Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Barcelona sau Mallorca?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
alexismat

alexismat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.08.2019
Le a vizitata cineva pe ambele si are o parere?

#2
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016
sezon Mallorca .... afara sezonului Barcelona

#3
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
În septembrie?

#4
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018
Barcelona - superb, merită văzut.

#5
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Da, însă sunt și probleme mai multe decât în Mallorca.

#6
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 c6t9, on 24 august 2019 - 11:04, said:

Da, însă sunt și probleme mai multe decât în Mallorca.
Ce probleme sunt?

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Hoti cacalau.

Mallorca. Ai si ce sa vezi prin preajma. O gramada de sate foarte frumoase.
Partea proasta e ca e plin de englezi prin zona si daca sunt tineri in statiunea in care te duci iti fut toata placerea. Mai ales daca ai copii.

#8
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

 nico99900, on 24 august 2019 - 14:36, said:


Ce probleme sunt?

Sunt depășiți de situație în prezent, seara și noaptea se fură în draci, sunt în creștere tâlhăriile ziua în multe zone, obiectivele principale sunt sufocate de turiști. Erau probleme încă de acum vreo 10 ani când am fost, dar ulterior am observat că s-au amplificat mult. Orașul în sine e tare fain, l-am străbătut absolut pe tot, inclusiv numai pe jos, însă azi în multe locuri m-aș gândi bine înainte să mă bag.

Pe de altă parte Mallorca are și zone liniștite, doar frecușul e problema. Dacă e septembrie, țin minte că au o perioadă când mai toate obiectivele sunt accesibile fără taxă.

#9
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Daca nu stii, nu mai vorbi prostii. Nu este mai periculos decat bucurestiul sau alt oras care vrei tu. Ca is multi turiti? DA asta e adevarat. Dar si prezenta politie e pe masura. Asa ca nu mai infrica omul, ca nu e vestul salbatic.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Politia in Barcelona e un rahat. De exemplu, daca te prind ca ai furat un portofel, te pun sa alegi: ori 200 de euro amenda, ori 2 zile de puscarie. E logic de ce e raiul hotilor acolo.
Daca va mananca undeva sa va duceti in plin sezon acolo, nu purtati chestii care sa atraga atentia (haine scumpe, telefoane scumpe, aparate foto, lantisoare, cercei, etc.). Marocanii si nigerienii sunt cei mai periculosi, nu au scrupule, nu au nici o remuscare sa bage cutitul in tine sau o ranga in cap si sa te lase in fundul gol.

 Friskey, on 24 august 2019 - 15:57, said:

Hoti cacalau.

Mallorca. Ai si ce sa vezi prin preajma. O gramada de sate foarte frumoase.
Partea proasta e ca e plin de englezi prin zona si daca sunt tineri in statiunea in care te duci iti fut toata placerea. Mai ales daca ai copii.
Ah, mi-am adus aminte si de germani. Fac ca niste babuini retardati dar inca nu au ajuns la nivelul englezilor si mai ales irlandezi (cei mai mari betivani de pe planeta asta).

Edited by Friskey, 24 August 2019 - 17:48.


#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Eu in locul tau as alege zona de sud, Malaga sau Marbella, sau chiar Tenerife. Sunt mult mai linistite.
Malaga si Marbella sunt si ele pline de englezi dar in mare parte sunt pensionari si linistiti.
Daca te duci in Mallorca, evita zina Ibita, e plin de oameni beti si drogati de toate varstele. Nu sunt neaparat periculosi dar fac ca toti dracii.

Edited by Friskey, 24 August 2019 - 18:24.


#12
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019

 c6t9, on 24 august 2019 - 17:18, said:



Sunt depășiți de situație Ă®n prezent, seara și noaptea se fură Ă®n draci, sunt Ă®n creștere tâlhăriile ziua Ă®n multe zone, obiectivele principale sunt sufocate de turiști. Erau probleme Ă®ncă de acum vreo 10 ani când am fost, dar ulterior am observat că s-au amplificat mult. Orașul Ă®n sine e tare fain, l-am străbătut absolut pe tot, inclusiv numai pe jos, Ă®nsă azi Ă®n multe locuri m-aș gândi bine Ă®nainte să mă bag.

Pe de altă parte Mallorca are și zone liniștite, doar frecușul e problema. Dacă e septembrie, țin minte că au o perioadă când mai toate obiectivele sunt accesibile fără taxă.

Daca esti atent nu te fura nimeni. Am lasat hainele si portofelul si telefonul pe plaja in Barcelonetta ore in sir nesupravegheate si nu s-a atins nimeni de ele.  E drept nu aveam telefoane ultimul racnet sau haine de firma. Poate de aia.

Edited by mircea_rambo, 24 August 2019 - 19:21.


#13
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Mallorca de departe, in orice sezon.
In Barcelona, daca nu esti atent, rămâi doar cu hainele de pe tine.
Tințele predilecte, peroanele singure sau cuplurile.

#14
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019
Se fura si din Mallorca si din Valencia, de peste tot.

 copjob2000, on 24 august 2019 - 19:21, said:

Mallorca de departe, in orice sezon.
In Barcelona, daca nu esti atent, rămâi doar cu hainele de pe tine.
Tințele predilecte, peroanele singure sau cuplurile.



Ai mult mai multe lucruri de vazut in Barcelona decat in Mallorca.

#15
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

 nico99900, on 24 august 2019 - 17:33, said:

Daca nu stii, nu mai vorbi prostii. Nu este mai periculos decat bucurestiul sau alt oras care vrei tu. Ca is multi turiti? DA asta e adevarat. Dar si prezenta politie e pe masura. Asa ca nu mai infrica omul, ca nu e vestul salbatic.

Stai acolo? Dacă da și nu cunoști niciun caz, trăiești într-o bulă. Dacă nu stai acolo, discutăm vorbe.

 mircea_rambo, on 24 august 2019 - 19:28, said:

Se fura si din Mallorca si din Valencia, de peste tot.




Ai mult mai multe lucruri de vazut in Barcelona decat in Mallorca.

Nu există aceeași nivel. Nici nu se compară.
Sunt multe de văzut și în Mallorca, dar trebuie să te deplasezi.

#16
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

 mircea_rambo, on 24 august 2019 - 19:17, said:



Daca esti atent nu te fura nimeni. Am lasat hainele si portofelul si telefonul pe plaja in Barcelonetta ore in sir nesupravegheate si nu s-a atins nimeni de ele.  E drept nu aveam telefoane ultimul racnet sau haine de firma. Poate de aia.

Din ce mi-au spus cei de acolo, sunt căutate mai ales ultimele iPhone-uri. Inclusiv pe stradă. Ceea ce mi se pare ciudat și acum.

#17
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Parintii sotului locuiesc in Barcelona de vreo 20 de ani (de fapt in L'Hospitalet de Llobregat dar na, e un fel de suburbie a Barcelonei), am fost acolo an de an macar cateva zile sau uneori saptamani, am mers si singura, si cu el, si cu grup mai mare. Nu s-a luat nimeni de voi vreodata si nu ne-am simtit amentintati in vreun fel. Si suntem mereu cu ifoanele in mana, camere scumpe foto, etc., dar n-as zice nici ca avem comportamentul turistului galagios pe care il reperezi de la 1km. Sincer ma simt mai in nesiguranta cand sunt prin Bucuresti, am mai multa grija la geanta si lucruri decat in Barcelona.

Referitor la obiective de vizitat, lucruri de vazut si facut, nu incape nicio comparatie. E ca si cum ai compara Iasi cu Tecuci, Barcelona, nu doar orasul dar si orasele si obiectivele din imprejurimi sunt cu totul altceva decat Mallorca, unde am fost o singura data pentru o saptamana si nu m-a impresionat deloc. Poate si pentru ca in perioada respectiva locuiam in Cipru, si Mallorca mi s-a parut suspect de asemanatoare, si nu in sensul bun Posted Image

P.S. Uitasem sa scriu si ca in aia 20 de ani de cand sunt socrii acolo, nu au patit niciodata sa le fie subtilizat ceva

Edited by corina_geo, 24 August 2019 - 23:21.


#18
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Mallorca are obiective frumoase, zone superbe. Aș întreba ce-ai făcut acolo o săptămână. Nu există să nu impresioneze nimic din cultura și frumusețea locurilor. Ceva nu pușcă rău. Deja nici nu dacă să aștept răspuns sau nu.

Eu nu vorbesc despre ce se mai întâmplă în Barcelona pentru că n-am ce face. Dar asta e, nu poți spune oamenilor altceva decât vor ei să creadă. Nimic nou. Nu știu de ce nu-mi văd de treabă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate