Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Recomandare plaje din Constanta, nu Mamaia.

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
Pentru ca pe 9 August plec spre mare cu juniorul( prima iesire la mare), cer ajutorul celor din Constanta sau celor care au trecut pe plajele din Constanta.
As vrea sa stiu unde se poate sta pe plaja cu un adapost de plaja, intr-o zona fara sezlonguri, pe plajele Modern, Trei Papuci si celelalte pana in si neincluzand cele din Mamaia.
Intelesesem de la cei care au trecut pe plaja Modern dupa NeverSea ca au bagat sezlongurile pana in apa.
Observ de pe Google Maps ca la plaja Trei Papuci as putea lasa masina mai aproape de plaja si nici nu e atat de mult de coborat.
Prefer sa am masina pe aproape in caz de o urgenta cu asta mica.
Eventual daca poate face cineva niste fotografii cu cele cinci plaje de sus de pe faleza ar fi perfect.
Am rude in Constanta, dar sunt inaintati in varsta.

Multumesc!

#2
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
La Modern nu te du. Am fost acum 2 ani şi nici măcar nu mi-am putut umple ca lumea sticla ca să mă spăl pe picioare, ba a şi comentat una că bo$$ a zis că nu ai voie să-ţi umpli de la chiuvetă. Au futut-o şi pe asta.

Edited by djl, 31 July 2019 - 11:09.


#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
Am fost duminică o fugă la Modern.
Se poate intra cu mașina până unde a fost scena Neversea.
Paja e largă și destul de liberă.
Da, sunt destule șezlonguri, dar nu are nimeni treabă ci tine că îți pui umbreluța/cortul.
Nu o poți face oricum în fața lor, dar lângă/în spate e ok.
Șezlongurile erau doar pe două rânduri.

#4
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 28.04.2003
s-a cam stricat treaba si cu plajele din Constanta... daca inainte nu prea gaseai sezloange si umbrelutze, acum e plin de ele. La fel si de oameni. Inainte veneau doar localnici, acum e plin de tot felul de cocalari care murdaresc si strica tot fun-ul. Sa nu mai zic ca vor sa vina si cu masina pana in buza plajei si parcheaza aiurea pe unde apuca.
Cred ca o sa mai merg 100 km mai spre sud. e si mai ieftin si mai ok.

Edited by unpuisor, 31 July 2019 - 11:15.


#5
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
Aha, bine de stiut. Pe Modern am 5 ani de cand vin consecutiv. Mi-a placut mereu, era liniste. Anul asta prefer sa fiu precaut din cauza copilului. Si nici nu vreau sa pierd o zi de balaceala in cautare de plaja.
sfantu.dracu, nu e bariera la parcarea dinspre Portul mic? Cum treci de bariera? Era serviciu de paza acolo.

#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Stai frate lnistit cu plaja modern, acolo e frumos doar in poze. In rest e o mizerie de nedescris, de la drumul de acces pana la apa. Plaja arata bine doar in poze, cand stai acolo te ia cu capul. Am rude in Constanta care stau la distanta de mers pe jos de plaja si iau masina si se duc in Mamaia Nord sau 3 Papuci.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Eu sunt din Constanta si cand vreau sa ma balacesc in mare aleg Plaja Faleza Nord - noi o stim de Plaja Tataia
Asta este refugiul constantenilor care vor sa evite valurile de cocalari din Mamaia
Ar mai fi si Plaja Dacica cu acces din Str. Rotterdam sau Str. Belvedere
Nu prea exista "luxul" din Mamaia dar e mult mai liniste Posted Image

#8
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Sirius Ticalo, on 31 iulie 2019 - 10:45, said:

Pentru ca pe 9 August plec spre mare cu juniorul( prima iesire la mare), cer ajutorul celor din Constanta sau celor care au trecut pe plajele din Constanta.
As vrea sa stiu unde se poate sta pe plaja cu un adapost de plaja, intr-o zona fara sezlonguri, pe plajele Modern, Trei Papuci si celelalte pana in si neincluzand cele din Mamaia.
Intelesesem de la cei care au trecut pe plaja Modern dupa NeverSea ca au bagat sezlongurile pana in apa.

Nu exista zone in care sa poti intra cu masina pana pe aproape de plaja, mai toate parcarile sunt private si nu ai acces in ele sau e cu taxa. La fel plajele, sunt private si ocupate toate cu scaune la 30 lei.. nu ai unde sa pui o chestie personala pe care sa stai.. Exista diverse zone inguste prin Mamaia Nord - Navodari in care poate gasesti o limba de plaja neocupata.. altfel e jale. si oricum la ora 10 arde soarele de te rupe deci clar ai nevoie de umbrela, ceva.

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005

 Sirius Ticalo, on 31 iulie 2019 - 11:15, said:

sfantu.dracu, nu e bariera la parcarea dinspre Portul mic? Cum treci de bariera? Era serviciu de paza acolo.
Habar n-am. Eu am parcat sus lângă "Mircea cel Bătrân" și am coborât scările.
Dar erau câteva mașini parcate jos lângă scări. Nu doar de CT.

#10
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009
Pe plaja Modern am fost eu pe 19-20 iulie. Zonele cu sezlonguri sunt doua: cele cu umbrele normale sunt departe de apa, cele cu umbrele de stuf sunt la malul marii. Este loc destul pentru cearsafuri, si in fata celor cu umbrele normale, si in dreapta spre golfulet. Plaja era foarte curata (chiar m-am mirat..). Am vazut si masini parcate pe nisip, in marginea plajei, cum cobori treptele de langa blocul rotund in stanga. Nici vanzatori ambulati nu erau, vineri am vazut vreo doi cu namol si scoici dar au fost repede alungati de doi reprezentanti al primariei (cred... - erau imbracati civil).
Ce nu am vazut sa fie erau dusuri, sau sursa de apa; desi - dupa ce m-am intors - un coleg din Constanta mi-a spus ca exista..Poate erau in alta zona a plajei, cert este ca eu nu am vazut. Apa de asemenea, foarte curata, lumea civilizata, berea ieftina (6 lei paharul si 7 lei cutia)
Pentru mine a fost o surpriza placuta - noi de multi ani mergem la mare pe alte meleaguri dupa ce am fost dezamagiti de conditiile si preturile din tara - dar nu am regretat acest week-end, chiar nu m-am asteptat sa fie asa ok...

#11
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
Masini pe Modern au fost parcate inca din anii '90. In ultimii ani am vazut tot timpul masini parcate acolo.
De cand au largit plajele mi-a placut f mult sa-mi inalt zmeile de acrobatie. De obicei stateam in stanga salvamarului, spre cocoasa aceea spre nord.
Modern-ul nu ma prea incanta pentru ca trebuie sa las masina la Colegiul Mircea si sa cobor multe scari. In caz de urgenta cu cea mica, nu pot ajunge repede sus.

LE: In spatele Caminelor Pescarie se poate sta pe plaja? Sau e folosita doar de pescari?

Edited by Sirius Ticalo, 31 July 2019 - 12:29.


#12
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009

 Sirius Ticalo, on 31 iulie 2019 - 10:45, said:

........
As vrea sa stiu unde se poate sta pe plaja cu un adapost de plaja, intr-o zona fara sezlonguri, pe plajele Modern, Trei Papuci si celelalte....


Ati intrebat si de Modern, de aceea v-am raspuns....

#13
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
Stiu, stiu. Imi evaluez toate posibilitatile din zona. Multumesc!
Sunt perfect convins ca ma "convinge" nevasta sa coboram si pana-n Vama Veche intr-o zi cel putin. Mi-e scarba sa traversez Eforie Nord....

#14
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
In anii trecuti, faceam plaja la Modern, pt ca locuiam in zona si, deh, era logic. Dupa vreo doua infectii luate de p-acolo, banuim, am decis sa nu mai frecventam zona: destul de greu cu ajunsul acolo in anumite zile, parcare scumputa, mult de mers pana la apa si, mai ales, aglomeratieeee...

Acum, ca avem si doi tanci, preferam Trei Papuci - beach-baruri dragute cu locuri de joaca, zone destul de largi fara sezlonguri, parcare gratuita. Uneori e problematica coborarea si urcarea in zona, insa de cele mai multe ori, la ore de varf, sunt baietii cu statii la bariera, asa  ca n-ar fi bai. E mai liber ca la Modern
Ca dezavantaje, nisipul nu e fin, ci plin de scoici, iar la ore de varf risti sa n-ai loc...si sa afli asta doar dupa vreo 30min petrecute in masina.

Mai avem si varianta plajei Reyna / Tataia, insa mie imi displace distanta mare de la parcare pana pe plaja + scari + problema nisipului plin de scoici. Situatia cu parcarea e si aici cu semne de intrebare; in septembrie s-ar putea insa sa fie acceptabil.

Noi, cand reusim sa rupem usa de la munca pe la 5, luam copiii de la gradi si, de cele mai multe ori, mergem in Mamaia, in dreptul hotelulului Doina. Se ajunge rapid, locuri multe de parcare (...chiar si disponibile, cel putin L-V), oportunitati de mancare in caz ca ne paleste foamea, iar nisipul este foarte fin. E mai aglomerat insa ca-n cazul plajelor din oras.

In rest, in functie de cum alege si gasca, asa ca ajungem sa le incercam pe toate destul de des - cu exceptia Modernului, unde nicio familie din cunoscuti nu mai pare sa ajunga.


Asa ca, top personal:
1) Doina/Mamaia
2) 3Papuci
3) Reyna/Tataia
4) Modern.


 Kres, on 31 iulie 2019 - 11:57, said:

Nu exista zone in care sa poti intra cu masina pana pe aproape de plaja, mai toate parcarile sunt private si nu ai acces in ele sau e cu taxa. La fel plajele, sunt private si ocupate toate cu scaune la 30 lei.. nu ai unde sa pui o chestie personala pe care sa stai.. Exista diverse zone inguste prin Mamaia Nord - Navodari in care poate gasesti o limba de plaja neocupata.. altfel e jale. si oricum la ora 10 arde soarele de te rupe deci clar ai nevoie de umbrela, ceva.

Hum, i've been living a lie. Deci toti anii astia in care m-am pus cu cearceaful, umbreluta, lopatelele pe toate plajele astea, ba chiar alaturi de alte 4-5-6familii cu alti 10 copiii...n-au existat, nu?

Attached Files


Edited by Immortal, 31 July 2019 - 13:04.


#15
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
Multumesc, Immortal. Deci am vazut bine ca la Trei Papuci se poate cobori cu masina mai aproape de plaja. Oricum intentionez sa ajung pe la 8 pe plaja si sa plec pe a 17-18.

#16
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004

 Sirius Ticalo, on 31 iulie 2019 - 12:59, said:

Multumesc, Immortal. Deci am vazut bine ca la Trei Papuci se poate cobori cu masina mai aproape de plaja. Oricum intentionez sa ajung pe la 8 pe plaja si sa plec pe a 17-18.

Corect, e o fasie lunga unde se lasa masinile (se vede si pe maps, http://prntscr.com/omflzw), iar dupa Esvar o alta parcare, pe nisip, in care incap mai bine de 100 de masini (cred). Daca ajungi asa dimineata, n-ar trebui sa ai probleme...altele decat UVurile :)

#17
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 Sirius Ticalo, on 31 iulie 2019 - 12:59, said:

Multumesc, Immortal. Deci am vazut bine ca la Trei Papuci se poate cobori cu masina mai aproape de plaja. Oricum intentionez sa ajung pe la 8 pe plaja si sa plec pe a 17-18.

Am vazut masini fix langa plaja. E o bucata de drum, sosea fix cum cobori scarile de piatra/panta si pe acolo circula masini. Erau parcate destule, ca erau multi copii mici. La jumatatea lui iunie.

#18
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
Aha, e perfect atunci; incerc prima data plaja Trei Papuci.
Cat despre UV-uri: am luat un adapost de plaja( a se citi: jumatate de cort), cu, cica, factor protectie UV 50+.
Sper sa fie multi copii in zona, sa vad berbeaca mea cum se rupe intre copii si apa. Ambele o atrag tare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate