Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poiana lui Ioc Khan CPI

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania ... (II)

* * * - - 30 votes
  • This topic is locked This topic is locked
99124 replies to this topic

#60967
SMG16

SMG16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.11.2020

 MembruAnonim, on 15 ianuarie 2022 - 09:31, said:


Nu iau pt inchiriat. Iau pt mine pe weekend si îmi place mult zona aia. E singura care îmi place din constanta. Nu e buna?

Ba da...zona e ce trebuie. Eu am stat 3 ani cu chirie acolo.
Ai centrul aproape și plaja din oraș la 15 min de mers pe jos.
Ți as recomanda sa iei pe Mircea cât mai aproape de intersecția cu Bulevardul Mamaia.

#60968
Alex432

Alex432

    involt

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 28.05.2020

 MembruAnonim, on 15 ianuarie 2022 - 09:31, said:

  Asa ca momentul sa iei cloaca e azi nu mâine... azi. E scump? Nu-i nimic "maine" o sa fie și mai scump.  
Exact asa fac si eu.
Si eu am ingropat bani multi in confortul personal, dar mi-a dat o stare psihica buna sa pot continua;  timpul trece: cine sta, ramane cu praful de pe toba)
'să ai niște bani care muncesc pt tine'

 MembruAnonim, on 15 ianuarie 2022 - 09:46, said:

nu ne zi ca ai văzut tu Singapore și mama ce oraș. am o colega care trăiește acolo și scrie pe fb ca cam vrea sa vina acasă. Și sa lase corporația...  
Care sunt motivele ei ?

#60969
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 04.09.2008

 Alex432, on 15 ianuarie 2022 - 10:34, said:

Care sunt motivele ei ?

Ca o completare cand am fost in Singapore, amica mea era doctorand la NUS si am iesit si cu alti romani de pe acolo (profesori, angajati in firme cu HFT), impresia primita era ca e cel mai misto loc sa fii, cat timp ai bani.

#60970
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 Alex432, on 15 ianuarie 2022 - 10:34, said:

Care sunt motivele ei ?

Nu știu. Nu an intrebat-o. Castiga cred mega bine, e colega cu wollfy ;)

#60971
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 15 ianuarie 2022 - 09:20, said:



Da. Exact atât aveam în preturile de atunci. Dacă vindeam tot și luam casa la rosu aveam averea mea neta exact de 2 ori cât am dat pe casa. De altfel când am luat casa am plătit cash 55% și am păstrat cash 50k sa o finiseaz.

Învață odată ca eu vorbesc din experienta și nu din ce am citit pe net ca tine.

Faptul ca în 2 ani "averea" mea s-a  injumatatit arata cât de idiot am fost. Odată ca am crezut ca lumea e a mea și al doilea pt ca banii de finisaje au depășit cu mult prognoza mea. Intr-o perioada ca 50.000 însemnau cam 120.000 azi. Boul sunt eu și măcar atat sa învețe oamenii care citesc aici ca viata nu sta intr-un parchet mai scump și un bideu de 1200 euro



În visele lui erotice. Încă n-a ajuns la plafonare și încă nu l-a dat nici un șef afara pt ca a intrat în lift în fata lui. Dar are șansa asta ca orice angajat. La un moment dat oricât de zeu ești o sa devii irelevant pt firma. A murit el Steve Jobs și Apple bate record după record pe bursa. Și cu toată astea Apple va deveni la un moment dat irelevanta pt omenire. Totul se naște, trăiește și moare. Inclusiv universul.

La banii astia vorbim de director general de companie mare, de banca, de medic foarte bazat, de avocat partener in firma mare, etc. Nu toata lumea praseste pe cateva mii de euro.

#60972
Alex432

Alex432

    involt

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 28.05.2020

 MembruAnonim, on 15 ianuarie 2022 - 10:48, said:

Nu știu. Nu an intrebat-o. Castiga cred mega bine, e colega cu wollfy Posted Image
Ma interesau motivele ei psihice. Poate ii futi o intrebare, daca e ok pt tine, si bineinteles daca va raspunde.

 greywolfact, on 15 ianuarie 2022 - 10:43, said:

am fost in Singapore, am iesit si cu alti romani de pe acolo, impresia primita era ca e cel mai misto loc sa fii, cat timp ai bani.
Am fost doua zile cu putina treaba. Localnicii s-au purta impecabil.
Atunci mi-am pus intrebarea daca ar merita 'la pensie' sa traiesc acolo cateva luni pe an. Nu am un raspuns. Mi s-a parut foarte umed.

#60973
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Voi nu aveți bani sa trăiți în Singapore, stop dreaming about it.:)))
În plus, nu e de trăit la pensie acolo, acela e un oraș pentru cei in activitate.

Da-ma draku, au ajuns romanii sa se gândească ca or sa huzureze la pensie în Singapore.
Voi măcar ați fost pe acolo sa vedeți ce suprafețe și preturi sunt la imobiliare și servicii?:)))

Edited by mihaigerard, 15 January 2022 - 11:36.


#60974
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 greywolfact, on 15 ianuarie 2022 - 09:39, said:


Tu mergi pe ideea asta cu "to the moon". La prima corectie sau probl ema cu Romania, o sa devina legendare postarile tale, pacat ca nu o sa poti profita financiar la ce citat o sa fii :)))
To the mooooon !!! :))

Attached Files



#60975
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Mie îmi place Hong Kong dar la fel nu am banii. Avem un cunoscut care s-a căsătorit cu una și trăiește acolo. E întreținut;)))



 Alex432, on 15 ianuarie 2022 - 11:18, said:

Ma interesau motivele ei psihice. Poate ii futi o intrebare, daca e ok pt tine, si bineinteles daca va raspunde.

Când banii nu mai sunt un scop în viata corporația e un loc nașpa de trăit și muncit. Oricât de mare e paycheckul futaiul vine cu perk-uri cum zice wolffy, nu mai merge cu nici o alifie.

A zis ceva pe fb ca spera sa se retragă rapid de la corporație și I-am zis sa își ia niște cloace. E de acord. Cred ca familia ei nu e atât de săracă, a plecat sa facă cariera. Ti se ia de cariera după 40 ani vrei sa fii lăsat în pace nu sa te futa unul la melodie zi de zi. Și corporația face asta... te fute de îți iese pe nas.

 MembruAnonim, on 15 ianuarie 2022 - 11:43, said:


To the mooooon !!! :))

Ce proiect?

 mihaigerard, on 15 ianuarie 2022 - 11:33, said:

Voi nu aveți bani sa trăiți în Singapore, stop dreaming about it.:)))

Bali, banda acheh, Aruba... Florida...astaa sunt pentru pensionari. Nisa ... sudul spaniei

#60976
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 04.09.2008

 MembruAnonim, on 15 ianuarie 2022 - 11:55, said:

Ce proiect?

In poze se vede Asmita in spate, deci not great not terrible, dar mai mult terrible decat great.

#60977
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,842
  • Înscris: 14.12.2019
Tineretului Park residence.


Prețuri mari Posted Image


Mie îmi place cum au făcut cealaltă latură a blocului

Edited by MarcoSemedo, 15 January 2022 - 12:03.


#60978
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt 7 grade. Am fost la lidl sa iau de grătar și niște meze... și parklake. E beton de stat pe terasa azi. Uraaaa

Un sărac a ieșit cu 2 pungi de pufuleți. Minarete bani de benzina ca raducu ;)

Titan și pallady sunt cele mai mișto zone comuniste!!! Dar tot ghene sunt ;)

Bai nici o frunza pe jos si nici pe iarba... e dat dracu Negoita asta. merg ce geamul jos ca e asa plăcut. Pacat ca n-am trapa la cazanul meu.

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 15 January 2022 - 12:12.


#60979
neoq

neoq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 13.08.2020

 greywolfact, on 15 ianuarie 2022 - 10:11, said:



Ai impresia ca eu nu am investitii care lucreaza ptr mine? Posted Image) Eu am chestii care imi produc si zilnic (efectiv incasez zilnic fara sa fac nimic), dar felul in care am ajuns la acel set a presupus multa munca.

Legat de imobiliare, uite, daca nu o sa fie razboi in Ucraina, probabil o sa mai cumpar ceva, dar inca nu m-am decis unde si cum vreau sa valorific. De exemplu, daca nu ar fi in Bucuresti, as lua in considerare ori ceva gen airbnb cu self checkin si firma de management acolo, ori ceva inchiriat pe o perioada medie de timp (3-6 luni). Dar totul depinde de cum evolueaza cu Ucraina. In cazul mai putin probabil, dar nu imposibil in care incepe razboiul si poate e si Romania atacata sau provocata, tu ce faci?

LE: Am fost si eu sa vad Hils de 2 ori chiar, ziua si noaptea in zile diferite. Aproape totul e perfect vs cat costa, cu singura chestie importanta care e totusi mentionata destul de bine, chiar pute aerul acolo. Nu am simtit ziua, dar seara cand am fost, era clar ca ceva fucked up e in aer si aveam o senzatie f nasoala. Poate noroc cu Covid-ul si cei afectati cronic la miros, ca nu or sa simta.



Probabil e platita prost sau poate ii e dor de cei de pe aici, ca alt motiv nu cred ca ar avea. Sigur nu cred ca ii e dor de mizeria din Romania, care e primul lucru pe care l-a remarcat o amica de-a mea, ce s-a intors in vizita in RO. Tin minte si acu ca zicea "Chiar nu tineam minte sa fie atatea gunoaie prin Bucuresti" Posted Image)))

Na poftim, te-ai murdărit si tu cu vreo 10k euro cash, 2-3k euro cu niste acțiuni sau criptomonede și salariu de 2-3k euro la compania aia unde tragi pe brânci de dimineață până seara iar acum ai opinii adânci cu războaie, Ucraina, ruși, self checkin cu apartamente prin București, mor și eu de ras chiar daca sunt pe ajutor de handicapat.

Dar e bine sa fii așa ambițios și sigur pe tine.

#60980
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 04.09.2008

 neoq, on 15 ianuarie 2022 - 12:14, said:

Na poftim, te-ai murdărit si tu cu vreo 10k euro cash, 2-3k euro cu niste acțiuni sau criptomonede și salariu de 2-3k euro la compania aia unde tragi pe brânci de dimineață până seara...

Eu zic sa o lasi balta cu feeling-ul asta al tau, ca e pe langa :))

 neoq, on 15 ianuarie 2022 - 12:14, said:

...iar acum ai opinii adânci cu războaie, Ucraina, ruși, self checkin cu apartamente prin București, mor și eu de ras chiar daca sunt pe ajutor de handicapat.
Dar e bine sa fii așa ambițios și sigur pe tine.

In loc sa faci o postare inutila, mai bine scriai ceva cu sens la ce am scris.

#60981
Alex432

Alex432

    involt

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 28.05.2020

 mihaigerard, on 15 ianuarie 2022 - 11:33, said:

nu e de trăit la pensie acolo, acela e un oraș pentru cei in activitate.
De ce ?  ( ziceam acolo de trait acolo 1-2 luni pe an, nu cumparat acolo imobile)
Banii din pensie nu mi-ar fi suficenti. Iar varsta pensiei nu inseamna incetarea activitatii, pentru mine.

Edited by Alex432, 15 January 2022 - 12:56.


#60982
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Pentru ca e un oraș de business foarte scump, nimic altceva.
Dacă vrei ceva activități trebuie sa o tai cu avionul în Thailanda, Malaezia, Vietnam sau mai știu eu unde.
De la bucuresti iei mașina și ajungi la mare sau la munte.

Edited by mihaigerard, 15 January 2022 - 13:00.


#60983
Alex432

Alex432

    involt

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 28.05.2020
Mie imi place foarte mult si Romania si UE = imi plac relatiile sociale si societatea, aici voi sta majoritatea timpului.
Iarna insa ma gandesc sa plec in zone mai calde, mai schimbat peisajul, clatit ochii cu altceva.
Activitatea mea o pot face oriune.

#60984
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă ar fi vremea de azi toată iarna nu as avea nici un motiv sa plec din tara la pensie. Mai e ceva timp, poate ne ajuta incălzire globala. Stau pe terasa la un vin. E superb. SUPERB!

Ca în Malaga acum 15-16ani de revelion. Superb. Nu am nevoie de vara non stop. 3 luni vara în bg plus încă o luna intr-o tara calda îmi ajung.

 Alex432, on 15 ianuarie 2022 - 13:14, said:

Mie imi place foarte mult si Romania si UE =

UE e locul de trăit... asta e clar.

Lidl va urează pofta buna. ;)

Și am încă de 3 ori alte modele da nu mai stau sa aranjeze sotia. E prea frumos pe terasa.

Hai noroc. Sa va luați torturi de la nedelya. Înseamnă duminica în bulgărește și fac torturi bune. Ii stiu de f mulți ani. Din Sofia chiar...

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 15 January 2022 - 13:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate