Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

urgent caut chirurg

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Racitura de de astea n-am gustat!  Poate pui de o portie,cu tot cu gheare!  La fel de off topic..  SUIE-TE MA IN MASINA SI STAI LA URGENTE PANA TE REZOLVA CU TOATE PIESELE DE CAND INTRI ACOLO.

#20
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Posteugeniusro, on 29 iunie 2019 - 23:01, said:


Te urci într-o masină, autobuz, tren, etc și te duci în București apoi suni la salvare de acolo, și spui ca te doare rău și că îți pierzi cunoștiința, salvarea te duce la cea mai apropiată secție de urgența nu unde ai domiciliul.



Erau într-o vreme la spitalul militar Brașov, acum nu mai știu.
E cam peste mana sa mergi de la targoviste la brasov...

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu ma lasam dus din spital cu durerile alea. Am fobie mare fatza de durere si daca inca doare ceva, nu ma consider vindecat, nu consider problema rezolvata.

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca ar fi bine ca luni sa mergi la un laborator sa-ti ia proba din lichidul care curge din rana si sa-ti faca antibiograma ca sa stii cu ce esti infectat. In functie de rezultate, sa iei antibioticul care este eficient contra microbului respectiv. Nu mi se pare normal ca dupa o saptamana de tratament cu antibiotic sa ai inca mana umflata. Ai grija ca  bandajul sa fie cu betadina, nu rivanol sau apa oxigenată.

Edited by Freddy12, 30 June 2019 - 00:55.


#23
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Deja cand esti in stagiu asta nu te mai tratezi singur pe la laboratoare private....

#24
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postalexxxxxxxxxxxxxx, on 29 iunie 2019 - 22:10, said:

Buna seara in urma cu o saptamana am avut un accident la munca , o bara de metal mia cazut pe zgarciul unui deget...
Bai omule bun, cel mai probabil acel "zgarci" la care faci tu referire este locul unde se prinde un tendon ce o fi rupt sau aproape rupt, lucru ce ar explica durerile extinse de-a lungul mainii. Nu ai ce sta pe forum cu asa ceva, mergi la spital.

#25
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
un fotbalist spaniol a fost operat
in Londra la tendonul unui picior.
cateva saptamani mai tarziu medicii spanioli
au izolat o bacterie care-i mancase 2 cm
din acest tendon.
asadar lumea actuala este o jungla

Edited by benetusseryo, 30 June 2019 - 04:58.


#26
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018

View PostI2O, on 29 iunie 2019 - 23:18, said:

E cam peste mana sa mergi de la targoviste la brasov...
este legatura directa din autogara

Edited by tioopedi, 30 June 2019 - 05:23.


#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostI2O, on 30 iunie 2019 - 01:43, said:

Deja cand esti in stagiu asta nu te mai tratezi singur pe la laboratoare private....
La laborator nu se tratează ci se fac doar analize. Daca nu afla cu ce este infectat, ia antibiotice care nu au efect. Cu asta trebuie sa inceapa. Se duce la laborator, i se ia proba, se face cultura si se afla ce microb are acolo. Rezultatul il va primi in cateva zile. Dupa ce i se ia proba, se duce la ce medic vrea sa-l trateze.

#28
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Posttioopedi, on 30 iunie 2019 - 05:23, said:

este legatura directa din autogara
Merge si asa...

View PostFreddy12, on 30 iunie 2019 - 09:39, said:

La laborator nu se tratează ci se fac doar analize. Daca nu afla cu ce este infectat, ia antibiotice care nu au efect. Cu asta trebuie sa inceapa. Se duce la laborator, i se ia proba, se face cultura si se afla ce microb are acolo. Rezultatul il va primi in cateva zile. Dupa ce i se ia proba, se duce la ce medic vrea sa-l trateze.
Si aia de la judetean daca il interneaza nu crezi ca-i fac fix aceeasi analiza?
Ideea era ca in cazuri de genu asta cand incepi sa nu iti mai simti mana nu mai stai sa amani zile in sir pana iti iasa alizele de la privat si pana gasesti un medic disponibil sa te trateze
Te duci de urgenta la spitalu de stat si stiu aia ce au de facut sa te trateze.....

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostFreddy12, on 30 iunie 2019 - 09:39, said:


La laborator nu se tratează ci se fac doar analize. Daca nu afla cu ce este infectat, ia antibiotice care nu au efect. Cu asta trebuie sa inceapa. Se duce la laborator, i se ia proba, se face cultura si se afla ce microb are acolo. Rezultatul il va primi in cateva zile. Dupa ce i se ia proba, se duce la ce medic vrea sa-l trateze.
pe caldura asta, in cateva zile pierde toata mana.

la spital ii iau proba si pana vine rezultatul in indoapa cu antibiotice cu soectru larg... macar sa stopeze infectia.

Edited by arg, 30 June 2019 - 11:19.


#30
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
N-auziti ca vrea un spital cu chirurgi buni, dar nu e dispus sa traverseze judetul pana in Bucuresti, de parca ar sta in Chisinau si i-ati cerut sa vina prea departe.

Omul pare alterat psihic dupa cum comunica aici, probabil din rana curge lichid limfatic si el fiind asa crede ca e puroi, altfel cum l-ar fi externat din spital?

#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postarg, on 30 iunie 2019 - 11:17, said:


pe caldura asta, in cateva zile pierde toata mana.

la spital ii iau proba si pana vine rezultatul in indoapa cu antibiotice cu soectru larg... macar sa stopeze infectia.
Nu prea le convine sa faca asta deoarece exista riscul ca microbul sa fie din spital (infectie nosocomială)si intra seful de sectie, medicii si asistentele in belele.

#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mi-au murit trei prieteni in urma unor infectii căpătate in spital cu germeni rezistenți la antibiotice. Doi din ei au avut fracturi (accident de circulatie) care au fost operate, s-au infectat in spital si tratamentele cu antibiotic nu au dat rezultate. Al treilea caz a fost al unei prietene care s-a internat pentru o criza de hiperglicemie din cauza diabetului si in spital a facut o infectie intestinală care nu a putut fi vindecata. Au vrut rudele s-o transfere la institutul de boli infecțioase dar cand au aflat cu ce e infectata, nu au vrut s-o primeasca din cauza pericolului pentru spitalul lor. Si s-a stins, asa, văzând cu ochii, in cateva luni.

#33
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Si crezi ca daca umbli o saptamana asa fara tratament pana ajungi la doctor privat rezolvi ceva?
Si aia de la privat ce crezi ca iti dau,pastile care nu sti daca iti rezolva problema
In cazuri mai nasoale trebuie la vena
Ce sa facem daca astea sunt spitalele din Romania...in astea ne tratam

Edited by I2O, 30 June 2019 - 13:17.


#34
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
O fi ajuns la spital sau la IML?
Care ati vazut stirile, ceva din Targoviste? :)

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cred ca nu se mai poate loga... se incurca in cele 14 x-uri.

Edited by arg, 30 June 2019 - 15:31.


#36
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostI2O, on 30 iunie 2019 - 13:16, said:

Si crezi ca daca umbli o saptamana asa fara tratament pana ajungi la doctor privat rezolvi ceva?
Si aia de la privat ce crezi ca iti dau,pastile care nu sti daca iti rezolva problema
In cazuri mai nasoale trebuie la vena
Ce sa facem daca astea sunt spitalele din Romania...in astea ne tratam
Ia mai citeste o data ce am scris. Unde ai vazut tu ca i-am recomandat o clinica privată? Sau nu stii sa faci diferenta intre laborator si spital?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate