Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

Digi a lansat serviciile 5G

* * * * - 6 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6934 răspunsuri în acest subiect

#2593
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 781
  • Înscris: 01.05.2016
Spun ca nu am avut probleme pe alte 2 statii din Iasi, cea din Tudor si de la Palat, si am facut legatura cu cea din Copou ca mai fusese in trecut o situatie ciudata de a lua restricted.
E oricum ciudat ca ai astfel de probleme, ca nu am abuzat sau sa fi facut switch intre telefoane sau alte situatii. Ci doar normal use.

#2594
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Guvernul estimează următoarele termene pentru legea 5G și acordarea licențelor:

Trimestrul 1 2022: Intrarea in vigoare a legii privind securitatea retelelor 5G.
Trimestrul 4 din 2022: Lansarea invitatiei pentru participarea la procedura de selectie competitiva pentru acordarea licentelor 5G.
Trimestrul 2 din 2023: Acordarea licențelor de utilizare a frecventelor radio ”5G”
Licitația 5G urmează să ofere operatorilor de telefonie mobilă drepturi de utilizare a spectrului radio disponibil în benzile de frecvențe de 700 MHz, 800 MHz, 1500 MHz, 2600 MHz și 3400-3800 MHz.

#2595
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.400
  • Înscris: 03.03.2016
2023, really, pana se misca ăștia, o sa fie 7G mainstream
Înțeleg ca nu se poate de azi pe. maine dar de cetrebuie 1 an sa lansezi invitația?

Editat de Anonymous1986, 12 iunie 2021 - 07:54.


#2596
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.823
  • Înscris: 10.10.2011
Care de pe azi pe maine, ca trebuia sa fie anul trecut! Dupa care s-au jurat ca in toamna asta... Ce s-or fi gandit, ca nu mai e mult pana in 2023... Oricum, operatorii pot da 5G linistiti si pe frecventele pe care le au acum. Aia care le au. Posted Image Digi nu cred ca rezista pana in 2023 daca nu cumpara mobilul de la Telekom...

Editat de iRunaway, 12 iunie 2021 - 13:28.


#2597
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 336
  • Înscris: 07.01.2004
Problema nu este că se amână până în 2023 problema este că Digi nu știe dacă poate prelungi licența sau nu , deci investiția este sau nu utila acum in 5G . Probabil la Digi cea mai logica mișcare este DSS in B38 și N1.

N78 ar fi un risc asumat mult prea mare.

Atât s-a putut, ce sa facem acum . Ghinion .


#2598
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.403
  • Înscris: 03.04.2004
N38 și N1 nu expira in 2027 la 15 ani de la acordarea spectrului in 2012?

N78 expira in 31.12.2025

Unde e mai eficient sa investeasca pt 5G? Mai ales că au și bucata de 50 Mhz de la Radiocom, deci ar putea emite N78 pe 100 Mhz ca Orange.

#2599
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.823
  • Înscris: 10.10.2011
Problema la Digi e ca nici 4G-ul nu o duce prea bine in spectrul lor limitat... Le-ar fi prins bine macar aia 5 MHz in 800.

Editat de iRunaway, 12 iunie 2021 - 16:17.


#2600
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 336
  • Înscris: 07.01.2004
Voi știți sper pt ce este litigiul cu ANCOM !

https://www.profit.r...stanta-19983766

Cine spanac se apuca să facă investiții în rețea în condițiile acestea ? ANCOM a fost o autoritate condusă exemplar până la schimbarea conducerii acum câțiva ani când lucrurile au început sa o ia razna .

https://www.google.c...135375.html/amp

Tot ce s-a construit in atâția ani se va dărâma încet încet și vom ajunge să plătim tarife " corecte " de 50 euro pe lună așa cum se întâmplă în țările " civilizate " !

Editat de rama, 12 iunie 2021 - 21:59.


#2601
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.403
  • Înscris: 03.04.2004
Toată viața devine din ce in ce mai scumpă nowadays, de ce nu ar fi și telecomul afectat?
Numai că dacă chiar toți ar fi nevoiți să urce preturile lui Digi nu cred că i-ar fi bine deloc.



#2602
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 336
  • Înscris: 07.01.2004
Telecomul este una din putinele chestii care pe măsură ce tehnologia avansează devine mai ieftin . Ca sa nu mai spun că pe măsură ce costurile inițiale sunt amortizate devlotarile ulterioare devin mai ieftine ( nu mai tragi fibra , nu mai pui alt stâlp ci doar o antena noua etc .)

Dacă mă.intrebi pe mine Digi este Dirt cheap . Și ar putea spre exemplu sa facă abonamentele cu 5G măcar 5 euro dar pentru asta trbui sa ai întâi 5G și de aceea cred că primul pas este DSS pt că dacă stăm după ANCOM singurii afectați sunt DiGi. Orange are N1 are la o adică spectru  in alte benzi , 5G merge bine merci . Momentan merge și 4G și cu ceea ce au dacă mă întrebi pe mine se poate merge mai departe fără probleme .

Dar dacă ANCOM întârzie nu face altceva decât să amâne planurile de investitii. Sau poate sa ii motiveze sa facă și ei DSS in B38 plus un CA in 4G și chiar daca ANCOM amâna viața merge mai departe cu ceea ce avem. Dar astea sunt decizii grele de management care nu se iau așa ușor pt că costa mult și dacă greșești te afectează pe termen lung.



#2603
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.403
  • Înscris: 03.04.2004
S-o fi ieftinand telecomul însă lucrează în el oameni care-s și ei impactati de creșterea costurilor, asta inseamna pe termen mediu și lung minusuri pt bugetul/profitul companiei. Dar deh.. multi cântau prohodul Digi și treaba a mers mai departe forțând chiar ditamai Romtelecom/T fix să-și facă exitul de pe piata recunoscand chiar ei motivul = competiția prea dura cu Digi.

Revenind, actualmente N38 pare a fi singura soluție pentru 5G aici, desi de ce n-ar merge și un B1 in DSS? Că tot Digi nu se da în vânt după CA nici în 4G deci 2 purtătoare emise separat și pe 5G ar respecta trendul :) (deși există deja 5G+) -> dar ajungem iar la targetul de clienți cărora li se adresează acest operator și telefoane active cu modem NR în rețea care nu suporta majoritar 5G pe 2CA (abia lansatul X60 ar fi primul valabil pe acest tip de agregare FDD+TDD fiind de viitor chestiunea) dar ce zic eu pe aici .... :D lumea inca înjură acest 5G care da moarte peste tot unde este emis.


No, ca o fi N38 DSS pe cei 10 Mhz care în prezent pe 4G pe unde e instalat pare să genereze probleme mai multe decât functionalitate cat de cat calitativă sau N38 20 Mhz pe DSS, vom vedea în timp.

Vorba ta, managementul o decide ce trend vor urma (daca or mai si face-o pe aceasta tema până la licitatie) căci brânza e pe bani și la ei că peste tot.

Editat de emanu900, 13 iunie 2021 - 01:01.


#2604
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 555
  • Înscris: 13.07.2014

 rama, on 12 iunie 2021 - 21:53, said:

Voi știți sper pt ce este litigiul cu ANCOM !

https://www.profit.r...stanta-19983766

Cine spanac se apuca să facă investiții în rețea în condițiile acestea ? ANCOM a fost o autoritate condusă exemplar până la schimbarea conducerii acum câțiva ani când lucrurile au început sa o ia razna .

https://www.google.c...135375.html/amp

Tot ce s-a construit in atâția ani se va dărâma încet încet și vom ajunge să plătim tarife " corecte " de 50 euro pe lună așa cum se întâmplă în țările " civilizate " !

In opinia mea, acel litigiu este una dintre cauzele principale pentru care se amana licitatia actuala de spectru (pe langa problema cu securitatea si memorandumul cu SUA).
Adica, ANCOM se asteapta sa castige litigiul astfel incat la licitatie sa poate sa aduca pe masa tot spectrul 3500-3700 MHz din moment ce licenta pentru blocurile licitate in 2015 nu ar mai fi prelungita incepand cu 2025.

Presimt ca un cost al prelungirii ar fi mai mic decat un cost al achizitiei initiale. Pentru operatorii mari nu ar fi o problema foarte mare, insa pentru Digi da, mai ales daca planurile de afaceri initiale includeau un cost de prelungire si nu de reachizitie al acelor blocuri. Ceilalti operatori stiu acest lucru si ar prefera ca Digi sa piarda litigiul (cu riscul ca si ei sa piarda inclusiv), dar se vor asigura ca Digi va cumpara mai putin sau deloc la urmatoarea licitatie. Pe ideologia, pierd si eu, dar pierde mai mult dusmanul meu.

In fine, parerea mea... Poate lucrurile nu stau chiar asa. Oricum, eu imi doresc ca Digi sa castige litigiul cu ANCOM, mai ales ca ANCOM a introdus ulterior clauza cu neprelungirea licentei dupa 2025, jucand oarecum necinstit.

Editat de Lieutenant, 13 iunie 2021 - 10:18.


#2605
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.823
  • Înscris: 10.10.2011
Totusi, daca principalul motiv pentru amanarea licitatiei ar fi procesul cu Digi, ar urla toti (si ANCOM, si ceilati operatori) ca uite ce face Digi si cum tine Digi progresul in loc. Caci, se stie, Digi e rau. Faptul ca e liniste ma face sa cred ca mai puternic decat procesul e lobby-ul celorlati operatori care, asa cum spunea si rama, nu sunt prea afectati de intarzierea licitatiei. Ba, dimpotriva. Orange si Vodafone au spectru arhisuficient si se bucura ca Digi nu are, Telekom mobil la fel, si ii si creste valoarea de piata avand in vedere ca pana la licitatie singura varianta ca sa obtii niste licente e sa ii cumperi... :)

#2606
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 555
  • Înscris: 13.07.2014
Este clar ca in acest moment, singurul operator care pierde este Digi. Ceilalti operatori au numai de castigat: daca Digi pierde procesul, la licitatie va trebui sa vina cu bani mai multi (si poate nu-i va avea), iar faptul ca se intarzie licitatia nu-i permite lui Digi sa se dezvolte din lipsa de spectru (de care ceilalti dispun oarecum, cel putin Orange si Vodafone).

Cred ca ANCOM si ceilalti operatori evita sa numeasca pe Digi ca fiind cel rau din mai multe motive: pentru ANCOM, nu a fost o mutare tocmai justa de a introduce acea clauza cu neprelungirea licentei, iar daca pierde procesul se va fi dovedit ca l-a numit "rau" pe Digi fara sa fi avut dreptate. Iar ceilalti operatori evita sa-l acuze pe Digi de a fi rau fiindca ii avanteaja pe de-o parte ca Digi sa castige, iar daca acesta castiga litigiul se va fi dovedit ca au facut declaratii aiurea...

In fine, din punctul meu de vedere, este un pic aiurea ca cineva sa acuze Digi ca a lansat litigiul impotriva ANCOM. Apoi, pe de alta parte, nici nu ar avea fundament, litigiul blocheaza doar spectrul deja licitat. Deci Digi nu ar avea cum sa fie numit lupul rau din poveste pentru spectrul nelicitat. Ideea mea este ca doar ANCOM incearca sa amane licitatia ca sa poata sa puna pe masa cat mai mult spectru (inclusiv cel pe care il va fi castigat din litigiul cu Digi). Oricum, nu este singurul motiv pentru care ANCOM tot amana licitatia, clar, insa poate fi un motiv destul de puternic.

Editat de Lieutenant, 13 iunie 2021 - 13:13.


#2607
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 781
  • Înscris: 01.05.2016
Restricted inlaturat de pe cont in urma unei sesizari prin Digi_Helper. Consultantul de la *777 nu avea parghii corespunzatoare de rezolvare a restrictiei. Merci

Fișiere atașate



#2608
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.888
  • Înscris: 31.01.2006
deci nu are treaba cu zonele prin care te-ai plimbat, au incurcat astia de la Digi itzele prin retea si au busit profilele

#2609
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 781
  • Înscris: 01.05.2016
Sursa problemei nu am de unde sti care a fost.
Am mai legat restrictia si de un update la 12.1.5 Stable a MIUI, dar cine stie ce s-a intamplat in sitemul lor.

#2610
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.002
  • Înscris: 18.09.2008
Am testat si eu 5G pe un Xiaomi Poco F2, am prins 300 Mbps download in zona cu acoperire medie. Cei de la Digi mi-au activat serviciul, dar au zis ca suna ei dupa sa verifice ce si cum, ca sa stie daca ramane activ. Cand a auzit doamna de la Digi ce viteza am, desi nu aparea 5G in bara de status, a decis ca ramane activ.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate