Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Este acesta un moment bun pentru a cumpara Euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmyshyk, on 07 august 2019 - 21:43, said:

Da, e aproape un salariu de IT-ist mai rasarit nitel.
Ai ceva cu IT-ul ?
La multe topicuri scrii despre asta.

#20
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcarturarulobosit, on 07 august 2019 - 22:51, said:


Nu vad care e problema ta.Poate a inceput sa stranga de un an.

Tu stii macar cum arata 10000 lei?
Sincer să fiu, nu știu cum arată 10k RON. Mai toate tranzacțiile mari le fac în euro.

Orice sumă de bani care încape în portmoneu nu se numește economie, ci bani de buzunar.

Dacă încape doar într-un plic mai grosuleț, se numește sumă de tampon.

Abia când vorbim de gentuțe sau geamantane, putem vorbi de economii.

PS: folosind cele mai mari bancnote.

#21
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Intr-o tara ca Romania 10 mii de lei pot sa fie clasificati ca economii, majoritatea banuiesc ca nu economisesc, nu am cautat vreo statistica oficiala dar intuiesc ca sunt lefurile asa de mici ca nu prea se economiseste.

Si cum ziceam, cu 10 mii de lei eu in Romania pot sa platesc toate facturile pe un an de zile si mai raman ceva lei pentru mancare.

Edited by DuskGerman, 08 August 2019 - 07:35.


#22
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008

View PostOriginalCopy, on 08 august 2019 - 06:20, said:

(...)
Practic esti un colos financiar pe persoana fizica.

#23
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Discutia a cam derapat...
Nu am afirmat ca am economii de 2000 de euro. Am zis ca vreau sa cumpar vreo 2000. Ma gandeam sa tin cam jumatate in lei si jumatate in euro. Nu ma consider un tip bogat si nici nu sunt. Dar am reusit sa pun niste bani deoparte in conditiile in care traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
Deci. Va rog sa reveniti la subiect. Din cate inteleg nu e un risc nici sa raman pe lei, dar nici sa iau ceva euroi. Hmm. Mai astept si alte pareri.
Multumesc participantilor.

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca mergi intr-un mini concediu prin Europa , merita sa cumperi . Daca nu , nu merita , ca din Ro in afara de masini SH , nu ai ce sa cumperi pe valuta .

#25
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postlost_in_a_dream, on 08 august 2019 - 11:21, said:

Discutia a cam derapat...

Nu a derapat. Banii ăștia de buzunar nu merită convertiți în euro, pentru a fi reconvertiți în RON.

Banii de buzunar ca atare.

Dar.

Dacă acești bani de buzunar sunt de fapt adăugați la un cont de economii dedicat unei achiziții peste mulți ani, la care vei mai tot adăuga până atunci, atunci merită reducerea riscului.

Tu nu ai treabă cu rata de schimb. Tu ai treabă cu risc management.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Myshyk, mai ești pe Softpedia sau te-ai apucat de învățat limbaj de programare ?

#27
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Daca ai economisit cu greu 10 mii de lei, parerea mea ca ar trebui sa i depui la o banca sa poti avea acces la ei oricand.

Imi aduc aminte cand am depus 200 de lei(2 milioane pe vremea respectiva), dupa 1 an de zile am luat dobanda cat 2 bilete de autobuz, mai amuzant ca inafara de alea 200 de lei nu cred ca am mai economisit ceva in anul respectiv, poate 25 de euro.
200 de lei in file cec de 1 milion asa era inainte.
Am facut carnet de cec si am depua 2000 de lei, suma mare, am luat jumate din dobanda din cauza ca nu m am dus in ce zi trebuia sa merg sa ridic dobanda.
Am reusit sa strang 10 mii de lei la banca si nu imi venea a crede.

Doar incerc sa zic ca fiecare incepe de undeva.
Mie 10 mii de lei imi pare o suma decenta sa o ai undeva depusa.



#28
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019

View Postlost_in_a_dream, on 08 august 2019 - 11:21, said:

Din cate inteleg nu e un risc nici sa raman pe lei, dar nici sa iau ceva euroi. Hmm. Mai astept si alte pareri.
Multumesc participantilor.
Te-ai gandit si la varianta sa cumperi dolari? Romania nu are curs direct cu dolarul american, usd/ron afisat de BNR este format din usd/eur si eur/ron.
In felul acesta ai sanse de castig de 2 ori: fie creste euro fata de leu(si automat creste si usd/ron) fie creste dolarul fata de euro(si din nou creste usd/ron).

#29
Bioweapon

Bioweapon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.09.2019
Banca Centrala Europeana intentioneaza anul acesta sa scada dobanda de referinta,ceea ce se traduce printr-o scadere a valorii euro.Cand si cat anume ramane de vazut,insa premisa ramane valabila in contextul "razboiului valutar" si a faptului ca si SUA si alte state mari au procedat la fel.

Recomandarea mea e sa mai astepti cu acest plasament pentru ca eurron mai are loc sa scada.

Ma tem totusi ca BNR sa nu profite de acest context(si sigur asta face),sa dea drumul la tiparnita,ca sa nu se aprecieze leul,motivand astfel decizia ca ei protejeaza exporturile tarii si le mentin "competitive"



#30
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Eu stiu ca e bine sa tii bani intr-o moneda forte. E drept ca suma e mica, dar in timp mai poti economisi si ti-o poti dubla, adica mai poti converti inca 5000 ron si tot asa.. Castigi din cursul valutar, dar nu cine stie ce, insa atata timp cat vorbim de castig e de bine.
In lei, atata vreme cat leul de tot depreciaza si e tinut tot mai greu in frau de nenea Isarescu e bine sa ai bani doar de cheltuieli.

#31
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postthalia, on 02 octombrie 2019 - 14:04, said:

Eu stiu ca e bine sa tii bani intr-o moneda forte.

haur Posted Image

#32
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,085
  • Înscris: 30.11.2017
Am găsit un aparat unde poţi face trading cu platină şi paladiu. taxe zero de depozitare peste 20 grame.

#33
Je123

Je123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 23.09.2019
Mai toti analistii lui peste prajit prevestesc devalorizarea leului. Ei bine asta e un argument bun pentru a face fix invers, a cumpara euro.
E ca in 2007 cand bancile te incurajau sa iei credit in franci elvetieni.


#34
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 15.03.2013
Explica, te rog.

#35
Je123

Je123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 23.09.2019

View Postcalincosma, on 27 octombrie 2019 - 15:42, said:

Explica, te rog.

Dobanzile pe leu sunt generoase, pentru ca BNR e fricoasa pentru a-si permite arogante de a duce dobanzile catre 0, si de asemenea exista un interes pentru a atrage capitalul strain in Romania prin dobanzi generoase pe leu.
De asemenea economia Romaniei are una dintre cele mai mari cresteri economice din UE.


#36
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 15.03.2013
Deci, cum e mai bine acum sa pastrezi banii- in lei sau euro?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate