Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Vacanta Grecia sau Bulgaria

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018
Nici eu nu sunt de acord cu gatitul in vacanta. Mai ales ca acum se gaseste peste tot mancare preparata, chiar nu are rost sa prajesti pui si cartofi in camera. Sau sa miroasa toata pensiunea de la carnatii tai prajiti. Daca mananci una din mese la restaurant, cea de pranz sau de seara, in restul zilei poti cumpara ceva cald de la orice fastfood, iar micul dejun de la supermarket pentru ca este in general usor si iti iei ce vrei tu.

Daca bugetul este mai subtire, exista si varianta preferata de multi oameni care pleaca de acasa cu snitele, chiftele, conserve, si altele, care ajung pentru cateva zile sau chiat pentru toata vacanta, si scutesc mult la banii de mancare.

#38
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,993
  • Înscris: 18.12.2007
De vreme ce locul are bucatarie/chicineta echipata pentru gatit inseamna ca pot gati, nu? Asta inseamna ca fie bucataria e separata, fie are aerisire/hota. In plus gatit nu trebuie sa insemne prajit, sa fim seriosi.
Inteleg sa nu fii de acord cu gatitul ca esti in vacanta si ca te duci sa te relaxezi dar sa nu fii de acord cu gatitul pe motiv ca miroase e stupid.

#39
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostAlexEn, on 25 iunie 2019 - 07:35, said:

De vreme ce locul are bucatarie/chicineta echipata pentru gatit inseamna ca pot gati, nu? Asta inseamna ca fie bucataria e separata, fie are aerisire/hota. In plus gatit nu trebuie sa insemne prajit, sa fim seriosi.
Inteleg sa nu fii de acord cu gatitul ca esti in vacanta si ca te duci sa te relaxezi dar sa nu fii de acord cu gatitul pe motiv ca miroase e stupid.

O chicineta nu iti lasa neaparat loc de gatit, ci mai degraba de preparat ceva rapid in special pentru copiii mici. In general avantajul unei chicinete e ca te lasa sa iti pregatesti in voie micul dejun, poti fierbe niste oua, mai faci o cafea daca nu esti pretentios, sau un ceai etc. Mai ales cand pe la hoteluri dai 8-10€ si e ceva repetitiv e un mare avantaj.

#40
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,993
  • Înscris: 18.12.2007
De acord cu tine, asta ziceam si eu mai sus. Nu e capat de tara sa iti faci micul dejun.

Oricum, avand in vedere ca initiatorul a disparut, doar discutam discutii :)

#41
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016

View PostAlexEn, on 25 iunie 2019 - 07:35, said:

sa nu fii de acord cu gatitul pe motiv ca miroase e stupid.
Asta din cauza mentalitatii romanesti.

Mi s-a intamplat acum cativa ani sa am drept vecini de vacanta un cuplu care gatea zilnic si umplea cu mirosuri de mancare intreaga vila.

Romanul inca are mentalitatea invechita, nu-i pasa de ceilalti, nu-l intereseaza de un minim bun simt, ce daca deranjeaza pe altii?! el face tot ce stie, ce-a vazut la parinti. De aceea s-a creat acel renume de "neam prost" in ce-i priveste pe majoritatea romanilor (si a balcanicilor, in general), ajungand de multe ori sa fie ocoliti chiar de catre conationali.

Edited by Manasu, 25 June 2019 - 07:47.


#42
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018

View PostAlexEn, on 25 iunie 2019 - 07:35, said:

De vreme ce locul are bucatarie/chicineta echipata pentru gatit inseamna ca pot gati, nu? Asta inseamna ca fie bucataria e separata, fie are aerisire/hota. In plus gatit nu trebuie sa insemne prajit, sa fim seriosi.
Inteleg sa nu fii de acord cu gatitul ca esti in vacanta si ca te duci sa te relaxezi dar sa nu fii de acord cu gatitul pe motiv ca miroase e stupid.
Stupid este ca un turist sa fie obligat sa stea in mirosuri de mancare provenite de la alti turisti. Acele mici bucatarii sunt puse la dispozitie pentru a-ti face o cafea sau un ceai, si pentru turistii cu copii mici. Nu sunt destinate gatitului, asa cum crezi tu.


Sper ca initiatorul este bine si s-a hotarat asupra destinatiei. :)

#43
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,993
  • Înscris: 18.12.2007

View PostManasu, on 25 iunie 2019 - 07:46, said:

Asta din cauza mentalitatii romanesti.

Mi s-a intamplat acum cativa ani sa am drept vecini de vacanta un cuplu care gatea zilnic si umplea cu mirosuri de mancare intreaga vila.

Romanul inca are mentalitatea invechita, nu-i pasa de ceilalti, nu-l intereseaza de un minim bun simt, ce daca deranjeaza pe altii?! el face tot ce stie, ce-a vazut la parinti. De aceea s-a creat acel renume de "neam prost" in ce-i priveste pe majoritatea romanilor (si a balcanicilor, in general), ajungand de multe ori sa fie ocoliti chiar de catre conationali.

Inseamna ca spatiul respectiv nu era potrivit pentru gatit sau nu era potrivit pentru a fi impartit.
Nu are de a face cu mentalitatea ci cu cat de bine dotat este spatiul. Daca mi se spune ca spatiul e potrivit pentru gatit atunci ma astept sa pot gati sau sa se mentioneze ca e doar pentru ceva usor.

Am stat de o multime de ori in case rezervate prin airbnb si nu am avut niciodata probleme cu mirosurile de la gatit fiindca era specificat clar in dotari daca bucataria era potrivita doar pentru ceai/cafea/fiert oua sau si pentru gatit mai complex.

Edited by AlexEn, 25 June 2019 - 08:27.


#44
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cine a fost in Grecia la studio cu chicineta, sa ridice mina sus.
Eu am fost de peste 5 ori la asa ceva si acele mini bucatari, care de fapt sint amplasate in dormitor, ca nu-i spatiu separat, sint dotate cu oale, cratite, tigai si tot ce trebuie ca sa poti gati pentru mai mult de 2 persoane si mai multe feluri de mincare. Un lucru este sigur: Indiferent la ce studio mergi in Grecia, cineva gateste. Ca nu toti, dar cineva tot gateste ceva. Iar la studiourile din statiuni mai micute, gen sat, te poti trezi ca toata lumea gateste. Si nu are nici o legatura cu nationalitatea. Sint destui care merg in concediu la studio in Grecia si cumpara mincare de la Lidl din statiune si gatesc la cazare. Am intilnit si greci care veneau in wekend cu cortul la mare si-l amplasau pe plaja. Asa ca nu are nici o legatura gatitul cu romani.
Asa ca este simplu: Cui nu-i plac mirosurile si doreste confort, sa nu mearga la studio.

#45
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.12.2016
In general, turistii din estul Europei sunt cei care gatesc in camera, pentru ei sunt echipate chicinetele cu oale si tigai.
Cauzele pot fi legate de bani dar si de o anume educatie. Sunt oameni care doresc sa manance 'ca la mama acasa' oriunde, si prefera sa isi faca ei o tocana decat sa incerce mancarurile din tara in care se afla.

Eu nu gatesc niciodata in camera, chiar daca este dotata cu ustensile, pentru ca nu mi se pare o activitate de vacanta si ar fi si o lipsa de respect la adresa celorlalti turisti. Si cred ca in timp, poate in 10-15 ani, astfel de discutii nu vor mai fi de actualitate nici in Romania, deoarece tinerii nostri sigur nu vor sta sa toace ceapa si sa faca rantas in concedii.

#46
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nici eu nu gatesc, insa un gratar in curte, tot fac intr-o seara. Am eu pitici mei cu cefa de porc si cartofi prajiti :D

A fost un an in care au crescut preturile la restaurantele din Grecia si cum m-am dus nepregatit financiar, am ales sa gatesc in 3 seri in camera, ca sa-mi ajunga bani. Gatitul a constat in cumpararea unei pungi de cartofi dinaia gata curatati si taiati, pe care am pus-o in congelator, iar seara la intoarcerea la cazare, ma bagam la "alimentara" din coltul strazi si cumparam 3 cefe gata feliate. Tocana sau supa/zeama nu am facut niciodata. Insa o cefa si citiva cartofi prajiti, recunosc ca am facut. O masa dinasta de cartofi prajiti cu ceafa de porc, iesea pina in 5 euro, fata de restaurant unde nu scapam fara 15 euro. Din astia cam 5 euro era sucul si berea :D

#47
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Cate discutii inutile...fiecare face ce vrea in concendiul sau.Poate unora le place sa gateasca, poate unora nu le place mancarea locala,unii poate ar vrea dar nu isi permit, altii poate vor doar room service si masaj si asa mai departe.Nu vad de ce fiecare incearca sa demonstreze cum e mai OK...
PS:Grecia, oricand, e peste Bulgaria.

Edited by zuv, 25 June 2019 - 19:19.


#48
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Noi avem buget pentru o saptamana de vacanta in Bulgaria cam 1500 EUR. 2 adulti si 1 copil de 12 ani. Cazari (doua) la 50 EUR fara mic dejun si 60 EUR cu mic dejun, cate 4 zile de fiecare. Mai putin e nerealist, ce naiba, 500 EUR cheltuim daca stam acasa. E ceva benzina, sunt 2-3 mese pe zi, niste distractii pentru copil. Voi nu aveti copil, taiati partea lui 500 EUR sa zicem, dar cu mai putin de 1,000 nu vad cum v-ati descurca.

#49
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 02.11.2009

View PostDeborah77, on 27 iunie 2019 - 17:04, said:

Noi avem buget pentru o saptamana de vacanta in Bulgaria cam 1500 EUR. 2 adulti si 1 copil de 12 ani. Cazari (doua) la 50 EUR fara mic dejun si 60 EUR cu mic dejun, cate 4 zile de fiecare. Mai putin e nerealist, ce naiba, 500 EUR cheltuim daca stam acasa. E ceva benzina, sunt 2-3 mese pe zi, niste distractii pentru copil. Voi nu aveti copil, taiati partea lui 500 EUR sa zicem, dar cu mai putin de 1,000 nu vad cum v-ati descurca.
Te poti descurca si sub 1.000 Euro in Bulgaria. Noi, doi adulti si copil de 13 ani, am cheltuit in Sveti Vlas 400 euro cazare+MD si 400 euro mancare 6 nopti, 7 zile, acum in iunie, 16-22. Cazarea a fost in Complexul Dinevi Resort aparthotel Dolce Vita DeLuxe, apartament de 50 mp, micul dejun era asigurat la restaurantul Monastirea al complexului, pranzul il luam la un restaurant micut de langa hotel, iar cina am luat-o in fiecare seara la Marionette Pool & Food & Bar din Marina Dinevi(portul statiunii ce poate gazdui 300 de iahturi).

#50
nairpicamid

nairpicamid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.04.2010
Wow...Ce scoruri pt. Bulgaria. Cu 1200 euro am stat o saptamana in Franta, pe Coasta de Azur,in Cannes, intr-un apartament cu 2 camere, garaj subteran, piscina si gradina cu palmieri si portocali. Pentru 2 saptamani in Spania, pe Costa de Sol am cheltuit 1700 euro, din care 300 a costat avionul. Cazarea a fost 220 euro/saptamana intr-un studio.

#51
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018

View PostDeborah77, on 27 iunie 2019 - 17:04, said:

cu mai putin de 1,000 nu vad cum v-ati descurca.
Se poate si cu 500 de euro, bugetul initiatorului. Sunt chiar mai multe posibilitati"

1)  se iau de acasa: snitele, chiftele, conserve, rosii, branza, masline, sandvisuri, apa, bere, suc, in cantitati suficiente ca sa acopere intreg sejurul.
2)  se gateste in fiecare zi cumparand ingrediente din supermarket. Nu agreez aceasta varianta, dar ea este foarte folosita de turisti din anumite tari.
3) o combinatie intre cele doua variante de mai sus.

Bugetul se va cheltui numai pentru transport, cazare, taxe de drum (daca este cazul).

Chiar daca initiatorul nu a mai intrat (sper ca este in vacanta) ,acest subiect este util si altor oameni care au buget redus.

#52
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostDeborah77, on 27 iunie 2019 - 17:04, said:

Noi avem buget pentru o saptamana de vacanta in Bulgaria cam 1500 EUR. 2 adulti si 1 copil de 12 ani. Cazari (doua) la 50 EUR fara mic dejun si 60 EUR cu mic dejun, cate 4 zile de fiecare. Mai putin e nerealist, ce naiba, 500 EUR cheltuim daca stam acasa. E ceva benzina, sunt 2-3 mese pe zi, niste distractii pentru copil. Voi nu aveti copil, taiati partea lui 500 EUR sa zicem, dar cu mai putin de 1,000 nu vad cum v-ati descurca.

La banii aia stai 7 zile si pe Coasta de Azur sau pe coasta Amalfi, nu mai vorbesc de Puglia, Sicilia, Croatia :) Nu la hotel ci la apartamente, dar nah...

#53
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Iar chicineta aia nu e garantata, de multe ori am prins-o aproape neutilata sau...cum am patit anul trecut in Albania, nu aveam deloc, era o camera simpla cu trei paturi si doar cu frigider, desi rezervasem cu chicineta. N-am zis nimic, ca nici nu aveam de gand sa o folosesc. Poate e buna daca vrei sa tai un pepene..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate