Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problemă de aliniere în Word 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
Scriu un text mai lung, în care apar și citate marcate cu ghilimele și dialoguri etc. Am următoarea problemă, care se poate vedea în poză: dacă scriu fără liniuță de dialog, textul apare ca în partea de sus. Dacă însă am liniuță de dialog, el se aliniază ca în partea de jos. Cum pot face ca textul să se alinieze ca în partea de sus, chiar dacă am liniuță de dialog?
Attached File  Aliniere Word.jpg   45.01K   41 downloads

#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Marchezi tot textul de jos in "block", apoi click dreapta "Paragraph" si te joci un pic in setari la aliniere - First line, Tab, ceva pe acolo si vezi cum se modifica aspectul frazei.

Wordul vede linutele alea ca si enumerare dedesubt, de asta le aliniaza asa.  In Word notiunea de liniuta de dialog e vaga.

Edited by Kres, 09 July 2019 - 07:53.


#3
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Dupa ce pui liniuta si apesi spatiu, nu-ti apare o pictograma in stinga liniutei ?

Attached File  Untitled 1.png   1.83K   6 downloads

Ca sa te duci cu mausul pe ea si sa selectezi "Undo automatic bullets" ?

Attached File  Untitled 2.png   4.51K   6 downloads

#4
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 Kres, on 09 iulie 2019 - 07:52, said:

te joci un pic in setari la aliniere - First line, Tab, ceva pe acolo...
Exact acest „ceva pe-acolo” nu l-am găsit eu :)

#5
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010
Cratima nu e linie de dialog. Foloseste „—” („long dash” sau „em dash”): Alt0151

#6
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 florin71_skoda, on 09 iulie 2019 - 07:57, said:

Dupa ce pui liniuta si apesi spatiu, nu-ti apare o pictograma in stinga liniutei ?

Ca sa te duci cu mausul pe ea si sa selectezi "Undo automatic bullets" ?
Ba apare și dacă fac ce-ai zis, am senzația că problema s-a rezolvat! Mulțumesc foarte mult!

 hellmarvel, on 09 iulie 2019 - 08:05, said:

Cratima nu e linie de dialog. Foloseste „—” („long dash” sau „em dash”): Alt0151
Da, aș vrea să înlocuiesc cratima în tot textul cu liniță de dialog. Se poate?

#7
apatie

apatie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.07.2002
Ca sa inlocuiesti toate cratimele (atentie, se vor inlocui toate, inclusiv cele din text) vezi aici o mica lectie.
Daca nu vrei sa umbli la setari si sa folosesti cratima ca linie de dialog, doar scrie fara spatiu dupa cratima. ( ex. -Salut!)
Spor!

#8
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 apatie, on 09 iulie 2019 - 08:19, said:

Ca sa inlocuiesti toate cratimele (atentie, se vor inlocui toate, inclusiv cele din text) vezi aici o mica lectie.
Daca nu vrei sa umbli la setari si sa folosesti cratima ca linie de dialog, doar scrie fara spatiu dupa cratima. ( ex. -Salut!)
Spor!
Nu merge. Îmi înlocuiește exclusiv cratimele din text, dialogurile rămân la fel

#9
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca liniuta aia de dialog este "inregistrata" ca si "bullets", atuci Find/Replace nu o vede deloc.
Daca ar fi fara "bullets", ca sa fie vazuta de  Find/Replace, ai putea ca in casuta de "find what" sa treci liniuta urmata de un spatiu. Cratimele nu au spatiu nici in fata lor, nici in spatele lor. In schimb o cratima folosita ca si liniuta de dialog, are teoretic un spatiu dupa ea si deaia trebuie sa-i spui la Find/Replace sa caute doar liniutele urmate de un spatiu si doar pe alea sa le inlocuiasca.

Edited by florin71_skoda, 09 July 2019 - 09:18.


#10
apatie

apatie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.07.2002
Corect. Greseala mea. intr-adevar liniile le vede bulets. Ar mai fi o posibilitate rapida cu plasarea cursorului in fata propozitiilor fara linie de dialog si folosirea tastei Tab. Aliniaza prima litera cu linia de dialog.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Dezactivezi auto format.
Sau cel mai simplu: dupa ce se face autoformatarea (cand apesi spatiu dupa primul cuvant), inserezi cursorul inaintea primului cuvant si apesi back space.


#12
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Ca sa inlocuiesti cratima de la inceputul randului faci asa:
selectezi din partea dreapta a cratimei spatiul, cratima si semnul de enter de la paragraful precedentAttached File  1.png   8.83K   8 downloads

Attached Files

  • Attached File  2.png   28.77K   8 downloads


#13
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Petrache_Lupu, on 09 iulie 2019 - 07:47, said:

Scriu un text mai lung, în care apar și citate marcate cu ghilimele și dialoguri etc. Am următoarea problemă, care se poate vedea în poză: dacă scriu fără liniuță de dialog, textul apare ca în partea de sus. Dacă însă am liniuță de dialog, el se aliniază ca în partea de jos. Cum pot face ca textul să se alinieze ca în partea de sus, chiar dacă am liniuță de dialog?
Aliniere Word.jpg

Deci.. liniuta de dialog va fi vazut ca "bulet" adica ca "marker de indent".. de asta pleaca textul la dreapta ca se asteapta la o enumerare (unele sub altele cu liniuta).

Ca sa modifici aspectul textului, ca si cand acel indent ar fi liniuta de dialog.. marchezi tot textul in block apoi cu click dreapta "Adjust list indents" si ii dai in "Text Indent" valoarea 0 daca vrei sa se alinieze perfect la stanga sau o alta valoare... daca vrei usor indentat la dreapta.  La urmatorul Enter, dupa ce inchei paragraful va introduce automat o noua liniuta cu alinierea pe care ai setat-o mai sus.

Edited by Kres, 09 July 2019 - 10:02.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Petrache_Lupu, on 09 iulie 2019 - 08:13, said:

Da, aș vrea să înlocuiesc cratima în tot textul cu liniuță de dialog. Se poate?
Se poate.
Ca să obţii liniuţă de dialog (dash) în loc de cratimă, foloseşti combinaţia de taste CTRL + - (tasta - din dreapta tastaturii, de la tastele numerice).

Ca să înlocuieşti toate cratimele folosite ca liniuţe de dialog cu dash-uri, faci aşa:
1. CTRL + H (Find and Replace).
2. În câmpul 'Find what' scrii "- spaţiu", dar fără ghilimele şi tastezi spaţiul, nu scrii cuvântul.
3. În câmpul 'Replace with' scrii "– spaţiu", dar fără ghilimele şi tastezi CTRL şi - simultan şi apoi tastezi spaţiul, nu scrii cuvântul.
4. Apeşi butonul Replace All.

Spor.

Edited by PSC, 09 July 2019 - 11:46.


#15
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
Nu funcționează nimic

 Kres, on 09 iulie 2019 - 10:02, said:

marchezi tot textul in block
Ce înseamnă „în block”?

Edited by Petrache_Lupu, 09 July 2019 - 12:12.


#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Eu dezactivez, la toate office instalate peste tot, absolut tot ce tine de corectare automata (gramaticala), liste, inlocuire automata.... tot tot tot....

#17
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 trollerul_de_serviciu, on 09 iulie 2019 - 13:04, said:

Eu dezactivez, la toate office instalate peste tot, absolut tot ce tine de corectare automata (gramaticala), liste, inlocuire automata.... tot tot tot....
Bun, dar atunci mai ține minte formatările pe care le vrei tu?

#18
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
Singura modalitate de înlocuire pe care am găsit-o e cu Format Painter

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate