Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Plata în Spania în € din Ro.

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostCSStanciu, on 25 iunie 2019 - 08:56, said:

Posted Image
Folosești cash-ul acolo, în excursie! Posted Image

Macar maruntisul, sa scape de ei.. ca restul banilor se pot depune eventual la ATM sau schimba in Romania.

#20
xCSSx

xCSSx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 20.07.2011
Cât mărunțiș poate să fie? Doar n-or fi 300E în monede... :) Niște cash tot nevoie pe acolo. Mai o apă, mai o înghețată, mai fructă... Bine, ar mai fi și varianta să le dea E înapoi prietenilor și să le spună să-i vireze toți pe Revolut lei conform părții fiecărui.
Bottom line: transfer din Revolut pare cea mai convenabilă variantă și apoi se înțelege cu prietenii. În niciun caz, nu e ok să schimbe E înapoi în RON ca să alimenteze contul de Revolut. Pierde la curs!

Concediu plăcut!

#21
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
faci asa, te duci cu sacul de bani la un curs valutar, acolo primesti cursuri mai bune decat la banca si ii schimbi in RON -> cu care te duci la banca si ii depui in contul tau bancar.
Acum faci transfer din contul tau bancar catre revolut (comisionul ar trebui sa fie 0%). Odata ce ii ai in Revolut faci transfer din RON -> EUR. Si la sfarsit s-ar putea sa ai chiar mai mult.

Edited by business11, 25 June 2019 - 10:36.


#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Eu imi fac platile personale  cu cardul meu.
Cred ca sunt +100€ in monede. Restul cazarilor (Italua si Portugalia sunt rezolvate). Doar in Spania au vrut plata in avans.
Cred ca ma retrag din "organizare" si voi fi doar turist.

#23
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Ai fost la banca sa intrebi daca iti ia vreun comision?. Intreb pentru ca eu trimit din spania in Romania, si nu imi ia comision nici la trimitere nici la primire. indiferent daca ii primesc in euro sau lei. Asa ca sfatul meu, inainte de a te complica, cum te sfatuiesc oamenii pe aici, care doar isi dau cu parerea fara poate sa aiba idee, ii sa intrebi prima data la banca, si apoi pe forum.

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
@nico
La banca tre sa am cont în €. Și DA, se percepe comision.
De ce sa întreb prima data la banca? Aici sunt zeci de useri ce au făcut asa ceva.a o banca, doar o optiune am.
@abac
Daca NU ai nimic on topic a spune, apasă alt+f4.
OFF topicul e sancționat pe acest forum.

#25
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010

View PostsSorsy, on 25 iunie 2019 - 14:38, said:


Italiano?
Italian pe naiba, român din naștere și pină acum. Ai văzut că am scris greșit românește?

De cînd cu Revolutul fac transfer bancar către bănci italiene, românești fără comision. Înainte nu am făcut ( decit obligat) pentru că plăteam comision așa că evitam.

#26
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Sunt multi useri pe forum ce vor sa scoata Euro cash de pe card-ul Revolut. Vezi daca vrea cineva sa iti transfere suma in contul tau Revolut, iar tu ii platesti cash in Euro.

#27
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Bun sfat. Sigur găsești pe forum clienți revolut care să îți transfere acei euro pe care tu ii ai deja în numerar. Doar zi orașul în care te afli ...pe topicul se Revolut.

#28
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
E plin pe forum de clienti revolut care abia asteapta sa puna mana pe 100 de euro in monede.

#29
neostar

neostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.03.2004
Salut.
Daca faci frecvent transferuri in euro spre conturi SEPA de pe persoana fizica, cel mai ieftin ar fi sa deschizi un pachet de cont curent Leader la Intessa Bank cu un cont in eur atasat.
Costa 3 lei pe luna daca ai incasari de minim 300 lei pe luna in cont.

Apoi alimentezi contul de EUR cu cash la orice sucursala, dupa care faci transfer SEPA - costa 3eur.
Monede oricum nu cred ca accepta dar tinand cont ca mergi oricum in concediu le folosesti tu acolo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate