Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Recomandare plaje din Constanta, nu Mamaia.

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Eu am fost 3 ani consecutiv pe plaja Modern si mi-a placut.Inchiriam apartament relativ ieftin in oras in zona centrului vechi unde aveai ce sa faci, sa te plimbi, sa mananci.
Pe plaja, in mijloc, era o terasa decenta cu mancare tip cantina, acceptabila , nu si terasele de pe margine care erau dezastre.
Clientii terasei aveau acces gratuit la grupul sanitar.
In ultimi 2 ani am schimbat Constanta pe Atena din mai multe motive.Pretul la inchiriat s-a triplat, initial am crezut ca este o gluma dar proprietarul la care am stat cu un an inainte cerea de 3 ori mai mult pentru acelasi apartament si aceeasi perioada (nu cea cu festival).
Plaja Modern s-a largit iar umbrelele au ajuns departe de apa iar plaja este cu pietris si cochilii sparte taioase, nu nisip fin.Nici terasa nu mai este ce era.Acum am gasit cazare mai ieftina si mai buna in Atena, avion super ieftin si rapid, mancare incomparabila, plaje amenajate cu super conditii si facilitati, ex: https://www.bolivar.gr/  la 5 minute pe jos de locatie.

#20
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
Stiu ce zici FC72. Mi-au luat si mie ochii alte tari.
Acum, alegem sa avem trei-patru concedii pe an; 40-45 de zile total. In primul rand vrem sa ne bucuram de tara noastra si s-o vedem pe toata. Anul acesta am fost la Borsec si Slanic Moldova. Urmeaza Constanta si mai vedem in toamna pe unde.
Mie nu-mi convine sa merg inafara: ma costa drumul Suceava-Bucuresti circa 6-700 de lei, Grecia sau Turcia per sejur inca 1000-2000 euro. Plus timpul pierdut pe drumurile patriei, aeroporturi, drumuri pana la cazare. Sejurul in CT ma costa, de regula, circa 2000-2500 de lei cu tot cu drum.
Va sugerez tuturor sa va vizitati tara. Asa cum e ea, cu bune, cu rele. Ignore taranilor si cate o corectie pe unde se cere si cu asta basta.

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da' cam cate "plaje" crezi matale ca are Constanta de vrei sa alegi? Constanta e oras, nisipul de pe plaje, n-are legatura. Au legatura doar aia care te fura pe fata profitand de nisip.

#22
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
au crescut toti preturile de zici ca au inebunit. si la inchiriat si la o cafea pe plaja si la sezloange, la tot.
fiecare incearca sa te "mulga" cat mai mult fara sa realizeze ca nu avem salarii de Germania si ca ofera conditii de Zimbabue.
pe orice plaja de la noi rar gasesti o toaleta decenta fara miros de cocina de porci si un dus. Daca vrei asa ceva ori mergi pana la hotel, ori "decartezi"
Pana mea sa stea ei acolo cu cocina lor si eu ma duc unde e mai ieftin si mai ok. sunt patriot de patriot dar cand restul patriotilor isi bat joc de mine pe banii mei ma car in Bulgaria, grecia, turcia, spania, portugalia sau oriunde oamenii au invatat bunele maniere.

#23
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005

View Postmyshyk, on 31 iulie 2019 - 15:25, said:

Da' cam cate "plaje" crezi matale ca are Constanta de vrei sa alegi? Constanta e oras, nisipul de pe plaje, n-are legatura. Au legatura doar aia care te fura pe fata profitand de nisip.

Are cam 7 daca inveti sa numeri. La cum te-ai exprimat esti baut sau fumat. Te fura doar daca n-ai cap.

View Postunpuisor, on 31 iulie 2019 - 16:30, said:

au crescut toti preturile de zici ca au inebunit. si la inchiriat si la o cafea pe plaja si la sezloange, la tot.
fiecare incearca sa te "mulga" cat mai mult fara sa realizeze ca nu avem salarii de Germania si ca ofera conditii de Zimbabue.
pe orice plaja de la noi rar gasesti o toaleta decenta fara miros de cocina de porci si un dus. Daca vrei asa ceva ori mergi pana la hotel, ori "decartezi"
Pana mea sa stea ei acolo cu cocina lor si eu ma duc unde e mai ieftin si mai ok. sunt patriot de patriot dar cand restul patriotilor isi bat joc de mine pe banii mei ma car in Bulgaria, grecia, turcia, spania, portugalia sau oriunde oamenii au invatat bunele maniere.

Puisor, varsa-ti, te rog, frustrarile-n alta parte. N-are nici o legatura postul tau cu topicul in curs. Du-te si fa-ti concediile-n Antarctica din partea mea! Dar, sa nu mai spui niciodata nimanui ca esti patriot. Cat despre bataia de joc pe banii tai: daca ajungi in halul asta, iti mertiti soarta.

#24
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
ce frustrari mosule, tot ce am zis e adevarat, nu gasesti toaleta decenta pe plaja, dusuri nu mai vorbim, sau cabina de schimb. Cosuri de gunoi tot asa mai rarutz si alea care sunt, deja se revarsa pe dinafara, gunoaie pe plaja cat cuprinde, peturi, tigari, plastice etc.
si peste tot, preturi foarte mari, de la sezloange, o cafea, o apa plata, o bere. Daca te duci cu nevasta si cu copilul pe plaja si vrei conditii cat de cat decente, fara minim 100 lei pe zi nu scapi. Daca mai vrea puradelul o inghetata, un porumb fiert sau altceva... deja mai scoti o suta.
nu toti romanii sunt it-sti sau politicieni sa aiba salarii de jdemii de iepuroi. unii se chinuie pe salariu minim sau max 2000 de lei din care tre sa plateasca si darile la stat care s-au tot adunat ca doar nu mananca oxigen.
si când ai salariu de jdemii de iepuroi nu mai mergi pe plaja la constanta ci te duci si tu frumos in Tailanda sau Costa Rica.
Plaja de constanta e pt astia mai muritori.
in alte tari pe aceeasi bani sau chiar mai putini, ai plaja mai curata, apa mai limpede, conditii mult mai bune, mancare mai ok. sa nu mai vorbim si de faptul ca oamenii sunt mai prietenosi si mai amabili.

#25
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
N-am spus ca nu e adevarat. Si cu asta inchei pentru ca esti offtopic:
Pentru simplul motiv ca nu esti in stare sa-ti gasesti linistea si confortul pe litoralul romanesc esti liber sa mergi oriunde. Ma indoiesc ca ai fost peste tot la noi si ai facut de toate ca sa poti trage linie.
Reciteste primul post si arata-mi unde am intrebat de preturi sau confort. Analizeaza si spune-mi care-i cel mai inportant lucru cerut acolo!

#26
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Nu c-as vrea sa cenzurez criticile, dar va cam indepartati de subiect !  Si-alunecati si spre flame.  
Va rog sa va linistiti, multumesc pt intelegere !

#27
ivanturela

ivanturela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 07.08.2009

View PostNaijax, on 31 iulie 2019 - 11:45, said:

Eu sunt din Constanta si cand vreau sa ma balacesc in mare aleg Plaja Faleza Nord - noi o stim de Plaja Tataia
Asta este refugiul constantenilor care vor sa evite valurile de cocalari din Mamaia
Ar mai fi si Plaja Dacica cu acces din Str. Rotterdam sau Str. Belvedere
Nu prea exista "luxul" din Mamaia dar e mult mai liniste Posted Image

Subscriu!
Laşi masina pe str. Rotterdam, pe stânga, dar numai pe asfalt, până începe parcul pe dreapta, altfel vine Pol. Loc. şi te amendează.
Cobori în stânga si te duci între stabilopozi sau între diguri.
Concediu plăcut şi drumuri bune, să ai!

#28
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
Am inteles, multumesc! Incerc si acolo.
Cam cat ar fi pe verticala de pe plaja pana sus la strada? Intreb ca sa stiu in caz de urgenta cat am de alergat pana la masina.

Edited by Sirius Ticalo, 01 August 2019 - 13:24.


#29
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
mai se poate merge si pe plaja de la Reyna dar sunt ceva mai multe scari de coborat. Pare totusi un pic mai ok decat la 3 papuci. adica ceva mai curata chiar daca sunt una langa alta

#30
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
am fost weekendul acesta la constanta si am incercat ambele plaje, si 3 papuci si aia de la reyna.
la 3 papuci fiindca au dat drumul la soseaua de langa plaja se gasesc mai multe locuri de parcare. din pacate cam putine cosuri de gunoi pe plaja, doar 2 bude dinalea ecologice si in rest sezloange. Au lasat cativa metri si pt cearceafuri.
la reyna mai greu cu parcatul, dar e un pic mai civilizat. Budele, cred ca tot ecologice dar erau niste cabine mai mari si albe, nu dinalea ieftine de iti muta nasul. Surpriza, am vazut si un dus. si ceva mai multe cosuri de gunoi desi... si alea pline si ceva peturi aruncate pe plaja. Un bovina mare a aruncat un muc de tigara chiar langa mine. Imi venea sa il bag pe gat.
o groaza de familii cu copii, deci se poate. Sezlongul era 15 lei la 3 papuci. Nu stiu cat era si umbrela sau la reyna ca nu am mai intrebat. Preturile pe plaja erau... relativ acceptabile. Presupun ca aia de la apele romane au pus o taxa mare pe plaja si astia trebuie sa isi scoata macar investitia...

Edited by unpuisor, 05 August 2019 - 09:33.


#31
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
Multumesc!
Anul trecut, la Modern erau cosuri de gunoi mari si niciodata pline. Cel puntin la sfarsitul lui August.
Voi prospecta sambata dimineata toate zonele.
Cum era apa?

#32
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Cum era apa?

UDA :)

glumesc, era ciorbitza, calda si buna, fara prea multe alge. un pic de meduze dar nu ceva deranjant.

#33
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
Heh, multumesc!
Astia de la TV zic ca are 23-24 grade.
Sa vezi cand vede fiica-mea meduzele...

#34
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
eu estimez un 24-25 grade dimineata si seara cu vreo 2 in plus, problema e vantul care te tine in apa tot timpul, cand iesi te ia frigul.
meduzele erau mici si foarte mici, rar dai de una mare si periculoasa, de vreo 30-40 cm lungime, astea mari poti sa le gasesti in larg daca inoti dupa geamandura. cred ca am dat de una mare in 3 zile, daca nu atingi tentaculele esti ok. meduza chiar si aia mare e moale si placuta la atingere.
la modern nu am mai fost demult, decat asa in plimbare nu sa fac plaja, imi place sa merg pe nisip de-a lungul plajelor si sa vad toate plajele. Stiu ca la modern era o parcare mai mare chiar in dreptul portului sau oarecum dupa ce treci de zona de promenada de la portul tomis.
la 3 papuci se poate parca de-a lungul drumului care coboara spre plaja si l-au amenajat astia oarecum. daca intri pe google maps se vede drumul ala plin de masini chiar daca harta e veche de dinainte sa mareasca astia plaja.
la reyna, plaja e cea mai buna dar e cel mai greu cu parcarea ca sunt multe locuri de parcare de resedinta si tu lasi masina pe unde nimeresti. Dar nu pe locul altuia ca iti blocheaza roata sau iti iei amenda.

Edited by unpuisor, 06 August 2019 - 09:34.


#35
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005

View Postunpuisor, on 06 august 2019 - 09:33, said:

chiar si aia mare e moale si placuta la atingere

Cum suna asta...incet incet o dam in fetishuri cu meduze...
Multumesc!

#36
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
:) sunt oameni carora nu le place sa atinga o meduza de frica sau mai stiu eu ce temeri, ziceam ca e placuta la atingere in sensul ca nu musca si nu latra. si o pisica sau un caine cu blana moale e placut la atingere :)
Referitor la plajele de la noi, nu plajele sunt de vina ci "animalele" care se perinda pe acolo si nu stiu sa se poarte. Daca tot au facut efortul de a cara o sticla de bere sau suc pana pe plaja cand era goala de ce nu fac un efort mult mai mic de a cara sticla aia goala si usoara intr-un cos?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate