Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Schema dubioasa utilizata de un "Dorel" electrician

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Salut,
Cand am cumparat apartamentul am cerut "electricianului" sa-mi puna 3 intrerupatoare la 2 becuri.
A ales sa puna intrerupatoare cu revenire si un releu.
Schema releului utilizat si a firelor ce vin la releu este in poza 1.
In ultima vreme am inceput sa inlocuiesc prin casa intrerupatoarele clasice cu intrerupatoare Xiaomi si becuri yeelight (au mai multe functii, luminozitate ajustabila, pot conecta senzori de prezenta, etc.....toate sunt comandate prin hub....in fine).
Am ajuns la cele 2 becuri si 3 intrerupatoare ale lui Dorel (ii voi spune Dorel in continuare deoarece prizele de la 2 camere sunt conectate la instalatia de iluminat, noroc ca nu am aparate ce necesita impamantare).
Am deschis doza, ma uit pe schema releului (s-a ars la un moment dat si a trebui sa iau altul, si vine cu schema) si zic ca e totul simplu:
- firul de la "A2" (3 linii verzi pe fir) este nul, intrerupatorul cu revenire il anulez si conectez firele
- firul "A1" (2 linii) este faza
- firul "2" (1 linie) este alimentare bec

Din pacate nu este asa.
Firul "2" (1 linie verde) este faza (nu se intrerupe deloc, chiar daca apas pe intrerupator. Am banuiala ca vine de la becuri)
Firul A1 atins de 2 imi aprinde becurile, deci A1 (2 linii verzi) este nul
Firul A2 pare a fi faza (cand intrerupatorul este oprit se aprinde "putin" lampa de control de la surubelnita, cand apas intrerupatorul, lumineaza ca si cum ar fi faza).

Am atins firul A1 si A2 si au facut scurt.
Logica imi spune ca ei au conectat 2 faze si un nul in loc de 2 nuluri si o faza.

Ce as putea face sa conectez releul din poza 2 (ce este taiat cu rosu in poza 2 nu voi folosi)?

Multumesc si sper ca nu v-am plictisit cu descrierea detaliata.

Attached Files



#2
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
da' de ce ai vrut 3 intrerupatoare la 2 becuri ? Posted Image
cu regula de 3 simpla eu as pune 6 intrerupatoare la 4 becuri .

Edited by benetusseryo, 20 July 2019 - 13:38.


#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,704
  • Înscris: 01.12.2018

 madmax80, on 20 iulie 2019 - 13:16, said:

Salut,
Cand am cumparat apartamentul am cerut "electricianului"
L-ai "lasat" sa sparga peretii pentru trage fire suplimentare??

#4
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,313
  • Înscris: 21.01.2009
A incurcat electricianul faza cu nulul .  In loc sa aiba pe A1 faza permanenta are nul - implicit  becul va fi legat permanent la nul iar contactul releulul il conecteaza la A1 ( faza) .  Probabil ca s-a gandit sa nu aiba faza pe A1 in mod permanent dar a omis sa se uite ca va avea faza permanenta pe bec. Pentru intrerupatorul nou - vezi daca poti folosi logica inversata a releului vechi .  Altfel prevad ca trebuie sa sapi prin doze da vezi unde s-a facut inversarea fazei cu nulul.

Edited by ggelu, 20 July 2019 - 14:20.


#5
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 benetusseryo, on 20 iulie 2019 - 13:36, said:

da' de ce ai vrut 3 intrerupatoare la 2 becuri ? Posted Image
cu regula de 3 simpla eu as pune 6 intrerupatoare la 4 becuri .

frumoasa replica....
avem un hol in forma de L si voiam sa pot aprinde becul din 3 locuri diferite. Acum nu sunt convins ca imi trebuia 3 intrerupatoare dar nu mai conteaza.

 tioopedi, on 20 iulie 2019 - 14:12, said:

L-ai "lasat" sa sparga peretii pentru trage fire suplimentare??

A schimbat toata instalatia electrica, cea de aluminiu, cu una noua (facuta prost pe alocuri), deci a spart la pereti de s-a plictisit

 ggelu, on 20 iulie 2019 - 14:14, said:

A incurcat electricianul faza cu nulul .  In loc sa aiba pe A1 faza permanenta are nul - implicit  becul va fi legat permanent la nul iar contactul releulul il conecteaza la A1 ( faza) .  Probabil ca s-a gandit sa nu aiba faza pe A1 in mod permanent dar a omis sa se uite ca va avea faza permanenta pe bec. Pentru intrerupatorul nou - vezi daca poti folosi logica inversata a releului vechi .  Altfel prevad ca trebuie sa sapi prin doze da vezi unde s-a facut inversarea fazei cu nulul.

va fi o placere sa sap prin doze deoarece releul nou nu este atat de simplu...presupun ca il voi arde daca incerc sa inversez schema si decat sa risc mai bine incerc sa gasesc firele si sa le inversez

#6
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Nu trebuie nimic spart .
Frumusetea montajului cu releu , este ca in doza releului ai alimentarea cu curent , firele de la intrerupatoare , si firele de la becuri . Toate gramada acolo .
Tot ce trebuie sa faci este sa le identifici si sa refaci legaturile .
Totusi nu inteleg ce vrei sa faci ...

Attached Files



#7
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 3matrix, on 20 iulie 2019 - 14:48, said:

Nu trebuie nimic spart .
Frumusetea montajului cu releu , este ca in doza releului ai alimentarea cu curent , firele de la intrerupatoare , si firele de la becuri . Toate gramada acolo .
Tot ce trebuie sa faci este sa le identifici si sa refaci legaturile .
Totusi nu inteleg ce vrei sa faci ...

Vreau sa schimb releul pus in poza 1 cu releul a carui schema este in poza 2. Eventual pun inca vreo 2 poze cu releul si bornele.
Releul nou n-am de gand sa-l desfac.
Daca electricianul lucra by the book, n-aveam acest topic deschis.
In fine, cred ca m-am lamurit pana la urma, trebuie sa gasesc doza de unde a tras fire la becuri.

Attached Files



#8
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,313
  • Înscris: 21.01.2009
1) E foarte posibil ca electricianul ( asta ultimul ) sa fi lucrat corect pe cat a putut  . Inversarea e facuta de cei care au facut instalatia apartamentului .
2) Incearca sa te lamuresti - din fisa tehnica, din constructie samd - daca releul nou permite inversarea fazei cu nulul .  Ai scapa de o treaba  neplacuta .

#9
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Instalația este noua, electricianul a făcut-o cap coadă....
Noul releu nu permite inversarea, are nevoie de tensiune tot timpul.
Releul actual merge pe baza de impulsuri. Singura variantă este sa inverseze faza cu nulul la firele ce merg la bec....

#10
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Teoretic electricianul trebuia să îți facă pentru ce doreai tu un cap scară cu cruce la mijloc, nu înțeleg dacă tot a spart și a tras fire de ce a folosit releu, oricum faci inițial schema la ce dorești tu să faci, eventual o faci provizorie pe masa de lucru și testezi apoi indentifici pe teren ce fire ai disponibile ca să aplici schema respectiva.

#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 madmax80, on 20 iulie 2019 - 13:16, said:

Salut,
Cand am cumparat apartamentul am cerut "electricianului" sa-mi puna 3 intrerupatoare la 2 becuri.

astea sunt întrerupătoare ”cap de scară”, nu-ți trebuie nici un fel de releu ca să aprinzi și să stingi unu-două-zece becuri din mai multe locuri.
Întrerupătoarele cu revenire le folosești dacă vrei să temporizezi cut stă aprins becul sau becurile.

#12
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 DaculScoril0, on 20 iulie 2019 - 17:00, said:

astea sunt întrerupătoare ”cap de scară”, nu-ți trebuie nici un fel de releu ca să aprinzi și să stingi unu-două-zece becuri din mai multe locuri.
Întrerupătoarele cu revenire le folosești dacă vrei să temporizezi cut stă aprins becul sau becurile.
Confunzi .
Schema cu mai multe intrerupatoare pe un circuit de lumina , poate fi " cap scara cu intrerupatoare " sau cu releu ...iar cele cu releu , pot fi si in combinatia cu temporizare .
La cele cu releu , sint intrerupatoare cu revenire

#13
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 eugeniusro, on 20 iulie 2019 - 16:51, said:

Teoretic electricianul trebuia să îți facă pentru ce doreai tu un cap scară cu cruce la mijloc, nu înțeleg dacă tot a spart și a tras fire de ce a folosit releu, oricum faci inițial schema la ce dorești tu să faci, eventual o faci provizorie pe masa de lucru și testezi apoi indentifici pe teren ce fire ai disponibile ca să aplici schema respectiva.

tu stii, eu cred ca as fi stiut...electricianul....pauza

 DaculScoril0, on 20 iulie 2019 - 17:00, said:

astea sunt întrerupătoare ”cap de scară”, nu-ți trebuie nici un fel de releu ca să aprinzi și să stingi unu-două-zece becuri din mai multe locuri.
Întrerupătoarele cu revenire le folosești dacă vrei să temporizezi cut stă aprins becul sau becurile.

N-am nici o temporizare, este doar on/off. In fine, cand voi da cu lavabila din nou, voi chema un eletrician (pe bune de data asta) sa refaca toata instalatia...cu firele trase deja.....daca poate.

#14
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,313
  • Înscris: 21.01.2009

 madmax80, on 20 iulie 2019 - 16:47, said:

Instalația este noua, electricianul a făcut-o cap coadă....
Noul releu nu permite inversarea, are nevoie de tensiune tot timpul.
Releul actual merge pe baza de impulsuri. Singura variantă este sa inverseze faza cu nulul la firele ce merg la bec....
Din pacate indiferent cum vei invarti firele tot nu vei avea ambele ( F , N ) simultan cu actuala cablare . Aici nu e vina electricianulul , e o problema cu intrerupatoarele smart .  Trebuie sa mai tragi un fir dintr-o doza .  Sau , daca poti anula actualul intrerupator si nu ai nevoie de altul ai o varianta . Chiar,  cum vei comada luminile  in noua varianta ? Cu BT sau wireless ?

#15
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
Eu unul aș fi aprins becul pe hol cu senzor de prezență. Toate au temporizare reglabilă.

#16
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Cine proiectează lumini cu senzor de mișcare , fara întrerupător ,merita un glonț în cap .

#17
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 3matrix, on 20 iulie 2019 - 20:31, said:

Cine proiectează lumini cu senzor de mișcare , fara întrerupător ,merita un glonț în cap .

Normal, când vi noaptea târziu pe furiș acasă și află nevasta Posted Image

#18
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 __Dan__, on 20 iulie 2019 - 19:12, said:

Eu unul aș fi aprins becul pe hol cu senzor de prezență. Toate au temporizare reglabilă.

Pai am senzor pe hol care poate actiona releul pe care vreau sa-l instalez. Nu cred c

 ggelu, on 20 iulie 2019 - 18:52, said:

Din pacate indiferent cum vei invarti firele tot nu vei avea ambele ( F , N ) simultan cu actuala cablare . Aici nu e vina electricianulul , e o problema cu intrerupatoarele smart .  Trebuie sa mai tragi un fir dintr-o doza .  Sau , daca poti anula actualul intrerupator si nu ai nevoie de altul ai o varianta . Chiar,  cum vei comada luminile  in noua varianta ? Cu BT sau wireless ?

Daca electricianul facea schema cum trebuie nu mai aveam nevoie de inca un nul.
De fapt. ce vrei sa-mi spui este sa fac urmatoarea schema (vezi poza 6). In poza 5 se vede ca nulul (cablul de la releu din mijloc) merge la un manunchi de vreo alte 4-5 fire.
Mai simplu, trag un fir din borna N in borna L1 iar in borna N leg nulul ce vine de la bec sau de unde naiba o veni.
Apropo, becurile vor fi actionate cu intrerupatoare zigbee (Xiaomi), singurul motiv pentru care am vrut sa schimb intrerupatoarele existente cu releul de acum, a fost faptul ca voiam sa am aceleasi intrerupatoare peste tot prin casa.
Logica imi spune ca va functiona si n-ar avea de ce sa nu mearga....

P.S. B inseamna Bec, evident...

Attached Files


Edited by madmax80, 20 July 2019 - 20:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate