Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Aquator vs ATLAS Filtri ca filtru de uz casnic?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2 răspunsuri în acest subiect

#1
crina005

crina005

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 03.01.2009
Filtrele Aquator (gama Family Duplex) sunt mult mai bune decat filtrele ATLAS Filtri (gama Senior Duplex Plus 3P)?

Diferenta de pret e cam mare intre cele 2 variante, inclusiv la consumabile, si nu stiu daca e justificata sau nu, daca materialele la Aquator sunt mult mai bune decat la Atlas Filtri.

Am citit / auzit de experiente neplacute cu inundatii din cauza ca s-a crapat / fisurat carcasa filtrului si, excluzand cauzele de instalare improprie, ma gandesc ca daca exista o diferenta sesizabila de calitate intre cele 2 ar merita sa iau Aquator.

Ce am gasit ca si preturi (august 2019):
375 lei vs 98 lei pentru Aquator Family Duplex vs ATLAS Filtri Senior Duplex Plus 3P (AFO SX - AX)
36 lei vs 23 lei pentru Aquator Cartus filtrant Retea RT 10″ 50 mcr vs Cartus apa potabila ATLAS Filtri 10, RL10 SX, 50 mcr nylon
115 lei vs 22 lei pentru Rezerva carbune bloc pentru filtrul Aquator Family Duplex vs Cartus apa potabila ATLAS Filtri 10, LA10 SX - TS, carbon activ

Ma intereseaza un sistem simplu si eficient, format din 2 filtre, primul pentru impuritati si al doilea pentru gust.
Atasat buletinul de analiza a apei la iesirea din punctul de tratare. Pana ajunge la robinet (bloc vechi) cred ca se mai adauga ceva impuritati de pe retea.

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.727
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am avut la apartament aquator si am fost foarte multumit, cu mentiunea ca nu stii cand trebuie sa schimbi cartusul pentru ca are carcasa opaca. La casa mi-am montat Atlas, inca nu am pus instalatia in functiune ca sa fac o comparatie. In schimb faptul ca are carcasa transparenta ma ajuta sa stiu cand trebuie sa schimb cartusul.

#3
rewq9

rewq9

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 261
  • Înscris: 11.02.2018

Vizualizare mesajcrina005, pe 09 august 2019 - 18:15, a scris:

Filtrele Aquator (gama Family Duplex) sunt mult mai bune decat filtrele ATLAS Filtri (gama Senior Duplex Plus 3P)?

Diferenta de pret e cam mare intre cele 2 variante, inclusiv la consumabile, si nu stiu daca e justificata sau nu, daca materialele la Aquator sunt mult mai bune decat la Atlas Filtri.

Am citit / auzit de experiente neplacute cu inundatii din cauza ca s-a crapat / fisurat carcasa filtrului si, excluzand cauzele de instalare improprie, ma gandesc ca daca exista o diferenta sesizabila de calitate intre cele 2 ar merita sa iau Aquator.

Ce am gasit ca si preturi (august 2019):
375 lei vs 98 lei pentru Aquator Family Duplex vs ATLAS Filtri Senior Duplex Plus 3P (AFO SX - AX)
36 lei vs 23 lei pentru Aquator Cartus filtrant Retea RT 10″ 50 mcr vs Cartus apa potabila ATLAS Filtri 10, RL10 SX, 50 mcr nylon
115 lei vs 22 lei pentru Rezerva carbune bloc pentru filtrul Aquator Family Duplex vs Cartus apa potabila ATLAS Filtri 10, LA10 SX - TS, carbon activ

Ma intereseaza un sistem simplu si eficient, format din 2 filtre, primul pentru impuritati si al doilea pentru gust.
Atasat buletinul de analiza a apei la iesirea din punctul de tratare. Pana ajunge la robinet (bloc vechi) cred ca se mai adauga ceva impuritati de pe retea.
Am eu Atlas pus pe apa rece la bucatarie(apa retea bloc comunist).la inceput l-am foloist pe direct fara robinet separat pentru el si dupa 2 luni a trebuit sa schimb filtru de carbon .Am montat o baterie cu o cale pentru sisteme de filtrare recent ,o sa vad asa cat tine,problema nu e de pretul cartusului (28 de lei la D ),ci tine de comoditate,Apa are gust foarte bun ,folosec varianta cu carbune block si plasa de 5 microni ,inaintea lui unul cu filtru grosier de 50 microni,la 3 poti intercala intre ele cel de 10 microni,
Ala de-a avut inundatie a fortat ceva acolo te asigur borcanul ala este facut dintr-un plastic special ce rezista la cateva latm,la bloc nu ai mai mult de 2 in cazul fericit ,eu la 4 am 1 atm

Editat de MembruAnonim, 12 august 2019 - 20:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate