:04, said:

Salut!

Locuiesc in Sibiu de 3 ani si anul acest mi-am luat o chirie 2 camere decenta in zona buna pe la vreo 250 de euro. Am zis haaaaai ca merge la banii astia, si ap e frumos.
Asta a fost in mai. Acum, nu mai e nimic decent sub 300 de euro. Ori e mobila de acum 400 de ani, ori e intr-un sat practic de langa Sibiu care chipurile apartine tot de oras dom'le. Si banuiesc din ce am auzit si citit ca asa e peste tot in orasele universitare: Cluj,Timisoara, Brasov, Bucuresti, Iasi etc.

Ma gandesc ce se poate face pt a diminua preturile astea uriase la chirii care nu au niciun arguent in afara ca "e cererea mare dom'le". Ar fi cere si mai mare daca preturile ar scadea.

Voi ce parere aveti? Pot scadea sau nu?
Cel mai bine e sa cauți chirie pana în iulie sau după noiembrie :) Atunci preturile la chirii mai scad deoarece toți se bazează ca vin studenții și măresc preturile.

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,157
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbusiness11, on 04 septembrie 2019 - 09:25, said:

Iar pentru un danez, olandez, neamt sa dea pe o chirie 400€ cand defapt ea valoreaza doar 150€, dar el plateste la el acasa 1000€ il doare la brici.
De ce ar da cineva in chirie cu 150 de euro un apartament care costa 60.000 de euro?

#23
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019

View Postyulyk666, on 03 septembrie 2019 - 16:04, said:

Salut!

Locuiesc in Sibiu de 3 ani si anul acest mi-am luat o chirie 2 camere decenta in zona buna pe la vreo 250 de euro. Am zis haaaaai ca merge la banii astia, si ap e frumos.
Asta a fost in mai. Acum, nu mai e nimic decent sub 300 de euro. Ori e mobila de acum 400 de ani, ori e intr-un sat practic de langa Sibiu care chipurile apartine tot de oras dom'le. Si banuiesc din ce am auzit si citit ca asa e peste tot in orasele universitare: Cluj,Timisoara, Brasov, Bucuresti, Iasi etc.

Ma gandesc ce se poate face pt a diminua preturile astea uriase la chirii care nu au niciun arguent in afara ca "e cererea mare dom'le". Ar fi cere si mai mare daca preturile ar scadea.

Voi ce parere aveti? Pot scadea sau nu?

Nu vor scădea chiriile și este normală creșterea lor acum înaintea începeri anului universitar, vor scădea din octombrie, noiembrie dar nu cu mult și nu în zone bune.

Cerere și mai mare nu are cum să fie că este un număr limitat de garsoniere și apartamente care ies la închiriat an de an în blocurile vechi plus foarte puține în blocurile noi pentru studenți.

Proprietarii de apartamente noi nu vor studenți chiar dacă pot obține chiria maximă pe zona unde au din cauză că studenții strică mobilierul.

Proprietarii de apartamente vechi nu fac deloc investiții în apartamentele lor pe care le închiriază studenților dar mențin cam aceleași prețuri la chirii ca ceilalți proprietari care închiriază ori corporatiștilor ori salariaților.

Alternative nu au studenții decât să închirieze câte 2 sau 3 un apartament și să împartă chiria dar trebuie și proprietarul să fie de acord cu asta.

#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,954
  • Înscris: 13.07.2011

View Postutopium, on 06 septembrie 2019 - 09:35, said:

De ce ar da cineva in chirie cu 150 de euro un apartament care costa 60.000 de euro?

pentru ca la un apartament de 60.000 mai mult de 200eur chiria este o japca

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde si ce cauti. Eu zic ca gasesti chirii de apartament (2 camere) mai mult decat decente in 250 eur si in Sibiu. Poate nu in cele mai vanate zone, insa cu cele mai bune dotari.
Poti incerca si in localitatile vecine, daca ai masina: Selimbar, Cisnadie zona Arhitectilor sau Sura Mica.

Edited by MembruAnonim, 09 September 2019 - 11:27.


#26
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,157
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbusiness11, on 09 septembrie 2019 - 09:38, said:

pentru ca la un apartament de 60.000 mai mult de 200eur chiria este o japca
Prostii ... Înseamnă ca trebuie sa încasezi 300 de chirii (25 de ani închiriat permanent) ca sa scoti banii, doar ca de acolo ai impozit, costuri cu intretinerea, dobânzi daca il iei pe credit, etc. Cam 200:1 e un raport acceptabil, 300:1 nu e chiar deloc.  


#27
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,954
  • Înscris: 13.07.2011
depinde de oras, in Bucuresti spre exemplu ai si 100:1, dar intr-un oras mai mic 300:1 este ceva normal. Mai greu gasesti chiriasi, plus ca baga si luniile care nu il ai inchiriat.

#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,157
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbusiness11, on 10 septembrie 2019 - 09:53, said:

intr-un oras mai mic 300:1 este ceva normal
Da-ne exemple. In orasele mai mici si preturile la apartamente sunt mici ...

#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,954
  • Înscris: 13.07.2011
Arad/Oradea/Craiova/Galati/Ploiesti.

Nu cred ca in astfel de orase merita investitia in imobiliare, cum sunt orasele universitare (Bucuresti/Timisoara/Iasi/Brasov)

#30
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,157
  • Înscris: 14.08.2007
Si ti se pare ca in orasele astea la 2 camere ai o chirie medie de 150 de euro?

#31
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,954
  • Înscris: 13.07.2011
pai nu am vorbit de 2 camere aici, ziceam de garsoniere, dar ma rog nu are rost sa discutam la infinit.

#32
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,157
  • Înscris: 14.08.2007
Ideea e ca mi se pare absurd sa ceri o chirie de 300:1 fata de pret ... eu n-am vazut asa ceva pe piata si nu vad de ce ar face cineva asa ceva (in afara de cazul cand e disperat sa inchirieze rapid si nu gaseste clienti).

#33
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,954
  • Înscris: 13.07.2011
Ai o garsoniera, care costa 35.000eur. Cu cat crezi ca o inchiriezi, cam 150eur sa spunem (suma maxima). Ai 233:1, fara sa mai pui luniile fara chirias, costurile aferente, impozite etc. Daca calculam asa, ajungi la 240-250:1. Tot acolo unde spun eu.

Daca ai o garsoniera in Bucuresti, costa 45.000 sa spunem, o inchiriezi cu 250-300eur. Atunci ai 180-190:1 incl. costuri si riscuri. Dar asta nu este posibil in orice localitate.

#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,157
  • Înscris: 14.08.2007
Uita-te un pic la preturile la chirii din Oradea de exemplu la 2 camere ... apoi la preturile la vanzari. Si fa un raport ... eu zic ca o sa fie cam pe la 200:1, in nici un caz la 300:1.

Si cam acelasi raport o sa fie si Bucuresti/Cluj, doar ca acolo garsonierele sunt mai scumpe deci inevitabil si chiriile mai mari.

#35
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,172
  • Înscris: 04.03.2014

View Postutopium, on 09 septembrie 2019 - 18:00, said:


Prostii ... Înseamnă ca trebuie sa încasezi 300 de chirii (25 de ani închiriat permanent) ca sa scoti banii, doar ca de acolo ai impozit, costuri cu intretinerea, dobânzi daca il iei pe credit, etc. Cam 200:1 e un raport acceptabil, 300:1 nu e chiar deloc.  

Cam ca in marea parte a Europei 250/300 la 1, acolo se va ajunge si in Romania.

Edited by ionutzitaly, 10 September 2019 - 22:11.


#36
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,157
  • Înscris: 14.08.2007

View Postionutzitaly, on 10 septembrie 2019 - 22:09, said:

Cam ca in marea parte a Europei 250/300 la 1, acolo se va ajunge si in Romania.
E o chestie de costuri ... in vest un credit in euro are dobanda semnificativ mai mica, deci rata e un procent mai mic din costul total al apartamentului. In Romania, datorita dobanzilor mai mari, raportul nu poate fi la fel de bun ca in vest, asa ca sunt mai mari chiriile raportat la valoarea apartamentului.

Va scadea chiria ca procent din valoarea totala a apartamentului cand creditele vor avea dobanzi mai mici sau vom adopta euro. Dar pana atunci va creste costul apartamentelor destul de mult, deci ...

Edited by utopium, 10 September 2019 - 23:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate