Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cea mai buna banca pt cont bancar si card

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Salut! Doresc sa imi deschid un cont bancar, la care sa am atasat un card cu care sa pot face cumparaturi pe diverse site-uri externe din Europa (majoritar din UK si Germania). Ce banca si ce cont bancar recomandati? Doresc comisioane minime, sau chiar inexistente, daca se mai poate in ziua de astazi. In ce moneda ma sfatuiti sa fie contul, avand in vedere ca o sa fac cumparaturi atat din UK, cat si Germania? Banuiesc ca daca va fi in lei contul, la conversia in moneda de pe site-ul respectiv, o sa mi se opreasca comision, asadar sfatuiti-ma ce banca sa aleg si care ar fi cea mai buna varianta de cont pt mine. multumesc!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Pt ce vrei tu, ai nevoie de un cont in lei la orice banca romaneasca, pe care sa il folsoesti pt top-up la un card Revolut, unde cursurile de schimb sunt f ok vs Romania.

Transilvania si Raiffeisen.

citeste topicul despre Revolut (Tutorial)

#3
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Comisioanele percepute de banca sunt si in functie de client. De exemplu, eu am cont gold la Unicredit si nu platesc niciun fel de comisioane dar trebuie sa ai o suma minima lunara incasata pe contul respectiv. Personal, pentru plati online la comercianti externi folosesc PayPal (la care am atasat cardul respectiv)

#4
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 dark_angel_tgv, on 27 iunie 2019 - 09:50, said:

Banuiesc ca daca va fi in lei contul, la conversia in moneda de pe site-ul respectiv, o sa mi se opreasca comision, ...
B. Transilvania nu ia comision la schimbul valutar facut pe cont.
Adica daca ai cont in lei si platesti cu cardul bunuri in euro, forinti etc.
Plus ca se face schimbul valutar la cursul intra-bancar, mai bun decat la casa de schimb.
Ti se ia comision doar daca scoti valuta de la bancomate din alte tari.

Nu stiu alte banci cum fac.

#5
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Sunt diferente minime deja intre banci. Nu mai e ca pe vremuri cand la o banca plateai morman de bani comisioane si la alta doar vreo doua bancnote.
Acum majoritatea au pachete fara comisioane de administrare, unele direct, altele prin impunerea unor conditii minimale de rulaj.

BT e unul din cei mai ok, deocamdata.

Nu ai comision de administrare si la plati in valuta stau destul de bine.

#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 dark_angel_tgv, on 27 iunie 2019 - 09:50, said:

Salut! Doresc sa imi deschid un cont bancar, la care sa am atasat un card cu care sa pot face cumparaturi pe diverse site-uri externe din Europa (majoritar din UK si Germania). Ce banca si ce cont bancar recomandati? Doresc comisioane minime, sau chiar inexistente, daca se mai poate in ziua de astazi. In ce moneda ma sfatuiti sa fie contul, avand in vedere ca o sa fac cumparaturi atat din UK, cat si Germania? Banuiesc ca daca va fi in lei contul, la conversia in moneda de pe site-ul respectiv, o sa mi se opreasca comision, asadar sfatuiti-ma ce banca sa aleg si care ar fi cea mai buna varianta de cont pt mine. multumesc!


BT Visa card + cont curent in RON + Revolut

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,543
  • Înscris: 30.08.2017

 AWE, on 27 iunie 2019 - 10:06, said:

Comisioanele percepute de banca sunt si in functie de client. De exemplu, eu am cont gold la Unicredit si nu platesc niciun fel de comisioane dar trebuie sa ai o suma minima lunara incasata pe contul respectiv. Personal, pentru plati online la comercianti externi folosesc PayPal (la care am atasat cardul respectiv)

Minim 5000 ron lunar Posted Image

Asta imi aduce aminte de un coleg care mi-a vazut cardul de credit gold la banca x si mi-a zis: aha, deci tu ai salariul minim ...

La unicredit mai e si acel schimb valutar la curs BNR in limita a 1000 eur pe zi. Dar pentru plati cu cardul in euro si extrageri de la ATM in afara, Revolut ramane cel mai avantajos.

Edited by george_alexandru, 27 June 2019 - 11:32.


#8
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
La BT costa verificarea pe internet sau pe telefon a contului?

#9
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
1 leu/luna

Cred ca au si o varianta gratuita, dar e ceva basic.

#10
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 dark_angel_tgv, on 27 iunie 2019 - 13:44, said:

La BT costa verificarea pe internet sau pe telefon a contului?

1 leu/luna, dar n-ai ce sa verifici ca transferi totul in Revolut si oricum iti dau chitanta pe care scrie soldul la fiecare alimentare la bancomat.

Edited by Kres, 27 June 2019 - 14:18.


#11
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am pachetul ”zero tot” la Raiffesen Bank, cont de lei și dolari în special pentru cumpărături din afara UE de pe aliexpress și ebay. Per total sunt mulțumit de servicii, trebuie doar să fac mișcări, depuneri de 2000 lei lunar, dar nu-i bai îi scot din cont și îi pun la loc imediat, cam asta-i tranzacția pentru a beneficia de comisioane zero inclusiv dacă scoți bani de la  bancomatele altor bănci am zero comision ! Posted Image

#12
Gaby411

Gaby411

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.03.2010
Salutare,
Încerc să înțeleg si eu cateva detalii despre revolut  , poate mă ajută cineva experimentat.
Mi-a facut un amic pe telefon pentru ca avea să-mi dea vreo 300 lei un card revolut  . In vreo săptămână  l-am primit și fizic. Mentionez ca  Nu l-am folosit deloc pana acum nici virtual nici fizic.
Chestiunea -1. Am încercat sa adaug ceva bani din aplicația  de internet banking ING , nu am reusit, motivul nu recunoaste iban-ul.
-2.  Mă intereseaza să am euro pe un card. Dacă fac conversia in aplicația revolut din telefon (din lei în euro), pe cardul de plastic se vor regăsii EURO ???
Șiii..., între timp am mai primit un card de plastic de la ei , la fel, nu stiu de ce.

Mulțumesc anticipat și  La mulți ani !

#13
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,619
  • Înscris: 13.03.2005
1. Problema e la ING. Nu te lasă să faci transferuri daca nu e IBAN de Romania. Poți folosi cardul ING sa faci alimentarea contului Revolut. E instanta mutarea banilor și nu e comisionata . Trebuie sa intri in aplicația revolut , in contul de lei și dai adaugă bani - adaugi cardul ING că sursa de unde sa alimentezi cu lei contul Revolut.
2. Din aplicația revolut schimba lei în euro daca vrei sa ai euro pe card . Nu fa acest schimb sâmbătă sau duminică că e un curs alterat cu 1%. De luni până vineri noaptea e ok sa faci schimbul valutar. Cu cardul Revolut poți plăti și euro fara sa fi schimbat în euro lei din contul Revolut. Citește mai multe despre Revolut in secțiunea dedicată lui.

Edited by wertyck, 05 January 2020 - 13:27.


#14
Gaby411

Gaby411

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.03.2010
Mulțumesc mult  .

#15
saureign

saureign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.07.2004
jmecker Revolut asta. A intrat cu comisioane zero, super avantajos, a agatat 'jde clienti, dupa care usor-usor incepe sa perceapa diverse comisioane si taxe. Timp in care clientul a devenit dependent, are datele bancare si personale la Revolut, incepe picatura chinezeasca. Al cui e Revolut asta? Intrebarea e retorica. Raspunsul sper sa fie alegoric

#16
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Матушка Россия - mai alegoric de atât nu pot.

Se citește matiuska rossia. Sau Mother Russia.

#17
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Este un fintec cu sediul in Londra, si chiar daca dezvoltatorii acestui fintec sunt rusi au fost si sunt mai jmecheri decit altii (vezi Curve). Au stiut cum sa fie independenti, cu sistem de procesare propietar, fara sa depinda de altii (vezi Wirecard).
Si chiar daca cineva spunea ca nu are incredere in cine conduce Revolut (aka rusi), ca acestia spala bani la greu prin Revolut, eu unul cred ca nu este asa. Tocmai ca sa nu fie probleme in UK cu FCA in privinta spalarii de bani au fost persoane care au avut conturile blocate la anumite tranzactii dubioase in cont. Persoane care au incercat sa "plimbe" banii prin Revolut au avut conturile blocate.
Deci?
Матушка Россия?
Cit timp respecta regulile FCA din UK nu stiu daca "Mother Russia" este alegorica.
Daca puteti sa vizionati filmul McMafia https://www.imdb.com/title/tt6271042/

#18
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Well, tata CEO-ului e mare mahar in Gazprom. Crezi ca se ajunge acolo așa, fără nicio binecuvântare de la niște băieți? Sau ca tătucul Putin i-a zis ăluia "bravo ba, ce deștept e fii-tu, bravo, lasă-l in pace ca se descurcă".

Citește puțin despre investigațiile independente ale lituanienilor de pe vremea când Revolut a aplicat pentru licență bancară, vezi ce imbarligatura e acolo. Mult peste o simpla spălare de bani, după părerea mea:

Vilius Peckaitis, head of the FCIS's money laundering prevention board, believes there's a huge risk that persons from regions where terrorist organizations operate might get access to Lithuania's financial system via the United Kingdom where it's easy to get a driver's license... By attracting all sorts of shady companies into the state we risk giving access to our financial system to people of dubious reputation," Peckaitis said...

J. Milner's investment is one thing. Let's keep in mind that behind J. Milner we have Alisher Usmanov, who is overall one of the foundations of the regime. Another matter that is not discussed in this investigation is that there is another individual working in the Revolut company, who arrived in it after having worked for four years in a Luxembourg bank, which currently belongs to Vladimir Yevtushenkov's company Sistema.

Overall, this bank should draw the interest of a wide range of services because it was founded in Luxembourg in 1974 by the Soviet Union. I am talking about East West United Bank. Those, who research the Soviet Union know that these banks were used to perform all KGB operations, fund leftist movements in Europe and various other things"

Am și eu Revolut, dar îl folosesc foarte rar. Am însă încredere 0 într-un fintech care aparține unora care au legături la cel mai mare nivel cu Tata Putin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate