Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Zeci de ani de căsnicie, moment de răspântie.

- - - - -
  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#19
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@initiator - toti au probleme la varsta asta

nu e numai o "raspantie" cand barbatii inca sunt buni de munca si doamnele intra in menopauza (mental intai)

mai e si groaza "exista viata si dupa copii" cand dupa zeci de ani de slujit la plozi brusc devii inutil si (in cazul ei acum) cu prea mult timp liber si prea multe griji noi

exista si cazuri inverse, cand barbatul are prea mult timp liber si o ia dupa adolescente, deci cazul tau e mult mai bine

eu iti recomand sa ramai langa omul care ti-a fost alaturi toata viata, e de partea ta pe testate, ca poate dai de una sa te friga ca nu mai esti nici tanar nici frumos sa meriti mai mult

in locul tau as pleca in doi cu nevasta la munte, intr-un loc linistit, si i-as cere sa discutam extrem de serios

tu te-ai gandit ca ea face asa dintr-o enorma frica???

vezi ce o sperie (batranete, singuratate, boala) si ajungeti la o intelegere, la niste reguli foarte clare de convietuire pe care sa le respectati

problema e ca acum veti incepe o noua viata, o noua relatie, bazata pe alte resorturi si echilibre

personal cred ca merita sa imbatranesti impreuna

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
OP, ai stat de vorbă cu soața să vezi ce temeri are și de ce și cum puteți să le eliminați ?

#21
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Mai mult decat un psiholog bun si despicat firul in patru, nu prea ai ce face.
Trebuie sa va vedeti hibele, sa le constientizati. Sigur o sa faceti amandoi erorile, dar, cand le faci, te opresti si incerci sa nu te mai comporti cum ai facut inainte.
De reguli din astea ziceam... Daca faci X, sa se intample Y. Doar ca trebuie sa stiti care e X-ul.
Asta e partea grea. Daca nu, partea simpla: va despartiti si gata.

Edited by bai3tzash, 30 July 2019 - 11:51.


#22
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
eu cred ca ti-ai facut post sa te puna intr-o lumina favorabila, sanchi, sa-l descopere nevasta-ta cand iti cotrobaie prin istoric :)

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Jack-the-Ripped, on 30 iulie 2019 - 11:32, said:

Nu se pune problema să o înşel, m-am gândit la variantă dar nu sunt genetic construit să pot face asta.
Never say "no", never say "never".

#24
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Bai copii, nu nenorociti omul .Traiul cu un gelos in casa e o Sahara dezolanta .Cu cat incerci sa fii cat mai corect si mai dedicat cu atat o ia cu capul razna, gelosul !
Situatia va deveni tot mai insuportabila cu timpul, pentru ca inca nu s-a nascut acel psiholog care sa fi reusit  tratarea si vindecarea macar a unui singur gelos, geloasa, pe lumea asta !
Te chioraste naibii intr-o noapte, si ala esti .N-a patit unul la mine o data ? Tanar ofiter, ochi albastri ca Mediterana, lesinau doamnele la Parada cand urca pe turela la 1 Decembrie, si aduna toata gagicarimea din presa la sfarsit cand facem pozele pentru presa !
Nu i-a propus nevasta-sa sa aleaga din doua una ? Ori se lasa de parade, ori ii arde un kil de Ace inalbitor in ochii aia albastri cand doarme noaptea ! Posted Image

#25
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Jack-the-Ripped, on 30 iulie 2019 - 11:46, said:

@cspot: mai am un cont pe SP, te cunosc de ceva vreme.
Hanule, eşti simpatic ca de obicei. Îţi mulţumesc.

clona
nu e interzis?
delete topic kick & ban

#26
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Te oftici ca ma simpatizeaza, ha? Posted Image

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Flat, on 30 iulie 2019 - 12:01, said:

clona
nu e interzis?
delete topic kick & ban
Monsieur Poirot, asseyez-vous, ce naiba... e clonă cuminte. Dă-i pace.

#28
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Bai cat am lipsit io pe aici frate ? Ce vad, lume noua, grade noi pe epoleti ! Sarna, doamna general ! Althea ! Sa moara Cibilan,un sfert de Softpedia e acum moderatoare ?
Cand ziceam eu ca doamna corinadaniela e potrivita era lupul catel ! Bravo ! Succese tuturor ! Bine v-am regasit pe toti ! Posted Image

#29
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Asculta aici ce zic, ca am trecut si eu prin situatii din astea!
Femeia tot timpul are nevoie de suisuri si coborasuri in viata ei, sa treaca prin stari diferite, o existenta monotona e cel mai plictisitor lucru pentru ea, asa ca o sa caute intentionat motive de cearta. Sfatul meu este sa ii dai tu intentiont motive de suparare, pentru ca o astfel de situatie, creata de tine o poti aplana apoi mult mai usor, decat motive nascocite din nimic de ea.
Sunt atatea cazuri cu barbati care isi inseala femeile, le mai si bat, alea plang dar pana la urma tot cu ei stau.
Vrea sa se certe, da-i motive de cearta atunci!
Iesi cu alte femei, uita-te pe strada dupa pustoaice, pleaca de acasa perioade lungi de timp fara sa ii zici unde te duci, daca ridica vocea si face figuri, o pui atunci imediat la punct. Pe urma poti sa joci ceva teatru, sa-ti torni cenusa in cap, sa zici ca fara ea nu mai poti, si o sa te sinucizi daca te paraseste, faci apoi sex de impacare, iar pe urma o iei de la capat.
Sa accepti toanele si figurile pe care le face fara niciun motiv este insa inacceptabil!

#30
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Separați-va o perioada și apoi vezi cum merge treaba. Dacă nu se modifică nimic, mergi pe drumul tău.
Din experiența mea, nu cred că va merge dar nici relațiile nu seamănă între ele.
Oricum, tu ai greșit până acum, ți-a plăcut că era geloasă și urmarea e că ceea ce se întâmpla de 2-3 ori pe an, acum se întâmplă zilnic.

#31
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
da-n pat vă înțelegeți?sau îi mofturoasă?
ea pleacă la servici și tu lucrezi de acasă?asta o-nebunește că vine cineva ?
mai dă-i o șansă

#32
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
@jack: omu' nu se va schimba. nu fundamental. asta e tot ce tre' sa stii.

#33
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 Jack-the-Ripped, on 30 iulie 2019 - 11:46, said:

aşa este, când o relaţie eşuează în majoritatea cazurilor amândoi au greşit cu ceva. Asta încerc să-mi dau seama, cu ce am greşit ca să-mi dau seama ce trebuie să îndrept. Deocamdată, singura vină este că mi-am asumat o perioadă mult prea mare de interacţiuni sociale zero ştiind că partenera de viaţă e geloasă. Am acceptat o bombă cu ceas, fără să încerc să o dezamorsez.



Sincer mie asta nu mi se pare o vina. Adica de fiecare data cand era geloasa, tu trebuia sa incepi cearta si sa ii spui ca nu e adevarat sau cum ??

Gelozia e o stare de fapt, o boala efectiv. Nu scapi de ea doar pentru ca iti spune cineva. Nu te mai invinovati pentru ca nu este cazul....

Nu ai inselat-o, foarte bine. Nu e cazul sa incepi acum. Insa nici nu e cazul sa te incriminezi tu pentru ce aiureli crede ea ca ai facut. Sincer acum. Nu vrei sa te si sinucizi din cauza asta ? Hai ca e culmea....

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 GingisHan2015, on 30 iulie 2019 - 11:34, said:

Fara edulcoratii inutile la varsta asta, ca vad ca te apropii tare din urma de a mea pe turnanta, ti-o zic verde in fata, next ! Nu ne nastem cu piese de rezerva si traim o singura viata !
Next bro ! Next pana mai poti !
Completez şi eu: FNFVPT.

#35
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

 Jack-the-Ripped, on 30 iulie 2019 - 11:08, said:

fiecare doamnă care-mi este în preajmă e o sursă de conflict.  




Dacă s-a ajuns aici, gândește-te ce viață vei avea în continuare!! Ai colege de serviciu, ai vecine, ai cunoștințe femei....ce vei face? Îi dai ei raportul zilnic sau o iei după tine, să vadă că nu calci strâmb?

Edited by der25, 30 July 2019 - 12:35.


#36
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
eu as mai adauga ceva : sotia initiatorului, pe langa o gelozie obsesiva, este si foarte egoista, in loc sa se bucure ca omul ei a avansat in cariera, ca face ce-i place, castiga mai bine, se simte implinit pe plan profesional, il toaca marunt la cap cu chestii care exista doar in imaginatia ei.

in micimea sufletului ei, prefera sa-l stie acasa, legat de computer, fara viata sociala, fara interactiune cu alte persoane, ca si cum ar fi un animalut de companie ce-si asteapta cuminte stapanii, sa vina acasa de la serviciu, sa-i dea un pic de atentie, joaca, mangaiere, scos pe afara.

pe bune, initiator, de ce ai acceptat sa fii tratat in acest fel ? pari un om educat, echilibrat, stapan pe el, de ce te-ai lasat "dominat" ? ok, inteleg ca anumite sacrificii sau compromisuri le-ai facut de dragul copiilor, sa le fie lor bine, sa-i vezi mari si pusi pe drumul lor. altele le-ai facut ca sa ai liniste in casa, sa iti poti face job-ul linistit. dar cat poate un om sa indure, sa fie acuzat de chestii care nici nu exista, sa stii ca esti nevinovat si totusi, in ochii celei de langa tine, sa pari ca esti ultimul om, capabil s-o insele cu te miri cine, tinandu-ti nevasta de mana cum s-ar zice.

initiator, in ce fel de familie si atmosfera a crescut sotia ta ? inainte sa va cunoasteti si casatoriti, a avut alta/alte relatii, in care a fost inselata ? de unde crezi ca ii vine aceasta gelozie nefondata ? s-a schimbat fizic (in rau) de-a lungul anilor, se considera neatragatoare ? are sau nu grija de ea, de aspectul fizic, sau se neglijeaza ?

Edited by corinadaniela, 30 July 2019 - 12:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate