Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#4393
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 19.02.2011

Vizualizare mesajalphso, pe 14 martie 2024 - 18:00, a scris:

Semintele din rosii hibrid se pot folosi? Vor avea aceiasi genetica ca si semintele initilale?
                Trebuie sa faceti teste . Kivelli F2 merg sigur cu diferente nesisabile.La 2-3 ani imi cumpar un plic de 100 sem. si fac alt lot nou. F3 nu am incercat . Cind faceti testul sa-l faceti pe cel puti 10 buc ca sa aveti o imagine cit de cit buna . Probabil mai sunt si alti hibrizi ,dar nu toti isi mentin caracteristicile la F2 .Am un coleg care avea un soi cultivat de cca 10-15 ani si cultivind mai multe soiuri a obs. ca soiul respectiv si-a mai schimbat din caracteristici in timp.Natura lucreaza.

#4394
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
de multe ori, din F2, ies rosii cherry. anul asta am pus si eu la germinat seminte din F1. mi-au placut niste rosii cocktail din megaimage. vad ce iese.

#4395
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
Cam asta ar fi explicatia ca m-am trezit cu niste tomate intre normala si cherry de la banca de seminte.
Mi-au placut si am salvat niste seminte,apoi in urmatorul an au iesit tot bune,apoi anu trecut niste acrituri de am aruncat tot.

#4396
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Soi înseamnã cã orice doi indivizi ai soiului, dacã polenizeaza între ei, vor produce indivizi identificabili ca aparținând soiului, adicã au toate caracterele specifice soiului și nu altele.
Dacã soiul se polenizeaza încrucișat cu alte varietãți, vor rezulta hibrizi,deci degeaba oprești tu sãmânțã.

Hibridul este rezultatul unei încrucișãri între 2 soiuri distincte, orice indivizi rezultați în urma unor incrucisari ulterioare chiar între exemplare obținute din aceelasi hibrid vor produce indivizi eterogenii, adica diferiți.
Cu cât au loc mai multe încrucișãri va exista tendința de a se obține indivizi din ce în ce mai apropiați de grnitorii de baza, ai primei încrucișãri.


Atât la soiuri cât și la hibrizi este necesara o selecție dacã vrei sa produci din semințele obținute. Evident ca la hibrizi este un demers fãrã sorti de izbândã, foarte rapid obții altceva decât ai avut inițial și munca de selecție este practic sortita eșecului pt amatori.

La soiuri, de asemenea este necesara o selecție.
Chiar dacã polenizezi în cadrul soiului tot apar mutații, mutația e un fenomen natural fãrã de care nu ar fi existat evoluție.
Este adevãrat ca dacã ai grija sa polenizei în cadrul soiului mutațiile vor afecta foarte puțin soiul dpdv al grãdinarului amator. Dar selecția permanenta rãmâne o necesitate.

Dacã ai mai multe soiuri, chiar și la roșie la care polenizarea cu polen de la alți indivizi este mai greoaie, tot vor apãrea mutații semnificative într-un orizont de timp relativ scurt, câțiva ani...

Din aceste motive când oprești semințe o. Faci de la exemplare tipice, atât ca fruct cât și dpdv al habitusului și în general luând în calcul toate caracteristicile plantei...
Tot de aia oprești semințe de la mai mulți indivizi, cât mai mulți din cei selectați ca fiind atipici.
Dacã oprești de la 3 plante și una are fructe Plopeni, ate aiurea sau are trãsãturi atipice pe care tu nu ești capabil sa le observi, la anul vei avea 30% din semințe deja tarate.. În anul urmãtor va fi mult mai greu sa selectezi exemplarele tipice din care oprești semințe. Eroarea de va mari exponențial uneori și în câțiva ani te duci cu soiul "la pepeni".

Dacã însã oprești semințe de la 20 de plante, chiwr dacã scãpa una diferita sau cu fruct polenizat aiurea, vei avea 5% plante diferite... În anul urmãtor e relativ mai ușor sa observi 5 plante diferite în 100 identice și chiar dacã nu o faci sunt șanse mari sa. Oprești semințe din 18 - 19 plante tipice și doar 1-2 atipice..

Și tot asa, luând semințe de la multe plante și multe fructe, folosind apoi doar o mica parte din aceste semințe, poți pãstra o puritate a soiului în cultura la un nivel acceptabil, de peste 90% sa spunem.


Așadar, de la hibrizi puteți incerca sa cultivați un f2... Uneori merita.
La soiuri aveți grija cum pãstrați semințe și de la ce, dacã nu sunteți siguri e mult mai ieftin sa cumperi periodic semințe de la o firma consacrata.
Ei fac pt tine munca aia de selecție permanenta.. Adicã au într-un solar doar o varietate probabil, apoi aleg fructele pe anumite criterii de la anumiți indivizi în asa fel încât rata de plante atipice ulterioare sa fie cât mai mica...

E mult mai ieftin sa dai 3 lei pe un pachet de câteva zeci de semințe decât sa muncești o vara pt a ingriji niște ragalii.

E mai ieftin și sa cumperi semințe scumpe de hibrizi decât sa cultivi porcarii, dapai la soi care practic costa un nimic...

#4397
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Tomatele sunt de regulă autofertile spre deosebire de ardei sau vinete…

#4398
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 19.02.2011
De asta un  vinzator  dint-o zona legumicola ,spunea ca conteaza foarte mult si unde sunt produse semintele deoarece sunt uneori diferente constatate practic la acelasi hibrid daca una este produsa in Europa si aceeasi saminta in zona Asiei .Chiar daca provin de la producatori consacrati . De aceea spunea ca o serie de legumicultori pe linga valabilitate se uita destul de des si la provenienta samintei .A avut cazuri de refuz chiar la seminte consacrate din aceasta cauza .Practica probabil isi spune cuvintul iar atunci cind traiesti din asta esti mult mai atent la orice detaliu pe care multi nu le luam in considerare.

#4399
ADRYAN1992

ADRYAN1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 29.09.2013
Salut am stropit azi rosiile cu Gerauxin 5ml  si agroleaf 12-52 cam 30g la 10 apa si dupa cateva ore sau palit.Pompa a fost de erbicid toatal+dicopur,dar a fost spalata cu dero apoi cu spark si clatita de vreo 4-5 ori deci nu cred ca este din cauza la erbicid.Oare sa fi facut fitotoxicitate combinatia  de Gerauxin+ingrasamant foliar?

#4400
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015
Posibil. Uneori mai apar și arsuri de la combinații de genul. Urmăriți evoluția. Dacă puteți aplica cât mai repede produsul Albit, ar fi bine.Este antistres.

#4401
ADRYAN1992

ADRYAN1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 29.09.2013

Vizualizare mesajSolar-1, pe 03 aprilie 2024 - 20:00, a scris:

Posibil. Uneori mai apar și arsuri de la combinații de genul. Urmăriți evoluția. Dacă puteți aplica cât mai repede produsul Albit, ar fi bine.Este antistres.
Ma gandeam sa stropesc maine cu Cropmax.

#4402
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
am dat si eu gerauxin cu foliar pe pomi si nu am avut probleme. iar la erbicid trebuie ceva timp sa isi faca efectul. plus ca se ingalbenesc si se incovoiaza, nu se palesc. pune o poza sa vedem si noi cum arata plantele.

#4403
ADRYAN1992

ADRYAN1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 29.09.2013
La prima ora,dupa ce se incalzeste arata si mai urat.

Attached Files



#4404
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015
Bună dimineața. Sunt de fapt ,,zbârlite,,. Aceasta poate fi, fie de la ceea ce ați spus că ați aplicat, fie de la diferențele mari zi/noapte și se mai întâmplă în faza de creștere intensivă a plantelor. Însă se va remedia. Nu este ceva care să afecteze semnificativ bunul mers al plantelor.

De acum încercați să le aplicați separat.

#4405
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
De ce s-a aplicat gerauxim ?

#4406
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015
Descriere produs
Stimulatorul Gerauxin este un fitoregulator lichid cu actiune roditoare, stimulanta si cicatrizanta pentru o gama larga de culturi: mar, par, piersic, dovlecel, tomate, vinete, capsun, maslin, flori, culturi ornamentale. Reduce si previne pagubele cauzate de ger.
Cum actioneaza
Contine trei elemente de natura auxinica care influenteaza procesele de crestere ale plantelor. Determina anticiparea, marirea, uniformitatea de rodire si cresterea fructelor, stimuleaza vigoarea vegetativa si productiva a culturilor, determina o crestere a dimensiunii, stimuleaza o actiune cicatrizanta asupra tesuturilor lezate. Reduce si previne pagubele cauzate de ger.
Cum se aplica
– Pomicultura, horticultura: in doza de 20-50 ml/100 l apa
Ca roditor, in faza infloririi, repetand tratamentul la fiecare inflorire succesiva sau la o saptamana
Pe fructe se aplica pentru a stimula cresterea acestora si pentru a grabi coacerea.
Plante florale si ornamentale: in doza de 20-50 ml/100 l apa – tratamente regulate pentru un avans de inflorire si o accelerare a cresterii
In caz de inghet: 30 ml/100 l apa. In caz de inghet actionati imediat cu doua tratamente apropiate timp de 2-3 zile. Primul tratament se face preventiv in cele 24 de ore precedente si se repeta daca fenomenul se prelungeste mai mult timp. In caz de inghet neasteptat interveniti imediat.
Timp de pauza:
– pomi fructiferi – 30 zile
– capsun – 27 zile
– legume – 7 zile
Contine:
– β-NOA (Acid-nephthaxyacetic) pur – 2 g
– NAD (Amide de acid alfa-naftilacetic) pur – 1,7 g
– NAA (Acid alfa-naftilacetic) pur – 0,5 g

#4407
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
cred ca e fitotoxicitate.

#4408
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
Interesant cum ai ajuns la acea dilutie de 5 ml
Producatorul recomanda intre 20-50 ml la 100l apa max,dar eu ma gandesc ca mergi pe max cand vb de o planta pom scapata de nevoi si nu in aceasta faza de crestere(zic si eu)

Edited by ceanu1980, 04 April 2024 - 08:09.


#4409
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Avand in vedere temperaturile exterioare, cei care plantati afara cand intentionati sa o faceti? Mai ca ma bate gandul ca in jur de 10-15 aprilie sa plantez...

#4410
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
Sa nu mai ai ganduri din astea seamana tarziu,eu anu asta am cam dat chix cu incoltirea lor,abia sapt asta sa incep repicatu lor,eu inca nu m-am decis daca plantez inainte de pasi sau dupa
Prima data pamantul tre sa fie cald pt afara,degeaba sunt peste 20 gr daca pamantul este rece.
Eu stau in nord,acu depinde si zona.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate