Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

san-62

san-62

Member

• Grup: Members
Io am reușit cu 1 rând, dar, pomi sunt mici (plantați în 2021) .
Încearcă și vei vedeaPosted Image .

horia100, on 29 decembrie 2023 - 20:40, said:

Buna,doresc sa stiu daca a cultivat cineva rosii intre rindurile din livada.Latime 4m si m-ar interesa daca as putea pune niste rosii determinate respectv doua sau 4 rinduri intre pomi.

parintele

parintele

Guru Member

• Grup: Senior Members
Da. Hibrizi pt industrializae, nu "determinate" pt ca asta e un termen generic care page insemăna de la oloagele compacte pt industrializare pana la varietăți cu tufe mai viguroase. Deci am cultivat hibrizi de talie mica, clasic pt industrializare gen perfectpeel, incas, nemabrix șamd.
Pe. De alta parte am avut și determinate mai viguroase de tipul Morgan.

Sfatul meu este sa le cultivi pe folie, cu picurare, nici nu prea ai avea cum sa cultivi calumea altfel în general vorbind.

Nu ai cum sa cultivi mai mult de 3 rânduri pe intervalul ala, eu as spune ca 2 e optim.
Evident ca merge cât vrei dar dpmdv livada e prioritara(asa a fost în cazul meu) și asta implica faptul ca pe lângă banda de folie, implicit lângă pomi, sa poți erbicida măcar sau sa ai loc sa bagi freza.
Asta este de fapt cel mai nasol aspect al acestui tip de cultura combinata, faptul ca prezenta altei culturi înseamnă că această trebuie protejata la erbicida re sau încurcă freza.

Evident ca și tratamentele aplicate pomilor pot polua aceasta cultura secundara și simpla prezenta a culturii pe interval poate împiedică deplasarea cu instalația de stropit, depinde și cum sunt pomii, cât de mari șamd.

Ideea e ca merge dar per total ține cont ca sunt comolicatii și nu e bine sa te lacomesti sa pui i tervalul cultivat prea lat,dar și ca e mult mai critic sa aplici la timp erbicida ei sau frezari între pomi și cultura, dacă apuca sa se ridice iarba nu mai intri acolo.

Eu am folosit banda de folie de 1m efectiv, parca 1.2 are ea, ceva de genul. Intre rândurile de plante cam 50 și între plante parca tot cam asa... Ochiometric....evident puse intercalat, zigzag... Nu mai țin minte exact la mm dar pe acolo

Depinde ai ce hibrid cultivi dar în mare ăștia menționați dac lastarii cam de 50 cm sa zicem deci planta în sine poate avea un diametru de 70-80 cm, poate mai multuneori.
La mine cu folie cam de 1m rămasă după ce j gropi marginile vârfurile lăstarilor mai ajungeau pe pământ.

Cam asta ar fi de spus, pe lângă faptul ca trebuie făcută o fertilizare de baza ca să faci o treaba, asta dacă nu îți e comod sa dai ulterior prin picurare.
Hibrizi buni, nu bălării, sa ți se para ca ai lăsat mult spațiu între cultura și pomi când plantezi, o sa vezi mai târziu ca ți se va părea pe dos.

horia100

horia100

Member

https://seminteplant...vD_BwE    2 rinduri Volos F1, m-am gindit ca ar merge ok.Folosesc folia de mulcire.O parere de la cineva care a folosit cultivarea in livada este ok.Multumesc pt. informatii

NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

Member

horia100, on 30 decembrie 2023 - 18:33, said:

https://seminteplant...wEĂ‚ Ă‚ Ă‚ Ă‚ 2 rinduri Volos F1, m-am gindit ca ar merge ok.Folosesc folia de mulcire.O parere de la cineva care a folosit cultivarea in livada este ok.Multumesc pt. informatii
Merge sa pui ,dar incearca hibrizii heinz h1015 .h3002. h8009,sunt peste tot ce e pe piata de seminte romaneasca ,ii gasesti la Holland farming ,vezi ca nu sunt pe site, suni la ei si insisti si le spui ce vrei,sau daca esti aproape de R.Moldova la Agrimatco moldova.Volos e o ragalie de rosie ,un fel de rio grande imbunatatit ,iar pretul de la heinz e pe aroape ca la Volos.

fane52

fane52

Member

Mulci.Rumegus vs iarba cosita vs carton.Dupa discutia din primavara,le-am folosit pe toate trei.Rumegusul se aseaza bine,se poate din punctul asta de vedere  pune in strat mai subtire de 3-5 cm.Ceva iarba a dat,tine bine umezeala.Cine dispune de material ieftin,recomand.Se poate folosi si ca amendament incorporat dupa,inbunatateste structura solului si crapa mai putin.Dupa un an zice-se,este f bun pt legume.Iarba cosita,eu am pus cam 10-15 cm.Este bine sa fie cosita la fir sa o potiaseza bine si in jurul tomatei,la 5-10 cm de tulpina insa,atentie la plantele ce se inmultesc prin rizomi de ex pir,este bine sa nu existe.Iarba tot mai da insa se poate tine sub control cu un efort minim.Este preferatul meu dar,la mine,rar portiuni fara pir.Cartonul s-a comportat peste asteptari.Ici-colo cate un fir de pir-de fapt doua  cam la 4-5 ml.Dupa ce-l ridici,,pamantul este destul de tare,in nici-un caz reavan.A suportat bine calcatul la putin timp dupa uscare.Folie am folosit in urma cu 3 ani,nu aveam picatura,nu am fost multumit.Nu este permeabila,nu poti avea un minim de control decat daca o rupi,caldura sufocanta de sub ea, cred ca afecteaza si planta.Poate sunteti de alta parere si ma convingeti sa o folosesc anul in curs.

Am iutat de poze.

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

Eu folosesc folie de geotextil, deja de 3 ani, o scot toamna, o usuc si o depozitez, primavara o pun la loc. Folosesc irigare cu microaspersoare si este permeabila, tine bine umezeala si lasa apa sa treaca repede.

fane52

fane52

Member

Mai ieftina imi poti recomanda?Eu am 1m intre randuri.Ce latime are?

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

Eu am luat de la LM, sul de 50 m parca, cu 1.5 m latime. Am avut nevoie pentru un camp de drenaj. Ce mi-a ramas, folosesc cu succes la mica mea gradina de legume. Uite asta e: https://www.leroymer...lena-75-m/23079 era mai ieftina am dat pe un sul vreo 350 lei adus acasa.

johnysibiu

johnysibiu

Member

Va salut! N am mai postat de mult pe aici....

Sunteti careva dintre voi care ati incercat sa cultivati CYPHOMANDRA TAMARILLO ? sau mai zis arborele de rosii?

VertixTM

VertixTM

Active Member

Am gasit mai multi producatori (ambalatori) pentru Liguria: ISI Sementi sau Graines Voltz
Recomandari?

fane52

fane52

Member

Sezonul trecut am avut de la ambii producatori CT.Diferentele au fost aproape insesizabile.Sa zicem,un mic plus la CT-Graines Volts privitor la gust.
Liguria am avut de la Isi Sementi.Precizez insa un lucru,acela ca cele 63 de rasaduri (12 soiuri si hibrizi)au suferit un mare traumatism incepand cu 11 iunie.Am intervenit ca sa spun ca cele doua,plus Summer Sun,au fost singurele care,in ciuda aspectului de plans al tulpinii,au rezistat si au produs printr-un copil si carnite fiind.Cate trei fire din fiecare soi.M-am exprima doar privitor la incapatanarea lor de a trai,in rest nu as fi putut fi decat subiectiv.

Totusi,daca ar fi dupa mine as merge pe traditie-Isi Sementi,fiind un soi italian.

yoaca70

yoaca70

Junior Member

@VertixTm
Liguria originale sint de la Isi Sementi.

jean2019

jean2019

New Member

• Grup: Junior Members
La ce bunatati facem si noi cheta anul acesta? Anul trecut am facut la zuccherino si au fost extraodinare.Tot ceva ptr consum propriu si bun la gust

fane52

fane52

Member

Un moment cred ca am fost dus... pe Champs-Elisees.Nu Isi Sementi pt CT ci Mr.Fohgerthills.Scuze!

ADRYAN1992

ADRYAN1992

Junior Member

A avut cineva Siyana? Azi le-am semanat 1000 seminte si as vrea sa stiu cum e la gust si boli.

subway_guru

subway_guru

Guru Member

Întâi ai semănat și abia apoi ai întrebat???

ADRYAN1992

ADRYAN1992

Junior Member

Vizualizare mesajsubway_guru, pe 08 februarie 2024 - 16:28, a scris:

Întâi ai semănat și abia apoi ai întrebat???

Am cercetat pe net despre ele dar vreau si o parere de la cei care au avut.

yoaca70

yoaca70

Junior Member

Vezi pe YT despre Siyana, se pare ca merg foarte bine
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/910AGBRYXJ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate