Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#3709
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Cartonu din ce stiu eu se foloseste in combinatie cu iarba, paie, rumegus. Primul strat carton. In sistemul asta nu se ara, se tot adauga mulch deasupra. Daca as avea suficient rumegus asa as face.

#3710
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.11.2021
O asa nenorocire pentru bietele vinete sigur isi gaseste o explicatie pe care eu nu o caut.Poate fi orice.Iarba ca mulci,mai ales cea uscata,nu poate fi decat benefica:retine umiditatea,reduce din buruieni(cat de cat),aport de nutrienti-spun unii-,mentine solul reavan si poate respira,protectie cat de cat fata de boli,cand uzi cu furtunul nu stropesti planta.
In ce priveste cartonul,asta este altceva,si chiar asa ceva asteptam.Si-a facut datoria fata de iarba,a rezistat la ploi,nu s-a ciormolit si l-ati blestemat,a fost pus si pe rand si intre randuri,injurul plantei ce diametru a ramas,cand a fost pozat,s-a scapat usor de el,de la 1 la 10,cat de multumit?

#3711
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.11.2021
gogutu77,
Daca este mulci,nu se mai lucreaza pamantul.Doar cu mana sa smulgi ceva iarba.Insa,daca pui carton,cu ce  te ajuta sa mai pui ceva peste?Fa-ma sa inteleg!

#3712
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Cartonul fara adaosuri rezista cam trei ani.

#3713
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.11.2021
Deci,nu se distruge tot calcand pe el;si s-ar putea lucra cu cartonul destul de decent.Devine interesant pentru unul din cele 3 randuri de rosii.

#3714
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006
A pus cineva chisai in pamantul din solar? Mi-a spus cineva ca e foarte bun, se obtin recolte mult mai mari. Asa sa fie?

#3715
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Se obțin pe dracu.
Chisaiul e practic un nisip foarte fin.
Știind asta, în ce măsură crezi ca poate duce la obținerea unor recolte miraculoase, cum și de ce, prin ce mecanisme.
Răspunsul e : depinde.
Poate ajuta, asta dacă reușești sa îl folosești intr-orneteta pentru un substrat mai "usor"... Ceea ce nu e chiar simplu și universal valabil pt orice pământ ai avea tu in gradina.
Poate sa facă însă și mai mult rău....
Si al văzut asa ceva.. Ca și cum ai cultiva în nisip... Ia încearcă sa faci asta, experimental.... Vezi, merge? Cum? În ce condiții?

#3716
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006
De-aia intreb, ca nu stiu. Tot aud de chisaiul asta, care nu e chiar nisip, ci un fel de lut amestecat cu nisip, sau asa se simte la mana. Are vecinul un morman la poarta, mie asa imi pare, un fel de nisip fin, dar si praf galben.

Edited by cumparator, 24 January 2023 - 08:35.


#3717
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
Ia si tu pt cateva cuiburi si vezi ce e cu el

#3718
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
@cumparator
Adaosul de nisip/chisai e bun in doua situatii:
1. Pentru radacinoase (morcov, pastarnac, patrunjel radacina, etc) pentru a obtine radacini mari, lungi, cilindrice, neramificate;
2. Pentru imbunatatirea solurilor argiloase grele si compacte dar obligatoriu cu supliment foarte consistent de mranita/compost pentru imbunatatirea texturii si aerare.
Eu mai folosesc in toamna la usturoi in strat subtire (1-2cm) pe post de mulci ca sa inhib cresterea din samanta adusa de vant a buruienilor in primavara si sa scutesc un plivit.
Nu ne-ai spus ce fel de sol posezi acolo unde vrei sa bagi chisaiul…
Daca e sol bun permeabil chisaiul cum n-ajuta asa nu strica, mai ales daca e in cantitate mica. Na, ca am nimerit-o in versuri!
Posted Image

Edited by subway_guru, 24 January 2023 - 14:25.


#3719
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006
Am inteles, multumesc. Rosii vreau sa pun, inteleg ca nu are rost. Totusi o sa incerc la cateva fire.

#3720
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Incercarea moarte n-are! Sa ne spui si noua rezultatul experimentului la toamna.

Edited by subway_guru, 24 January 2023 - 14:28.


#3721
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Auerezi unnsolmlutor, greu.... De nu se poate.... Se face cărămidă.
Trebuie un procent foarte mare de chisai ca să poți spera la asa ceva.

Am luat eu niște pamant de lunca, full de nisip..... Nici cu barosul nu îl spargi.

#3722
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ca regula generala un teren nisipos are o fertilitate scazuta, deci vei fi obligat sa corectezi cu ingrasaminte chimice plus ca dreneaza rapid apa mai jos decat pot radacinile sa ajunga, deci vei fi obligat sa irigi mult si des. In cazul chisaiului problema e mai atenuata datorita prezentei particulelor foarte fine (lut/praf).
Terenul ideal pentru tomate e cel gen burete, retine apa dar este aerisit.
Tomatele au bunul obicei de a emite radacini adventive din tulpina dar daca au doar nisip acestea nu mai aduc nutrienti ca nu au de unde.
In teren argilos compact fenomenul e invers, radacinile nu pot patrunde in adancime, apa stagneaza, radacinile se sufoca si putrezesc.

Padre, de ce nu vrei sa citesti cu atentie?
Am zis clar multa mranita/compost cu o cantitate mica de nisip/chisai, altfel obti doar beton argilos!
:)
Nisipul e mineral silicios inert, nu are pic de materie organica in el.

Edited by subway_guru, 24 January 2023 - 14:55.


#3723
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.11.2021
Terenul cu gradina este un dreptunghi de 100/25m.La baza pantei,este o portiune de 30m de panta mai dulce dar,la 50m unde este instalat IBC-ul,diferenta de nivel este cam de 7m.Casa este in dreapta iar gradina in stanga terenului.In laterala casei,catre panta ,au fost ceva acareturi pt animale si atasata inca o camera de locuit.Paltini de o "rara"frumusete,pirul ca peria si multe alte balarii,le-am excavat pe o adancime de 30-40cm.Pe acesti cca 80 mp,am adus din inima Boianului(o tarla de oi de mai bine de 30 ani)16 mc de cernoziom.Acolo am cealalta locatie(mostenire de la parinti);printre altele 360 HPD si vreo 30 pomi.A rezultat un strat de 25 cm grosime.Eram mandru,nevoie mare,de isprava mea.Cand am trecut la cazma in primavara,un beton de toata frumusetea.Mai tarziu mi-am dat seama ca,o fi el cernoziomul cel mai fertil pamant dar,prin uscare,se intareste si crapa.Am pus peste,nisip de balastiera 2-3(mai degraba 3)cm.Este o joaca sa-l lucrezi chiar si cu cazmaua iar plantele sunt foarte multumite.Incepand cu aceasta primavara,acolo am 3 randuri a 5m de capsuni,in rest trandafiri.
Am lucrat destui ani in constructii(din oarece interes,nu e meseria mea).Intr-un an,am amenajat  o curte cu livada,gradina,un lac,o cascada.Acestea enumarate,existau deja.De la vila(si ce vila) am amenajat o poteca din piatra sparta mai groasa, pe chisai.Din memorie,chisaiul este un amestec de
pamant si nisip foarte fin care nu cred ca au legatura cu o gradina de legume.Pamantul este tot un liant ca si cimentul.Urmarile,nu vreau sa mi le inchipui mai ales la cantitati mari necesare unei cat de cat afanari.Este parerea mea.Poate gresesc.

#3724
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006
Vecinul are o movila de chisai din asta la poarta, de multe luni, a plouat pe el si nu s-a intarit.

#3725
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Chisaiul Daca e permanent ud sau imersat arata ca o mamaliga foarte moale. De intarit se intareste atunci cand e uscat. Proprietatea asta e data de componenta lutoasa.

Edited by subway_guru, 24 January 2023 - 19:25.


#3726
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

 Solar-1, on 27 mai 2022 - 15:02, said:

https://www.marcoser...isol-ca-ae.html . Și udarea să nu aibă fluctuații mari și să fie în doză optimă.

"Este un produs conceput pentru aplicarea radiculara la toate plantele.
Aplicati 3 kg/ha/saptamana in etapele cand Calciul si alti nutrienti sunt necesari.
Solutia cu Radisol Ca AE se aplica la sfarsitul irigarii."

Cat ar trebui sa pun la 30mp cat are razorul meu cu rosii? 9 g?? In cata apa?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate