Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 

Universitatea din Bucuresti - CTI

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
FlorentinDDD

FlorentinDDD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.07.2019
Buna seara tuturor,
M-am hotarat sa scriu acest topic tocmai pentru a primi un raspuns referitor la Universitatea din Bucuresti, CTI.
Am optat prima data la Politehnica la CTI, unde din pacate nu am trecut mai departe din cauza a 0,14 puncte. Am hotarat sa raman la universitate pe CTi.
Intotdeauna am visat sa am o cariera in IT, imi pare foarte rau ca nu am considerat admiterea la domeniul informatica drept o cale buna, dat fiind un rezultat de 7,38, insuficient pentru a intra. Acum urmeaza intrebarile, la CTI se face destula informatica pentru o lansare in domeniul IT ? La finalul facultatii ce scrie pe diploma de absolvire ( spre exemplu la domeniul informatica primesti titlul de specializat in informatica) ? Este Unibuc, domeniul CTI o facultate vazuta bine in lume ? Stiu ca facultatea nu inseamna nimic daca nu muncesti singur acasa si nu te intereseaza, insa vreau sa aud pareri daca are sens sa o urmez si ma va ajuta in viitor intr-o cariera care se va baza in informatica.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003
E bine unde esti. Vei mai face niste cursuri de inginerie care nu te vor interesa, in raport cu informatica, dar treaca de la tine ca asa ti-ai dorit. Una peste alta nu are de ce sa-ti para rau.

#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,566
  • Înscris: 15.05.2010

 FlorentinDDD, on 30 iulie 2019 - 23:01, said:

Buna seara tuturor,
M-am hotarat sa scriu acest topic tocmai pentru a primi un raspuns referitor la Universitatea din Bucuresti, CTI.
Am optat prima data la Politehnica la CTI, unde din pacate nu am trecut mai departe din cauza a 0,14 puncte. Am hotarat sa raman la universitate pe CTi.
Intotdeauna am visat sa am o cariera in IT, imi pare foarte rau ca nu am considerat admiterea la domeniul informatica drept o cale buna, dat fiind un rezultat de 7,38, insuficient pentru a intra. Acum urmeaza intrebarile, la CTI se face destula informatica pentru o lansare in domeniul IT ? La finalul facultatii ce scrie pe diploma de absolvire ( spre exemplu la domeniul informatica primesti titlul de specializat in informatica) ? Este Unibuc, domeniul CTI o facultate vazuta bine in lume ? Stiu ca facultatea nu inseamna nimic daca nu muncesti singur acasa si nu te intereseaza, insa vreau sa aud pareri daca are sens sa o urmez si ma va ajuta in viitor intr-o cariera care se va baza in informatica.


Am terminat CTI in 2013 la Unibuc. Pe diploma va scrie Titulatura: Inginer
Iti recomand sa mai incerci, chiar daca nu ai reusit acum Posted Image. Ma rog, s-au schimbat multe cursuri de atunci

Edited by pupama, 31 July 2019 - 09:05.


#4
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 FlorentinDDD, on 30 iulie 2019 - 23:01, said:

Stiu ca facultatea nu inseamna nimic daca nu muncesti singur acasa si nu te intereseaza, insa vreau sa aud pareri daca are sens sa o urmez si ma va ajuta in viitor intr-o cariera care se va baza in informatica.
Fii linistit. Masterul il vei face impreuna cu cei de la informatrica - in domeniul informaticii. In functie de specializarea la care vei reusi admiterea.

Candidații  care  solicită  admiterea  fără  examen  trebuie  să  îndeplinească  următoarele  condiții obligatorii:
a. Să fie absolvenți cu diplomă de licență ai unuia dintre domeniile de studii:
   - Matematică – pentru admiterea la unul dintre masterele domeniului Matematică
   - Informatică sau Calculatoare și Tehnologia Informației – pentru admiterea la unul dintre masterele domeniului Informatică

http://fmi.unibuc.ro... la concurs.pdf

Edited by RomeoM, 31 July 2019 - 11:27.


#5
valentinbogatu

valentinbogatu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.01.2018
CTI Unibuc este Computers In Teaching Initiative si apartine de Facultatea de Fizica de la Bucuresti Magurele.

CTI este in cladirea caminului de la Universitate afllat langa Opera Bucuresti. Cladirea unde este CTI apartine de Facultatea de Filologie.

Daca vrei sa faci CTI Universitatea Bucuresti, dai la Fizica Tehnologica (eu am facut falculatea De Fizica Tehnologica intre 1986 si 1991). Iesi inginer Fizician (asta scrie pe diploma). Din anul 3 faci specialitatea de IT foarte buna. Ca sa intri la fizica tehnologica trebuie sa ai o medie la examenul de admitere de peste 9.

Sunt vreo 60 de locuri, am fost printre cei mai buni studenti din tara asta (in primii 100 de absolventi din 1991).

#6
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

 valentinbogatu, on 21 august 2019 - 19:56, said:

CTI Unibuc este Computers In Teaching Initiative si apartine de Facultatea de Fizica de la Bucuresti Magurele.

CTI este in cladirea caminului de la Universitate afllat langa Opera Bucuresti. Cladirea unde este CTI apartine de Facultatea de Filologie.

Daca vrei sa faci CTI Universitatea Bucuresti, dai la Fizica Tehnologica (eu am facut falculatea De Fizica Tehnologica intre 1986 si 1991). Iesi inginer Fizician (asta scrie pe diploma). Din anul 3 faci specialitatea de IT foarte buna. Ca sa intri la fizica tehnologica trebuie sa ai o medie la examenul de admitere de peste 9.

Sunt vreo 60 de locuri, am fost printre cei mai buni studenti din tara asta (in primii 100 de absolventi din 1991).
Pai bine si marturiseste-ne ce ai reusit cu fizica asta tehnologica

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003
Probabil pe la institutul de la Magurele. Dar una-i una si alta-i alta.

Edited by neagu_laurentiu, 30 August 2019 - 15:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate