Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Bloguri romanesti interesante

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Din "pacate" nu sunt baiat bun.Posted Image Is rau,am catuse,curea....

#56
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Orice politist local are catuse, curea si glock.

Ete exemplu de podcast simplu si scurt.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MvxbXtILHJY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Adica te uiti la asta, ai inteles, scurt, fara abureala.
Ai priceput ideea.

Edited by DuskGerman, 27 August 2019 - 19:50.


#57
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Nu ca tu ma disperi.N-ai inteles ce-am vrut sa zic.

#58
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Ba am inteles, tu fara sa vrei ai facut fix cea ce am scris eu.

#59
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Lamureste-ma

#60
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Mentalitatea am niste ambalaje de chipsuri si 2-3 doze de bere aruncate pe la poarta, iarba a crescut nitel pe la poarta, dar lasa ca eu platesc impozite si taxe si sunt sigur ca daca iese cine trebuie presedinte, ba, ori o sa vina ala si sa o faca curatenie in tara asta ori de dragul lui o sa incep si eu sa curat mizeria de la mine de la poarta.

Despre asta este vorba, am tampiti care trec pe strada si arunca fel si fel de gunoaie, doze de bere, chipsurile, chistoace si pachete de tigari, ma uit la gunoaiele astea cum sunt plimbate, adica vecinul vede gunoiul si ori lasa ca este pe strada ori alege varianta cu "stai sa-l imping eu nitel de la mine de la poarta".
Si ma gandesc ca la asta se reduce Romania, am vrea o schimbare dar daca se poate schimbarea sa inceapa cu altul, stii cand trebuie sa faci dreapta si esti pe aproape sa calci un pieton ca ai uitat sa-i acorzi prioritate si oricum ai trecut pe rosu ca era intersectia libera? E? Atunci te gandesti ca civilizatia sa nu inceapa cu tine si scoti nitel euro sa dai o atentie la rutiera.

Am un prieten care imi tot zicea ca el vrea ca tara asta sa fie corecta, el neavand masina, el mergand cu bicicleta in Romania, ba si cum drac face asta ca zgarie o masina, cu butucul de la roata reuseste sa traga o frumusete de zgarietura. Ce credeti ca a facut? A facut cea ce este corect sa anunte proprietarul, sa plateasca reparatia, sa faca ce se face in orice alta civilizata.
Da, a fugit repede sa nu-l vada careva.
Cam asta este cu vrem o tara ca afara.

Edited by DuskGerman, 28 August 2019 - 07:35.


#61
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
S-a redeschis (temporar) opencube, profitati cat puteti.

#62
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Daca tot e topicul acesta deschis, scriu si eu ce citesc de ani de zile.

Vali (zoso), Cetin (Arhi), Nwradu, mariuscucu, haivas, razvanbb, hoinaru, revoblog.

Seara faina!

#63
PeterAlex

PeterAlex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.03.2021

View Post_Alizeu_, on 14 mai 2021 - 20:41, said:

Daca tot e topicul acesta deschis, scriu si eu ce citesc de ani de zile.

Vali (zoso), Cetin (Arhi), Nwradu, mariuscucu, haivas, razvanbb, hoinaru, revoblog.

Seara faina!

Si te mai miri de ce spun multi ca epoca blogurilor s-a incheiat.

#64
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Nwradu e chiar interesant!

Am recitit nesatul postarile de pe Opencube.

#65
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Pentru mine blogurile nu mor. Mai mult pun accent pe content scris decat pe video sau podcast.

#66
PeterAlex

PeterAlex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.03.2021

View Postleusteanul, on 14 mai 2021 - 21:12, said:

Nwradu e chiar interesant!

Am recitit nesatul postarile de pe Opencube.
Da, opencube era foarte bun ....acum 5-10 ani, cand  era impartial politic si iti oferea instructiuni despre cum sa agati, cum sa te comporti ca atare ca barbat, cum sa iti cauti un job in IT, cum sa economisesti, cum sa nu cumperi toate rahaturile inutile.
Dar in ultima vreme o luase razna cu  articolele  pro  trumpism, putinism, Brexit si Dragnea.  Ma rog, el recunostea ca politicienii de toate culorile sunt niste jegosi, dar urmarea strict profitul, si ca   banii nu au miros, nici culoare...il durea undeva de politica, scopul lui era doar sa faca bani mai multi si sa plateasca taxe mai putine.  Detesta tot ce crestea taxele sau promitea egalitate rasiala/sexuala.
Ca un om normal  care  nu are nimic de castigat  din tipul asta de guvernari  nu poti sa fii de acord cu asa ceva.

Zoso aka Vali era si el foarte bun acum 10 ani. Dar de la o vreme a dat-o si el in extrema, in partea ailalta .
Si de la o vreme  nu mai pot sa  intru pe blogul sau si citesc ceva, plec mereu cu o stare proasta de acolo.  Nu am vazut nimic optimist, nimic motivational, nimic pozitiv, nimic constructiv. Manowar mai scria articole motivationale pentru cariera si viata sentimentala....in stilul sau vulgar asa cum era. El macar era constient ca in Romania nu se va schimba ceva, de aia a si emigrat definitiv.  
Mai intru sa citesc si articole scrise de alti autori care ma mai binedispun, dar Vali a devenit foarte iritant.  Nu mai pot sa citesc un articol de-al sau in intregime, ca si asa a devenit previzibil.  Cum incepe "romanii ....", "politicienii....", "influenceritele...." , "bizonii din trafic....", "profesorii...",  "popii..."   cum inchid articolul.   De 10 ani , ca el, se plang milioane de romani pe internet. S-a schimbat ceva ? Nu!   Pur si simplu m-am saturat de articolele de genul asta. Acum se ia si de videochatiste si celebritati  ca fac reclama pe afise publice in Bucuresti.  
Poate nu asta e modalitatea internauta de a schimba  mentalitatea unui popor.  
Poate n-ar fi rau daca si-ar schimba stilul sau ar scrie pe alte subiecte sau sa ofere tutoriale scrise pe IT,  gradinarit,  arta, literatura..........sau ce gasesti pe Skill Share care e contra-cost , el ar putea sa o faca gratuit si ar fi mult mai apreciat.   Cam ce gasesti pe Skill Share , asta ar trebui sa gasesti pe bloguri.

Cetin e de moda veche. A publicat recent un ghid din 2010 despre cum sa-ti faci un CV si cum sa-ti gasesti un job . El zice ca e inca valabil.
Eu zic ca daca faceam cum zicea el, si azi as fi fost somer daca ma purtam asa de formal.  Cu car, cu mar , am apucat sa ma angajez si sa lucrez in mai multe domenii. Si pot sa confirm ca m-am angajat acolo fix unde angajatorii au fost cei mai informali.  
La primul job la care m-am angajat, cel care mi-a luat interviul a venit cu hanorac si cu gluga pe cap, la randul meu eram in hanorac. Si m-a angajat.La alt job unde m-am angajat, venisera doua tipe foarte degajate la interviu unde am discutat despre fotbal si alte subiecte.  Intr-o redactie a celui mai mare ziar din Romania   unde am facut un stagiu de practica , editorul era in slapi si bermunde. Si tot pot continua cu exemplele.  
Sunt multi parerologi  pe internet care inca mai gandesc dupa anii 1990-2000' si ar trebui sa-si faca update la anul 2020.
In America, cel putin in statele alea  normale gen  California, nu se mai tine cont de aspect si imbracaminte.   Esti catalogat imediat "proscris"  sau chiar "fascist"   daca te legi de cum se imbraca sau cum arata  omu' la job sau la interviu.

nwradu ar fi un blog mai bunicel daca n-ar pune articole despre stiri cotidiene gen  incendiul de la shaormeria Dristor sau COVID, si s-ar axa doar pe IT.

Edited by PeterAlex, 15 May 2021 - 00:34.


#67
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
azi fac 16 ani de blog :)

#68
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Zoso și Cetin sunt vulpoii bătrâni ai blogurilor românești, intru mai mult din inerție, e un ritual al meu la cafeaua de dimineață.
La Zoso mai găsiți articole excelente scrise de Cristici.
Gata, Opencube e iar închis, am apucat sa recitesc articole vechi despre istorie etc.



#69
dan_mesterel

dan_mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.02.2008

View Postvali, on 15 mai 2021 - 05:11, said:

azi fac 16 ani de blog :)
La mulți ani!

#70
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Da, la mulți ani!
Ai îmbătrânit frumos.

#71
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
@PeterAlex, nwradu e pentru cine vrea sa citeasca advertoriale. Pentru hate/ficat marit/ulcer, recomand zoso si, din cand in cand, arhi.

#72
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
La multi ani, Vali! Keep up the good work!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate