Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Raspberry Pi 4: 4GB RAM, 2x4K video output, Gigabit, 2xUSB 3.0

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Eu studiez sa il folosesc pe post de NVR, dar sa vad ce poate mai intai.

#20
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Poate se stie poate nu - Raspberry Pi4 are o mica problema cu portul USB-C privind alimentarea lui , citez :

- Din păcate, acel port USB Type-C nu a fost tocmai bine gândit.
- Fundația Raspberry Pi nu a proiectat tocmai corect implementarea sa a standardului respectiv, folosind o singură rezistență acolo unde trebuiau să fie folosite două, ducând la o problemă destul de sesizabilă.
- Atunci când un Raspberry Pi 4 este conectat la un încărcător ce vine cu un cablu mai sofisticat, care poate detecta lipsa rezistenței cu pricina a portului, atunci procesul de alimentare pur și simplu va fi oprit, deoarece nu se încadrează în standardul corespunzător.
- Dispozitivul conectat este detectat ca fiind un accesoriu audio, nu un mini-calculator ce are nevoie de alimentare.
- Un cablu USB Type-C mai ieftin, ce nu include componenta necesară pentru a detecta starea portului la care este conectat, nu are această problemă și va putea încărca un Raspberry Pi 4 fără dificultăți

sursa - https://zonait.ro/ra...-mica-problema/

#21
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Dintre detinatorii acestui ultim model , a instalat/folosit cineva win10 ioT pe el ?
Sunt curios cum se comporta versiunea ioT ( parca doar aceasta versiune se poate instala pe el ) a win-ului comparativ cu cea normala pe x64

Edited by wather, 10 November 2019 - 14:49.


#22
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
webOS OSE 2.0 Adds Support for Rapsberry Pi 4, Dual Displays, FOTA and More - https://www.cnx-soft...-fota-and-more/

#23
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Salutare. Am văzut că a apărut raspberry pi 400; cum pot scoate sunet altfel decât prin HDMI? Merge să-l conectez prin bluetooth la o boxa Smart Google? Mulțumesc

#24
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Eu scot sunet direct din usb pentru DAC (D50s). Merge si pe HDMI.
Vad din player ca am enabled si la dispozitivul bluetooth via A2DP. Deci probabil ca merge ce vrei tu. Eu il tin pe OFF bluetooth-ul pentru ca nu am nevoie.

Edited by wolfydRg, 11 November 2020 - 18:29.


#25
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Mi-as lua un raspberry pi 400, așa să mă joc umpic cu el.  Deeocamdată fie nu e pe stoc fie are preț obscen de mare.


#26
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020

View Posttemporarysnooze, on 12 noiembrie 2020 - 00:00, said:

Mi-as lua un raspberry pi 400, așa să mă joc umpic cu el.  Deeocamdată fie nu e pe stoc fie are preț obscen de mare.
L-am comandat pana la urma dupa ce l-am gasit la un pret cat de cat spre normalitate, nitel sub 100 Euro. Daca pana-mi proceseaza comanda nu mai e pe stoc, o anulez, chit ca am platit deja. L-am cumparat asa cam cu jumatate de inima, pe post de jucarie; imi place conceptul. Lipsa iesirii audio e cam deal breaker, o sa depind de bluetooth....,; preferam sa nu aiba mufa RJ45. Audio pe HDMI mi-e inutil, presupun ca in momentul in care monitorul intra in standby se opreste si sunetul. As fi curios daca pe unul din porturile alea USB poate functiona o camera video, cu microfon, plug&play.... Pe X86 merge, si pe linux si pe windows. Daca ar functiona o astfel de camera sistemul ar avea utilitate pentru scoala online.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate