Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Sunt jucătorii interesați de serviciile de jocuri prin streaming?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Aproximativ 70% dintre jucătorii care au participat la un sondaj realizat pentru Games Industry în Marea Britanie, Franța, Germania și Spania au precizat că nu sunt interesați de serviciile de jocuri prin streaming. Doar 15% dintre jucătorii intervievați (persoane care joacă jocuri pe diverse dispozitive) sunt interesați de un serviciu de streaming în stil Netflix, dar pentru jocuri. Restul au răspuns fie "Nu acum" (12%), fie că utilizează deja un serviciu asemănător cu Google Stadia și Microsoft xCloud (cum ar fi actualul lider de piață, PlayStation Now). Un mic procent de 3% dintre jucători au pretins că sunt "foarte interesați" de un astfel de serviciu de jocuri prin streaming.

Sursa: https://www.hdsateli...serviciile.html

Trist , dar adevarat si probabil ca viitorul lui Google Stadia NU va fi prea bun , ramane sa vedem practic daca .......
Cel putin , pt Sony si MS exista practic console de sine statatoare si daca NU vrei sa joci on-line , poti juca individual pe propia consola detinuta

#2
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
E vorba de jocuri sexuale pe Xbox?

#3
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 08.02.2008
Sondaj cu o relevanta zero. In urma cu ani buni la un asemea sondaj reiesea ca jucatorii nici nu se gandesc sa cumpere jocuri in format digital, istoria stim cum s-a scris.

Edited by martens, 02 July 2019 - 11:36.


#4
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
As fi interesat, dar cu o conditie! Sa fie gratuite, nu vreau sa platesc.

#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
io și fi-miu NUMAI on-line jucăm, pe platforme de streaming
personal nu mai pot juca împotriva calculatorului, e prea impersonal...
e „mă-sa” să știi că la capătul celălalt e tot un „human”

#6
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006

View Postgushpi, on 02 iulie 2019 - 11:41, said:

io și fi-miu NUMAI on-line jucăm, pe platforme de streaming
personal nu mai pot juca împotriva calculatorului, e prea impersonal...
e „mă-sa” să știi că la capătul celălalt e tot un „human”
Nu ai inteles la ce se refera.
In loc sa cumperi consola/PC, te conectezi cu un gamepad la un televizor conectat prin WIFI la o platforma de streaming de jocuri.
Practic un Netflix pentru jocuri.
Pe Netflix tu nu stai sa cumperi filme, ci doar faci stream direct.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postwather, on 02 iulie 2019 - 10:31, said:

Trist , dar adevarat si probabil ca viitorul lui Google Stadia NU va fi prea bun , ramane sa vedem practic daca .......
Cel putin , pt Sony si MS exista practic console de sine statatoare si daca NU vrei sa joci on-line , poti juca individual pe propia consola detinuta
Din cate stiu nici acum nu reusesc sa scape de input lag, si asta e unul dintre cele mai importante motive pentru care lumea nu se arunca pe asa ceva.

#8
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

View PostNenea Zap, on 02 iulie 2019 - 12:18, said:

Nu ai inteles la ce se refera.
In loc sa cumperi consola/PC, te conectezi cu un gamepad la un televizor conectat prin WIFI la o platforma de streaming de jocuri.
Practic un Netflix pentru jocuri.
Pe Netflix tu nu stai sa cumperi filme, ci doar faci stream direct.

A!

PS: daaar uite ce scrie „Aproximativ 70% dintre jucătorii care au participat la un sondaj realizat pentru Games Industry în Marea Britanie, Franța, Germania și Spania au precizat că nu sunt interesați de serviciile de jocuri prin streaming.”

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Mi se pare și firesc. Încercați voi sa jucați pubg sau overwatch altfel decât cu mouse și tastatura pe un computer care sa redea cu cel puțin 120fps. După aia veniți și povestiți aici ce faine sunt jocurile competitive pe cloud.

Pe cloud merg rpg-uri, atât. Nimic din ce necesita reflexe și timp de răspuns cat mai mic însă.

#10
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostHider141, on 02 iulie 2019 - 13:52, said:

Din cate stiu nici acum nu reusesc sa scape de input lag, si asta e unul dintre cele mai importante motive pentru care lumea nu se arunca pe asa ceva.

Ai latență oricând, click-ul tău de mouse nu ajunge instant în calculator, trece prin niște căblăraie și circuite până să vezi acțiunea pe monitor. Ideea e că se petrece la o latență pe care n-o percepi din punct de vedere vizual, creierul tău n-o procesează a exista. Același principiu se aplică și la genul ăsta de servicii. Cât timp poate fi păstrată acea latență la o anumită limită, nu va fi percepută de jucători.

Lumea nu se aruncă pentru că majoritatea serviciilor de genul sunt încă în beta. Producătorii de jocuri și chiar și cei de hardware nu au început să-și adapteze produsele pentru treaba asta. Cel puțin din punct de vedere software, sunt sigur că poți optimiza un joc pentru a funcționa mai bine pe un astfel de serviciu.

#11
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
E , mai sunt unii pe aici care daca ei sunt fani înrăiți ai jocurilor on-line înseamnă că orice sondaj care reflectă o realitate prezenta e făcătură
Ei uita probabil ca daca in RO jocurile/jucatori on-line sunt mai activi , inseamna ca in toata lumea e la fel

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostSmurfK, on 02 iulie 2019 - 22:29, said:

Ai latență oricând, click-ul tău de mouse nu ajunge instant în calculator, trece prin niște căblăraie și circuite până să vezi acțiunea pe monitor. Ideea e că se petrece la o latență pe care n-o percepi din punct de vedere vizual, creierul tău n-o procesează a exista. Același principiu se aplică și la genul ăsta de servicii. Cât timp poate fi păstrată acea latență la o anumită limită, nu va fi percepută de jucători.
O latenta cel mult acceptabila intre click si actiune este de cca 20ms la jocurile FPS intense. Asta eposibil doar cu computere high-end. Tipic latenta este de 40-50ms la un PC mediu cu un monitor mediu.
Latenta serviciilor de streaming este intre 150 si 200ms. Cu asa ceva ti-o iei in freza de nu se poate.

Si una e sa ai 40ms latenta intre mouse si clientul de joc, care apoi se sincronizeaza cu serverul, sincronizand clientii de fapt, in felul asta avand efectiv 40ms intre click si head-shot si alta e sa ai
200 ms intre click si momentul cand clientul se sincronizeaza cu serverul (in caz de streaming clientul de joc ruleaza in cloud, deci latenta este reala, intre mouse-ul/controllerul tau si clientul de joc).

Nu e deloc acelasi lucru.

Eu ma joc acum Bioshock (da, ala originalul) pe Nvidia Shield pro (serviciu de streaming). Latenta raportata intre shield si server este de 3 ms (ping) dar daca pun un mouse si joc se vede clar intarziere in raspuns.
Acelasi efect este si pe jocurile pe care le am pe Steam si se pot juca in streaming pe Shield ... se pot juca, e OK, dar nu la FPS-uri .. aia e moarte sigura.

Edited by ro_explorer, 02 July 2019 - 23:23.


#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
ăăă... și de-aia jucătorii normali nu utlizează chestii wifi, ci doar cu fir... deci teve-ul iese din competiție! clar!

#14
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Multi prin e-sports pe aici.

#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu joc mult Overwatch de exemplu ... si tocmai m-am lasat de PUBG dupa 2 ani de impuscat continuu. Am avut si perioadele mele de macelarit in Destiny 2 de asemenea. Crede-ma ca vad diferenta in modul cum raspunde o platforma cu jocuri de gen.

Edited by ro_explorer, 03 July 2019 - 13:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate