Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect
 

cat de buna (sau nu) e sursa asta?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
am luat de ceva timp sursa asta: corsair hx620w second-hand si sunt curios daca e buna pt cazul in care o sa vreau sa-mi iau o placa video mai puternica.
pana acum am avut si am o placa video light pt ca nu ma joc prea des si ce am e de ajuns pt rulat youtube la fullhd numai ca poate pe viitor va fi nevoie de ceva mai puternic si am inteles ca placile video mai puternice consuma mai mult si au nevoie de conector de alimentare separat (eu am primit un manunchi de cabluri odata cu sursa presupun ca sunt conectorii aia).
deci ar duce sursa asta o placa mai puternica? si inca ceva: e normal sa se incalzeasca sursa mai tare? sursa asta scoate o tona de aer cald ceva ce nu se intampla cu sursa fortron de 350 w ce am avut-o inainte.

#2
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View Postabulafius43, on 14 august 2019 - 17:17, said:

am luat de ceva timp sursa asta: corsair hx620w second-hand si sunt curios daca e buna pt cazul in care o sa vreau sa-mi iau o placa video mai puternica.
pana acum am avut si am o placa video light pt ca nu ma joc prea des si ce am e de ajuns pt rulat youtube la fullhd numai ca poate pe viitor va fi nevoie de ceva mai puternic si am inteles ca placile video mai puternice consuma mai mult si au nevoie de conector de alimentare separat (eu am primit un manunchi de cabluri odata cu sursa presupun ca sunt conectorii aia).
deci ar duce sursa asta o placa mai puternica? si inca ceva: e normal sa se incalzeasca sursa mai tare? sursa asta scoate o tona de aer cald ceva ce nu se intampla cu sursa fortron de 350 w ce am avut-o inainte.
Tu esti ruda cu abulafia ?
Daca nu spui si despre ce placi video e vorba .... de unde vrei sa stim noi ? Deasemenea ce procesor ai , si ala consuma .
In principiu sursa aia iti duce orice placa ti-ai lua.
e normal sa scoata aer cald , daca scotea aer rece imi inlocuiam aerul conditionatcu vreo 2-3 dastea.

#3
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
pai nu prea stiu cum sta treaba cu sursele pt ca nu m-a interesat din cauza ca n-am avut nevoie de aia intreb aici. procul meu e amd fx 8350 placa video ar fi asta: https://pdmedia.ro/c...56-bit-Garantie dar poate fi si altceva.
cu aerul cald am intrebat fiindca sursa anterioara nu scotea aer asa cald nici cand sistemul lucra la maxim.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,102
  • Înscris: 07.11.2006
La vremea respectiva am avut de ales intre HX520 si HX620.Am ales HX520.Pretul lor nu a fost chiar mic,Daca-mi aduc bine aminte,am platit cam 400 de lei pentru ea.Acum 10 ani.
Am ales-o pentru cei 54 de amperi,cele doua cabluri de alimentare placa video cu 6+2 pini.La vremea aia,era o raritate placa video cu alimentare pe 8 pini,de exemplu.
Actual,detin un AMD Fury Tri-X care consuma cam 275W,gurile rele sustin ca 300W.De peste patru ani.Sursa nici nu gafaie.
Au fost o seama de pseudoexperti,chiar si pe acest forum,care profeteau ca sursa ma va lasa in mai putin de doua saptamani.Eu le-am cerut demonstratia matematica care sa le sustina parerea.
N-au fost in stare sa o sustina,nici unul.Eu am ales sa aplic legea omului,adica legea lui Ohm,care arata foarte clar ca eu am dreptate.
HX620 este cu vreo 20-22% peste HX520 pe care-l detin.

Daca zici ca se incalzeste exagerat in comparatie cu Fortron 350W (care-i o gluma fata de HX620W),ceva nu-i chiar in regula.
Apropo,care-i pretul?

Edited by adisz, 14 August 2019 - 17:54.


#5
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
nu se incalzeste chiar ca un cuptor dar e sensibil mai calda decat fortronul da' poate pt ca are putere mai mare se incalzeste mai mult? am dat 180 pe corsairul asta si am si garantie. deci din ce zici tu inteleg ca sursa asta duce cam orice placa?

#6
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View Postabulafius43, on 14 august 2019 - 17:59, said:

nu se incalzeste chiar ca un cuptor dar e sensibil mai calda decat fortronul da' poate pt ca are putere mai mare se incalzeste mai mult? am dat 180 pe corsairul asta si am si garantie. deci din ce zici tu inteleg ca sursa asta duce cam orice placa?
Iti duce placa aia , stai linistit. Mai mult consuma procesoru .

#7
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019
calculator putere sursa

https://seasonic.com...tage-calculator

http://powersupplycalculator.net/

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 08.02.2011
Aia e Seasonic in interior, ce avea ( are ) o reputatie foarte buna.   In alta ordine de idei, ce carcasa ai si cum ai montat sursa mai exact, cu ventilatorul sus sau jos  ?

#9
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
am o carcasa mai veche ceva de genul asta: https://www.samwise....fara-sursa-8881 nu are ventilatoare inauntru si nici gauri de ventilare in lateral iar sursa e montata in sus cu ventilatorul orientat in jos. e ceva gresit cu asta? ma gandesc sa-mi iau o alta carcasa dar nu stiu daca merita.

#10
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018
Incearca sa scoti capacul lateral al carcasei.

#11
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
am stat asa cu capacul lateral scos o perioada dar nu-mi place pt ca ma enerveaza asa ca l-am pus la loc. daca-mi iau o alta carcasa ar fi buna asta: https://www.evomag.r...-bk-789515.html?

Edited by abulafius43, 15 August 2019 - 20:00.


#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@abulafius43, carcasa Deepcool Tesseract BF black (15173 Lei) o gasesti mai ieftina la pcgarage.
Dar eu iti recomand sa mai pui 10 Lei pentru SilentiumPC Regnum RG2 Pure Black (16112 Lei).
Daca ti se pare scumpa, atunci cumpara SilentiumPC Regnum RG1 Pure Black (14933 Lei):
https://www.pcgarage...1254534,1446130

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate