Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 

Retragere dosar

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
marianmrc780

marianmrc780

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.07.2019
Dacă am fost admis la o facultate in prima faza, iar la alta sunt pe lista de așteptare cu șanse mari sa întru în faza 2,pot confirma locul la prima, iar după câteva zile sa îmi retrag dosarul după ce am fost admis la cealaltă? Menționez ca e vorba despre Universitatea Transilvania Brașov.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca ai confirmat locul, e cam greu/spre imposibil, sa te retragi in timp rezonabil pentru a depune depune diploma  la alta facultate.

#3
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Fiica-mea a depus la 3 facultati odata. Numai la una a depus in original, la restul copii. Dar daca te hotarasti sa ramai la alta decat cea la care ai actele in original, atunci trebuie ca intr-un anumit interval sa vi cu originalele. Iti spun ei acolo.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Poti sa te retragi cand vrei.
Nu mai dati diplomele in original sau orice alte acte. Actele (si diplomele sunt acte) nu se lasa in grija unei terte persoane.
Eu am lasat diploma de bac in original si cu mare greu am recuperat-o. Dupa terminarea facultatii cica nu o mai gaseau.

#5
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 marianmrc780, on 24 iulie 2019 - 23:37, said:

Dacă am fost admis la o facultate in prima faza, iar la alta sunt pe lista de așteptare cu șanse mari sa ĂŽntru ĂŽn faza 2,pot confirma locul la prima, iar după câteva zile sa ĂŽmi retrag dosarul după ce am fost admis la cealaltă? Menționez ca e vorba despre Universitatea Transilvania Brașov.
Uite cum e la Universitatea Bucuresti-matematica informatica:
Astepti cu dosarul de admis pana in ultima zi, cand esti sigur daca esti admis sau respins la facultatea unde esti in asteptare.

Am cunoscut pe cineva, care luase examenul la matematica si era in asteptare la informatica. Dupa trei zile a considerat ca nu mai are sanse pe lista de asteptare la informatica, si si-a retras dosarul.
In cele 10 zile limita de retragere a dosarului, foarte multi din cei admisi la informatica, s-au mutat la automatica, pt ca luasera examenul si acolo. Altii dinaintea lui si-au retras dosarul, pt ca au considerat ca nu mai au nici o sansa. Cu o zi inainte de termenul limita, baiatul a vazut ca media finala ii permitea sa se inscrie la informatica, avand media suficient de mare. Retragandu-si dosarul, a renuntat la acest drept si a urmat sectia de matematica cu multa suparare.
Daca esti admis in ultima zi (dupa ce dosarele au fost retrase), esti admis la mai multe faultati, cineva te suna si iti cere sa renunti explicit la una/umele din ele, dand o declaratie la care vrei sa ramai si specificandla care vrei sa ramai; declaratia o faci pe hartie format A4, o semnezi si o trimti prin telefonul mobil.
La ASE am inteles ca este altfel.  Stiu pe cineva care a platit inscriea la cibernetica buget. A luat admiterea la taxa, dar nu a fost admis la taxa, pt ca nu platise si acolo inscriere... Daca nu ai inteles exact procedurile si nu ai fost acolo la redistribuire, poti pierde locul din cauza necunoastetrii acestor proceduri. Trebuie foarte mare atentie la redistribuire.

Nu iti retragi dosare dinainte pe motiv ca nu ai sanse. ESTE DREPTUL TAU. Media ultimului admis la taxa poate fi 8.50 in prima zi dupa afisare, dar in ultima zi poate fi sub 6.50. Daca in ultima zi nu esti gasit acasa hotaraste facultatea pt tine, tinand cont de prioritati. Numa ca in cazul in care la o factultate pe care nu o doresti, ai luat la buget sau chiar meriti bursa, iar la facultatea pe care o doresti esti la taxa, lucrurile pt cei de la facultate se complica, si daca nu vii tu cu precizarile explicite, banul s-ar putea sa decida, in sensul ca ajungi unde iei bursa, nu unde ti-ai dorit la taxa. Dar nu stiu sigur, trebuie sa verifici tu.

Edited by RomeoM, 25 July 2019 - 09:58.


#6
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Salut, Marian!

Universitatea Transilvania din Brașov folosește sistemul de medie prioritară, pe bază de opțiuni. Ce fac ăia de la UniBuc e irelevant.

Când te-ai înscris ai avut de completat o listă de opțiuni. Repartizarea se face în felul următor:

1. Candidații se ordonează descrescător, după medie
2. Se parcurge lista de la cap la coadă - pentru fiecare candidat, dacă există locuri libere la opțiunea 1, intră la opțiunea 1. Dacă nu, se verifică opțiunile până se găsește un loc liber.

În fazele II, III și IV un candidat va avansa întotdeauna către opțiunile prioritare din fișa de înscriere.

Răspuns pe scurt, nu-i nevoie să retragi niciun dosar. Odată ce l-ai retras ai anulat opțiunea respectivă. Confirmarea locului și depunerea actelor în original înseamnă că ești mulțumit cu facultatea respectivă, blochezi locul și ieși din calcul la fazele ulterioare.

Edited by A10Warthog, 25 July 2019 - 12:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate