Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...
 Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror
 Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...
 Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...
 

Aer conditionat - o unitate, doua splitere

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
38 răspunsuri în acest subiect

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.427
  • Înscris: 14.10.2008

 cspot, on 19 iunie 2019 - 22:32, said:

Eu am vazut sisteme de AC cu o singura unitate externa si mai multe unitati interne.
Cladirile mari asa au. O unitate externa de capacitate mare si 5-6-10 unitati interne legate la aceleasi conducte.
In ce priveste racire si incalzire simultan ... Cine ar vrea incalzire in miezul verii ? Sau invers ?

A mai vazut careva unitati de AC exte de dimensiuni foarte mari ? Alea unde sunt legate ? La o morga ?
Asa ar trebui prevazut din constructie la casele noi, sisteme centrale de AC cu posibilitatea racirii fiecarei camere la nevoie.

#20
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.114
  • Înscris: 28.10.2006
Nope!
Cu sistem complet de CLIMATIZARE. Adica si cald si rece. Dar ridica foarte mult pretul locuintei si este recomandat la cladiri de birouri.
La o casa normala trebuie si curent electric trifazat, si structura de rezistenta sporita pentru a instala pe acoperis/terasa sistemul de climatizare, trasee de aer si distribuitoare de agent termic prin pereti/tavan fals, scl. Lucruri care nu sunt la indemana(buzunarul) oricarui beneficiar de casuta de locuit.
Ca cine are banet cacalau nu intreaba la noi pe SP ce si cum sa puna.

#21
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.411
  • Înscris: 13.03.2017
Am instalat la birou aer conditionat multi split Fujitsu.
O singura unitate exterioara la care s-au cuplat 5 unitati interioare.
Am ales solutia asta tocmai pentru ca split-urile sunt de capacitati diferite.
De 7000 BTU, de 9000 BTU, de 12000 BTU, etc
Asta este a 12-a vara si ... nu are nici pe naiba
Secretul ? Contract servicii intretinere aer conditionat.
Nu costa mult dar face toti banii. Vin baietii aia de 2 ori pe an si, in afara de curatat/spalat, nu au mare lucru de facut.

A fost mai ieftin decat sa cumpar 5 aparate diferite si este mult mai eficient energetic.
Intr-adevar, daca pica unitatea exterioara, toate cele 5 interioare devin obiecte de décor.
Dar, daca faci intretinerea conform manualului - macar o data pe an - riscul sa se intample asta este aproape nul.

Nu va mai luati dupa toti "mesterii" formati la apelul bocancilor

Editat de Naijax, 20 iunie 2019 - 16:01.


#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.223
  • Înscris: 19.09.2005

 Naijax, on 20 iunie 2019 - 15:58, said:

...
O singura unitate exterioara la care s-au cuplat 5 unitati exterioare.
...
corect, una exterioara cu 5 exterioare...

#23
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.411
  • Înscris: 13.03.2017

 arg, on 20 iunie 2019 - 16:01, said:

corect, una exterioara cu 5 exterioare...

Am corectat
Multumesc Posted Image

#24
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 637
  • Înscris: 22.03.2019
daca nu ai spatiu unde sa pui 2 unitati exterioare da merge multisplit altfel nu merita.

#25
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013
Multi split este scump pentru 2 unitati...devine avantajos de la 3 in sus.
Ca bani, vorbim de peste 5000 - 7000 RON.

 ionutz_joe2009, on 19 iunie 2019 - 21:03, said:

Eu zic ca merg si de 9000 btu la 16mp.
Merge. Am eu unul de 9000 BTU intr-o sufragerie de 16 mp si raceste camera si holul adiacent fara probleme. Bloc vechi de beton fara termoizolatie, etaj 3/4.

 ionutz_joe2009, on 19 iunie 2019 - 21:03, said:

Daikin am inteles ca ar fi mai bune, dar cine stie pe unde le mai fabrica acum...
Daikin e o intreprindere foarte, foarte mare, cu o gama de produse foarte, foarte variata.
Au si gama de produse low-cost, care nu-si merita banii. Intr-o vreme, gama low-cost era fabricata de catre Gree (cu compresor Daikin) si vandute sub eticheta Daikin.
Au si gama de produse medii (Professional). Au si gama de produse high-end...Cat dai, atata face.

 ionutz_joe2009, on 19 iunie 2019 - 21:03, said:

https://www.topaerco...ce-ftxs25kwifi/

Ceva de genul, mi-a iesit repede in fata, nu am cautat foarte mult, tu ai de cautat Posted Image).Depinde si de ce pierderi ai(izolatie/tocarie).
Acolo este doar unitatea interioara de la gama medie, generatia anterioara. Desi apare acolo pe site, nu cred ca mai gasesti pe stoc.
La acea unitate interioara mai trebuie adaugata o unitate exterioara care costa vreo 3000 RON.

Editat de kolfleading, 20 iunie 2019 - 16:11.


#26
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.454
  • Înscris: 05.07.2018
Mda, ma gandesc sa iau doua bucati Gree Bora A4 Silver GWH09AAB-K6DNA4A. La Ideall e 1450 de lei, pacat ca nu ofera si montarea. Din cate am inteles, ca sa beneficiez de garantie, trebuie sa monteze doar firmele acreditate care se regasesc pe certificatul de garantie. Dar cum aflu dinainte care sunt firmele respective? Ca asa, am gasit pe superklima cu tot cu montaj la 2050 de lei.

#27
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.114
  • Înscris: 28.10.2006
Ia uita-te AICI si alege.
Cum am zis, eu cu astia am instalat 2 AC-uri si au fost OK.
Recomandare: Cauta Gree cu kit de instalare inclus si alegi d ela ei instalare standard.
Le specifici ca vrei OBLIGATORIU instalare cu pompa de vid.

#28
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.454
  • Înscris: 05.07.2018
Pe Ideall s-a scumpit cu 19 lei. Pe superklima, cu 120. Astea-s preturi de weekend sau ce se intampla?

#29
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.114
  • Înscris: 28.10.2006
Sunt preturi de canicula.

#30
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.454
  • Înscris: 05.07.2018
Inteleg ca e sezonul de asa natura, dar in halul asta sa profite?! Sau au aflat ca vreau eu sa-mi pu aer conditionat? Din cate am citit eu pe net, de fapt lupta cea mare nu e pe alegerea aerului conditionat in sine, ci pe montaj.

#31
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.114
  • Înscris: 28.10.2006
Dap! Cam asa este.
Cum am spus si in alt topic: am vazut ieri in Carrefour AC Alizee. Chinezarie, la fel ca si Gree al meu. Are si exact aceleasi functii si aceeasi telecomanda.
Am folosit la serviciu acum cam 9-10 ani Alizee, ca Daikin nu mai facea fata la cate AC-uri am cumparat in anii aia. SI nu au fost rele Alizeele.
Cum noi aveam in contract si 2 mentenante pe an, primavara si toamna, chiar nu am avut probleme cu ele.
Si au fost unitati de AC care au functionat 3-4 ani 24h, non stop!
Asa ca am luat decizia ca numai in locatiile in care este mare deranj daca se strica AC-ul sa punem Daikin, in rest, firme mai cunoscute, nu chiar Vortex si ViVax.
Toate sunt acum facute in China, inclusiv compresoarele, chiar daca scrie Toshiba, Hitachi, Bang&OlufsenPosted Image pe ele.
Asa ca ramane sa vezi ce cumperi si sa astepti pana se elibereaza un nene care chiar stie meserie sa-ti monteze cooler-ul in casa.

#32
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.631
  • Înscris: 20.10.2006
Am alizee din 2013 si exceptand o pierdere de freon in primele luni merge perfect, si il forjez in aproape orice anotimp.

#33
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.454
  • Înscris: 05.07.2018
Pana la urma am ales 2 bucati din modelul de mai sus (Gree Bora A4 Silver GWH09AAB-K6DNA4A) de la quickshop. 1449 de lei bucata, cu transport gratuit si plata la livrare. La firma respectiva costa instalarea 500 de lei, ceea ce mi s-a parut mult. In functie de firmele care sunt trecute pe garantie voi cauta pe net. La prima vedere am gasit cu 390.

#34
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.631
  • Înscris: 20.10.2006
Si poate pentru un pret mai mic nu ti-l monteaza bine si pierzi mai mult. Cum am patit eu.

#35
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.454
  • Înscris: 05.07.2018
Mi-au sosit aparatele. Am sunat la o firma de pe garantie si tocmai pe 26 iulie se putea face instalarea. Am sunat la alta firma si am ales sa dau 50 de lei pe langa cei 400/instalare ca sa mi se poata faca duminica dimineata, in regim de urgenta. Revin cu impresii.

#36
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.942
  • Înscris: 29.04.2018

 zolak, on 19 iunie 2019 - 19:41, said:

Si la multisplituri trebuie stiut ca NU poti folosi incalzire intr-o incapere si racire in cealalta.
Asta e extrem de grav. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate