Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Cires neroditor...sa-l tai?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,009
  • Înscris: 11.07.2016
Buna ziua,
Se da ciresul din poze.
E singurul cires din gradina mea, dar la vecini exista multi alti ciresi (circa 30..40 metri distanta de al meu)
Ciresul e soiul Silva (sau Silvia)...am ales acest soi pentru ca ar fi autofertil, deci nu ar avea nevoie de alt cires ptr. polenizare.
Are cam 4 ani de cand e plantat, si acum are aproape 4 m inaltime si vreo 15-20 cm in diametru.
Problema lui e ca nu rodeste...
Anul trecut a facut vreo 20 flori din care a produs fix 8 cirese...
Anul asta, cam tot atatea flori (vreo 20) din care a produs fix 1 cireasa - cea din poza.
Deci, ciresul desi e mare, nu face flori...si nu face evident nici fructe...
Toamna trecuta a fost tuns si aranjat...
Zona e in Rasnov-Brasov.
In zona mea, vecinii mai au ciresi si visini...Cam toti sunt plini de fructe, si mai ales visinii. Nimeni nu stropeste pomii, deci nici eu nu l-am stropit.
In gradina mai am un par - plin de pere, vreo 3 meri care si ei au mere, si un gutui plin de gutui. Deci solul si zona e favorabila fructelor.
Ma gandeam sa-l mai las un an, si daca nici in 2020 nu face flori si fructe, sa-l tai...
Cineva mi-a spus sa bat un cui in trunchiul lui, ca ar avea nevoie de fier...
Inca nu am bagat cuiul....
Aveti  ceva sfaturi sa salvam ciresul?
Care ar fi explicatia ca nu face flori? (in schimb "produce" multe frunze)
Multumesc.

Attached Files


Edited by Malus_Dacus, 26 June 2019 - 12:02.


#2
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Nu.
Este pacat de el. Altoire.
Bagati muguri in vara pe sarpante si mai bagati si in primavara in despicatura.
Apoi pe lastarii noi bagati iarasi muguri in vara viitoare.
Dupa 2 ani mancati si cirese, cu putin noroc si fara boala.

Stima.

#3
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,500
  • Înscris: 13.10.2010
Nu-l taiati. Cumperati alt soi si pe acesta il tineti pentru umbra pana celalalt se dezvolta.

#4
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
nu ma pricep, dar imi dau si eu cu parerea
din ce ciresi am vazut, majoritatea erau curatati vreo 3-4 metri si aveau o coroana care producea cirese.
adica, sa-i tai crengile de jos
eu personal, am la bloc un cires pana la etajul 2, are 6 metri numai trunchiul si sus coroana. face cirese anual chiar daca are soare numai pana pe la ora 11

#5
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 07.09.2004
In primul rand, cuiul bate-l in capul celui care ti-a spus sa faci asta. Carenta de fier nu se rezolva astfel. Tu cand ai lipsa de fier nu o sa inghiti piulite M6. Apoi, din imagini nu se observa ca pomul ar suferi de cloroza ferica (carenta de fier)... nuanta de verde cel putin in poza a treia indica acest lucru ca e ok.
In al doilea rand, daca pomul are doar 4 ani si e atat de inalt ai gresit cu "tunsul si aranjatul" pentru ca in momentul cand va rodi in cele din urma va fi dificil sa-l culegi si o vor face graurii si ciorile in locul tau. Practic, in partea de jos ai prea putine ramuri in schimb in varf ai o aglomerare... dupa parerea mea nu e ok asa.
Pana la urma va rodi, mai asteapta 1-2 ani.... Dar ai grija cum faci taierile pe viitor.

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006

 sebybastian, on 26 iunie 2019 - 12:31, said:

Nu.
Este pacat de el. Altoire.
Bagati muguri in vara pe sarpante si mai bagati si in primavara in despicatura.
Apoi pe lastarii noi bagati iarasi muguri in vara viitoare.
Dupa 2 ani mancati si cirese, cu putin noroc si fara boala.

Stima.
mai pe inteles poti?

#7
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 07.09.2004

 persona695, on 26 iunie 2019 - 12:37, said:

nu ma pricep, dar imi dau si eu cu parerea
din ce ciresi am vazut, majoritatea erau curatati vreo 3-4 metri si aveau o coroana care producea cirese.
adica, sa-i tai crengile de jos
eu personal, am la bloc un cires pana la etajul 2, are 6 metri numai trunchiul si sus coroana. face cirese anual chiar daca are soare numai pana pe la ora 11
Eu am un cires de 3,5m inaltime, coroana incepe de la 0,6m  si se umple de cirese anual. Le culeg de jos sau cu o scara mica de 1,5m. Ce rost are sa duci coroana sus la 6m?

Edited by cotzi, 26 June 2019 - 12:42.


#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Nu inteleg de ce ai taia un pom doar findca nu rodeste. Trebuie taiat daca umbra deranjeaza. In rest lasa pomul sa faca  trunchiul cat mai gros, si dupa 50 cm grosime il tai pentru foc.

#9
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pare cam umbra pentru el acolo. De aceea s-a dus sus, dupa lumina.
Poate din aceasta cauza nu rodeste. Unul din factorii esential ai vietii lipseste: lumina/caldura.

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Malus_Dacus, on 26 iunie 2019 - 12:02, said:

Buna ziua,
Cires neroditor...sa-l tai?
Multumesc.
Ai doua variante:
1. urmezi sfaturile userilor de mai sus sa nu tai pomu' si sa faci nu-stiu-ce;
2. scoti pomul neroditor de la radacina si plantezi un alt cires roditor in loc !

Insa va costa mult operatia !

#11
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Probabil acela este un salbatec cotzi, nu cred sa fie altoit.
Salbatecul ajunge si in 3 ani asa de sus, am avut eu si chiar mai am 2 pe care i-am coborat din taieri si altoit ulterior.
Parintii lor au avut peste 8m inaltime.

 arab, on 26 iunie 2019 - 12:38, said:

mai pe inteles poti?
Se poate. In primul rand toate informatiile se gasesc pe aria de altoire a pomilor fructiferi.
In al doilea rand, pe scurt, lucrurile stau cam asa: in vara se pot face altoiri pe sarpantele pomului respectiv, in verde, cu muguri preluati de la un pomul unui vecin care are ciresi (sau ruda/prieten/etc). In primavara se suprima sarpanta undeva mai sus de mugurele bagat si se poate baga acolo mugure in despicatura. Toate metodele acestea si cum se face se gasesc fie in carti, fie youtube, etc. Pe forum se gasesc sfaturi de la oameni cu experienta, dar ca sa fie intelese trebuie si putina practica aplicata pe pom.
Dupa etapa din primavara (de suprimare) pomul va raspunde cu multi lastari, mai ales daca este un port viguros.
In vara, pe acesti lastari daca ne convine pozitia lor de insertie pe trunchi sau pe sarpante, se poate altoi iarasi ca si in vara trecuta.

Stima.

#12
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Mai asteapta un an si o sa rodeasca, ai sa vezi ce fructe frumoase face, nu-l taia...pentru foc!!
Identic am avut, 5ani abia cite 3...7....10cirese facea,acum curge in fiecare an.
Lasat sa creasca, inalt nu este avantajos, decit pentru fotografie si umbra, bine a spus cineva, nu poti sa-l culegi, o sa te certi cu graurii pe cirese.Pe bune, din experienta iti spun, eu pe o greanga mai jos, mincam cirese, ca asa-mi place, la sursa direct , si graurii mai sus , spre virf, ciriiau ca de cearta la mine..frate, n-am vazut asa ceva, ce sa se teama, sa zboare,...nimic, ciriiala.

#13
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,701
  • Înscris: 13.06.2004
E bun pentru aer şi răcoare   :)

#14
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 07.09.2004

 pacopaco1967, on 26 iunie 2019 - 13:02, said:

Nu inteleg de ce ai taia un pom doar findca nu rodeste. Trebuie taiat daca umbra deranjeaza. In rest lasa pomul sa faca  trunchiul cat mai gros, si dupa 50 cm grosime il tai pentru foc.
Unul din motive ar fi ca ocupa loc si daca ai spatiu limitat si vrei cu adevarat un cires AL TAU nu o sa astepti 20 ani sa faca trunchi de 50 cm. Nu merita ca lemn de foc. Daca ar fi crescut in padure ar fi format un trunchi inalt, drept, frumos, numai bun pentru lemn de mobilier. Dar asa, de unul singur, in gradina nu iese lemn ok, va fi plin de noduri, cioate....

 djl, on 26 iunie 2019 - 13:37, said:

E bun pentru aer şi răcoare   Posted Image
O fi dar omul nu se plange nici de aer nici de lipsa racorii.... vrea rod!

#15
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001
Am un cireș la fel. 4-5 ani nimic, în al 6lea și al 7lea a rupt norma.

#16
gushpi

gushpi

    cārcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012
1.ăla nu-i pom tuns, ci ciopârțit
1.1. de-aia și el ți-a răspuns pe măsură (ne-rodind!!!)
2.nu cumva să-l tratezi, că pomii altoiți rezistă așa :(
2.1.sper că ai înțeles că punctul 2 e scris în „bășcălie” amară!!!
2.2.frunzele alea ruginite/atacate în luna iunie îți zic ceva?
3.crengile de la bază trebuie să fie cele mai mari/groase, iar cu cât te duci în sus tre să scazi lungimea (tu ai invers!)

deci, caută un prieten care se pricepe la tuns pomi fructiferi, care să-nceapă din septembrie să salveze ceva
apoi să te-nvețe cum e cu stropirile...

nu-ți recomand să tai bunătate de copac: știi cât e rădăcina acum?

PS: băi, nici simetric nu-i săracul pom!!!

#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Pomul a fost taiat prost de la inceput, fructele in general apar pe ramuri de rod nu cand creste copacul ca boschetul de capul lui. Adu pe cineva care stie sa il taie cum trebuie daca tu nu te poti documenta indeajuns incat sa stii ce faci. Nu cred ca are probleme copacul, am avut Cais lasat sa creasca ca boschetul cand mi-am luat casa, facea maxim 5 caise si alea cadeau pana sa se coaca. Dupa ce l-am taiat ca la carte au ajuns sa se rupa rengile de rod.

#18
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,009
  • Înscris: 11.07.2016
Din ce am inteles, il mai las un an.

Ciresul e cumparat de la Hornabch, si pe eticheta lui zicea ca e cires Silva altoit pe portaltoi nu stiu de care. Deci cel putin teoretic nu e salbatic,
Cand l-am plantat acum 4 ani era locul insorit bine.
Intre timp un vecin a facut casa cu etaj (spre est fata de cires) si astfel i-a luat o parte din soare, dar ceilalti pomi sunt in aceleasi conditii si rodesc.
Tunderea ciresului a facut-o in toamna un cunoscut care e priceput (zice el) , si el tunde pomii mai multor vecini...
Eu clar eu nu ma pricep.
Nu am nevoie de umbra lui, eu vreau un pom roditor...
Si daca asta nu face fructe, il voi taia si voi pune un visin cred...sa incerc si cu visinul
Am 45 ani, si sper sa nu mor pana nu fac o burta de cirese sau visine din pomul meu.

Despre stropiri: nu am facut nici o stropire...dar exista vreo stropire care se da inainte de inflorire astfel incat ciresul sa produca multe flori?
La mine asta e problema cred...ca nu produce suficiente flori.
De ce nu produce flori?
Pai asta speram sa aflu aici.
Multumesc celor care mi-au dat sfaturi, si astept si alte sfaturi...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate