Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Intoarcere in U vs viraj dreapta

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 24.01.2007
Salut,

La interesectia Camil Ressu cu Liviu Rebreanu, pentru a ajunge la Park Lake, cei de pe Camil Ressu fac dreapta pe straduta pt viraj dreapta, cei de pe Liviu Rebreanu fac o intoarcere in U fix unde se termina gardul de la tramvai. Problema e ca se termina fix in dreptul iesirii de pe strada pt viraj dreapta. Dupa acordarea de prioritate masinilor care merg inainte pe Liviu Rebreanu spre Park Lake, cine are prioritate? Cei care vireaza dreapta sau cei care fac intoarcerea in U? Am atasat niste poze mai explicative de pe gmaps (cu toate ca putin cam vechi).

GMAPS: https://www.google.c....1466066,18.75z

Attached Files


Edited by brusli, 20 July 2019 - 21:53.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca cei care fac U turn nu au prioritate, dar depinde si de ce indicatoare sunt acolo.

Edited by pasilla, 20 July 2019 - 22:00.


#3
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpasilla, on 20 iulie 2019 - 21:58, said:

Cred ca cei care fac U turn nu au prioritate, dar depinde si de ce indicatoare sunt acolo.

Pai viraj dreapta cu acordare de prioritate. Pt intoarcere U nu stiu sa fie legal inainte de semafor / trecere de pietoni / intersectie sau mai ales in dreptul unei iesiri de strada.

#4
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Nu prea cred ca ai voie sa intorci acolo. Din poza se vede ca intorci pe trecerea de pietoni, ceea ce nu prea e legal. Dar daca totusi intorci trebuie sa dai de dreapta. Cam asa ceva se invata.

Edited by Seteh, 20 July 2019 - 22:18.


#5
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Nu are importanta ce fac aia si care sint ei .... cei ce fac drepta pe bretea au cedeaza si dau prioritate.

#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Intamplator locuiesc in zona.

Aia care fac intoarcerea U, o fac mai spre intersectie (mai din larg) deci nu se intersecteaza cu aia care vin pe breteaua de dreapta si care intra pe L Rebreanu respectand Cedeaza Trecerea... Apoi, drumul e totusi lat in zona aia astfel incat cei care intorc au loc sa intre pe langa gardul de tramvai, nu prea ajung la bordura. Dar au prioritate daca au intrat deja pe L Rebreanu spre mall.

Cand e aglomerat cei din bretea, de regula ii lasa sa intre pe aia care intorc, ca oricum intra 2-3 si le vine rosu pe semafor si nu mai intra si altii.

Poza aia e veche, de cand se lucra la linia de tramvai, masinile alea doua erau parcate acolo, deci nu faceau viraj, acu virajul se face mai in fata, chiar pe trecerea de pietoni, care are rosu, ca e gard de tramvai fix pana in trecerea de pietoni.

Edited by Kres, 20 July 2019 - 22:18.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vad ca pe Camil Ressu ai totusi cedeaza trecerea:

Attached File  camil ressu.png   3.6MB   55 downloads

Attached Files


Edited by pasilla, 20 July 2019 - 22:12.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbrusli, on 20 iulie 2019 - 21:52, said:

Salut,
....
fix pe poza care ai pus-o, (se vede pe maps) inainte de trecerea de pietoni de pe bretea ai un cedeaza.

#9
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postpasilla, on 20 iulie 2019 - 22:12, said:

Vad ca pe Camil Ressu ai totusi cedeaza trecerea:

Attachment camil ressu.png

Pe bretea ai cedeaza, da nu ai ce ceda, ca aia care intorc au rosu, doar daca vine ceva de pe bd Ramnicu Sarat, din stanga... Sunt corelate si de regula e timp sa te bagi ca se pune rosu si pe Liviu Rebreanu si pe Rm Sarat cam in acelasi timp, deci rar te blochezi cu aia care intorc, mai degraba te incurci in pietoni acolo.

Nu reusesc decat 2-3 sa intoarca pe un ciclu de semafor acolo, ca e si tramvai si trebuie sa dea dreapta si celor care vin dinspre Rm Sarat asa ca, abia asteapta sa se puna rosu la aia sa intre si ei pana nu se da verde la pietoni.

Edited by Kres, 20 July 2019 - 22:24.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
pe bretea ai cedeaza care nu are legatura cu semaforul.

Edited by arg, 20 July 2019 - 22:23.


#11
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postarg, on 20 iulie 2019 - 22:22, said:

pe bretea ai cedeaza care nu are legatura cu semaforul.

Exact

#12
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 24.01.2007

View PostKres, on 20 iulie 2019 - 22:09, said:

Intamplator locuiesc in zona.

Aia care fac intoarcerea U, o fac mai spre intersectie (mai din larg) deci nu se intersecteaza cu aia care vin pe breteaua de dreapta si care intra pe L Rebreanu respectand Cedeaza Trecerea... Apoi, drumul e totusi lat in zona aia astfel incat cei care intorc au loc sa intre pe langa gardul de tramvai, nu prea ajung la bordura. Dar au prioritate daca au intrat deja pe L Rebreanu spre mall.

Cand e aglomerat cei din bretea, de regula ii lasa sa intre pe aia care intorc, ca oricum intra 2-3 si le vine rosu pe semafor si nu mai intra si altii.

Poza aia e veche, de cand se lucra la linia de tramvai, masinile alea doua erau parcate acolo, deci nu faceau viraj, acu virajul se face mai in fata, chiar pe trecerea de pietoni, care are rosu, ca e gard de tramvai fix pana in trecerea de pietoni.

Tocmai am fost pe acolo si iti spun ca ei fac intoarcerea FIX in dreptul iesirii din strada (in care trebuie sa acorzi prioritate, cum am si mentionat mai devreme, @arg).
Cum veneam eu pe strada cu cedeaza, trebuie sa cedez DOAR celor care vin din stanga. Cel putin asa mi se pare normal. Sau tu @arg astepti sa treaca masinile si din dreapta cu care normal nu ai treaba? Si avioanele?

Edited by brusli, 20 July 2019 - 22:26.


#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostKres, on 20 iulie 2019 - 22:20, said:

Pe bretea ai cedeaza, da nu ai ce ceda, ca aia care intorc au rosu, doar daca vine ceva de pe bd Ramnicu Sarat, din stanga... Rm Sarat asa ca, abia asteapta sa se puna rosu la aia sa intre si ei pana nu se da verde la pietoni.
Nu conteaza. Ce conteaza este doar:

La intalnirea acestui indicator, conducatorul auto este obligat sa reduca viteza si sa se asigure ca pe drumul prioritar nu circula autovehicule, si abia apoi poate sa patrunda in intersectie. Daca pe drumul prioritar circula alte autovehicule, conducatorul auto este obligat sa opreasca pentru a le acorda prioritate.

Edited by pasilla, 20 July 2019 - 22:26.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
@brusli
cand iesi de pe un cedeaza acorzi prioritate si cam atat.
TOTI de pe drunul cu prioritate au prioritate, indiferent de banda si sens de mers.
si da, daca un avion e drumul cu prioritate ii acorzi prioritate.

Edited by arg, 20 July 2019 - 22:29.


#15
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpasilla, on 20 iulie 2019 - 22:25, said:

Nu conteaza. Ce conteaza este doar:

La intalnirea acestui indicator, conducatorul auto este obligat sa reduca viteza si sa se asigure ca pe drumul prioritar nu circula autovehicule, si abia apoi poate sa patrunda in intersectie. Daca pe drumul prioritar circula alte autovehicule, conducatorul auto este obligat sa opreasca pentru a le acorda prioritate.
Pai bine spus dragule, scrie acolo frumos: "Daca pe drumul prioritar circula alte autovehicule"! Aia asteptau sa se bage! La fel ca la o intersectie in care eu am cedeaza trecerea si fac dreapta, ala din fata mea are cedeaza trecerea si face stanga, cine are prioritate?

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbrusli, on 20 iulie 2019 - 22:28, said:

Pai bine spus dragule, scrie acolo frumos: "Daca pe drumul prioritar circula alte autovehicule"! Aia asteptau sa se bage! La fel ca la o intersectie in care eu am cedeaza trecerea si fac dreapta, ala din fata mea are cedeaza trecerea si face stanga, cine are prioritate?
si sa se asigure ca pe drumul prioritar nu circula autovehicule

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbrusli, on 20 iulie 2019 - 22:28, said:


Pai bine spus dragule, scrie acolo frumos: "Daca pe drumul prioritar circula alte autovehicule"! Aia asteptau sa se bage! La fel ca la o intersectie in care eu am cedeaza trecerea si fac dreapta, ala din fata mea are cedeaza trecerea si face stanga, cine are prioritate?
le amesteci.

View Postpasilla, on 20 iulie 2019 - 22:30, said:


si sa se asigure ca pe drumul prioritar nu circula autovehicule
sau avioane.

#18
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postbrusli, on 20 iulie 2019 - 22:25, said:



Tocmai am fost pe acolo si iti spun ca ei fac intoarcerea FIX in dreptul iesirii din strada (in care trebuie sa acorzi prioritate, cum am si mentionat mai devreme, @arg).
Cum veneam eu pe strada cu cedeaza, trebuie sa cedez DOAR celor care vin din stanga.

Atunci se procedeaza la mica intelegere (Antanta), pentru ca ei sunt in viraj si acorda dreapta celorlalti, deci nu ai de ce sa le acorzi prioritate daca nu sunt incadrati pe L Rebreanu. Cu cateva claxoane se rezolva. Se mai da din maini. Suntem in Bucuresti totusi.

Eu daca vad vreun necajit ca vrea sa faca virajul acolo, ii fac semn sa intre, ca nu-mi mor copiii de foame.

Edited by Kres, 20 July 2019 - 22:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate