Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vacanta Grecia sau Bulgaria

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011

View Postdcr, on 24 iunie 2019 - 12:36, said:


Te crezi la Mamaia...
Mamaia cu 500€ ?!! Da'  nu ai mai fost demult pe la noi.
Anul trecut am lasat 600 lei pe noapte in "frumoasa" statiune.Cred ca ma mai duc pe acolo peste 10 ani sa vad daca s-a mai schimbat ceva.Mult mai ieftin si conditii mai bune in Grecia si chiar Bulgaria.La noi de cand cu voucherele alea au mai pus cate 100-200 pe noapte la pret.Si culmea...se bat romanii de nu fac aia fața.

#20
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Nessebar. 7 nopti cazare 700 lei + 300 lei drumul + 1000 lei mancare. Mai bine de atat nu gasesti. La greci trebuie sa dublezi bugetul pentru mancare.

#21
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018

View Postwaterman, on 24 iunie 2019 - 13:01, said:

Mie tot îmi dă cu virgulă.

Nu te supăra pe mine, nu fac mișto, nici eu nu sunt Becali, doar că pare prea puțin pentru a fi confortabil concediul.
Citeste postul meu anterior si vei vedea cum a reusit sa se incadreze in buget.
Cazare cu 15 euro este foarte greu de gasit in Grecia, poate numai sa iei din timp sau sa prinzi vreo oferta... nu stiu.

Insa am impresia ca tu esti mai pretentios. Daca este camera curata si baia ok, e suficient.

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi aia zic și eu. Să fie frate curat, dacă vreau lux mă duc la Hilton.
Și din experiențele mele nu prea e curățel sub 50 de euro pe noapte la greci.

#23
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
bugetul este cam mic pentru ceea ce vrei tu sa faci ...

#24
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Din punct de vedere al cazarii un studio este preferabil, deoarece ai si o mica bucatarioara. Lasand la o parte faptul ca e mai ieftin sa-ti gatesti singur, este si mult mai placut sa iei masa pe terasa sau balconul propriu decat intr-un restaurant aglomerat, plin de mirosuri si zgomot, sa astepti dupa chelner, etc. In plus iti gatesti ce vrei tu, cum vrei tu si nu esti nevoit sa mananci scump si prost. In general calatorii frecventi prefera asta in combinatie cu mancatul la impinge-tava sau fast-food, unde vezi mancarea si stii ce mananci, nu risti sa te trezesti cu vreo dubiosenie gatita prost.

#25
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010

View Postwaterman, on 24 iunie 2019 - 13:01, said:

Mie tot îmi dă cu virgulă.

300 de lei drumu cu 90 de euro cazarea adică 15 euro pe zi (sunt curios cum arată la 15 euro pe noapte) + 2 mese pe zi care tot sunt 50 de euro. Deci 300 de euro numai papa.
Cum ai ieșit la 500 ?

Nu te supăra pe mine, nu fac mișto, nici eu nu sunt Becali, doar că pare prea puțin pentru a fi confortabil concediul.

in concediu am fost 3 adulti si costurile s-au impartit exact la 3. cazarea pt tot apartamentul a fost 45 euro/noapte....reiesit 15 euro de persoana, :)

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postpupama, on 24 iunie 2019 - 13:27, said:

in concediu am fost 3 adulti si costurile s-au impartit exact la 3. cazarea pt tot apartamentul a fost 45 euro/noapte....reiesit 15 euro de persoana, Posted Image
Păi zi bre așa.

Una e să zici " am fost în concediu și-am plătit o treime din cazare și o treime din drum - total 500."
Alta e să zici că " am cheltuit în Grecia o familie în 7 zile + drum + cazare + mâncare 500 de euro. "

#27
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

View Postspooky51, on 24 iunie 2019 - 13:19, said:

Lasand la o parte faptul ca e mai ieftin sa-ti gatesti singur, este si mult mai placut sa iei masa pe terasa sau balconul propriu decat intr-un restaurant aglomerat, plin de mirosuri si zgomot, sa astepti dupa chelner, etc. In plus iti gatesti ce vrei tu, cum vrei tu si nu esti nevoit sa mananci scump si prost.
Daca as veni cu argumentul asta in vacanta probabil m-as trezi cu o geanta in cap. Sau mai rau, cu o liniste de-aia si priviri cu subinteles. Cei insurati vor intelege.
Nu trebuie sa te inghesui la restaurantul unde merge toata lumea, daca nu cunosti zona poti cauta putin in clasamentul de pe Tripadvisor si sigur gasesti ceva ok, poate nu fix acolo in buricul targului, ca de-aia e aglomerat, ci la 5-10 minute de mers cu masina. Adica de ce sa alegi un impinge-tava in mamaia-nord vs. restaurant cochet si aerisit la 5 minute in navodari. Chicineta e buna sa mai faci o cafea si sa mai gatesti cate ceva cand ai avut buget de 500 de euro, altfel exclud.. strict vorbind de buget, da, ok, e sigur mai ieftin. Dar mai placut, hell no, never :D

#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Partikip.
Parc-aud ...

"Da da mergem în concediu să gătim..."

Acum pe bune, te duci 1000 de km și în loc să te plimbi să faci plajă stai să cuhălești ...
Mai bine nu mai pleci.

Edited by waterman, 24 June 2019 - 13:56.


#29
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007

View Postbibacj, on 24 iunie 2019 - 11:50, said:

Buna ziua,

Nu ne putem hotara unde sa mergem in concediu... Grecia continentala sau Bulgaria transport individual. Suntem 2 adulți ca si cerințe cazare aproape de mare, pe cat posibil apa mai calda, plaja cu nisip si cu intrare lenta in mare. Buget 500 euro. Multumesc

Poate ar trebui sa ne spui si cite nopti si in ce perioada, ca la 500 euro poti sta si 1-2 nopti sau mai multe.

#30
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postbibacj, on 24 iunie 2019 - 11:50, said:

Buna ziua,

Nu ne putem hotara unde sa mergem in concediu...


La 500 EURO si cu pretentii mare la iesirea din camera, depinde si de perioada, Bulgaria sau Grecia, pe ieftineala amandoua.


PS: a hotari, a se hotari .....

#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postwaterman, on 24 iunie 2019 - 13:01, said:

Mie tot ĂŽmi dă cu virgulă.

300 de lei drumu cu 90 de euro cazarea adică 15 euro pe zi (sunt curios cum arată la 15 euro pe noapte) + 2 mese pe zi care tot sunt 50 de euro. Deci 300 de euro numai papa.
Cum ai ieșit la 500 ?

Nu te supăra pe mine, nu fac mișto, nici eu nu sunt Becali, doar că pare prea puțin pentru a fi confortabil concediul.
In luna mai sau octombrie, in nici un caz iulie-august. Nici chiar septembrie. Mai nou, am vazut ca in unele locuri e mai scumpa cazarea in luna septembrie decat in iulie-august.

#32
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postspooky51, on 24 iunie 2019 - 13:19, said:

Lasand la o parte faptul ca e mai ieftin sa-ti gatesti singur, este si mult mai placut sa iei masa pe terasa sau balconul propriu decat intr-un restaurant aglomerat, plin de mirosuri si zgomot, sa astepti dupa chelner, etc. In plus iti gatesti ce vrei tu, cum vrei tu si nu esti nevoit sa mananci scump si prost. In general calatorii frecventi prefera asta in combinatie cu mancatul la impinge-tava sau fast-food, unde vezi mancarea si stii ce mananci, nu risti sa te trezesti cu vreo dubiosenie gatita prost.

Lasand la o parte ca e mai ieftin sa gatesti singur eu cred exact contrariul la ce ai spus tu. Si asta din mai multe motive:

- nu sunt nevoit sa merg la un restaurant aglomerat, sunt o gramada prin toate zonele de la mare de unde am fost. Unele excelente prin Italia aveau maxim 5 mese, si nu ma refer la mancare de cantina ci chiar la ceva bestial de bun.
- ideea de mancare proasta, de a fi mai bine la fast food sau la impinge tava  pentru ca poti "sa vezi ce mananci" exista doar la romani pentru ca la noi industia gastronomica a luat-o atat de rau ratzna la un moment dat incat te imbolnaveai pe la Mamaia in loc sa te distrezi.
- iti pot da exemple de restaurante cu preturi super decente prin Puglia, Napoli sau Sardinia unde mananci divin la preturi decente.
- in concediu incerc sa gust exact chestiile locale, sa nu stiu ce mananc si sa ma las surprins de bucataria traditionala a locului respectiv. Nu prea vad rostul sa merg si sa incerc mancaruri cunoscute.
- exista o gramada de site-uri unde poti afla exact unde gasesti cel mai bun meniu X din locatia Y, nu e nevoie sa incerci pe propria piele daca nu vrei.

Asadar, nu vad de ce as merge sa imi gatesc eu in concediu, si pe deasupra sa mai si mananc chestiile pe care le cunosc, adica se presupune ca le mananc si acasa :)

View Postbibacj, on 24 iunie 2019 - 11:50, said:

Buna ziua,

Nu ne putem hotara unde sa mergem in concediu... Grecia continentala sau Bulgaria transport individual. Suntem 2 adulți ca si cerințe cazare aproape de mare, pe cat posibil apa mai calda, plaja cu nisip si cu intrare lenta in mare. Buget 500 euro. Multumesc

Eu as recomanda sa cauti cazare deparete de mare, gen la cateva sate departare de malul marii, pentru a gasi ceva mai ieftin. Locatii mai izolate, mai putin legate de mijloacele de transport in comun sunt in general mai ieftine pentru ca acolo e nevoie de masina, ceea ce tu ai deja cu tine. In sate mici e posibil sa gasesti ceva mai ieftin. Mancarea de la supermarket trebuie sa fie si acolo ieftina, si mai poti economisi.

Am auzit la cineva ca Ulcinj ar fi ieftin, si plaja buna. presupunand ca vii de la cluj ai avea cam 950km de parcurs, tot dai vreo 150€ pe benzina dus - intors. Dar booking iti gaseste cazari ieftine

#33
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Daca pleci pe 1iulie, am gasit ceva mai rezonabil ca pret la Albena. 212€ de persoana, 7 zile all inclusive. Dar mai sunt si alte cheltuieli in concediu asa ca oricum vei depăși cei 500€ planificați.
https://www.infoturi...agnolia/1492671
Sau la Paralia Katerini 105€/pers cazare si transport cu autocarul fara nici o masa. Masa o poti plati separat. Numai ca plecarea cu autocarul se face din Timișoara.
https://www.infoturi...rini_45797.html

Edited by Freddy12, 24 June 2019 - 14:28.


#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Sunny Beach Bulgaria e foarte ok, ar trebui sa găsești oferte bune. Eu sunt chiar acum acolo, 5 stele 450 ron pe noapte. E peste bugetul tău, dar am dat ca exemplu, la 3 stele găsești mult mai ieftin. Un amic si-a luat cu sosire săptămâna asta all inclusive pe la 1900 ron 7 nopți.

#35
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Deci, tot n-am inteles ce cuprind cei 500E. Daca cuprind tot CO (transport+vignete+cazare+macare si atat, fara mers pe la o atractie turistica sau ceva de genul) o sa fie cam stramtorat.

Mie, anul trecut (in Romania, ce-i drept) am cheltuit 650 lei pe cazare (50 lei/noapte 2 adulti) si GPL (2.000 km) la care am mai adauga inca pe atat macarea si acces la mici distractii (mocanita, manastiri, suveniruri, etc). Bine, masa insemna o masa calda (la pranz) si in rest mergeam prin Kaufland (strictul necesar pentru seara, respectiv dimineata). Bugetul total a fost de 1300 lei (vreo 300E).

Nu am inclus in calcul rovigneta intrucat deja era cumparata si o folosesc oricum (trec zilnic pe langa o camera de vigneta).

#36
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
500eur de persoana, 500 total? 500 incl/excl transport? Da-ne detalii.

500 si de persoana incl. transport mi se pare foarte putin, la bugetul asta m-as opri la Bulgaria sau chiar litoralul romanesc mai spre sud.

Dintre cele 2 tari mentionate fara dar si poate Grecia, dar sa gasesti ceva bun. Vezi pe Booking sau pe Last Minute daca gasesti ceva (poate au cazari nevandute si le reduc la pret) prin Grecia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate