Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum a putut sa imi afle adresa de ip?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003

 rex, on 26 august 2019 - 15:17, said:

eu am adresa de IP 127.0.0.1, asa ca te provoc sa imi dai un flood pe adresa asta
Ti-am dat, dar nu merge. De fapt nu mai merge nimic.

#20
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Inca de pe vremea mircului, puteai vedea adresa de unde intra oricare de pe canal, la yahoo messenger la fel, puteai vedea ip-ul persoanei cu care discuti, sa te miri in sec XXI ca cineva iti stie ip-ul, e prea de tot...

#21
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
OP mi-a trimis in DM rezultatul "antivirusului"
`Port scan blocked
an hour ago
Feature:
Firewall
A port scan was detected and blocked.
Remote IP:205.209.174.21`

#22
spps2019

spps2019

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 445
  • Înscris: 08.08.2019
Discord colecteaza urmatoarele:

    IP Address
    Device UUID
    User's e-mail address
    All text messages
    All images
    All VOIP data (voice chat)
    Open rates for e-mail sent by Discord

#23
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 eiffel, on 26 august 2019 - 15:33, said:

Iar te bagi unde nu-ti fierbe oala.
IP-ul 127.0.0.1 a fost dat la misto - e IP_ul localhost - adica ti-ai da flood singur Posted Image

pai corect numai ca vroiam sa punctez altceva , si anume ca la flood conteaza altceva ....degeaba ai ip-ul daca conexiunea e din aia de 1 GBps
de fapt flood-ul e una din cele mai rudimentare metode sa faci rau pe internet venita din vremuri in care nu exista legislatie ...

 Phobos, on 26 august 2019 - 15:59, said:


Karax, arde-l!

[ https://banner2.kisspng.com/20171218/81f/smiley-png-5a374f7a7d7863.7108928315135742665139.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
daaaa sigur ....n-am ce face sau cum?
ma inviti sa scot warmasteru de la naftalina sau cum?

 spps2019, on 26 august 2019 - 16:26, said:

Discord colecteaza urmatoarele:

IP Address
Device UUID
User's e-mail address
All text messages
All images
All VOIP data (voice chat)
Open rates for e-mail sent by Discord
deci ala era admin pe Discord asta .... acum daca la restart initiatorul se tot conecta la site....imediat il ginea adminul.....

#24
spps2019

spps2019

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 445
  • Înscris: 08.08.2019
In plus Discord monitorizeaza toate procesele deschise in sistemul de operare. Deci logger de proces. De asemenea este confirmat si faptul ca la cereri guvernamentale ce stie Discord despre user stie si guvernul.

#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 Ray25tm, on 26 august 2019 - 14:44, said:

Cum a putut sa imi afle adresa de ip?

Soc si groaza.
Si ce mare tragedie se poate intampla ca ti s-a aflat IP-ul?
Si sa ramana vorba intre noi,aflarea IP-ului este la nivelul grupei mici de gradinita.Numai cine nu vrea nu ti-l afla.

#26
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Nu ai cu cine frate...
@spps2019
Majoritatea programelor au acces la procesele care rulează. Big ducking news,smartass. Cat despre ce știe guvernul despre tine,cat și megacorporatiile,nimănui nu-i pasă frate. Sa fim sinceri. Nimănui nu-i pasă la ce filme pentru adulți te uiți sau ce trimiți pe net. Decât dacă e ilegal. So tone it down.

@karax
Pastilele de azi nu le-ai luat? Cum naiba să îl "ginească" adminul. Nu are absolut niciun control asupra datacenter-ului sau a altor utilizatori....

#27
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu te lega de Karax, se pare ca in ultima vreme isi ia pastilele regulat, sau macar o parte din ele, ca nu mai inventeaza nimic de-o vreme.
Degeaba te deconectezi, nu e sigur ca ip-ul se si schimba. Daca ai router, ala trebuie deconectat, nu pc-ul. apoi, la reconectare, verificat daca e alt ip, ca e posibil sa-l primesti tot pe ala, daca intre timp nimeni nu s-a conectat, deconectat, tot ip-ul ala a ramas primul disponibil.

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 Ray25tm, on 26 august 2019 - 14:51, said:

desigur ,am fost pe un server de Discord ,ma amenitat cineva nu am intrat pe nici un link iar azi mi-a fost flodat ip ul ,cum a reusit?
Ti-a dat vreun link sa clickuiesti ? :P

#29
B-M-A

B-M-A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.05.2012
Oricum, urmatoarea data cand te iei in gura cu unul de asta, descarca-ti inainte commview sau orice alt monitor de retea care detecteaza ip flooding si ii afli si tu IP-ul lui. Dupa aia te joci si tu cu el (asta pana il schimba sau daca nu are vreun firewall care limiteaza ping-urile de intrare/icmp sau foloseste alte masuri de protectie). Sunt curios daca sistemul a inregistrat acel IP care te-a "atacat"

Edited by B-M-A, 26 August 2019 - 19:00.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca asa afli sursa unui flood inseamna ca discutam de un wanna be smart ass. Unuia mai rasarit nu ii afli IP-ul asa usor. Iar port scan-urile sunt la ordinea zilei. Daca le bagi in seama inebunesti.

#31
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 AstroNoot, on 26 august 2019 - 17:47, said:

Nu ai cu cine frate...
@spps2019
Majoritatea programelor au acces la procesele care rulează. Big ducking news,smartass. Cat despre ce știe guvernul despre tine,cat și megacorporatiile,nimănui nu-i pasă frate. Sa fim sinceri. Nimănui nu-i pasă la ce filme pentru adulți te uiți sau ce trimiți pe net. Decât dacă e ilegal. So tone it down.

@karax
Pastilele de azi nu le-ai luat? Cum naiba să îl "ginească" adminul. Nu are absolut niciun control asupra datacenter-ului sau a altor utilizatori....
simplu , a deschis o camera de chat privat sau ceva cu initiatorul si cu netstat a aflat imediat IP-ul

 rumegus, on 26 august 2019 - 18:14, said:

Nu te lega de Karax, se pare ca in ultima vreme isi ia pastilele regulat, sau macar o parte din ele, ca nu mai inventeaza nimic de-o vreme.
Degeaba te deconectezi, nu e sigur ca ip-ul se si schimba. Daca ai router, ala trebuie deconectat, nu pc-ul. apoi, la reconectare, verificat daca e alt ip, ca e posibil sa-l primesti tot pe ala, daca intre timp nimeni nu s-a conectat, deconectat, tot ip-ul ala a ramas primul disponibil.
da-le draq de inventii ....

 B-M-A, on 26 august 2019 - 18:59, said:

Oricum, urmatoarea data cand te iei in gura cu unul de asta, descarca-ti inainte commview sau orice alt monitor de retea care detecteaza ip flooding si ii afli si tu IP-ul lui. Dupa aia te joci si tu cu el (asta pana il schimba sau daca nu are vreun firewall care limiteaza ping-urile de intrare/icmp sau foloseste alte masuri de protectie). Sunt curios daca sistemul a inregistrat acel IP care te-a "atacat"
dar exista si flood prin cererea de conexiuni multe catre firewall.....singura sansa in caz de flood este schimbarea automata a IP-ului
de aici se ocupa autoritatile care pot face triangulare pe flood si ti l-au prins

in cazul site-urilor publice este extrem de greu de scapat de flooduri , probabil o tehnologie care schimba IP-uri in timp real sau ceva sa ajute .....
sau verificarea retelei in timp real de catre ISP pentru flood si limitarea din switchurile de pe traseul spre site-ul atacat

#32
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 karax, on 27 august 2019 - 14:33, said:

simplu , a deschis o camera de chat privat sau ceva cu initiatorul si cu netstat a aflat imediat IP-ul


da-le draq de inventii ....


dar exista si flood prin cererea de conexiuni multe catre firewall.....singura sansa in caz de flood este schimbarea automata a IP-ului
de aici se ocupa autoritatile care pot face triangulare pe flood si ti l-au prins

in cazul site-urilor publice este extrem de greu de scapat de flooduri , probabil o tehnologie care schimba IP-uri in timp real sau ceva sa ajute .....
sau verificarea retelei in timp real de catre ISP pentru flood si limitarea din switchurile de pe traseul spre site-ul atacat


Mda....traiesti in alt deceniu "fratelemeleu"
Documenteaza-te inainte sa te dai mare geniu. Si in mesaje private si pe guild-uri (numite servere/grupuri),conexiunea trece prin serverele Discord. Nicio informatie despre conectare nu este impartasita cu cel cu care conversezi.  Nu mai esti pe yahoo messenger. Esti pe discord,un program aparut in 2015,cu standarde din deceniul asta. Urmeaza sa puna si end to end encryption,ca pe Whatsapp.

Daca tu iti inchipui ca retard-ul ala numit admin a putut sa sparga securitatea client-side a Discord-ului,te inseli amarnic. Pachetele de date discord se manageriaza intern,in datacenter-uri,si in loc sa se faca comunicarea intre diferite adrese IP,serverul principal comunica cu utilizatorii prin pachete de date marcate cu ID-ul utilizatorilor (13 cifre). La randul lor,client-ul (adica discord-ul care ruleaza pe calculatorul tau) verifica pachetele de date (trebuie sa fie semnate) si foloseste token-ul contului tau (o cheie) ca sa verifice ca tu esti adevaratul destinatar. Discord e bazat pe chromium. Nu mai merg rahaturile din 2004-2008. The future is now,old man.

Si din ce mi-a trimis initiatorul,a fost doar un port scan,nu un flood,cum a zis el.

Chestia aia cu firewall-ul e un leetspech retardat de-al tau,n-are noima

#33
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ia explica matale cum se face asta? cu cheie de criptare trimisa prin alta conexiune? asa se face de obicei .....pentru ca cele 2 calculatoare trebuie sa comunice intre ele intai ca sa stabileasca un tunel .....

#34
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 karax, on 27 august 2019 - 14:48, said:

ia explica matale cum se face asta? cu cheie de criptare trimisa prin alta conexiune? asa se face de obicei .....pentru ca cele 2 calculatoare trebuie sa comunice intre ele intai ca sa stabileasca un tunel .....
Singurul tunel e la tine in cap karaxe.
Iti zic simplificat,sa ma intelegi.
Iti faci cont de Discord,da? Automat ti se atribuie un ID de 13 caractere. Clar pana aici?
Apoi,cand vrei tu sa trimiti unui mesaj lui Nicolae Stancioi,care face ozn-uri in Dolj(care are si el cont de Discord cu un ID atribuit),defapt trimiti un bloc de date (mesajul tau) cu ID-ul tau atribuit si ID-ul destinatarului. Conform ID-urilor din blocul de date respectiv,MINUNE. Lui Nicolae ii apare pe calculator mesajul tau!
Nu este implicata nicio conexiune intre calculatoare. Este mereu mediata de serverele discord.

#35
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
asa, ok e bine...
ce te faci daca cineva prin bruteforce ghiceste usernameul si parola?

sa zicem ca un raufacator are o retea zombie care fiecare face un bruteforce ...ce te faci?

#36
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 karax, on 27 august 2019 - 15:01, said:

asa, ok e bine...
ce te faci daca cineva prin bruteforce ghiceste usernameul si parola?

sa zicem ca un raufacator are o retea zombie care fiecare face un bruteforce ...ce te faci?
Exista rate limit de 10 incercari pe ora.Exista captcha. Este 2 factor authentication obligatoriu,de la IP-uri necunoscute (ti le si trimite prin mail). Orice locatie noua de conectare trebuie confirmata de pe mail (In cazul meu,am si auth key pe google authenticator.,si astfel orice conectare noua necesita codul de 6 cifre generat odata la 30 de secunde de telefonul meu.)

Karaxe,ti-am mai explicat. E program din 2015,nu de cand stateai tu pe "mess". Nu mai folosi denumirea de retea zombie,ca e cringe si inactual. E botnet.

Edited by AstroNoot, 27 August 2019 - 15:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate