Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Contre

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostIulius-Foyas, on 26 iunie 2019 - 19:08, said:

ia testeaza si nu mai prezuma.
Spune daca ai ceva de spus.

#20
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View PostMarianG, on 26 iunie 2019 - 19:24, said:

Hristos era tamplar si a invatat discipolii sa pescuiasca.
Nu le-a trantit peste pe masa.

Prinsul pestelui si pescuitul sunt doua lucruri distincte.
Una este munca iar alta profesie. Intradevar, profesia se obtine prin mumca. Dar este o munca facuta ca la carte.

Noi vrem ca OP sa munceasca pentru a deveni profesionist.
Tu muncesti in locul lui iar asta nu ajuta pe nimeni, nici macar pe tine.
Oarecum de acord, dar uneori trebuie sa-i pui pestele pe masa ca sa vada ce trebuie sa pescuiasca ca undita poate agata orice in orice apa fie ca este ocean/mare/lac/rau.

Edited by Iulius-Foyas, 26 June 2019 - 19:58.


#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostIulius-Foyas, on 26 iunie 2019 - 19:56, said:

Oarecum de acord, dar uneori trebuie sa-i pui pestele pe masa ca sa vada ce trebuie sa pescuiasca ca undita poate agata orice in orice apa fie ca este ocean/mare/lac/rau.
Da, bineinteles. Asta o faci daca vezi ca respectivul interactioneaza cu tine, nu ca vine de iti tranteste o cerinta, si apoi dispare. Pentru ca doar iti ia codul, nici macar nu-l intelege, si gata, case closed.

Pe langa faptul ca suntem pe aria Programming, suntem si pe Professional Zone, si incercam sa inspiram la profesionalism. Daca nu esti de acord, cere softpediei sa schimbe organigrama forumului. De exemplu, sa mute Programming la "Pasiuni comune" sau pe altundeva. Atunci ne putem lepada de "profesionalism", ii dam codul, si pace.

Dar cat timp organigrama forumului e asa cum e, o respectam.


Din acest motiv, noi astia mai vechi pe aici nu atacam doar aspectele tehnice, ci si lucruri care tin de dezvoltarea personala. Faptul ca OP vine, tranteste o cerinta, si apoi nu se mai implica in discutie, este orice altceva, numai o personalitate puternica nu e.

Problemele trebuie atacate de la radacina, astfel incat pe termen lung sa ne atingem scopul mai eficient: cei care invata sa invete mai eficient, cei care ajuta, sa ajute mai eficient.

Puterea abstractizarii: cand ii vorbesti in concepte, si nu ii dai cod concret, in creierul lui (incet, dar sigur) se fac conexiuni, se contruieste un knowledge graph, care knowledge graph e transferabil intre tehnologii, limbaje, etc. Asta inseamna eficientizarea invatarii pe termen lung.

La un minim, ce poti face cand dai cod e sa faci screenshot cu codul, nu sa i-l dai chiar pe tava, pentru ca atunci ai macar garantia ca, daca ia codul, trebuie sa il si tasteze. Eu de exemplu mai pun si numerele liniilor, in caz ca vrea sa discutam despre cod, putem vorbim despre linia X sau Y. Si in caz de ceva, mai si sta in calea OCR-ului.

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostIulius-Foyas, on 26 iunie 2019 - 19:56, said:

Oarecum de acord, dar uneori trebuie sa-i pui pestele pe masa ca sa vada ce trebuie sa pescuiasca ca undita poate agata orice in orice apa fie ca este ocean/mare/lac/rau.
poti sa pui pestele pe masa, dar trebuie sa aveti aceleasi scule: unditaa, plasa, bata, arc,  pusca, pescador; sa puteti vorbi la acelasi nivel.

Edited by MarianG, 26 June 2019 - 20:37.


#23
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Mda, asa se explica faptul ca multi care cer ajutor si il primesc nu mai dau inapoi pe topic. Se fac fantome...

#24
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostIulius-Foyas, on 27 iunie 2019 - 09:24, said:

Mda, asa se explica faptul ca multi care cer ajutor si il primesc nu mai dau inapoi pe topic. Se fac fantome...
Exact. Nu vor ajutor, nu vor să devină competenți, vor doar rezolvarea și pa.

Tu ce vrei, vrei colegi așa care nu știu de nici unele, care absolvă facultăți și îți devin colegi, totul din copiat pe de forumuri?

Aria asta e foarte primitoare, dar nu toți vor sau pot să devină programatori. Când dai o soluție, nu i-o dai doar lui OP, ci și celorlalți cititori pasivi, inclusiv cei din viitor.

#25
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Da, asa este.De acord.

#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostIulius-Foyas, on 27 iunie 2019 - 09:24, said:

Mda, asa se explica faptul ca multi care cer ajutor si il primesc nu mai dau inapoi pe topic. Se fac fantome...
Bingo.

Majoritatea lor sunt fantome din prima zi.



04/07/2019
Acelasi gica-contra, alta victima.

Edited by MarianG, 04 July 2019 - 16:24.


#27
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View Postgreywolfact, on 04 iulie 2019 - 00:16, said:

Vreau sa adaug si ca e o aberatie ce a tot scris Iulius-Foyas.
Iar eu vreau sa adauga ca nici un coursera nu are nici o valoare si gandirea ta este calibrata pe modul URSS (care lua muncitorul de la sapa , il pregatea 3 luni si il punea fizician) iar Romania este inca tributara acestui mod de gandire comunist exemplificat de tine. Firmele care angajeaza oameni cu mentalitatea ta isi baga in organizatie un Anatoli Diatlov Posted Image

Modul tau de gandire este profund urss/comunist-soviet care este  incompatibil cu meritocratia pe care se bazeaza capitalismul adevarat si nu ecomonia sovieta-comunista pe care se
bazeaza firmele care angajeaza oameni cu fiolosofia ta.

Edited by Iulius-Foyas, 04 July 2019 - 00:35.


#28
Bianca1122

Bianca1122

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.07.2019
In urma a ce mi-ati raspuns (o mare parte din voi), incep sa am o mica speranta si o idee de unde as putea incepe. Merci!

#29
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View PostIulius-Foyas, on 04 iulie 2019 - 00:28, said:

Iar eu vreau sa adauga ca nici un coursera nu are nici o valoare si gandirea ta este calibrata pe modul URSS (care lua muncitorul de la sapa si il punea fizician) iar Romania este inca tributara
acestui mod de gandire comunist exemplificat de tine. Firmele care angajeaza oameni cu mentalitatea ta isi baga in organizatie un Anatoli Diatlov Posted Image

Eu nu stiu in ce firme ai lucrat tu si ce pregatire crezi ca ai... dar dai pe langa cu multe chestii.
Mai presus decat pregatirea teoretica e gandirea si daca persoana e isteata si compatibila cu domeniul, poate sa prinda foarte usor conceptele.

#30
Bianca1122

Bianca1122

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.07.2019

View PostIulius-Foyas, on 04 iulie 2019 - 00:28, said:


Iar eu vreau sa adauga ca nici un coursera nu are nici o valoare si gandirea ta este calibrata pe modul URSS (care lua muncitorul de la sapa si il punea fizician) iar Romania este inca tributara
acestui mod de gandire comunist exemplificat de tine. Firmele care angajeaza oameni cu mentalitatea ta isi baga in organizatie un Anatoli Diatlov :D

Iulius, ti-am inteles punctul de vedere. E ok. Eu de renuntat la ideea de a incerca, nu voi renunta, asa ca te rog sa ii lasi pe cei care vor sa imi dea si alte sfaturi, sa o faca, fara a va mai certa pe aceasta tema. Pana la urma nu afecteaza pe nimeni cu nimic daca eu voi incerca si reusi/esua in aceat domeniu. Multumesc!

Edited by Bianca1122, 04 July 2019 - 00:41.


#31
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

Quote

Mai presus decat pregatirea teoretica
In programare nu exista pregatire teoretica ci doar pratica

Quote

e gandirea si daca persoana e isteata si compatibila cu domeniul, poate sa prinda foarte usor conceptele.
Asta nu este inginerie software, asta este lautareala  toata ziua.
Spui doar vorbe frumoase, daca nu ai disciplinele necesare poti fi istetul pamantului, vei face softuri pline de buguri.
Dar de ce nu intri cu nickul tau de obicei si te ascunzi dupa alt nume ?

Quote

Pana la urma nu afecteaza pe nimeni cu nimic
Ba da afecteaza pe termenul lung calitatea softului care se face, si care pe zi ce trece este si mai proasta.
E doar o chestiune de timp pana cand piata muncii in acest domeniu va face implozie si in momentul ala,cel care este veriga slaba este pa si in mod sigur
nu vor fii meritocratii.

Edited by Iulius-Foyas, 04 July 2019 - 00:43.


#32
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View PostIulius-Foyas, on 04 iulie 2019 - 00:28, said:

Modul tau de gandire este profund urss/comunist-soviet care este  incompatibil cu meritocratia pe care se bazeaza capitalismul adevarat si nu ecomonia sovieta-comunista pe care se
bazeaza firmele care angajeaza oameni cu fiolosofia ta.

Modul meu de gandire e modul de gandire care il vezi la firme S&P 500, unde probabil nu ai nici o tangenta.
Nu am zis ca ajunge nimeni intr-un timp scurt de la nulitate la arhitect. Dar cat sa poata incepe un internship si sa adune ceva experienta, daca persoana e isteata si ii place, eu as zice 1-2 ani.

Din nou, vorbim de programare si de un job in programare basic.
Nu vorbim de inginer software la sisteme embedded / kernel programming sau alte chestii complicate.

View PostIulius-Foyas, on 04 iulie 2019 - 00:39, said:

In programare nu exista pregatire teoretica ci doar pratica

In programare conteaza foarte mult experienta si partea practica.
De aia e foarte important de tras si prins notiunile de baza algoritmica/programare si apoi de incercat un internship undeva.

Edited by greywolfact, 04 July 2019 - 00:43.


#33
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View Postgreywolfact, on 04 iulie 2019 - 00:41, said:

Modul meu de gandire e modul de gandire care il vezi la firme S&P 500, unde probabil nu ai nici o tangenta.
Ca eu lucrez la o entitate care este campioana in acest top si n-am vazut nicaieri oameni cu cateva luni de pregatire, ba chiar am vazut oameni cu 2 facultati tehnice la care se adauga tot ce am spus si chiar olimpici
Si apoi se vede ca nu cunosti JD din domeniul Java.N-ai nici o tangenta cu java si cu toate astea vorbesti de parca ai cunoaste acest domeniu.Ceva nu este in regula.
Ca daca ai fi cunoscut cum stau lucrurile in Java atunci ai fi stiut ca in Java internshipul inseamna sa stii 80% din ce am pus eu, iar restul de 20% il  dobandesti in cele 3 luni de internship.Asa ca vorbesti gratuit domnule, mult...prea gratuit.

In java nu ai "pythoneala" in java un programator inseamna sa fie... inginer software, pentru ca java este  pura inginerie software.

Edited by Iulius-Foyas, 04 July 2019 - 00:52.


#34
Bianca1122

Bianca1122

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.07.2019

View PostIulius-Foyas, on 04 iulie 2019 - 00:39, said:


Ba da afecteaza pe termenul lung calitatea softului care se face, si care pe zi ce trece este si mai proasta.
E doar o chestiune de timp pana cand piata muncii in acest domeniu va face implozie si in momentul ala,cel care este veriga slaba este pa si in mod sigur
nu vor fii meritocratii.

Puteam baga mana in foc ca acesta va fi raspunsul tau, dar stai fara grija, nu va face implozie industria IT din cauza mea 😉. Asa ca te rog inca o data, nu te mai certa cu oamenii care sunt binevoitori in a-mi oferi si alte sfaturi, opuse opiniilor tale. Chiar nu vei obtine nimic “productiv”.. ori iti place sa te contrezi cu oamenii?

#35
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Pana acum nu am intalnit pe nici unul (in afara de mine) care lucreaza in acest domeniu, sa-ti ofere sfaturi, si asta pt ca multi care nu au tangenta cu java, se baga in discutie de dragul discutiei si iti ofera sfaturi proaste, care nu au nici o legatura cu realitatea privind java..Eu sunt senior Java EE software engineer. Eu iti spun care sunt cerintele reale si nu ma bazez pe fengshu-uri si vorbe care sa sune frumos.

Daca ar fi sa facem o analogie cu medicina, java este neuro-chirurgie, si nu poti ajunge in cateva luni de la student anul I la medicina la neuro-chirurgie, bine exceptie facand daca
esti cumva in URSS, acolo unde tot muncitorul era luat de la camp si pus sef al comisiei atomice, acolo da tata, acolo se poate orice.

Dar in domeniul meritocratiei chestia asta nu se poate, oricine a incercat sa comprime timpul a sfarsit fie prin a se imbolnavi de nervi, fie prin a abandona.Pam, pam.

Edited by Iulius-Foyas, 04 July 2019 - 01:01.


#36
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View PostIulius-Foyas, on 04 iulie 2019 - 00:48, said:

Ca eu lucrez la o entitate care este campioana in acest top...

Daca vorbesti cumva de Amazon, eu cunosc si un postas care e acu "Software Engineer" si nu in Bucuresti unde abia se misca ceva... deci hai sa o lasam moarta faza cu cati ani de scoala/pregatire iti trebuie ca sa ajungi undeva. Nu zic nicidecum ca oricine poate sau ca oricine trebuie, dar hai sa nu mergem in directia opusa ca nu se poate. Daca esti destept si te tii de treaba reusesti.

View PostIulius-Foyas, on 04 iulie 2019 - 00:48, said:

Si apoi se vede ca nu cunosti JD din domeniul Java.N-ai nici o tangenta cu java si cu toate astea vorbesti de parca ai cunoaste acest domeniu.Ceva nu este in regula.
Ca daca ai fi cunoscut cum stau lucrurile in Java atunci ai fi stiut ca in Java internshipul inseamna sa stii 80% din ce am pus eu, iar restul de 20% il  dobandesti in cele 3 luni de internship.Asa ca vorbesti gratuit domnule, mult...prea gratuit.

Java e doar unul din multele limbaje de programare, deci ce kkt vorbesti aici ? Ce te-a apucat cu Java in sus si Java in jos ?

View PostIulius-Foyas, on 04 iulie 2019 - 00:55, said:

Pana acum nu am intalnit pe nici unul (in afara de mine) care lucreaza in acest domeniu...

Eu am mari dubii ca lucrezi in domeniu Posted Image) ... sau poate un junior de Java mai frustrat de job si colegi...

Edited by greywolfact, 04 July 2019 - 01:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate