Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Arbori si arbusti decorativi

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
367 răspunsuri în acest subiect

#343
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.613
  • Înscris: 27.01.2012
Eu am găsit ceva soiuri interesante pe puieti24.ro dar se mișcă greu cu livrările.
Planul e să pun un rând de bambuși Fargesia ca ecran de protecție față de șoseaua națională la adăpostul căruia să pun un rând de hortensii…

#344
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.613
  • Înscris: 27.01.2012
Liriodendron tulipifera

Fișiere atașate



#345
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.613
  • Înscris: 27.01.2012
Ginkgo biloba

Fișiere atașate



#346
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.579
  • Înscris: 26.01.2007
Bună ziua, din nou.

Va povesteam deja am avut un eșec trist.  Nu știu,  vad ca nu îmi iese.

  Ca sa povestesc, știu ca arbuștii se prind prin butasire.  

Cuminte, am mers cu copilul și am tăiat (de la dedeman de pe gard) câteva ramuri de ,,Mana Maicii Domnului. Ulterior,  din cimitir (aveam drum pe acolo) câteva mlădițe de iedera și salcie plangatoare. Activitatea semilegala a fost încheiată cu tăierea a 6 rămurele de arbust rosu din parc (ca un fel de zarzar)

Acasă,  am curățat cat de cat mladitele și le-am pus la umbra , intr-o galeata cu apă.  

Ca sa fiu mai ,,sigur,, am cumpărat de la H...ch o soluție de înrădăcinate. Am pus 10 ml în apă din faleata.

Astazi, ma uit, dragele rămurele,  erau 3/4 uscate.

Ce am greșit?  Va pun poze cu solutia

Va rog sa aveți răbdare cu mine,  mărturisesc, NU ȘTIU 😞

2:

Spuneam in topicul cu artari japonezi ca am mai primit o Margareta și o Hortensia.  Cum pot sa le plantez?

Fișiere atașate



#347
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.770
  • Înscris: 29.11.2007

View Postautom2, on 10 mai 2024 - 19:00, said:

[...]

Acasă,  am curățat cat de cat mladitele și le-am pus la umbra , intr-o galeata cu apă.  

Ca sa fiu mai ,,sigur,, am cumpărat de la H...ch o soluție de înrădăcinate. Am pus 10 ml în apă din faleata.[...]
Ce am greșit?  [...]

Hmmmm ... in cazul ambelor plante, inradacinarea in apa e o loterie. Sansele sunt mici si tin de noroc, mai mult decat de orice altceva. In plus, a curata ramurile alea este un pic diferit de a le pregati pentru multiplicare.

Atat iedera cat si Mana Maicii Domnului se prind, foarte usor, prin marcotaj vegetativ, direct in pamant. Doar ca asa ceva nu poti face in curte, la Dedeman. Identifici o mladita semi-lemnoasa, cureti frunzele de pe trei noduri consecutive, cam din mijlocul ei, si ingropi zona aceea; in pamant, direct, sau intr-un ghiveci. Mladita ramane, in continuare, parte din planta mama si, dupa nodurile curatate, lasi totul asa cum e, cu frunze cu tot.  Metoda asta este garantata.

Inmultirea prin butasi este un pic mai delicata. Trebuie sa alegi ramurile semi-lemnificate (nu lemnificate! nu verzi!), sa le scurtezi, intre nodurile cele mai potrivite, sa tai frunzele si sa ... le bagi in pamant. Nu in apa. Cu sau fara solutie de iradacinare. BTW incepatorii lucreaza mai usor cu solutie de inradacinare praf; cea lichida e un pic mai alunecoasa Posted Image Rata de succes este undeva la 50%.

Cre' ca te-au ajuns injuraturile mele si de-aia nu ti-a mers. Imagineaza-ti ca toti care trec prin Dedemanul ala, se apuca sa taie cateva ramuri. Unde se ajunge? Intotdeauna mi-a displacut ideea asta, de a jumuli plantele altora.

Uite, in acest moment, pepinieramizil. ro are Mana Maicii Domnului cu 11 lei bucata! Mai sunt si altii, cu siguranta! Ce mare economie ai facut daca ai jumulit o planta a altcuiva?

View Postautom2, on 10 mai 2024 - 19:00, said:

[...] am mai primit o Margareta și o Hortensia.  Cum pot sa le plantez?

Cu lopata, in pamant! Simplu.
Hortensia undeva intr-o zona cu semi-umbra. Poate fi si o zona insorita, daca este, totusi, protejata de soarele de dupa-amiaza. Cel de dimineata e mai putin stresant pentru hortensie.
Margareta africana o plantezi intr-un ghiveci pe care sa-l poti pune intr-un spatiu cu temperatura peste 0*C pe timp de iarna. Cat timp e afara, ghiveciul sa stea la soare.

Editat de DIY, 11 mai 2024 - 05:03.


#348
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.579
  • Înscris: 26.01.2007
După cat ai scris, îmi dau seama cât nu stiu :).

Nu e bai mare ,,cu jumulitul,, . Gardul respectiv este lăsat sălbatic,  mașinile care parchează , calcă efectiv pe mladitele căzute pe jos. La fel și în cimitir.  Din construcție nu îmi place sa fac rau și aleg sa ,,jumulesc,, doar ce vad ca sta expus , unde nu își are locul.

Nu ma gândeam la economie , pur și simplu îmi place soiul respectiv, efectiv când trec pe acolo mângâi florile acelea galben crem, frumos mirositoare. Devine un membru al familiei pentru mine, stiut de unde le-am adunat.

Deci, ca sa revin, trebuie sa iau pudra , lichidul asta îl voi folosi la udat normal, nu?

Margareta am pus-o în pământ,  în curte. Am cam greșit.....moare iarna...
Mulțumesc pentru sfaturi....


....am comandat la pepiniera Mizil....

#349
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.613
  • Înscris: 27.01.2012
Nu moare, e perenă, răsare din nou anul viitor!
Deutzia și iasomie în floare

Fișiere atașate


Editat de subway_guru, 11 mai 2024 - 17:44.


#350
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.579
  • Înscris: 26.01.2007

View Postsubway_guru, on 11 mai 2024 - 17:44, said:

Nu moare, e perenă, răsare din nou anul viitor!
Deutzia și iasomie în floare

Chiar ești un promotor al frumosului. Nu bine caut ce ai prezentat, apare altceva la fel de frumos.sau și mai.frumos....

#351
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.770
  • Înscris: 29.11.2007

View Postautom2, on 11 mai 2024 - 06:54, said:

După cat ai scris, îmi dau seama cât nu stiu Posted Image.[...]

Nimeni nu s-a nascut invatat. Le vei prinde, pe toate, in masura in care te va interesa sau - cine stie - chiar pasiona.

#352
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.770
  • Înscris: 29.11.2007

View Postautom2, on 11 mai 2024 - 06:54, said:

[...] lichidul asta îl voi folosi la udat normal, nu?

In mod normal, da. Lichidul cu pricina oricum nu este pentru butasi. Daca vrei sa stimulezi cresterea radacinilor plantelor pe care le-ai achizitionat, iti recomand sa uzi planta, cu lichidul respectiv, pregatit conform retetei. Aplicarea ingresamantului lichid se face pe un cerc care urmareste marginea radacinilor. Deci nu se aplica langa trunchi, ci exact acolo unde doresti sa stimulezi cresterea / intarirea radacinilor. In general copacii au radacini ramuroase care, mai mult sau mai putin, reflecta forma coroanei.

View Postautom2, on 11 mai 2024 - 06:54, said:

[Margareta am pus-o în pământ,  în curte. Am cam greșit.....moare iarna...
Mulțumesc pentru sfaturi....[...]

Ramane de vazut. Unii spun ca rezista. Eu iti spun ca, la mine, nu rezista. Margaretele africane sunt plante perene in zonele 9-11 USDA. Romania se incadreaza undeva in 5-6 USDA (cu mici exceptii, catre zona 7). Eu, spre exemplu, iau plante care sa reziste in zona 5 si nu ma doare capul.

Fac referire la USDA fiindca este cel mai complet ghid de identificare a zonelor climatice. Daca stiti, careva, un echivalent romanesc sau european, dati de stire, va rog!

#353
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.579
  • Înscris: 26.01.2007
Mulțumesc pentru informații și incurajare

#354
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.613
  • Înscris: 27.01.2012
Era vorba de margaretele românești nu de alte aiureli

#355
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.522
  • Înscris: 28.12.2010
Eu am avut o tufa de margarete de Alaska ( sper sa nu spun vreo prostie dar asa se numeau parca ). A trait vreo 3-4 ani si a inflorit foarte frumos ( in afara de prima vara ). Dar asta-iarna a murit cumva. Acum am unele normale care au fost puse acum 3 ani si asta e al 2-lea an consecutiv cand infloresc, deocamdata sunt bine merci

#356
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.770
  • Înscris: 29.11.2007

View Postsubway_guru, on 13 mai 2024 - 17:21, said:

Era vorba de margaretele românești nu de alte aiureli

De unde stii?
Pe eticheta (omu' a pus o poza), scrie ca sunt africane. Daca era sa fie romanesti sau alta specie, nu era nici o problema. Eu am Shasta. De ani de zile infloreste, din ce in ce mai bine.

#357
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.807
  • Înscris: 11.03.2006
Pentru prima data, vad in artarul japonez niste seminte. E vreun secret cu ele, sau doar le bag in pamant si obtin multi artari?

Fișiere atașate



#358
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.770
  • Înscris: 29.11.2007
in natura, cam asa se intampla. Poate, totusi, incerci sa-ti maresti sansele de reusita punandu-le la stratificare. Ai mai bun control asupra conditiilor si factorilor care intervin. Spor!

#359
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.613
  • Înscris: 27.01.2012
Încă sunt necoapte, le culegi la toamna și apoi stratificare la rece.

#360
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.613
  • Înscris: 27.01.2012
Cu arțarii japonezi trebuie să faci este exact ceea ce face mama natura de-a lungul unui an de vara, toamna, iarna și primăvara.
Singura excepție e cu semințele de arțar argintiu ce trebuie puse la germinat imediat ce cad din copac la începutul verii fără nicio stratificare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate