Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Cum a putut sa imi afle adresa de ip?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAstroNoot, on 27 august 2019 - 15:03, said:

Exista rate limit de 10 incercari pe ora.Exista captcha. Este 2 factor authentication obligatoriu,de la IP-uri necunoscute (ti le si trimite prin mail). Orice locatie noua de conectare trebuie confirmata de pe mail (In cazul meu,am si auth key pe google authenticator.,si astfel orice conectare noua necesita codul de 6 cifre generat odata la 30 de secunde de telefonul meu.)

Karaxe,ti-am mai explicat. E program din 2015,nu de cand stateai tu pe "mess". Nu mai folosi denumirea de retea zombie,ca e cringe si inactual. E botnet.
e corect ce spui numai ca am cateva adaugiri:
1 acele 10 incercari facute de o armata de zombie inseamna n conturi furate de pe care se pot obtine bani + ca daca uiti parola........risti sa iti plece clientii pe alt serviciu
2 captcha poate fi batut...nu usor dar poate fi batut (de ce n-ai zis de autentificare cu QR code ca astea sunt mai sigure?)
3 2 factor autentification inseamna sa ai simultan o parola si un desen drept securitate...e la fel de sigur cu a folosi o parola de minim 20 de caractere ...dar cine tine minte asa ceva?
4 asta am avut si eu pe un smartphone cat si pe pc ....a trebuit cu parola trimisa si confirmare ...e o masura buna insa inutila in cazul bruteforce ...daca ti-au furat contul prin bruteforce asta e ....

#38
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View Postkarax, on 27 august 2019 - 15:09, said:

e corect ce spui numai ca am cateva adaugiri:
1 acele 10 incercari facute de o armata de zombie inseamna n conturi furate de pe care se pot obtine bani + ca daca uiti parola........risti sa iti plece clientii pe alt serviciu
2 captcha poate fi batut...nu usor dar poate fi batut (de ce n-ai zis de autentificare cu QR code ca astea sunt mai sigure?)
3 2 factor autentification inseamna sa ai simultan o parola si un desen drept securitate...e la fel de sigur cu a folosi o parola de minim 20 de caractere ...dar cine tine minte asa ceva?
4 asta am avut si eu pe un smartphone cat si pe pc ....a trebuit cu parola trimisa si confirmare ...e o masura buna insa inutila in cazul bruteforce ...daca ti-au furat contul prin bruteforce asta e ....

Karaxe,ai folosit macar odata Discord? Spune sincer acuma?
Stii ca e un program de voice,video chat si IM,nu?
Ma iei cu securitatea la logare,care si asa e buna,numai ca tu o dai in alte rahaturi fara sens. Era vorba de cine poate afla adresa IP prin Discord.

Raspuns final: Doar Discord iti cunoaste adresa IP,si restul nu au acces la astfel de date. Decat sa iti dau argumente la scenariile complet aberante pe care ti le faci in cap,mai bine ma duc sa ma uit cum se usuca vopseaua sau la cum creste iarba.

Concluzie: Initiatorul are 3 neuroni functionali si a dat pe click pe un link de grabify,sau smardoiul ala de admin il cunoaste de pe altundeva (gen server de cs 1.6,unde e din nou admin)

Karaxe,gandirea ta este o adevarata engima pentru mine,si nu in sensul bun.

Edited by AstroNoot, 27 August 2019 - 15:16.


#39
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
sa iti mai zic de retele complicate de hoti care iti fura si telefonul si iti vad si numele si etc si folosesc atacuri inteligente ca sa descopere parola si username-ul?

View PostAstroNoot, on 27 august 2019 - 15:11, said:

Karaxe,ai folosit macar odata Discord? Spune sincer acuma?
nu...eu doar incerc sa iti zic ca nici un serviciu din asta nu e 100% sigur si exista destule retele pricepute care folosesc chestii inteligente pentru a-ti afla contul.....uite un exemplu sa zicem ca cineva iti cauta pe net printr-un algoritm inteligent userele de pe care postezi si multe alte date de pe conturile tale incepand de la facebook pana la instagram si etc.....plus cauta adresa ta tot asa folosind algoritmi
apoi la final algoritmul asta construieste parole si id-uri probabile care au sansa de 70-80% sa fie cele reale....

sa zicem ca au acces la datele de la scoala si multe chestii publice ...

#40
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View Postkarax, on 27 august 2019 - 15:16, said:

sa iti mai zic de retele complicate de hoti care iti fura si telefonul si iti vad si numele si etc si folosesc atacuri inteligente ca sa descopere parola si username-ul?


nu...eu doar incerc sa iti zic ca nici un serviciu din asta nu e 100% sigur si exista destule retele pricepute care folosesc chestii inteligente pentru a-ti afla contul.....uite un exemplu sa zicem ca cineva iti cauta pe net printr-un algoritm inteligent userele de pe care postezi si multe alte date de pe conturile tale incepand de la facebook pana la instagram si etc.....plus cauta adresa ta tot asa folosind algoritmi
apoi la final algoritmul asta construieste parole si id-uri probabile care au sansa de 70-80% sa fie cele reale....

Nu ai folosit Discord pana acuma. Felicitari. Cum spuneam....

Edited by AstroNoot, 27 August 2019 - 15:17.


#41
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu , dar am urmarit destule documentare si site-uri de securitate IT

#42
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Merci de pastila de rās,Karaxe. Sincer

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkarax, on 27 august 2019 - 15:18, said:

Si ai inteles ceva din tot ce ai "urmarit"? Nu de alta dar explica ce e DH si cum functioneaza. O sa intelegi cum iti dai cu celebrul picior stang in celebrul picior drept.

#44
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
cateva chestii...acum daca nu prea tin minte ...asta e
dar de citit sigur am citit

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Off-topic: E o diferenta intre "am citit" si "am inteles" si e cam esentiala. In domeniile numite general IT nu se citeste si nici nu se invata, se intelege. Ca altfel ramai cu cititul iar asta nu ajuta la nimic fara a intelege despre ce e vorba.

#46
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
asa o fi ...ce sa zic..nu tin minte asta e

#47
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Gazduiesti vreun server (de jocuri)? Acestea erau adesea tinte de flood.

Altfel, ce-ar avea cineva de castigat floodand un IP casnic, dinamic?

Edited by dani.user, 28 August 2019 - 19:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate