Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Originea vietii si Paradoxul lui Fermi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#37
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019

View PostDonald_Duck, on 04 august 2019 - 20:10, said:

uite, hai sa bem o cafea peste vreo 500 de ani, sa discutam despre tanara generatie de atunci. Posted Image sa ne vaitam ca au capu prea mare, burti si picioare prea subtiri...Posted Image)

eu nu apar evolutionismul, este o teorie ca oricare alta, gasesc ca orice e natural e ok. din punctul meu de vedere firesc e ca organismele evolueaza pentru a atinge maximul adaptabilitatii in lupta pentru supravietuire.
stiai ca majoritatea adolescentilor din ziua de azi, nu sunt capabili sa memoreze nr de tel al iubitei, iubitului ?
asta se numeste evolutie ?... eu zic, "nu".
daca scoti banii din ecuatie, 3 sferturi din locuitorii acestei planete vor muri.
asta numesti evolutie ? ... eu zic, "nu".
avem peste 300 de boli, si nr creste continuu, majoritatea asa-zisilor doctori in medicina,
spun ca sunt boli genetice,
asta numesti evolutie ? ... eu zic "nu"
s.a.m.d.
cat priveste corpul uman sunt absolut convins ca Ahile daca ajungea la varsta mea,
avea un corp identic cu al meu. Posted Image

Edited by benetusseryo, 04 August 2019 - 20:43.


#38
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

View Postbenetusseryo, on 04 august 2019 - 20:35, said:

stiai ca majoritatea adolescentilor din ziua de azi, nu sunt capabili sa memoreze nr de tel al iubitei, iubitului ?
asta se numeste evolutie ?... eu zic, "nu".
daca scoti banii din ecuatie, 3 sferturi din locuitorii acestei planete vor muri.
asta numesti evolutie ? ... eu zic, "nu".
avem peste 300 de boli, si nr creste continuu, majoritatea asa-zisilor doctori in medicina,
spun ca sunt boli genetice,
asta numesti evolutie ? ... eu zic "nu"
s.a.m.d.
cat priveste corpul uman sunt absolut convins ca Ahile daca ajungea la varsta mea,
avea un corp identic cu al meu. Posted Image

1.inteleg ca esti tanar, frumos, destept, viteaz, puternic si ca tai beregata unora care nu au ce sa-ti faca, din cauza ca ai pile la hocus-pocus... in fine, in gradina lui.:)
2.pe timpul lu' nae tineam minte 10-15 nr de telefon, cand imi dadea vreo gagica nr il tineam minte pana-l puteam nota. azi trebuie sa stau un pic pe ganduri ca sa mi-l amintesc pe al meu. nu au nevoie sa memoreze nr alea.
3.doctorii aia au ceva la cap. :)

darwinel se referea la biologie, de la ahile pana azi sunt vreo 2500 de ani, de la verii nostri patrupezi si pana la noi sunt milioane. dar daca preferi treaba cu lutu si suflarea e ma simplu, pac pac, adam, pac pac, eva...

uite aici evolutie: in urma cu ceva ani omu nu se stergea la cur, dupa aia si-a dat seama ca hocus-pocus i-a facut niste plante si se stergea cu ceva frunze. a fost greu, dar azi avem hartie igienica, sapun, apa calda, japonezii si sudcoreeni au 90% bideuri, d-aia ies si primii la qi :)... bine nu toti, cam 45% dintre romani se caca langa gard si se sterg cu ziare, daca le au si p-alea, poate inteleg si unii de pe aici de ce stam cum stam cu evolutia asta prin romanica...

#39
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Poate probabilitatea de a forma o singura molecula de proteina din aminoacizii componenti este de 1 la 10^164, dar daca ai un numar mult mai mare de molecule la dispozitie, e cu totul alta treaba. Ganditi-va ca intr-un pahar cu apa sunt vreo 10^24 de molecule si ganditi-va cate molecule s-ar putea forma in tot oceanul...

#40
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019

View PostDonald_Duck, on 04 august 2019 - 21:04, said:

1.inteleg ca esti tanar, frumos, destept, viteaz, puternic si ca tai beregata unora care nu au ce sa-ti faca, din cauza ca ai pile la hocus-pocus... in fine, in gradina lui.Posted Image
2.pe timpul lu' nae tineam minte 10-15 nr de telefon, cand imi dadea vreo gagica nr il tineam minte pana-l puteam nota. azi trebuie sa stau un pic pe ganduri ca sa mi-l amintesc pe al meu. nu au nevoie sa memoreze nr alea.
3.doctorii aia au ceva la cap. Posted Image

darwinel se referea la biologie, de la ahile pana azi sunt vreo 2500 de ani, de la verii nostri patrupezi si pana la noi sunt milioane. dar daca preferi treaba cu lutu si suflarea e ma simplu, pac pac, adam, pac pac, eva...

uite aici evolutie: in urma cu ceva ani omu nu se stergea la cur, dupa aia si-a dat seama ca hocus-pocus i-a facut niste plante si se stergea cu ceva frunze. a fost greu, dar azi avem hartie igienica, sapun, apa calda, japonezii si sudcoreeni au 90% bideuri, d-aia ies si primii la qi Posted Image... bine nu toti, cam 45% dintre romani se caca langa gard si se sterg cu ziare, daca le au si p-alea, poate inteleg si unii de pe aici de ce stam cum stam cu evolutia asta prin romanica...
apropos de sters la cur !
cu cat suntem mai "curati", cu atat vom avea mai multe boli.
suna ciudat, nu ?

Edited by benetusseryo, 04 August 2019 - 23:44.


#41
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postpufonel, on 04 august 2019 - 23:02, said:

Poate probabilitatea de a forma o singura molecula de proteina din aminoacizii componenti este de 1 la 10^164, dar daca ai un numar mult mai mare de molecule la dispozitie, e cu totul alta treaba. Ganditi-va ca intr-un pahar cu apa sunt vreo 10^24 de molecule si ganditi-va cate molecule s-ar putea forma in tot oceanul...
Care e treaba, care alta treaba ?
Deci tu ne spui ca intr-un pahar de apa sunt 10^24 molecule de...? In universul vizibil sunt undeva 10^80....10^90 atomi. Cea mai simpla forma de viata, sa luam de exemplu o bacterie, are complexitatea unei navete spatiale. Ai vazut vreodata vreuna aparand la intamplare ?

Probabilitatea ca acea forma simpla de viata sa apara la intamplare, cu toti acei constituenti, proteine, carbohidrati, lipide, adn/arn in acelasi loc, gata sa se autoasambleze si sa dea "scanteia vietii" e un numar urmat de miliarde de zerouri.
Acei constituenti, odata formati, nu stau ca la coada asteptandu-i pe ceilalti. Unii se degradeaza imediat, altii sufera polimerizare, nu stau pe loc, sunt instabile.
Mai intai trebuie sa treci prin probabilitatea deja uriasa ca fiecare din acei constituenti sa apara.
Nu mai face nimeni calcule.


#42
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDonald_Duck, on 04 august 2019 - 19:37, said:

bre, ati uitat coasta, lutu' si suflarea. plus sarpele, ca fara ala nu se egzista nimic.
E interpretarea autorului scrierilor, nu un tratat de biochimie.Din acea scriere afli ca nu din intamplare a aparut viata si toate vietuioarele de pe pamant.

View PostDonald_Duck, on 04 august 2019 - 20:10, said:


uite, hai sa bem o cafea peste vreo 500 de ani, sa discutam despre tanara generatie de atunci. Posted Image sa ne vaitam ca au capu prea mare, burti si picioare prea subtiri...Posted Image)

eu nu apar evolutionismul, este o teorie ca oricare alta, gasesc ca orice e natural e ok. din punctul meu de vedere firesc e ca organismele evolueaza pentru a atinge maximul adaptabilitatii in lupta pentru supravietuire.
Bautul cafelei nu duce la evolutie ci la autodistrugere. La fel si daca e mare consumator de dulciuri.
Teoria evolutionista era acceptata in urma cu 100-150 ani din lipsa dovezilor stiintifice in ce priveste complexitatea moleculara/celulara. Astazi adera la aceasta teorie doar cei care refuza cu obstinenta sa accepte creationismul.

View PostDonald_Duck, on 04 august 2019 - 21:04, said:

darwinel se referea la biologie, de la ahile pana azi sunt vreo 2500 de ani, de la verii nostri patrupezi si pana la noi sunt milioane. dar daca preferi treaba cu lutu si suflarea e ma simplu, pac pac, adam, pac pac, eva...

uite aici evolutie: in urma cu ceva ani omu nu se stergea la cur, dupa aia si-a dat seama ca hocus-pocus i-a facut niste plante si se stergea cu ceva frunze. a fost greu, dar azi avem hartie igienica, sapun, apa calda, japonezii si sudcoreeni au 90% bideuri, d-aia ies si primii la qi Posted Image... bine nu toti, cam 45% dintre romani se caca langa gard si se sterg cu ziare, daca le au si p-alea, poate inteleg si unii de pe aici de ce stam cum stam cu evolutia asta prin romanica...
Darwin nu se referea la biologie. El doar vedea un "gogoloi" in loc de celula. El habar n-avea de bilogie ci doar facea observatii din natura.

Si zici ca stersul la cur cu hartie igienica pufoasa te face mai inteligent ? Marii inventatori din secolul trecut nu au stiut de observatia ta.

View Postpufonel, on 04 august 2019 - 23:02, said:

Poate probabilitatea de a forma o singura molecula de proteina din aminoacizii componenti este de 1 la 10^164, dar daca ai un numar mult mai mare de molecule la dispozitie, e cu totul alta treaba. Ganditi-va ca intr-un pahar cu apa sunt vreo 10^24 de molecule si ganditi-va cate molecule s-ar putea forma in tot oceanul...
Ceva nu retineti voi, ca pe langa acea complexitate dezarmanta doar a unei singure celule ce trebuia sa apara, mai trebuie luat in calcul modificarile la nivel de gene, dar si conlucrarea genelor care tot in gene trebuie sa fie scris.Deci in corpul uman intr-o singura celula exista informatie pentru formarea intregului corp . . ..  si sunt mii de miliarde de astfel de celule. Si toate acestea unite care apoi genereaza constinta . . .  in creier .
E foarte simplu nu ? Si sa apara din intamplare toate astea ? Daca zici da, inseamna ca nu vezi ansamblul complexitatii. Genele controleaza formarea ochiului, a legaturilor dintre ochi si creier, si mai controleaza interpretarea informatiei primite. Oare cum poate aparea la intamplare asa ceva doar prin modificari genetice ? Nu cumva sansele sunt infime pentru ca ele sa mearga spre directia buna ? Nu ar aparea mult mai multe rateuri tocmai findca sunt la intamplare fara sa le controleze cineva ? Malformatiile genetice sunt considerate ori boli, ori defecte, si nici un caz evolutie. Nici macar nu sunt considerate ca fiind bune. Si mai e o problema. De unde are omul ideea de frumos la aspectul fizic ?

#43
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019
Ce are cafeaua?Posted Image

#44
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

View Postpacopaco1967, on 06 august 2019 - 07:59, said:

E interpretarea autorului scrierilor, nu un tratat de biochimie.Din acea scriere afli ca nu din intamplare a aparut viata si toate vietuioarele de pe pamant.
evident, lumea crede din ce in ce mai putin in vrajitorii, in supranatural, in superstitii, oamenii sunt din ce in ce mai educati.

View Postpacopaco1967, on 06 august 2019 - 07:59, said:

Bautul cafelei nu duce la evolutie ci la autodistrugere. La fel si daca e mare consumator de dulciuri.

:)

View Postpacopaco1967, on 06 august 2019 - 07:59, said:

Teoria evolutionista era acceptata in urma cu 100-150 ani din lipsa dovezilor stiintifice in ce priveste complexitatea moleculara/celulara. Astazi adera la aceasta teorie doar cei care refuza cu obstinenta sa accepte creationismul.

sigur, vrajitorie aut nihil! masa si dansul la carciuma din sat, darul inainte de desert, care nu trebuie sa fie nici dulce si nici cu cafea.


View Postpacopaco1967, on 06 august 2019 - 07:59, said:

Darwin nu se referea la biologie. El doar vedea un "gogoloi" in loc de celula. El habar n-avea de bilogie ci doar facea observatii din natura.
un dobitoc, daca era vrajitor, da, era altceva.

View Postpacopaco1967, on 06 august 2019 - 07:59, said:

Si zici ca stersul la cur cu hartie igienica pufoasa te face mai inteligent ? Marii inventatori din secolul trecut nu au stiut de observatia ta.

corelam rezultatele exceptionale ale japonezilor si ale sud-coreenilor la testele IQ cu numarul bideurilor din gospodariile lor. vad ca tu negi stergerea la cur...:)

#45
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postgeorge_alexandru, on 04 august 2019 - 13:42, said:

La cat de vast e universul asta, probabilitatile alea foarte mici devin certitudine. Sigur, 10 la puterea 164 e un numar imens chiar si pentru univers, dar acea valosre nu stiu cat de confirmata este.

Cati micrometrii cubi contine suprafata Pamantului?! Am impresia ca depaseste cu mult numarul acela probabilistic.

Dar aceeasi suprafata la inceputurile sistemului solar pe cand existau oceane extraterestre si atmosfere complexe pe Marte, Venus, Luna, ori chiar si pe Mercur?!

Edited by Infinitty, 07 August 2019 - 12:46.


#46
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostKappa17, on 04 august 2019 - 13:23, said:

Problema apare in momentul in care dorim sa creeam o singura proteina. Sansele de a creea o singura proteina, in conditiile optime in care avem toti amino acizii si peptidele necesare la dispozitie, lucru de asemenea foarte improbabil, sunt de unu in 10^164.

Care sunt sansele atunci de a creea toate cele 300 de proteine simultan si intr-o proximitate foarte alaturata, cand sansele de a creea o singura proteina sunt de 1 in 10^164?  Evident, sunt putin spus infime.

Există ceva ce se cheamă teorema lui Borel, ce ne spune că cu cât un sistem funcțional e mai complex, cu atâta timpul de (auto)asamblare al lui e mai lung.

De aici derivă ideea că sistemul funcțional viu tinde spre o asemenea complexitate, încât timpul de auto-asamblare ar depăși 10100 ani, adică ar depăși cu mult vârsta Universului, cea ce duce la contradicție.
Deci, pentru sisteme foarte complexe, cum e și cel al corpului uman și nu numai, e nevoie de un concept de creație.

#47
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019
De unde ai scos cifra?

#48
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Post13-14, on 07 august 2019 - 13:55, said:

De unde ai scos cifra?

Care e probabilitatea ca 75 000 000 000 000 de miliarde de celule, cât are corpul uman, să se combine într-un număr de 13 miliarde de ani ? Probabilitatea e mică.

De fapt, teorema asta are numele complet de teoria maimuței infinite așa cum a fost ea numită de Emil Borel. Aceasta spune că, se ia o maimuță, se așază în fața unei mașini de scris, și se așteaptă ca maimuța să bată la întâmplare opera Hamlet a lui William Shakespeare, ce are 100 000 de cuvinte în limba engleză. În cât timp va face asta maimuța ? De fapt nu e 10100, ci numărul anilor e mult mai mare.

Astfel, dacă 26 de litere majuscule, 26 de litere minuscule, și 10 cifre, adică 62 de caractere, pot fi combinate la întâmplare pentru a forma 100 000 de cuvinte raționale ale operei Hamlet, într-un timp ce depășește 10100 ani, atunci care e numărul de ani pentru ca cele circa 75 trilioane de celule ale omului, să se combine pentru a forma...omul ? Numărul de ani e 10160 000 de ani, sau cam așa ceva.

#49
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019
Care e posibilitatea ca celulele creatorului sa se combine? Vezi?

#50
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Post13-14, on 07 august 2019 - 15:48, said:

Care e posibilitatea ca celulele creatorului sa se combine? Vezi?
Multi pierdeti ceva din vedere , cind vreti din " start " sa eliminati ceva .
Probabilitatea , intimplarea
Probabil ca trebuie miliarde de ani sa ajungi la combinatia cistigatoare ...
dar daca combinatia a iesit , din intimplare ! , la primele combinatii incercate ?????
...asta asa ca idee , desi eu nu sustin aparitia vietii dintr-o combinatie cistigatoare !

Edited by 3matrix, 07 August 2019 - 16:36.


#51
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019
Eu nu sustin. Intreb cari ani i-au trebuit creatorului sa isi alinieze ceuleke😁

#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdehuv, on 04 august 2019 - 15:31, said:

Ce este cu adevarat misterios e ca spre deosebire de animale care evolueaza constant, procariotele au ramas la fel de atunci.
Nu e misterios, e ceva normal, procariotele nu au un buget energetic sa le permita evolutia si nici necesitatea de a o face. Rolul lor de promotor al celulelor eucariote este mai mult decat suficient, aia e evolutia lor.

View PostKappa17, on 04 august 2019 - 13:49, said:

Hmm, interesant Posted Image
Voiam sa-ti sugerez ca orice abordare statistica in materie de viata este sortita esecului... ele se fac doar pentru a impresiona unii oameni cu cifre... In ceea ce priveste viata ea este direct legata de chimie iar aceasta are reguli clare Posted Image Aka criterii de selectie.
Ce vreau sa-ti spun e ca probabilitatile enumerate de proteine bla bla sunt deopasite complet de o abordare chimica... amioazicii de baza care se formeaza singuri tin de chimie, in conditii testate acestia iau nastere spontan si e normal, elemente compatibile formeaza lanturi de carboni, hidrogeni si alte componente mai grele cu proprietati bine definite... asta e un criteriu de selectie ! Natura cu asta functioneaza...
Ajungand la proteine... ce sunt ele... nu cumva lanturi de amioacizi conectati, despicati si legati altfel, mai mari si mai bine conectati ? Pai cum poti sa sugerezi ca probabilitatea e mica cand aminoacizii deja exista iar din ei se fac proteine... in momentele primordiale desigur Posted Image Ele nu se fac de la zero...

Edited by andreic, 07 August 2019 - 19:35.


#53
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postandreic, on 04 august 2019 - 13:34, said:

....

Primele necesitati sunt aminoacizii esentiali (vreo 20 la numar) iar ei chiar se formeaza singuri. Mai departe e mai complicat dar de la aminoacizi pleaca treaba mai departe, combinatiile lor formeaza proteine primare.

Cel mai probabil, detin niste informatii, ascunse alaora care trebuie sa se manifeste, identic, intr-un laborator !

#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View PostLORELYAN, on 07 august 2019 - 21:21, said:

Cel mai probabil, detin niste informatii, ascunse alaora care trebuie sa se manifeste, identic, intr-un laborator !
Nu sunt informatii, pur si simplu anumiti atomi se atrag cu altii in funtie de mediul chimic si proprietatile fiecaruia si se formeaza combinatii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate