Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Emigrare UK

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
derek65

derek65

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.11.2019

View PostCrs121, on 22 august 2019 - 12:36, said:

Salut, am 18 ani, am terminat a 11-a la un liceu Economic si urmeaza sa intru in a 12-a, intrebarea mea este daca merita sa ma mut in uk pentru a urma un apprenticeship, mentionez ca cunosc engleza. Multumesc!
Termina clasa a 12-a,  ia  Bacalaureatul cu brio si emigreaza apoi.

Daca nu ai bani, o  sa-ti trebuiasca   sa-ti faci imprumut de  10 000 lire pentru transport, hrana si   sa-ti platesti chiria lunara  de 400 lire  pentru 6 luni in caz ca vrei sa locuiesti singur, plus alte costuri.

Salariul minim in Anglia e 1315 lire (adica 1537 euro, adica 6268 lei) ca sa-ti faci idee. Stiu, pare mic, dar se poate trai din ce am auzit.  
Poti sa-ti gasesti loc de munca in Londra fiindca acolo se plateste mai bine si acolo ai din start mai multe oferte.  Insa e recomandabil sa locuiesti intr-un oras mic  precum Luton , St. Albans sau Harlow fiindca acolo platesti chiria mai putin, iti ia vreo 30 de minute sa ajungi la munca in Londra dimineata.

Se fac angajari la greu pentru ceea ce ai urmat tu in domeniul economic:
Poti sa te duci  sa te angajezi la un oarecare call center in limba engleza (daca stii limba araba sau hindi, te platesc enorm).  
Daca ai forta fizica, poti sa te angajezi si la un supermarket si sa lucrezi pentru inceput acolo.  
Poti incerca la orice fast-food.
La toate o sa ai cam acelasi salariu de baza 1315 lire in mana, pare socant de mic intr-adevar la costurile de acolo (de aia si trebuie sa-ti iei chirie intr-un oras mai mic),  insa daca ai performanta si muncesti ore suplimentare,  o sa ti-l mareasca si la  1500-2000 lire dupa cateva luni.  

Daca iti place, ramai acolo  si dupa vreo  1-2 ani de munca poti sa incepi sa studiezi la  Universitatea din Londra, la vreun colegiu economic  si sa intri cu bursa. Muncesti in paralel, termini si masterul, si poti sa ajungi sa lucrezi la o banca  cu   salariul lunar de   3709  lire.



P.S. evita firmele romanesti si agentiile de recrutare! Sunt tepe toate.
Cel mai bine  aplici la job in Londra inca dinainte sa pleci. Vezi ce raspuns iti dau si daca e pozitiv, poti sa iei  in secunda doi avionul.
Si e evident ca si cazarea va trebui s-o gasesti anticipat dinainte sa pleci, sa comunici cu un proprietar, sa fiti de acord comun.

Ca salariat pe minim  in Londra o duci de 6 ori mai bine decat in Bucuresti, asta ca sa stii. E alt nivel de civilizatie, oameni mai buni, oportunitati mai multe.

#20
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015

View Postderek65, on 15 noiembrie 2019 - 09:52, said:

Termina clasa a 12-a,  ia  Bacalaureatul cu brio si emigreaza apoi.

Corect. Am doar cateva observatii.

Quote

Daca nu ai bani, o  sa-ti trebuiasca   sa-ti faci imprumut de  10 000 lire pentru transport, hrana si   sa-ti platesti chiria lunara  de 400 lire  pentru 6 luni in caz ca vrei sa locuiesti singur, plus alte costuri.

Salariul minim in Anglia e 1315 lire (adica 1537 euro, adica 6268 lei) ca sa-ti faci idee. Stiu, pare mic, dar se poate trai din ce am auzit.  

Aici nu ies calculele. Spui ca se poate trai cu 1315/luna, dar ii spui sa aiba 10.000 pt 6 luni. Biletul de avion, in functie de perioada, variaza de la 11 la 100+ lire. Chirie 400 gasesti in zonele rau famate, sau mai multi in camera. Mancare de unul singur, 200 pe luna.

Quote

Poti sa-ti gasesti loc de munca in Londra fiindca acolo se plateste mai bine si acolo ai din start mai multe oferte.  Insa e recomandabil sa locuiesti intr-un oras mic  precum Luton , St. Albans sau Harlow fiindca acolo platesti chiria mai putin, iti ia vreo 30 de minute sa ajungi la munca in Londra dimineata.

Nu iei in calcul transportul care este foarte scump in UK. Pentru o singura persoana, nu este rentabil sa lucrezi in Londra si sa dormi in afara. Plus timpul pierdut.

30 minute? Luton - Blackfriars dureaza in medie 50 min si costa de la 32 lire dus-intors in zi de lucru. Asta inseamna o ora daca locuiesti langa statia de tren (chirie mai scumpa) si nu trebuie sa iei metroul + un cost de 22 zile lucratoare * 32  = 704. Gasesti abonamente de la 400+.

Quote

Daca iti place, ramai acolo  si dupa vreo  1-2 ani de munca poti sa incepi sa studiezi la  Universitatea din Londra, la vreun colegiu economic  si sa intri cu bursa. Muncesti in paralel, termini si masterul, si poti sa ajungi sa lucrezi la o banca  cu   salariul lunar de   3709  lire.

Dupa ce iti rupi spatele 8+ore, pierzi 2+ ore in trafic, iti arde de invatat... Asta foarte putini oameni pot sa o faca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate