Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Achizitie Golf 6

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
singurul motiv pentru care as lua o masina la 350.000 km (dar nici asa nu cred ca as face-o) ar fi doar ca masina aia sa fie cu adevarat ceva deosebit, gen Mustang samd.
gandeste-te doar cate sacrificii ai facut pentru banii aia (la cate ai renuntat) si cred ca aici iti vei da singur raspunsul. la 6500 de euro cu putina rabdare si cautat intensiv gasesti o masina corecta care sa nu fie birjarita in halul ala. acum, ce sa zic, multa bafta.

#20
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Vecina si-a luat la inceputul anului una de-asta cum vrei tu, tot de la samsar, dar cu km reali (167 de mii, verificati), carte service, impecabila evident, si a dat 8200 pe ea. In primele 2 luni a bagat peste 2000 de euro in masina.
In concluzie, mai cautaPosted Image

#21
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
"De ce vrei neaparat Golf?"
Nu neaparat Golf,dar neaparat hatchback,pentruca pe linga mine va fi condusa si de fiica mea
proaspata posesoare de carnet de sofer.Na ...incerc sa impac si capra si varza.E greu.
Mai io va-nteleg,dar privind lucrurile din perspectiva unui posesor de Logan(benzina 2005)
Golful ala mi se pare nava extraterestra.N-am cei reprosa Loganelului nimic ca nu m-a lasat niciodata in drum
dar cand merg cu el,parca merg cu marfarul si ...na parca as vrea si eu altceva.
Bani  de BMW sau Audi nexam.

#22
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 waterman, on 22 iulie 2019 - 14:09, said:

Eu am luat anul trecut cu 5200 Mitsubishi Lancer X din 2008, 180 de mii de km verificați, cu istoric cunoscut.
Benzină 1.8, aspirat, 143 de cai.

De ce vrei diesel ?

Frumoasa masinuta aia.

#23
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Eu la banutii aia as merge pe golf 5 ( ~4500 euro )  intretinut bine, highline, un interior frumos de piele, in mintile lui, de prin 2007-2008, cu istoric si mai raman si bani pt o revizie.

Sau te orientezi spre altceva, dar golful ala 6 la 350k km clar nu merita, E prea calarita, poate a fost si lovita, iar samsarul ala nu merita bagat in seama.

Edited by Katta92, 22 July 2019 - 14:37.


#24
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 filipxxx, on 22 iulie 2019 - 14:09, said:

Pun si eu o intrebare, de ce naiba ai vrea sa iei un Golf de la samsar cu 350.000 km ?! Posted Image Golful nu e totusi o masina la care sa inchizi ochii si sa o iei cu kilometri multi ca ai inapoi cine stie ce dotari sau performante. Daca tot vrei sa iti iei masina cu 350.000 ia macar un Passat, un Audi A6, un Serie 5 in fine, masini la care sa merite sa te legi la cap ca nu ti le-ai putea lua noi in veci. La un Golf, daca strangi un pic din fund si pui bani pe bani ti-o iei si noua, ca sa nu zic de masini de pana in 200.000 de care e plina piata.


Si de ce ar merita un Audi/Bmw cu 350000 km mai mult? Ca e mai fita? Platesti si mai mult pe reparatii la ele.

#25
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

 pyxysh, on 22 iulie 2019 - 14:31, said:

"De ce vrei neaparat Golf?"
Nu neaparat Golf,dar neaparat hatchback,pentruca pe linga mine va fi condusa si de fiica mea
proaspata posesoare de carnet de sofer.Na ...incerc sa impac si capra si varza.E greu.
Mai io va-nteleg,dar privind lucrurile din perspectiva unui posesor de Logan(benzina 2005)
Golful ala mi se pare nava extraterestra.N-am cei reprosa Loganelului nimic ca nu m-a lasat niciodata in drum
dar cand merg cu el,parca merg cu marfarul si ...na parca as vrea si eu altceva.
Bani  de BMW sau Audi nexam.
Ah, are sens. Dar atunci stai si mai cauta, ca nu e graba. Daca alegi bine acum o sa fii fericit mai multi ani de acum incolo. La Golf e problema ca e foarte popular si implicit sunt sansele cele mai mari sa dai de o masina care a trecut prin mainile unui samsar.
Cauta Megane 3, cum a zis si un coleg pe pagina trecuta, Focus 3, Opel Astra, Hyundai i30, Kia Ceed, etc. Toate astea au si hatchback si sigur gasesti in banii aia. Sau sigur, si un Golf 6, e o masina ok, dar poate gasesti pe la ceva cunostinta de exemplu.

Edited by AstroNut98, 22 July 2019 - 14:40.


#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 spe_ripper, on 22 iulie 2019 - 14:35, said:

Frumoasa masinuta aia.
E beton. Mă deranjează doar o singură chestie. Când aprind farurile  se dim-ează displayul HU prea mult și nu se vede titlul melodiei dacă e soare puternic afară.
În rest e beton.

În primăvară îi pun fund de Evo.
Ca ăsta

Attached File  difuzor evo 2.jpg   192.75K   35 downloads

Sorry de deraiere.

On:

Ai pm cu niște Lancer-uri din Cluj.

Edited by waterman, 22 July 2019 - 14:46.


#27
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

 pyxysh, on 22 iulie 2019 - 14:31, said:

"De ce vrei neaparat Golf?"
Nu neaparat Golf,dar neaparat hatchback,pentruca pe linga mine va fi condusa si de fiica mea
proaspata posesoare de carnet de sofer.Na ...incerc sa impac si capra si varza.E greu.
Mai io va-nteleg,dar privind lucrurile din perspectiva unui posesor de Logan(benzina 2005)
Golful ala mi se pare nava extraterestra.N-am cei reprosa Loganelului nimic ca nu m-a lasat niciodata in drum
dar cand merg cu el,parca merg cu marfarul si ...na parca as vrea si eu altceva.
Bani  de BMW sau Audi nexam.

Un Ford cum a pus un coleg pe pagina precedenta. Cauta hatchback. Gasesti destule.
Ce mai recomand si detin este un Renault laguna 3. La banii astia gasesti una din 2014 cu navigatie, full tot. Si e mult mai spatioasa ca golful. Motorul de 1.5, renumit de la renault.
Golf 6 la interior mi se pare asa sec, aproape la fel ca la golf 5. Nimic nou, chiar plictisitor as putea spune

#28
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 waterman, on 22 iulie 2019 - 14:41, said:

îi pun fund de Evo.
adica miner din ala transversal sa-l poti ridica si muta mai incolo cind se strica ?

 pyxysh, on 22 iulie 2019 - 14:31, said:

posesor de Logan(benzina 2005)
L-ai avut "de nou" ?  ... ai avut probleme tehnice cu el ?

Edited by adrian_r5, 22 July 2019 - 14:47.


#29
Drag-Os

Drag-Os

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 02.07.2019

 pyxysh, on 22 iulie 2019 - 14:10, said:

Incerc sa pun si link-ul :https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-golf-IDczNMe.html#361cdefdc2
Are volanul intors ca sa nu se vada bordul complet. Este clar ca ascunde mai mult decat kilometrajul

Edited by Drag-Os, 22 July 2019 - 14:53.


#30
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
La 6000 de euro am luat Kia Cee'd SW, 1.4 16 V, 109 CP, înmatriculată în 2010,  cumpărată din România, un singur proprietar, 27.000 de km, carte service, factura de la achiziție de nouă, certificat de la o revizie RAR la care km trecuți se încadrau ca regim de utilizare, verificată în reprezentanță, în martie era încă încălțată cu setul de vară, cel de iarnă l-am luat dintr-un subsol, chei roată/cric nefolosite, etc. Deci se poate... Dar am căutat o perioadă de câteva luni tot la câteva zile pe forumuri și site-uri de anunțuri.
Nu aș lua o mașină SH peste 150.000 de km nici pe degeaba!

#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 adrian_r5, on 22 iulie 2019 - 14:46, said:

... cind se strica ?

Repet. Mitsubishi.
Diamonds are forever.
Adică nu se strică Posted Image

#32
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Fa-ti topic si nu te mai lauda cu masina aia pe aici. Trebuie sa fi un anumit gen de om sa-ti cumperi Mitsubishi, majoritatea vor masini uzuale, hatch, la care se pricepe orice dorel. Te duci cu mitsubishi la colt de bloc si cand deschide capota nu stie ce sa-i faca. Da, sunt masini bune, pentru oameni rationali si nu pt 99% din service-urile din Romania.


Utilizator, cauta-ti daca gasesti orice masina din grupul VAG (skoda, seat leon, golf, Audi a3) cu motorul 1.6 benzina 102 CP.

https://www.autovit....html#3f7bba7b66
https://www.autovit....html#1d1ee2e61b
https://www.autovit....html#23060c7c35

Edited by Deenman, 22 July 2019 - 15:03.


#33
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 08.09.2010
eu am luat pt sotie exact acum un an un golf 6 hatchbak, an 2012, 1.6 tdi, echipare style, cu 178.000 km pe bord adusa atunci din germania (avea numere zoll), cu 6.200 euro.
nu am verificat nimic la kilometri,  mi-a placut masina si am luat-o.
imediat dupa ce am luat-o, am investit asa:
- kit distributie, kit accesorii, filtre, schimb ulei motor+cutie, verificare freon, placute frana fata/spate, baterie, cauciucuri vara noi, ulterior cauciucuri iarna noi + jante.
masina merge brici dupa aproximativ 15.000 km de cand am luat-o (s-a facut deja schimbul de ulei la 10.000), fara nicio problema, regenerari normale, injectoare, egr, turbina toate in parametrii normali.
asa ca mai e si cum o nimeresti cred. eu am mers mereu la achizitionare masini pe principiul vazut/placut/luat. (eu am un Megane 3 break 1.5 dci din 2014 luat acum 2 ani cu 230.000 km in bord atunci, tot asa nu am verificat nimic, tot adusa direct de-afara, care merge tot asa fara probleme). mi-a placut, am luat-o. si la asta cand am luat-o am facut revizie generala la fel ca la golf.
deci pe langa consumabile, inca nu am avut alte probleme. nu zic ca nu ar putea sa cada oricand vreo piesa, dar asta e riscul la masini sh. poate am avut eu noroc.
asa ca ce sa-ti zic, bafta. si ia ce-ti place. si drum bun.

Edited by DonGiulliano, 22 July 2019 - 15:00.


#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Scuze. Nu era din orgoliu sau altceva. Și nu mi-am lăudat mașina că n-am de ce.
Am zis că-i dau un sfat bun omului.
Mașinile japoneze sunt fiabile.
Și oricum nu văd de ce ai repara mașina la colțul blocului.

Și i-am răspuns lui adrian_r5 care a vrut să facă o glumă și nu i-a ieșit.

#35
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
"L-ai avut "de nou" ?  ... ai avut probleme tehnice cu el ?"
Da, Loganul de nou e la mine,Km actuali 190.000 si inafara de ceva brate,bucsarai 2 rulmenti pe spate,
nu m-a necajit de loc,(nu mai zic ca schimbul de ulei + filtru nu sare de 100 de lei),dar cand ma uit(cu jind recunosc)la masinile din ziua de azi,Loganul parca e din preistorie

#36
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Înțelege că Golful ăla nu e singura mașină de pe pământ pe care o poți cumpăra. Ai alte variante expuse de colegi, reorientează-te.
Dacă tot insiști cu Golful mânărit, ia-l și vei vedea apoi cum stă treaba.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate