Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

România are datorii, eu ce fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#91
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostPaz, on 17 iulie 2019 - 19:36, said:

Iar romanii l-au pedepsit votandu-l presedinte...
Iar AZI s-a dovedit că au ales greșit .

#92
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu am inteles ca au ales gresit cand a inceput sa dea bani cadou la tot felul de diasporeni dubiosi. Au incercat sa-si faca si partid in Italia. Asta in timp ce taia pensiile in Romania.

#93
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcorinadaniela, on 17 iulie 2019 - 13:57, said:

da, exista.
iti exerciti dreptul la vot ori de cate ori se organizeaza alegeri.
si sper sa stii / ai inteles deja pe cine sau ce NU trebuie sa mai votezi...
adica pe nimeni? Toti is din acelasi aluat.

#94
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postaaaa4567, on 17 iulie 2019 - 15:40, said:

Parte e asta, parte e faptul ca romanii au vazut ce e aia viata in Europa. Normal ca iti cresc standardele. ca unii au ajuns la fantasmagorii (tot felul de placi video necesare pentru copii) asta e alta poveste. Eu spun doar de lucrurile chiar utile: invatamant, infrastructura etc.



Si acum, reversul medaliei: daca romanii ar vedea cum arata unele lucrari de infrastructura din mari capitale /orase alfa etc, zau ca s-ar cruci. Cati stiu cum arata metroul din New York, de exemplu? Si in ce hal circula? Sobolanii sunt vazuti curent pe peroane sau pe linii.

Oamenii isi inchipuie ca "numai romanii sunt asa". Hai sa vedem cum s-au comportat pasagerii British Airways, la o cursa UK-US:
https://www.bbc.com/...canada-34193767

Da, unii si-au luat bagajele dupa ei, desi li se spune clar sa le lase pe loc. Si nu cred ca erau tocmai saraci, totusi.

Edited by aaaa4567, 17 July 2019 - 20:20.


#95
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008

View PostFlat, on 17 iulie 2019 - 17:06, said:

numai nostradamusi pe-aici.. hai sa testam capacitatile tale de previziune.
numerele de la 6/49 de duminica viitoare, pls
mercic :*

In primul rand, nu am observat care este contributia dvs. efectiva relationata cu solicitarea initiatorului acestui topic.

In al doilea rand, ceea ce am scris in acel mesaj sunt proiectii macroeconomice de bun simt :
* in conditiile in care Romania se confrunta cu deficite gemene, este evident ca spread-ul CDS va creste; o prima de risc mai mare induce dobanzi mai mari => imprumuturi mai scumpe
  Pe de alta parte, la intern, dobanda aferenta titlurilor de stat este semnificativ mai mare decat dobanda de referinta de o buna bucata de vreme.
  Deficitul aferent fondului de pensii este deja urias si cronic; se anunta un impact major prin implementarea unor decizii de majorare a punctului de pensie in urmatorii ani, iar indicatorii demografici arata mai mult decat ingrijorator ... Previziunea privind imprumuturi mai mari si in conditii defavorabile tine de bun simt sau de catrenele unui exaltat de acum o jumatate de mileniu ?
  Iata si o abordare teoretica mai amanuntita : http://www.contribut...icii-economice/
* inflatie : deja estimarile BNR pt. 2019 au fost revizuite in sus; nu se intrevede nicio corectie la nivelul principalilor factori de influenta, iar masurile populiste vor crea presiuni suplimentare => care ar fi cel mai probabil scenariu pe termen scurt ?
* cursul de schimb : ia sa vedem - balanta comerciala deficitara, deficit de cont curent (acoperit doar in proportie de 60% de ISD), intrari de capital fix in scadere, dobanda de politica monetara mentinuta la acelasi nivel, absorbtie scazuta la nivelul fondurilor europene (nr. insuficient de proiecte, alocari bugetare insuficiente pt. cofinantarea investitiilor), monede regionale potential afectate de asteptata decizie FED, razboi comercial USA-China, tensiuni in Iran ... ce rezulta cel mai probabil din toate aceste elemente ?

In al treilea rand, gluma privind proxima extragere loto este deplasata; o consider ca atare.

Edited by sdrc, 18 July 2019 - 09:19.


#96
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postmorenno, on 17 iulie 2019 - 17:52, said:

asadar, la ce te referi atunci cand sugerezi o crestere sanatoasa?

Atunci cand producem mai mult decat consumam. Cand exista dezvoltare, infrastructura si mediu economic propice in care francezu sau neamtu ala cu bani sa vina sa-ti investeasca.

Au fost cateva perioade bune in care ne reveniseram, din pacate a fost o perioada scurta , apoi paguboasa dupa ce s-au taiat MAI TOATE investitiile. A devenit si mai paguboasa cand s-au marit lefurile la stat si pensiile am ajuns sa ne imprumutam ca sa platim un aparat de stat supraincarcat, functionari, medici, pensionari, judecatori , militieni, popi, pensii speciale, asistati sociali samd. Noi in privat nu muncim mai mult ca n-avem cum, 10 ore lucram in 2016, 10 ore lucram si acum si nici lefurile nu s-au marit ca la stat, ca patronul stie sa-si gestioneze mai bine cheltuielile si oricat de darnic si de bun ar fi, el nu produce/vinde  atat de mult ca sa tina pasul cu cat s-a dat la stat.

Nu spune nimeni ca nu ar fi dost de dorit ca lefurile de la stat sa creasca, dar nu exponential , nu mai mult decat se produce .

Imprumuturile trebuiau concentrate pe investitii in infrastructura si slava domnului bani existau, nu si dorinta de a face ceva pe termen lung.
Infrastructura si masuri fiscale blande atrag investitori==> locuri de munca==> venituri la buget.
E suficient sa ai intr-o zona un investitor ca Renault sa zicem, si ai aproape un oras cu locuri de munca Renault n-a venit singur, dupa el au venit n firme micute de subansamble si echipamente ca sateliti ai lui Renault, asta a insemnat locuri de munca stabile pentru oameni, implicit venituri mai mari la buget. Dar cand tu ca stat nu iti respecti partenerii si nu esti in stare sa faci 150 de km de autostrada pana la Sibiu ce pretentii sa mai avem?!
Faceti un exercitiu de imaginatie cum ar arata in 2 ani Pitestiu' fara Renault!

Edited by thalia, 18 July 2019 - 10:52.


#97
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postcorinadaniela, on 17 iulie 2019 - 13:57, said:

da, exista.
iti exerciti dreptul la vot ori de cate ori se organizeaza alegeri.
si sper sa stii / ai inteles deja pe cine sau ce NU trebuie sa mai votezi...

Daca voteaza si isi exercita dreptul la vot se platesc datoriile singure ? Singura solutie este o reforma a statului, inchiderea lui complet si reconstructia pe alte criterii, acesti oameni trebuie impiedicat sa stea la putere vesnic, reguli scris in Constitutie pentru a impiedica imprumutarea fara numar pe banii altora

#98
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postthalia, on 17 iulie 2019 - 15:31, said:

Ah, si cel mai important, nu faceti credite. Nu acum, cel putin
A fost o moda, te duceai la banca si iti dadea credit cu buletinul, apoi te alerga sa iti ia si pielea dupa tine dupa ce ani ti-a cantat la televizor cat esti tu de fericit cu noua casa. Mi-e lehamite.
O sa vedeti ca bancile devin mai agresive, publicistic vorbind, in perioadele de ante-criza.
O sa-mi sariti in cap ca cu ce va luati case, dar mai bine stai cu chirie decat cu povara creditului, plastic vorbind creditul ala e ca un sac, usor de dus in primii doi ani cand aveti nu stiu ce promotii si imposibil de dus in anii urmatori. Si bancile stiu al dracului de bine sa ascunda lucrurile astea si sa iti tranteasca o hartie-n nas ca era si asta la momentul cand ai semnat.
Păi deocamdată nu sunt semne ca cele spuse de tine ar trebui puse în practică

#99
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postkarapok, on 18 iulie 2019 - 10:55, said:


.....reguli scris in Constitutie pentru a impiedica imprumutarea fara numar pe banii altora
?????  Doresti , banuiesc , ca imprumutarea sa fie interzisa si " pe " persoana fizica .... macar sa punem lucrurile in ordine .
Decretam o lume REALA , nu o lume pe DATORIE . Ok ?

#100
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018

View PostPaz, on 17 iulie 2019 - 18:03, said:

Dar cine a fost nemernicul ala ? Inca n-a fost spanzurat ?
dă-i cu sapa în cap, ca la ţarăPosted Image .

#101
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postmirceabarbulescu, on 18 iulie 2019 - 12:39, said:

dă-i cu sapa în cap, ca la ţarăPosted Image .
Dumneavoastra sunteti de la oras, domnu ? :)

#102
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View PostTestosteron, on 18 iulie 2019 - 11:14, said:

Păi deocamdată nu sunt semne ca cele spuse de tine ar trebui puse în practică

Sunt si inca multe. Intrebati-va colegii cu cat le-au crescut ratele la banci si veti vedea. Faceti o raportare nu de la o luna la alta ca este insignifiant, ci raportat la anii trecuti. Observati si trendul cursului valutar si tot va creste. Acum sunt bani in piata pentru ca este vara sunt concedii, vorbim de la toamna incolo.

Eu pastrez bonurile de cumparaturi doar pentru comparatie si vad cum s-au scumpit produsele de baza de la un an la altul, acum la mega cumperi mai nimic cu 100-200 de lei versus 2017 sau inceputul lui 2018, nu mai zic de benzina , gaz sau electricitate...

Edited by thalia, 18 July 2019 - 13:24.


#103
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Americanii au datorii foarte mari; si grecii au cat de cat.. si..isi vad linistiti de viata.
Ce au patit alte tari cu probleme, nu neaparat din cauza datoriilor:
-Venezuela -> inflatie imensa, stop importuri, inclusiv cele de mancare -> foamete, saracie, infractionalitate
-Cipru -> guvernul a confiscat banii din depozite peste o anumita suma (bine, in special la straini, dar, nu e exclus ca si localnicii sa o pateasca)
-Grecia-> limitarea cantitatii de bani ce poate fi scoasa de la bancomat
-diverse tari, in trecut: limitarea/interzicerea/confiscarea/obligativitatea de a preda/vinde statului a banilor straini/aurului/bunurilor detinute de populatie.
-solutia clasica, se intampla non stop in toate tarile: inflatie (banii tai isi pierd din valoare)
Deci, in caz de probleme exista posibilitatea ca statul sa "fure"/confiste (o parte) banii (si bunurile) populatiei la care are acces. Fie prin inflatie, fie direct. Acuma, statul fura ce poate; ii e greu sa iti confiste banii de la radacina copacului, dar, pe cei din banca ii poate retine fara probleme.
Exista o emisiune pe o televizune de documentare cu diversi paranoici.. sunt unii prevazatori care isi fac buncare, stocuri de apa, mancare, medicamente, arme (pe care trebuie sa le reinnoiasca perioadic pt ca expira).
Am auzit si in Romania de unii, care au prins foametea si dupa au ramas marcati... cumparau cate o paine in plus in fiecare zi si o puneau la uscat, ca sa aibe nu moara de foame la urmatoarea foamete (care, intamplator nu a mai venit.. sau, cel putin, nu a fost asa de dura).

Eu, ignor linistit probleme tarii; nu am terminat de rezolvat probleme mele personale si nici pe cele ale familiei; mai am pana ajung sa rezolv problemele tarii. Eventual sa mi fac rezerve diversificate; dar, nu am bani, timp, chef si spatiu de depozitare pentru asta.
Si, teoretic, e bine sa iti distribui avutia (daca ai):
-lei, dolari, euro;
-la ciorap, la banca, la titluri de stat;
-bani, actiuni, aur, imobiliare.

#104
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005

View Postthalia, on 18 iulie 2019 - 13:20, said:

Eu pastrez bonurile de cumparaturi doar pentru comparatie si vad cum s-au scumpit produsele de baza de la un an la altul, acum la mega cumperi mai nimic cu 100-200 de lei versus 2017 sau inceputul lui 2018, nu mai zic de benzina , gaz sau electricitate...
Situaţia e cam aceeaşi peste tot, nu numai în România. În Austria de ex. preţurile au rămas aproximativ la fel în schimb au micşorat produsele. Salam la 450 sau 420g în loc de 500, aveam un iaurt preferat pe care  nu pteam să-l dau gata odată dar acuma pot, pt. că a scăzut de la 500 la 400g, şi exemplele pot continua.

#105
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008

View Postmihaicozac, on 18 iulie 2019 - 14:19, said:

Situaţia e cam aceeaşi peste tot, nu numai în România. În Austria de ex. preţurile au rămas aproximativ la fel în schimb au micşorat produsele. Salam la 450 sau 420g în loc de 500, aveam un iaurt preferat pe care  nu pteam să-l dau gata odată dar acuma pot, pt. că a scăzut de la 500 la 400g, şi exemplele pot continua.

Daca asta se intampla cand ai atins in sfarsit Nulldefizit ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate