Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Raspberry Pi 4: 4GB RAM, 2x4K video output, Gigabit, 2xUSB 3.0

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 23.10.2013
Raspberry 4, noul model al popularei plăci de dezvoltare creată de Raspberry Pi Foundation este oficial la vânzare. Versiunea nouă aduce un procesor mai puternic, până la 4Gb de memorie, două ieșiri pentru monitoare 4K o versiune nouă de Bluetooth și un conector USB tip C.

”Viteza și performanța noului Raspberry Pi 4 este un pas înainte față de modelele anterioare. Pentru prima dată, am construit o experiență desktop completă. Indiferent dacă editați documente, navigați pe Internet cu o grămadă de tab-uri deschise, manipulați foi de calcul sau redactați o prezentare, veți avea parte de o experiență plăcută și foarte ușor de recunoscut - dar pe un dispozitiv mai mic, mai eficient energetic și la costuri mai convenabile”, se arată pe pagina de prezentare a noii versiuni.

Comparația este, evident, cu versiunea anterioară, Raspberry 3B+, lansată în 2018, cea mai avansată la acel moment.

În afară de un procesor mai puternic Raspberry 4 vine cu câteva noutăți interesante:
  • utilizatorii pot alege trei variante de echipare cu memorie 1, 2 și 4Gb de RAM, LPDDR4-2400 SDRAM (spre deosebire de LPDDR2 la Raspberry3B+, la care capacitatea memoriei era într-o singură versiune de 1Gb)
  • se pot conecta simultan 2 monitoare cu rezoluție până la 4K. Aici, producătorul a trecut de la clasicul conector HDMI (în format mare), la două conectoare micro HDMI
  • interfața Ethernet este Gigabit real, spre deosebire de versiunea precedentă la care interfața de rețea se baza pe un bridge USB2.0 hub - Ethernet (LAN7515 de la Microchip) cu transferul limitat la 300Mbps
  • Bluetooth 5.0 (4.2 Raspberry3B+)
  • Raspberry 4 are tot 4 porturi USB, dar două dintre acestea sunt USB 3.0
  • Un port USB tip C pentru alimentare la 5V DC (minim 3A)

[ https://www.raspberrypi.org/homepage-9df4b/static/pi4-labelled-99c2e8935bb3cfdb27d23f634ea98a7e.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Specificații Raspberry Pi 4:
  • Procesor Broadcom 2711, 64-bit quad-core Cortex-A72 (ARM v8) 1.5Ghz
  • 1GB/2GB/4GB/8GB LPDDR4 RAM
  • Interfață rețea Ethernet Gigabit real (versiunea precedentă era prin USB 2.0)
  • 2 porturi USB 3.0 “Super-Speed”
  • 2 porturi USB 2.0 “High-Speed”
  • Conectivitate wireless dual 802.11b/g/n/ac (2.5 GHz & 5GHz)
  • Conectivitate Bluetooth 5.0
  • 2 porturi micro-HDMI, rezoluție video până la 4K UHD video
  • Decodare video H.265 (4kp60) și H.264 (1080p60)
  • Grafică OpenGL ES 1.1, 2.0, 3.0
  • Capacitate PoE (Power over Ethernet)
  • Alimentare 5V3A pe USB-C

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sajBySPeYH0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Sursa articol complet: https://www.startupc...rypi-4-pret.htm

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
Versiunea cu 4GB RAM cum a aparut a si fost stoc zero...Pe un site romanesc de profil,

#3
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
Versiunea de 2gb e in stoc.
Cel de 4gb e cu livrare intr-o saptamana.

Attached Files



#4
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006
Ce magazine din .ro il au in stoc?

#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
De curiozitate, voi la ce folositi rpi-uri? Vad pe unii nerabdatori sa cumpere ultimul model.

Sunt curios ce aplicatii sugereaza cei de la RPi pentru modelul asta nou. La ei la sediu am vazut o groaza de use-case-uri cu toate generatiile anterioare. Chiar la intrare este o masa cu un arcade mortal kombat facut cu RPi 3b Posted Image ...
Ii vizitez saptamana viitoare, am sa ii trag de limba referitor la versiunea asta .

Edited by ro_explorer, 26 June 2019 - 11:47.


#6
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Daca favi cartofi prăjiți pe procesor ca si la versiunile anterioare e nunai bun de aruncat

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Nu stiu despre ce vorbesti ... eu la PI-urile mele le-am tras cate un radiator pasiv micut si gata, zburda in voie. Am ca implementari o consola retro cu ceva jocuri SNES, un Arcade full-size cu multiple emulatoare, un smart mirror si acum lucrez la un sistem smart-house dar nu prea mai am timp.

Nu le folosesc drept computere propriuzise . Singura data cand am utilizat un RPi3 ca PC a fost pe post de server FTP si ca client de torenti (in acelasi timp) dar vitezele de transfer lasau mult de dorit asa ca am abandonat ideea,.

#8
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
La smart home ma gandeam si eu acum ca avem Mozilla Iot WebThings Gateway

#9
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postro_explorer, on 26 iunie 2019 - 11:46, said:

De curiozitate, voi la ce folositi rpi-uri? Vad pe unii nerabdatori sa cumpere ultimul model.
Eu as cumpara unul sa il folosesc vara ca se incinge in camera de la desktopul clasic, caut ceva cat mai mic si cu consum redus de energie.

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Atunci ia un NUC. Este un computer adevarat. Sau un laptop. Cred ca iti este mai util la aplicatii de genul asta decat un RPi.

#11
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postro_explorer, on 26 iunie 2019 - 15:36, said:

Atunci ia un NUC. Este un computer adevarat. Sau un laptop. Cred ca iti este mai util la aplicatii de genul asta decat un RPi.
Un NUC sau laptop e mult mai scump. Pentru ascultat muzica si navigat pe net un SBC din asta pare suficient.

#12
razvan1986

razvan1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.04.2007
he hevom avea ce mesterii in weekend :)

btw un Raspberry Pi a dus la hakuirea NASA

#13
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Daca este sa folosesc LibreELEC 9.2 - https://libreelec.tv/raspberry-pi-4/ - ce branduri/modele de telecomenzi se pot folosi
L-as folosi impreuna cu un TBS 5520SE - https://libreelec.tv...-leia-9-0-2-mr/

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Eu am asa ceva si sunt multumit
https://www.emag.ro/...n=share product

Daca vrei sa conectezi raspberry pi la televizor si televizorul stie de hdmi-cec (majoritatea celor de fima stiu) il operezi cu telecomanda televizorului. Nu-ti mai trebuie alta telecomanda.

#15
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
DA , am un Samsung 4K si intr-adevar cu telecomanda tv-ului pot controla si nvidia shield-ul tv , deci teoretic NU mi-ar mai trebui telecomda pt el ( raspberry pi 4 )

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Nu. Eu nu folosesc functia air mouse de la telecomanda aia. Tastatura de pe spate e utila cand ai de scris ceva, scrii mai usor decat mutand cursorul din sageti. Nu stiu cum ai de gand sa folosesti Kodi, dar eu nu am de scris decat cand l-am instalat proaspat si-i fac setarile. Nici atunci prea mult. In rest sagetile, ok, back si rar option care le ai si pe telecomanda de la tv. Eu spun sa-l folosesti cu telecomanda televizorului si daca resimti nevoia sa comanzi altceva. In cazul meu a trebuit sa-i cumpar telecomanda separata ca-i conectat la un monitor de pc.

Edited by Fane, 29 June 2019 - 22:04.


#17
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Cred ca deocamdata zic pass , din cauza ca pe ultima versiune de LibreElec 9.2 cu Kodi 18.3 NU are refresh la 60Hz pt 4K , doar 30Hz ( HDMI1.4 )
Veiz videoclip YT min 5.18 lista rezolutii - 4096x2160 30Hz si 3840x2160 30Hz - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6mxY0r2gr0Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sper sa fie din cauza implementarii software , fiindca hw am inteles ca e potent - 2 x miniHDMI 4K/60Hz

Edited by wather, 30 June 2019 - 12:43.


#18
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Salut , revin cu o intrebare pt cei detinatorii de raspberry 4 si ultima versiune de LibreElec 9.1.002 - https://libreelec.tv...-9-1-002-alpha/
In videoclipul de mai sus la minutul 5.18 se arata ca iesirea video este maxim 4k/30 si nu 4K/60 , insa acum pe site-ul LibreElec vad ca a aparut urmatoare modificare :

- Change for Raspberry 4:
- With LE 9.1.002 and later you need to add “hdmi_enable_4kp60=1“ to your config.txt if you want to use 4k output at the RPi4.
- Before you needed “hdmi_enable_4k=1“ that is now deprecated.

Mai pe romaneste trebuie modificat/adaugat ''hdmi_enable_4kp60=1" in fisierul cinfig.txt pt a putea sa aibe iesiere video 4K/60

- A incercat/reusit careva dintre voi acest lucru ?

- E intr-adevar ca scoate dupa aceasta modificare/adaugare video 4K/60 ?

Dupa cum am scris anterior si eu as fi interesat de un raspberry 4 + tbs 5520se ( pe care il detin ) , insa am vazut videpclipul de mai sus cu acea ''limitare'' la 4K/30 si deocamdata am zis pass

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate