Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

CHANGE - vanzare/cumparare & depozitare crypto (card VISA inclus)

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#19
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
E un singur cuvant gresit acolo si ala e "pasionat".
Anyhow.

/offtopic

Astept feedback-ul.

Ps.
Next time da mai bine cu paint-ul pe adresa ca ramai fara card :PPPP

Edited by Jammalan-the-Prophet, 03 July 2019 - 10:11.


#20
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
CURVE este o aplicatie care iti permite sa inrolezi alte carduri... te scapa de carduri multe prin portofel.
Ofera complet gratuit un card fizic si cu acel card fizic curve platesti (tragand bani din cardul inrolat, selectat in aplicatie)... suporta cei de la curve conversiile, comisioanele si alte taxe dar in limita a 500 Lire lunar.

https://www.curve.app/en/

In semnatura mea ai si link pentru instalare + 5 lire la inscriere (banii il poti utiliza dupa ce faci prima plata cu cardul)

Edited by rz, 03 July 2019 - 19:28.


#21
Greeny

Greeny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.05.2008

View Postrz, on 02 iulie 2019 - 23:00, said:

Dar tu chiar crezi ca bag mii de euro in ei?
Probabil cateva sute vor fi dar nu imediat... deocamdata testez serviciile lor sa va cum este treaba.
La card in zona euro (tari cu euro) e ok... taxa de 1 euro la ATM exista si la MONESE deci ar fi 1% daca retragi 100 EURO

Eu am retras 100€ in Spania si nu am platit comision.

#22
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Retras prin transfer bancar, card, sau alte combinații?.
La mine inca nu a sosit cardul... sper sa ajungă săptămână asta

#23
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Am primit în sfârșit cardul CHANGE... după vreo două săptămâni!.

Este venit prin posta din Letonia (!) via posta Romana... cardul nu excelează la design/calitate (nici nu contează asta)

Revin mai târziu cu info despre activare și plati

Interesanta compania asta... are sediul in Estonia dar trimite carduri din Letonia iar banii sunt tinuti in Slovacia!

Attached Files


Edited by rz, 17 July 2019 - 14:59.


#24
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
Cand dau tepe nu stii unde sa ii cauti

#25
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View PostGreeny, on 15 iulie 2019 - 17:13, said:



Eu am retras 100€ in Spania si nu am platit comision.

Eu am testat azi la un fast-food și nici urmă de comision sau conversie!.
Asta ar fi partea buna... partea proasta este că nu pot să-l inrolez in aplicația Curve!
Cu siguranță că-l voi testa la ATM dar vreau sa fac asta in vacanta, într-o țară cu ATM in Euro... este o limita la 220 Euro/zi (perfect pentru travel - parerea mea)

La cele două încercări de înrolare in Curve, cardul a fost văzut că fiind WIREX și apoi Paysera... nici Curve nu a știut ce este!
Mesajul de refuz la inrolare a venit însă de la Change... Curve a trimis codul de verificare chiar daca nu a identificat corect compania. (ii spune xChange AS)

Attached Files


Edited by rz, 17 July 2019 - 18:43.


#26
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Din păcate nu merge sa alimentezi un cont Orange Money...

Attached Files



#27
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View Postjepetoz, on 03 iulie 2019 - 08:31, said:


Da se poate numai cu BTC deocamdata, tb schimbat in euro dupa aia sa tragi de pe card. Ei zic ca o sa bage si adrese de ETH LTC XRP etc in viitor.

Nu ai primit nimic pe codul tau?.
Am alimentat cu mai mult de 100 Euro la un singur transfer bancar si am făcut inclusiv tranzacție in dimineața asta (pe BTC, evident, că a fost preț bun)

Edited by rz, 18 July 2019 - 21:54.


#28
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
nu am primit nimic, eu zic sa iei legatura cu customer service si sa le explici ca ai folosit cod de referral si cred ca rezolva. Sunt la inceput si ei...

#29
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Ok... văd că azi au probleme și cu aplicatia (funcționează parțial). Ieri au adăugat fee la tranzacțiile mele, făcute în România deci in lei. Așadar, când plătești cu cardul Change, îți apare plata in euro (chiar daca e in lei) și abia a doua zi îți face conversia... cred că este cursul Visa, e ok, problema ar fi doar la taxa aia de 0.5Euro per tranzacție. In UE cu moneda euro am înțeles că nu este taxa și evident nici conversie valutara .. o sa testez asta peste două săptămâni, in Italia

1. Plata inițială 2. După conversie 3. Taxa pos european in alta valuta

Attached Files



#30
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
Da au taxa de conversie, problema e ca nu merge in Curve o fi de la ei sau de la Curve? Poate ii intrebi daca ii contactezi.
in Revolut merge? eu asa multe carduri in Revolut ca nu mai vreau sa adaug si pe asta nu prea il folosesc.

#31
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Mai aștept câteva zile si ii contactez... Cred că ei nu te lasă să îl inrolezi in Curve... o sa vad și cu Revolut cum e poate chiar azi. Ar fi o varianta ok sa poți face top-up instant in Revolut.
Dacă nu, rămâne doar plata cu cardul strict in UE inclusiv cu retragere ATM suma maxima 220 Euro și plătești doar 1.1Euro taxa la retragere ATM

Edited by rz, 19 July 2019 - 10:41.


#32
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
@jepetoz,
La tine funcționează ok aplicația?
Eu nu reușesc să văd secțiunea dedicată cardului... rămâne că în foto, fara sa reușească accesarea!

Attached Files



#33
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
la mine merge ok

#34
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Hmm... am pus pe alt telefon si face la fel.
Posibil ca inca sa proceseze tranzactiile mele dar e cam naspa sa nu pot vedea sectiunea (chiar neactualizata)

#35
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Incerc o alta varianta de evitare a taxei de 0.5 Euro la POS/comerciant.... mai exact am făcut o mică plata in Euro către un link de plata Revolut (tot in Euro) deci acum se consideră plata in valuta cardului catre un comerciant UE cu Euro.

P.S. European POS, din lista, reprezintă taxa (plus fee-ul platii) pentru tranzacția in Euro la un comerciant cu alta valuta (lei)

Attached Files


Edited by rz, 23 July 2019 - 10:56.


#36
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
S-a procesat tranzacția spre Revolut iar rezultatul este unul foarte ok... nu exista taxa și nici alt fee!
Așadar, in Romania, poți să retragi fara taxe sau alte comisioane din Change dar cu ajutorul Revolut, prin link de plata (in euro)

Daca luam in considerare ca sunt si 15 tranzactii fara fee sau alte taxe, la trade cu crypto, este si mai ok... plus ca alimentarea contului Change prin transfer SEPA si primirea de crypto din alte portofele sunt gratuite.

Attached Files


Edited by rz, 24 July 2019 - 12:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate