Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania ... (II)

* * * - - 30 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
99124 răspunsuri în acest subiect

#86095
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 964
  • Înscris: 25.03.2007
@radu, am fost azi pe la 4 prin Dorobanți și terasele erau destul de pline. De ex terasa de la parcul Floreasca era plină, la Nuba erau doar câteva mese libere. Și toată zona era destul de animată ptr ora 4. L-am văzut și pe vecinul tău Câțu la Mega Image(care era destul de aglomerat, că am stat la coadă). Nu știu de ce ziceai tu că nu mai merg afacerile in zonă, dar azi mi s-a părut că totul e ca în vremurile bune. La Frudisiac e mai mereu plin în jur de 4-5 și cafeaua e chiar nașpa ptr cât costă.

#86096
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.874
  • Înscris: 10.10.2003
Nestor, nu, pur și simplu mi se pare o prostie de discuție care nu îmi aduce nici o plus valoare. Daca tu ești mulțumit cu ce primești, asta e cel mai important

Vizualizare mesajionutzitaly, pe 01 noiembrie 2022 - 17:31, a scris:



E logic ce zici, dar de multe ori raportul calitate pret pentru anumite servicii poate sa aiba un raport calitate pret mai bun unde cererea e mai putin turbata. Curatenie, baby+sitter, meditatii, reparat una alta prin casa.

El nu zicea de raport preț calitate, ci doar de calitate. Toată premiza e o prostie, pentru că lipsa banilor dintr-o piață nu aduce niciodată calitate in acea piață.

Editat de figo1988, 01 noiembrie 2022 - 17:46.


#86097
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.776
  • Înscris: 26.01.2007
se preda la cheie nu se accepta creditare
37mpu 76k€
https://www.anuntul....-foisor-kMjEnG#

#86098
XtZy

XtZy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 665
  • Înscris: 10.12.2005
Normal ca nu se accepta creditare, cum sa aduci evaluatorul in asa ceva? Posted image E pentru pretentiosi cu cash.

#86099
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015

Vizualizare mesajfigo1988, pe 01 noiembrie 2022 - 17:44, a scris:

Nestor, nu, pur și simplu mi se pare o prostie de discuție care nu îmi aduce nici o plus valoare. Daca tu ești mulțumit cu ce primești, asta e cel mai important
El nu zicea de raport preț calitate, ci doar de calitate. Toată premiza e o prostie, pentru că lipsa banilor dintr-o piață nu aduce niciodată calitate in acea piață.

Daca ma tragi iar in groapa cu teorie ascultata la podcast si ma bati cu ea pana ma julesti, n-am facut nimic Posted image
Eu am dat niste exemple, acum astept sa imi explici tu cum menajera calca rufele mai bine in Bucuresti, cum bonele au facultate, cum baietii tund gazonul mai uniform, cum apa din bazin e mai uda, cum cinema-ul din Bucuresti are imaginea mai clara, cum copacii din parc respira mai mult oxigen si sunt mai inalti, cum berea la terasa e mai rece si pizza e mai rotunda si cafeaua mai neagra, cum electricienii insurubeaza becul mai repede, cum jucariile de la gradinita copiilor sunt mai noi, plombele se pun mai adanc, si ce alte exemple de servicii de calitate mult mai buna crezi tu ca ofera Bucurestiul.  Te-am intrebat de activitatile care iti fac tie placere, cate depind de Bucuresti, si ai evitat elegant intrebarea, pentru ca recunosti si tu in sinea ta ca am dreptate. Pentru alergat pe circuit te duci la Adancata sau pe circutie in afara sau cel mult te dai pe serpentine la munte, pentru formula 1 te duci la Abu Dhabi, vacantele ti le faci tot prin afara tarii.

Singurul punct pe care eu cel putin il resimt e calitatea restaurantelor din oras de la mine, diferenta fiind enorma si calitativ si cantitativ fata de Bucuresti, chestie pe care o compensez prin faptul ca gatesc mult acasa, si ca mananc numai in restaurante bune pe oriunde ma duc, asta inseamna doua mese pe zi pentru fiecare zi de vacanta. Desi punctual, am si pe aici variante cel putin decente.

Editat de MembruAnonim, 01 noiembrie 2022 - 18:45.


#86100
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.105
  • Înscris: 28.02.2022
Ma bag ca de obicei,neinvitat.Am senzatia ca multi si-au dorit mult timp un imobil in capitala si au ramas setati pe asta,chiar daca capitala e departe de ceea ce a fost.Eu cind vin umblu seara mai nou,pina la Capsa e drumul liber seara.Posted image

#86101
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.651
  • Înscris: 06.03.2005
Mai in gluma mai in serios, cam asa este in Bucuresti Posted image fata de orice alt oras din tara, includ si Clujul aici.

#86102
XtZy

XtZy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 665
  • Înscris: 10.12.2005
Nestor, e vorba ca ai mai multe optiuni care forteaza calitatea. De ex daca ai in sat 2 gradinite care nu respecta normele de igiena (stiu caz din provicie cu educatori antivax si care ziceau ca Covid e fake) cam asta e, trebuie sa duci copilul in alt sat. In Bucuresti poti avea 5-6 in jurul tau de unde sa alegi. Extrapoleaza de aici cu mecanici, bone, restaurante etc.

Editat de XtZy, 01 noiembrie 2022 - 19:07.


#86103
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
De exemplu am avut mai mult de zece gradinite private la dispozitie, am ales una din coltul opus al orasului de care am fost foarte multumit. In plus toata perioada aia mi-au luat copiii din fata casei, mi i-au lasat in fata casei, pana la clasa 1-a eu nu am stiut ce inseamna sa plimb copiii. In plus, vorbim de un drum de 15 minute, nu de jumatate de ora sau mai mult cum aud prin Bucuresti de la astia care au transport. De preturi nu mai are sens sa discutam, eu am platit maxim 500 de euro pe luna, transport si optionale incluse, program de zece ore pe zi. In total, ambii copii.
La scoala a fost mai simplu, a fost ok asta care e in circumscriptie, altfel mai erau cel putin alte cinci sau sase scoli foarte bune pe o raza de maxim zece minute. In loc de cinci minute, cum ar veni.
Asta concret, nu asa, ipotetic, cum va place sa teoretizati pe aici.

Editat de MembruAnonim, 01 noiembrie 2022 - 19:31.


#86104
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.625
  • Înscris: 15.11.2003

Vizualizare mesajstiinta82, pe 01 noiembrie 2022 - 17:42, a scris:

@radu, am fost azi pe la 4 prin Dorobanți și terasele erau destul de pline. De ex terasa de la parcul Floreasca era plină, la Nuba erau doar câteva mese libere. Și toată zona era destul de animată ptr ora 4. L-am văzut și pe vecinul tău Câțu la Mega Image(care era destul de aglomerat, că am stat la coadă). Nu știu de ce ziceai tu că nu mai merg afacerile in zonă, dar azi mi s-a părut că totul e ca în vremurile bune. La Frudisiac e mai mereu plin în jur de 4-5 și cafeaua e chiar nașpa ptr cât costă.
La pranz e frectie, seara se bea si se fac banii la un local.
In timpul zilei freaca menta pe la terase liceenii din zona chiulind de la ore
Daca seara e "light" intra pe pierdere dpdvd operational

Editat de radu103, 01 noiembrie 2022 - 19:50.


#86105
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.874
  • Înscris: 10.10.2003

Vizualizare mesajMembruAnonim, pe 01 noiembrie 2022 - 18:40, a scris:

Daca ma tragi iar in groapa cu teorie ascultata la podcast si ma bati cu ea pana ma julesti, n-am facut nimic Posted image
Eu am dat niste exemple, acum astept sa imi explici tu cum menajera calca rufele mai bine in Bucuresti, cum bonele au facultate, cum baietii tund gazonul mai uniform, cum apa din bazin e mai uda, cum cinema-ul din Bucuresti are imaginea mai clara, cum copacii din parc respira mai mult oxigen si sunt mai inalti, cum berea la terasa e mai rece si pizza e mai rotunda si cafeaua mai neagra, cum electricienii insurubeaza becul mai repede, cum jucariile de la gradinita copiilor sunt mai noi, plombele se pun mai adanc, si ce alte exemple de servicii de calitate mult mai buna crezi tu ca ofera Bucurestiul.  Te-am intrebat de activitatile care iti fac tie placere, cate depind de Bucuresti, si ai evitat elegant intrebarea, pentru ca recunosti si tu in sinea ta ca am dreptate. Pentru alergat pe circuit te duci la Adancata sau pe circutie in afara sau cel mult te dai pe serpentine la munte, pentru formula 1 te duci la Abu Dhabi, vacantele ti le faci tot prin afara tarii.

Singurul punct pe care eu cel putin il resimt e calitatea restaurantelor din oras de la mine, diferenta fiind enorma si calitativ si cantitativ fata de Bucuresti, chestie pe care o compensez prin faptul ca gatesc mult acasa, si ca mananc numai in restaurante bune pe oriunde ma duc, asta inseamna doua mese pe zi pentru fiecare zi de vacanta. Desi punctual, am si pe aici variante cel putin decente.

Nu am evitat intrebarea, am evitat intrarea intr-o dezbatere din care nu simt ca as avea ceva de castigat. Nu e nimic personal, dar dezbaterea este aproape de o cearta intre care supererou e mai smecher, Batman sau Iron Man. Desi se poate ajunge la argumente detaliate de ambele parti, in final nu o sa se schimbe parerea nimanui si totul o sa fie doar o risipa teribila de timp si spatiu pe serverele softpedia.

Dar da, pe scurt: service-uri auto care sa poata oferi serviciile de care am eu nevoie, doctorii cei mai buni sunt in general in Bucuresti / alte orase mari ca si ei vor sa faca bani totusi, sunt enorm de multe optiuni  pe partea educationala pentru copii (mai multe gradinite / scoli private si cele de stat au in general profesorii mai buni in orasele mari. Sau uite, pentru asta mica, ne-am dus in Baneasa, erau 4 magazine cu magazine de incaltaminte, firme ok, recunoscute international (Primigi, Biomechanics etc). Daca eram intr-un orasel, asta insemna o excursie la Bucuresti. Sau acum fetita s-a apucat de inot, are 1 an si o luna, cate bazine specializate sunt pe acolo? Na, e o fita, costa enorm (dpmdv), dar copilul se simte foarte bine si, fiind hiper-activa, o ajuta si sa-si consume in mod util energia.

Ma rog, asta e ultimul meu mesaj pe tema, nu ca as vrea sa am ultimul cuvant, dar e vorba din nou de alegeri personale si fiecare trebuie sa aleaga ce e mai bine pentru el, nu exista retete prestabilite. Ca sa nu ai impresia ca am ceva personal cu tine si de asta nu mai raspund.

PS: De fapt chestia e de optimizare a cat cheltuiesti vs cat primesti. Eu daca as castiga de 10x mai mult as sta in sudul Frantei, nu in Bucuresti. Asa, la nivelul meu de venituri, optimul e unde sunt acum.

Editat de figo1988, 01 noiembrie 2022 - 20:01.


#86106
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Am înțeles, deși la Nuba și la Floreasca numai liceeni nu erau. In fine nu mă pricep,așa o fi cum zici tu.

#86107
XtZy

XtZy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 665
  • Înscris: 10.12.2005
E pustiu si jale pe Dorobanti ca a aflat lumea ca e calitatea mai ridicata in orasele mici. Flat s-a ridicat de la masa din A1 si face autostopoul acum pe... A1 ca sa ajunga la Pitesti.

#86108
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.776
  • Înscris: 26.01.2007
Luati de-aici si potoliti-va.

https://aerlive.ro/

Fișiere atașate



#86109
cristisen

cristisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.288
  • Înscris: 09.09.2022

Vizualizare mesajfigo1988, pe 01 noiembrie 2022 - 19:59, a scris:


PS: De fapt chestia e de optimizare a cat cheltuiesti vs cat primesti. Eu daca as castiga de 10x mai mult as sta in sudul Frantei, nu in Bucuresti. Asa, la nivelul meu de venituri, optimul e unde sunt acum.

Cele mai bune servicii sunt acolo unde se consuma servicii nu acolo unde nu se consuma. Pana mea e la mintea cocosului :)

Eu dacă as avea venituri de 3 ori mai mari as trai acum în Florida fără doar și poate. Fără acte fără nimic ;)
Mi-ar ajunge banii.

Nu știi ce înseamnă servicii bune pana nu le experimentezi. Nu am nici o problema cu zborul la low cost dar dacă mi-as permite mi-as lua la emirates first class. Plm... am fost odată. Si mai ca nu mi-a supt-o aia pe scaun direct. În rest a avut grija de mine ca de un bebeluș. Si zborul a fost cât câștigăm eu pe 1 an ;)

Eu nu înțeleg de ce te cerți cu serviciile cu unul care sta în Argeș. Adica are dreptate... între chiori el e orb. Crezi ca are în sat vreunul care știe sa facă o margarita ca la carte? Si-o face singur. Cu cele mai bune băuturi pe care probabil le-a luat printr-un voiaj din aeroport. Ce-a auzit si el ca e bun de pe youtube. Știe el care triplu sec sa pună? Ce tip de tequila crezi ca are acasă? La miami ti-l face unul care asta face de 10 ani... ai are tot ce ii trebuie. Doar cobori din blocul tau si peste drum sunt 10 care se pricep mai bine ca toti aia din tot judetul arges. Aia 3 ;)

nici sarea sa o pui pe pahar nu îți iese la fel de buna pe pahar nici nu ai sarea aia acasa... aia au pana și pahare speciale pt asa ceva. El si-l face într-un pahar de vin. Are el gheata din aia rotunda sa între în pahar special? Nu... dacă vrea o margarita frozen crezi ca ii iese? Iti zic eu... nu!

Iar eu beau margarita de 20 ani ;)

Editat de cristisen, 01 noiembrie 2022 - 20:41.


#86110
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.651
  • Înscris: 06.03.2005
Daca te uiti acolo cel mai poluat aer este in afara orasului, in zonele "rezindentiale" Chitila, Popesti, Catelu, etc.

#86111
edi100000

edi100000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 170
  • Înscris: 02.08.2022
In epoca mobilității locația nu mai contează așa mult. Am colegi care fac naveta cu avionul din Stockholm, au avion la 6.50 și retur la 16.40 sau 19.45. Faci 55 min, cam cât o călătorie cu trenul. Locația contează în zonele cu valoare, ori alea incep de la Praga și Viena spre Vest.My 5 cents...

#86112
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.776
  • Înscris: 26.01.2007

Vizualizare mesajFC72, pe 01 noiembrie 2022 - 20:28, a scris:

Daca te uiti acolo cel mai poluat aer este in afara orasului, in zonele "rezindentiale" Chitila, Popesti, Catelu, etc.

Ce este peste 50 e nesanatos.
Si conteaza ca in tarile civilizate indicatorii aia toti sunt verzi, in tarile estice, la saraceni, sunt galbeni si rosii.
Concluzia e ca daca nu locuiesti in vest si esti legat de Romania trebuie sa locuiesti "la tara".
Cand am plecat din Bucuresti am plecat din cauza ca:
- aerul ma imbolnavise
- nu mai suportam galagia, aglomeratia
- nu voiam sa platesc pretul mare al capitalei la ceea ce oferea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate