Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Minor se intoarce cu Wizz air in Ro

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ilincas

ilincas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2019
Buna ziua, i-am cumpărat fiului meu minor bilet de avion din Basel spre București de la Wizz air. Spre surprinderea mea ei nu cer sa fie însoțit fiind minor. Am sunat la ei pentru informații suplimentare dar nu m-au lămurit din păcate îndeajuns. Mi-au spus ca depinde de regulile țării din care pleacă ( aici m-am gândit ca asta nu ar fi o problema ) dar întrebarea este ce de va întâmpla in aeroportul din Ro fiind minor și neînsoțit. I se va permite intrarea in țara? Fiul meu are colegi romani care pleacă cu alte curse in aceeași perioada spre Ro și nu au altfel de documente.
Ar trebui sa facem la notar o declarație semnată de ambii părinți ca suntem de acord sa părăsească țara neinsotit( locuim in Germania) . Ce probleme ar putea întâmpina ?
M-ar ajuta un răspuns cât mai urgent.
Multumesc

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Minorii români pot intra în România neînsoțiți. La ieșirea din România e puțin mai dificil.

#3
ilincas

ilincas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2019

Multumesc mult pt răspunsul f prompt 😇
Știu ca pot intra in țara pt ca merge cu autocarul de-obicei , cu avionul îmi făceam probleme pt ca au alte reguli .
Exista vreo alta modalitate de a se întoarce cu avionul neînsoțit și fără taxa de însoțitor ? De obicei avea Anmeldung tradus iar șoferul cazier. Este un drum îngrozitor de lung cu autocarul ...încerc sa găsesc o soluție cu avionul

Edited by ilincas, 14 July 2019 - 10:29.


#4
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Uite ce spune la Wizz pe site:

Children under 14 can only fly if they are accompanied by an adult, who is at least 16 years old and takes full responsibility for the child.
Please note that special conditions apply for Romanian citizens under the age of 18, you can read more details on the Travel documents page.

https://wizzair.com/...ren-and-infants

Totuși n-am înțeles, tu vrei să intre sau să iasă minorul din țară?

Edited by mufa, 14 July 2019 - 10:53.


#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ce varsta are copilul ? Ca minor poti fi si la 18 fara o luna..... dar poti arata de 50...

#6
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postketa, on 14 iulie 2019 - 11:20, said:

Ce varsta are copilul ? Ca minor poti fi si la 18 fara o luna..... dar poti arata de 50...
Și ce, la aeroport te ia după cum arăți sau după anul nașterii trecut în pașaport?

#7
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postketa, on 14 iulie 2019 - 11:20, said:

Ce varsta are copilul ? Ca minor poti fi si la 18 fara o luna..... dar poti arata de 50...
Cu ce e asta relevant?Posted Image

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmufa, on 14 iulie 2019 - 10:44, said:

Totuși n-am înțeles, tu vrei să intre sau să iasă minorul din țară?
Pare că se întoarce tot singur.

View Postilincas, on 14 iulie 2019 - 10:28, said:

Exista vreo alta modalitate de a se întoarce cu avionul neînsoțit și fără taxa de însoțitor ?  
Neînsoțit mă îndoiesc că-l lasă să iasă din țară, iar dacă Wizz nu-și asumă răspunderea poți avea surprize.  
(2) Cetățenii români minori pot călători în străinătate numai însoțiți, (...)

Sună la 021 9590, e numărul la care dă lămuriri Poliția de frontieră.

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View PostPopaXXX, on 14 iulie 2019 - 12:27, said:

Cu ce e asta relevant?Posted Image


Adica pentru tine un minor de 4 ani e egal cu un minor de 15 ani?

#10
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Unele companii de zbor au serviciu special numit "Minor neînsoțit" - Unaccompanied Minor.
Procedura e așa:

- Pe site când faci rezervarea sau la agent, adaugi pasagerul ca Unaccompanied Minor (pe site trebuie să aibă formular specific)
- Adaugi datele de contact ale persoanelor care lasă/ridică minorul de la aeroport
- Pe toată durata zborului și din momentul preluării minorului din aeroport / până la check-out la aterizare, există un însoțitor de zbor care este direct responsabil pentru minorul respectiv.
- De obicei, serviciul este taxabil și se plătește separat.

Din moment ce Wizzair nu a spus nimic, probabil că nu oferă așa ceva.

Tarom se pare că are, te poți interesa la ei, sigur știu mai bine și regulamentul pentru RO:
https://www.tarom.ro...neinsotiti.html

Doar pentru Tarom:

Cetăţenii români (indiferent de rezidenţa acestora), cu vârsta cuprinsă între 5 şi 18 ani pot călători numai dacă îndeplinesc următoarele condiţii:
- să fie în posesia unei declaraţii autentificate notarial, din partea ambilor părinţi, din care să rezulte că aceştia sunt de acord ca minorul să călătorească însoţit de un reprezentant al Companiei TAROM;
- părinţii să completeze obligatoriu formularul de cerere de însoţire (Handling Advice) existent la ghişeul de înregistrare.

Edited by pexCom, 15 July 2019 - 15:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate