Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Intrare in legalitate modificari apartament -cadastru refacut

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012
Buna ziua,

am cumparat acum jumatate de an un apartament (cu cash) care are niste modificari facute si pe care vechiul proprietar nu le are trecute in cadastru.Conventia a fost ,ca dupa cumparare ,el sa se ocupe de toate actele si autorizatiile intocmirii noului cadastru,urmand sa impartim cheltuielile.

Modificarile au fost facute acum 15 ani(exista facturi doveditoare in acest sens) si au constat in scoaterea ramelor de geam si extensia in balcon (practic au fost sparte zidurile de sub ferestre ,fix pe dimensiunea ramelor de geam si s-au facut 2 compartimentari cu rigips in balcon(sa se desparta camerele)-nu s-au spart pereti interiori,nu s-a desfiintat debara,etc.

Momentan suntem in faza obtinerii certificatului de urbanism de la primaria  de sector.Daca lucrarile sunt deja facute,mai este necesara obtinerea unei autorizatii de constructie si demolare,sau expertiza unui inginer structurist autorizat e suficienta?

Cat credeti ca vor fi taxele obtinerii tuturor documentelor si a  noului cadastru si cat va dura ca timp?

Pina acum au fost sume modice.

Multumesc in avans!

#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Pai cred ca prima data e nevoie de opinia scrisa a unui structurist autorizat.Apoi, in functie de ce spune acesta, trebuie sau nu mai multe hartii.

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostMusette76, on 19 iunie 2019 - 10:15, said:

Momentan suntem in faza obtinerii certificatului de urbanism de la primaria  de sector.Daca lucrarile sunt deja facute,mai este necesara obtinerea unei autorizatii de constructie si demolare,sau expertiza unui inginer structurist autorizat e suficienta?
Actele necesare vor fi trecute în certificatul de urbanism. Expertiză tehnică vi se va cere sigur.

#4
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012
Multumesc frumos!
Credeti ca e posibil sa se respinga dosarul si sa nu se primeasca acordul?

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca te-ai legat la cap, desi nu te durea.

Facturile sunt egale cu 0, sa vezi ce te costa si cat o sa alergati dupa acte.

Expertiza o sa fie nevoie, iar pt asta va trebui sa ai si proiectul blocului :)

#6
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 30.11.2004
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, numai ca eu am cumparat un apartament acum 13 ani, cu ceva modificari: debara la bucatarie desfiintata, doua usi desfiintate si o bucata de perete spart la bucatarie pentru a face loc unui geam.
Nu mi-a pasat atunci, la banca nu am avut probleme, dar acum vreau sa vand, si constat ca trebuie sa refac actele.
Stie cineva exact ce pasi trebuie facuti, si cu aproximatie cat dureaza si cat costa?
Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate