Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema radiere auto

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Sa va expun o situație. In anul 2011 varul meu a cumpărat un golf 3, de la un bărbat din Ploiești, a înregistrat fiscalu la primărie, dar nu a înmatriculat masina si a ramas înmatriculata pe Ilfov. In 2017 varul meu, având datorie la mine, mia dat masina, in schimbul datoriei. Nu am făcut nici un act, urmând ca după ce isi achita amenzile sa facem actele si sa imi dea fiscalul. Văzând ca masina nu era într-o stare prea buna, si ca el nu imi poate da fiscalul, dupa 2 luni am vanduto unui samsar, fara acte. Acesta la rândul sau a vânduto mai departe. Acum varul meu imi zice mereu ca el ce face cu impozitul, si ca ma va duce la politie, ca fiscalu e la el. Oricum masina am vanuto in august anu trecut, si cred ca a ajuns la fier vechi

Ps : între mine și varu exista doar o chitanța de mana care doar eu am examplar, între mine si samsar nimic

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
daca e destept, sau daca-l invata cineva, face un contract de vanzare cumparare intre el si tine, se duce la impozit, se scade, si masina vine automat la tine la taxe si impozite.
tu la rand vei face la fel cu ala de i-ai vandut-o, ca doar nu o sa platesti impozit toata viata la ea...

#3
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Afla daca masina a fost in realitate dezmembrata.
Daca da, atunci varul tau, daca are si o curte sau garaj pe numele lui, poate solicita si declara pe raspundere proprie la fisc dezmembrarea masinii pentru piese si obtine radierea de la fisc.

Edited by Suno, 19 June 2019 - 21:28.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 slai, on 19 iunie 2019 - 21:23, said:

, face un contract de vanzare cumparare intre el si tine
Da, da
Nu face niciun contract acum

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

 slai, on 19 iunie 2019 - 21:23, said:

daca e destept, sau daca-l invata cineva, face un contract de vanzare cumparare intre el si tine, se duce la impozit, se scade, si masina vine automat la tine la taxe si impozite.
tu la rand vei face la fel cu ala de i-ai vandut-o, ca doar nu o sa platesti impozit toata viata la ea...

 madalinmdl1, on 19 iunie 2019 - 21:11, said:

Ps : între mine și varu exista doar o chitanța de mana care doar eu am examplar, între mine si samsar nimic
o MARE durere de cap...

#6
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014

 slai, on 19 iunie 2019 - 21:23, said:

daca e destept, sau daca-l invata cineva, face un contract de vanzare cumparare intre el si tine, se duce la impozit, se scade, si masina vine automat la tine la taxe si impozite.
tu la rand vei face la fel cu ala de i-ai vandut-o, ca doar nu o sa platesti impozit toata viata la ea...
Cum poate sa faca contract de vânzare cumpărare, daca nu are copie ci a mea?? Si plus ca nu are carte si talon ale mașinii

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
N-ai treaba . Te doare fix in cot de problema lui  . Data viitoare sa faca si actele cand mai instraineaza o masina , acuma e bun de plata . Nu-i purta de grija ca astia-si merita soarta .
Nu are ce sa-ti faca .

 madalinmdl1, on 19 iunie 2019 - 21:11, said:

, dupa 2 luni am vanduto unui samsar, fara acte.  
La contract te referi sau la talon/carte  a masinii ?

 Suno, on 19 iunie 2019 - 21:27, said:

Afla daca masina a fost in realitate dezmembrata.
Daca da, atunci varul tau, daca are si o curte sau garaj pe numele lui, poate solicita si declara pe raspundere proprie la fisc dezmembrarea masinii pentru piese si obtine radierea de la fisc.
Nu mai scrie tampenii ! Proprietarul masinii ( ala din talon si carte ) trebuie sa predea numerele si talonul la politie , apoi i se va pune stampila pe CI ca a fost radiata si doar apoi poate merge la taxe si impozite s-o scoata !

 slai, on 19 iunie 2019 - 21:23, said:

daca e destept, sau daca-l invata cineva, face un contract de vanzare cumparare intre el si tine, se duce la impozit, se scade, si masina vine automat la tine la taxe si impozite.
tu la rand vei face la fel cu ala de i-ai vandut-o, ca doar nu o sa platesti impozit toata viata la ea...
Povesti de adormit copii ! Vezi ca asta intra la fals si poate intra la parnaie . De sfaturi tampite nu are nevoie nimeni Posted Image

Edited by Baxon, 20 June 2019 - 00:08.


#8
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014

 Baxon, on 20 iunie 2019 - 00:10, said:




La contract te referi sau la talon/carte  a masinii ?


Posted Image
La contract ma refer, ca eu nu am făcut nici un contract cu el. Eu doar iam dat cartea si talonul

#9
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 madalinmdl1, on 19 iunie 2019 - 21:11, said:

Sa va expun o situație. In anul 2011 varul meu a cumpărat un golf 3, de la un bărbat din Ploiești, a înregistrat fiscalu la primărie, dar nu a înmatriculat masina si a ramas înmatriculata pe Ilfov. In 2017 varul meu, având datorie la mine, mia dat masina, in schimbul datoriei. Nu am făcut nici un act, urmând ca după ce isi achita amenzile sa facem actele si sa imi dea fiscalul. Văzând ca masina nu era într-o stare prea buna, si ca el nu imi poate da fiscalul, dupa 2 luni am vanduto unui samsar, fara acte. Acesta la rândul sau a vânduto mai departe. Acum varul meu imi zice mereu ca el ce face cu impozitul, si ca ma va duce la politie, ca fiscalu e la el. Oricum masina am vanuto in august anu trecut, si cred ca a ajuns la fier vechi

Ps : între mine și varu exista doar o chitanța de mana care doar eu am examplar, între mine si samsar nimic

La cum scrii, iti meriti soarta.

La tot ce e legat de samsari, auto uzat, golf 2-5, iti lacrimeaza ochii cand incerci sa citesti.

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Șirul e și mai lung decît pare - mașina fost cumpărată de la un ploieștean dar avea numere de Ilfov. Deci nici acela nu o înmatriculase. Cine știe cît se întinde povestea în urmă...
În plus:
- ai primit mașina în 2017, ai ținut-o două luni dar ai vîndut-o în august 2018?
- samsarii nu cumpără mașini să le vîndă la fier vechi. Dacă era samsar mașina aia circulă și acum.
- chitanța rămîne la cel care dă banii (în cazul ăsta mașina). Cum de e la tine?
Concluzie - văr'tu (sau tu) veți plăti impozit în vecii vecilor că nu văd o cale legală de a o radia. Sigur, v-ați putea lua de mînă și merge la poliție unde să povestiți totul că poate scăpați cumva...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate