Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Originea vietii si Paradoxul lui Fermi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#1
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017
Inainte de a va da cu parerea, urmariti unul dintre clipurile de mai jos.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W1_KEVaCyaA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cQoQgTqj3pU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru aparitia celei mai elementare forme de viata pe care o cunoastem sunt necesare in jur de 300 de proteine diferite.

Problema apare in momentul in care dorim sa creeam o singura proteina. Sansele de a creea o singura proteina, in conditiile optime in care avem toti amino acizii si peptidele necesare la dispozitie, lucru de asemenea foarte improbabil, sunt de unu in 10^164.

Care sunt sansele atunci de a creea toate cele 300 de proteine simultan si intr-o proximitate foarte alaturata, cand sansele de a creea o singura proteina sunt de 1 in 10^164?  Evident, sunt putin spus infime.
Si totusi in mod bizar din punct de vedere al probabilitatilor, suntem cumva aici.

Ce ar putea insemna lucrul asta?
1. exista anumite reguli ale universului pe care nu le cunoastem care favorizeaza formarea vietii
2. aparitia vietii pe pamant ar putea fi de originea extraterestra, o inteligenta superioara noua a trimis-o aici
3. am avut un noroc urias si asa putem explica paradoxul lui Fermi - plus de asta - aceasta ipoteza favorizeaza in mod indirect si ideea de multivers
4. traim intr-o simulatie
5. exista o inteligenta mult superioara noua / Dumnezeu care a manipulat sansele in favoarea noastra
6. viata in univers ar putea fi mult mult mult mai rara decat credem la ora actuala

Edited by Kappa17, 04 August 2019 - 13:28.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Iar cu Origin si alti creationisti deghizati in oznisti...

Primele necesitati sunt aminoacizii esentiali (vreo 20 la numar) iar ei chiar se formeaza singuri. Mai departe e mai complicat dar de la aminoacizi pleaca treaba mai departe, combinatiile lor formeaza proteine primare.

Edited by andreic, 04 August 2019 - 13:35.


#3
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017

View Postandreic, on 04 august 2019 - 13:34, said:

Iar cu Origin si alti creationisti deghizati in oznisti...

Primele necesitati sunt aminoacizii esentiali (vreo 20 la numar) iar ei chiar se formeaza singuri. Mai departe e mai complicat dar de la aminoacizi pleaca treaba mai departe, combinatiile lor formeaza proteine primare.

Andrei, urmareste unul dintre clipuri. Sansa de a creea o singura proteina este extrem extrem de redusa. Cum a aparut prima proteina cand varsta universului este de doar 13.8 miliarde de ani?

Edited by Kappa17, 04 August 2019 - 13:38.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Am vazut si am ras. Uite aici realitatea cercetarea ce spune despre probabilitate:

https://www.scienced...30405064027.htm
"How life may have first emerged on Earth: Foldable proteins in a high-salt environment"
"Professor Michael Blaber and his team produced data supporting the idea that 10 amino acids believed to exist on Earth around 4 billion years ago were capable of forming foldable proteins in a high-salt (halophile) environment. Such proteins would have been capable of providing metabolic activity for the first living organisms to emerge on the planet between 3.5 and 3.9 billion years ago."

Edited by andreic, 04 August 2019 - 13:42.


#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
La cat de vast e universul asta, probabilitatile alea foarte mici devin certitudine. Sigur, 10 la puterea 164 e un numar imens chiar si pentru univers, dar acea valosre nu stiu cat de confirmata este.

Edited by george_alexandru, 04 August 2019 - 13:43.


#6
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Nu iti poti aduce aminte prima parte din viata ta, si tu vrei sa descoperi sursa existentei? Timp irosit inutil

View PostKappa17, on 04 august 2019 - 13:23, said:

Ce ar putea insemna lucrul asta?

Inseamna ca suntem aici. Hai sa ne bucuram de asta

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Clar trăim într-o simulare. De stat normal.
O.T. Între formarea Terrei și apariția primelor organisme unicelulare au trecut vreo 500.000.000 de ani. Suficient pentru combinațiile alea imposibile să ruleze de câteva ori.

#8
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017

View Post__Dan__, on 04 august 2019 - 13:44, said:

Clar trăim într-o simulare. De stat normal.
O.T. Între formarea Terrei și apariția primelor organisme unicelulare au trecut vreo 500.000.000 de ani. Suficient pentru combinațiile alea imposibile să ruleze de câteva ori.


Imi place optimismul tau. Posted Image

View Postandreic, on 04 august 2019 - 13:41, said:

Am vazut si am ras. Uite aici realitatea cercetarea ce spune despre probabilitate:

https://www.scienced...30405064027.htm
"How life may have first emerged on Earth: Foldable proteins in a high-salt environment"
"Professor Michael Blaber and his team produced data supporting the idea that 10 amino acids believed to exist on Earth around 4 billion years ago were capable of forming foldable proteins in a high-salt (halophile) environment. Such proteins would have been capable of providing metabolic activity for the first living organisms to emerge on the planet between 3.5 and 3.9 billion years ago."

Hmm, interesant :)

Edited by Kappa17, 04 August 2019 - 13:47.


#9
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
"crede si nu cerceta !" le spun elita mondiala indoctrinatilor de invatamantul modern de vreo 2000 de ani.
eu am incercat sa intreb lumea de unde stiu ca ceea ce este acceptat de invatamantul modern este adevarat.
99,99%  m-au luat la misto, fara sa fie capabili sa dea un raspuns pertinent.

Edited by benetusseryo, 04 August 2019 - 14:04.


#10
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r4sP1E1Jd_Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
dehuv

dehuv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.08.2019
Pamantul e o planeta tanara. Si s-au gasit planete in alte sisteme solare care sunt vechi de 10-12 miliarde de ani!PSR B1620−26 b are 12,7 miliarde de ani vechime, fiind o gigantica gazoasa.
8 Oldest Known Planets in the Universe | Oldest.org



Primele planete din roca s-au format chiar la 10 milioane dupa BIG BANG, cand temperatura universului a scazut, suficient  pentru a exista apa in forma lichida.

Deci da, viata a aparut clandestin pe mai multe planete chiar si acum 13 miliarde de ani.

Chronology of the universe - Wikipedia

#12
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Scopul vietii e experienta, Dumnezeu (Creatorul) vrea sa experimenteze viata prin noi.
Creatorul experimenteaza bogatia potentialului sau prin noi, deoarece noi suntem incarnarile sale pe plan fizic. Experimentarea in universul fizic este modul in care mintea infinita isi actualizeaza infinitul potential, corpul si mintea fiind mijloace prin care putem experimenta existenta fizica. Constiinta noastra poate fi transformata, dar nu poate muri niciodata.

#13
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017

View Postleusteanul, on 04 august 2019 - 14:09, said:

Dumnezeu (Creatorul) vrea sa experimenteze viata prin noi.

De ce?

View Postleusteanul, on 04 august 2019 - 14:09, said:

Scopul vietii e experienta,
Hmm, chiar nu m-am gandit niciodata la un astfel de raspuns. Interesanta idee. :)

#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Post__Dan__, on 04 august 2019 - 13:44, said:

500.000.000 de ani. Suficient pentru combinațiile alea imposibile să ruleze de câteva ori.

In timpul ala abia daca se acopera de 2-3 ori toate combinatiile la loto, la extrageri. Si astea-s 14 milioane, adica 10 ^7, nu 10^164. Posted Image

Edited by Phobos, 04 August 2019 - 14:22.


#15
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019

View Postbenetusseryo, on 04 august 2019 - 14:02, said:

eu am incercat sa intreb lumea de unde stiu ca ceea ce este acceptat de invatamantul modern este adevarat.
99,99%  m-au luat la misto, fara sa fie capabili sa dea un raspuns pertinent.

Esti instalator? Ce i-ai intrebat?

Intreaba-i de Stanley Miller.

#16
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Hm.. de ce ten bagi unde nu te duce mintea?!!
Aizuat de sperimentul Miller din 1953? Vezi aici : https://en.wikipedia...Urey_experiment

Ptr este .. sute de milioane  de ani si conditii "potrivite" adica neportivite vietii de azi ....

Cat despre inteligenta superioara ... cum sa iti zic dacva exista asa ceva .. ei8 bine ea este raspunzatoiare ptr legile chimiei, fizicii . Adica choiar si ptr aparitia vietii din materi prime .. anorganice!!!

#17
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019
Nu am inteles nimic. Tastezi cu picioarele?

#18
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017

View PostGhita_Bizonu, on 04 august 2019 - 14:42, said:

Hm.. de ce ten bagi unde nu te duce mintea?!!

Aizuat de sperimentul Miller din 1953? Vezi aici : https://en.wikipedia...Urey_experiment
Ptr este .. sute de milioane  de ani si conditii "potrivite" adica neportivite vietii de azi ....

Te rog, nu mai scre ntrebari retorike aiki. Posted Image Posted Image

View PostGhita_Bizonu, on 04 august 2019 - 14:42, said:

Aizuat de sperimentul Miller din 1953? Vezi aici : https://en.wikipedia...Urey_experiment

Ptr este .. sute de milioane  de ani si conditii "potrivite" adica neportivite vietii de azi ....
Nu pana acum. :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NNijmxsKGbc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kappa17, 04 August 2019 - 14:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate