Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Evaluare 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Attached File  image-2019-06-20-23213319-0-subiecte-mate-1.jpg   61.91K   70 downloads
Attached File  image-2019-06-20-23213329-0-subiecte-mate-2.jpg   244.42K   72 downloads

Problema cu coliniaritate celor 3 puncte nu am stiut s-o rezolv.
Punctul c de la problema prismei e grea dar frumoasa...trebuie sa vezi bine in spatiu ca sa translatezi dreptele si apoi am rezolvat-o aplicand  metoda "aria triunghiului in 2 feluri"

Edited by sailor62, 20 June 2019 - 15:03.


#2
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
cam de 6-7 faceam. si am terminat liceu de mate info. s-a dus pe sfarla informatia aia din pacate. in mod normal dupa 12 ani de matematica ar trebui sa rezolvi in cap toate alea

#3
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postsailor62, on 20 iunie 2019 - 15:00, said:

Problema cu coliniaritate celor 3 puncte nu am stiut s-o rezolv.

Posted Image Prima etapa a rezolvarii oricarei probleme de matematica (si nu numai) este citirea si intelegerea corecta a textului ei. In text scrie suficient de clar ca trapezul este isoscel, deci exista o banala axa de simetrie care trece in mod necesar prin punctele respective.

#4
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View Postiliketoforkmyself, on 20 iunie 2019 - 15:20, said:

tocilar
Posted Image  Nu fusei bre la 15 ani deci e logic ca nu's la 51. E doar un exercitiu de mentinere in forma ,il recomand de ex contra tampirii natiunii programate prin TV . Condu cu grija...

#5
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View Postsailor62, on 20 iunie 2019 - 15:00, said:

Punctul c de la problema prismei e grea dar frumoasa...trebuie sa vezi bine in spatiu ca sa translatezi dreptele si apoi am rezolvat-o aplicand  metoda "aria triunghiului in 2 feluri"

Cu putina rabdare se poate calcula si in felul acesta observa ca triunghiul AEO este isoscel. Latura AE=EO=radical(6) si AO=2radical(2). De aici varianta care mie mi-a placut a fost folosirea identitatii sin(2a) = 2sin(a)cos(a), unde a este jumatate din unghiul AEO, cel al carui sinus trebuie calculat (mai trebuie calculat EE' care este 2, unde EE' este perpendiculara din punctul E pe latura AO):
sin(2a) = 2*sin(a)*cos(a) = 2 * radical(2)/radical(6) * 2/radical(6) = 2/3 * radical(2)

#6
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View Posteugenm, on 20 iunie 2019 - 18:56, said:

Cu putina rabdare se poate calcula si in felul acesta observa ca triunghiul AEO este isoscel. Latura AE=EO=radical(6) si AO=2radical(2). De aici varianta care mie mi-a placut a fost folosirea identitatii sin(2a) = 2sin(a)cos(a), unde a este jumatate din unghiul AEO, cel al carui sinus trebuie calculat (mai trebuie calculat EE' care este 2, unde EE' este perpendiculara din punctul E pe latura AO):
sin(2a) = 2*sin(a)*cos(a) = 2 * radical(2)/radical(6) * 2/radical(6) = 2/3 * radical(2)

Incerc un LaTex:

Attached File  CodeCogsEqn.png   2.17K   8 downloads

Edited by eugenm, 20 June 2019 - 20:02.


#7
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
https://adevarul.ro/...0b0d/index.html

#8
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Domn' profesor s-a complicat inutil la aria AOB. Se afla direct cu formula clasica B*H/2 , unde H  este jumatatea bazei pt ca triunghiul este isoscel cu unghiuri de 45. Dar la geometrie depinde rezolvarea si de inspiratia de moment cred....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate